Hlavní navigace

Intel ujišťuje, že jeho 7nm výrobní proces nebude mít zpoždění. Vše jde podle plánu

7. 12. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce

Letos bylo už široce probíráno, že se Intel dostal do zřejmě těžko řešitelných problémů s 10nm procesem. Ten se proti dřívějším očekáváním počítajícím už s léty 2016 až 2017 stále nepodařilo dostat do standardní výroby a je otázka, zda se to podaří do konce roku 2019. Útěchou ale může být, že se tyto problémy možná nepřelijí na následující 7nm generaci. Intel se o ní nyní rozhovořil a slibuje, že s tímto procesem jde naopak vše podle plánu. Že by nakonec vleklé problémy vyřešil rychlý přechod rovnou na 7 nm?  

7nm proces se má vyhnout pastem 10 nm

U 10nm procesu nasadil Intel velmi ambiciózní cíle, což se asi vymstilo. Tato technologie měla zvednou hustotu tranzistorů 2,7×, což je o hodně víc než typicky očekávané dvojnásobné zlepšení (nebo hodnota někde okolo). Proces zároveň ale vyžadoval použití čtyřnásobné expozice na mnoha vrstvách, protože stále používá 193nm UV záření místo EUV, tedy tzv. hlubokého UV záření s vlnovou délkou jen 13,5 nm.

Důvod, proč by 7nm technologie mohla mít odlišný osud, je právě zde. U tohoto procesu už totiž Intel EUV poprvé nasadí a má tedy šanci problémy s výtěžností na 10nm omezit. Zároveň bude ale cílová hustota tranzistorů o dost konzervativnější. Intel údajně plánuje jen zhruba 2,0násobné zvýšení proti 10 nm. To by mělo vykompenzovat předchozí přestřelení a zajistit, aby proces byl technicky zvládnutelný.

Core i3-8121U, jediný zatím uvedený 10nm čip Intelu. Vyrábí se ale jen v malých množstvích spíše pro formu (Zdroj: Tech Insights)

Podle informací, které nyní Intel sdělil, je vývoj 7nm procesu v pokročilém stádiu a vše údajně pokračuje podle plánu, takže tato technologie nemá být opožděna. To je tedy alespoň oficiální linie. Problém je, že termín, kdy má být 7nm proces připraven, nebyl veřejně sdělen. Intel sice říká, že vše jde podle roadmapy, ale tato roadmapa je tajná. Jinými slovy, jaký je onen plánovaný termín dokončení, nikdo neví, a nebude tedy možné tato tvrzení v budoucnu ověřit. To trošku devalvuje cenu, kterou by toto ujištění jinak mělo. A kromě toho je rovněž třeba upozornit, že také u 10nm procesu Intel opakovaně vyhlašoval, že s ním věci běží podle plánu – současně s tím, jak byly termíny stále posouvány.

Vývoj 7nm procesu provádí druhý tým paralelně s 10nm

Šance, že věci budou jinak, ale existuje. Podle Intelu na 7nm technologii pracuje separátní tým a byla už vyvíjena paralelně s 10nm. Do určité míry by tedy protahování 10nm vývoje nemělo automaticky odsouvat do budoucnosti práce na 7nm technologii. Pokud ovšem takovýto efekt nebudou mít přesuny financí mezi těmito týmy, nebo pokud některé komponenty 7nm technologie nebudou převzaté, čímž by vyžadovaly, aby se problémy na 10nm vyřešily předtím, než budou moci být nasazeny na 7 nm.

KL hlasovani

Výroba testovacího čipu v továrně Intelu

Pokud jde o oficiální plán Intelu, ten se momentálně nemění. Firma zopakovala, že masovou výrobu 10nm procesorů zahájí v roce 2019. Produkty pro datacentra, tedy výkonné serverové Xeony, přijdou na řadu „o něco později“. Zatím se tedy nezdá, že by byl 10nm proces úplně přeskočen. Ovšem může asi mít životnost zkrácenou na méně generací, než by na něm původně vzniklo. Teoreticky by mohl přijít už třeba po roce nebo dvou (2020–2021), ale asi je předčasné vynášet nějaké dohady.

7nm výroba byla zatím oznámena jen pro jednu továrnu: Fab 42 v Arizoně. Kromě ní bude mít schopnost pracovat s EUV a tímto procesem ještě továrna D1, která je ale vyčlenená pro vývoj. Protože pro masovou výrobu na 7nm technologii s EUV bude potřeba vícero expozičních strojů (scannerů), bude možná Intel tuto technologii muset spouštět postupně. Firma ASML, která je vyrábí, totiž nemá zase tak vysokou kapacitu a tyto stroje budou po ní poptávat také další společnosti (Samsung, TSMC).

Byl pro vás článek přínosný?