Hlavní navigace

Po reklamách na Edge Microsoft ve Windows 10 propaguje doplněk pro Chrome

19. 1. 2017

Sdílet

Zdroj: logo: Microsoft | koláž: Petr Urban / Cnews

Microsoft do Windows přidává reklamy. Začalo to ve Windows 8, který uměl navrhovat aplikace ze Storu k instalaci, ve Windows 10 byly ale reklamy rozšířeny na zamykací obrazovku a mezi dlaždice v nabídce Start. Postupně jich bohužel přibývá, zatím se jim alespoň můžeme vyhnout. Problematice jsem se věnoval mj. v tomto komentáři, který byl reakcí na přímou propagaci prohlížeče. Také jsem Microsoft kritizoval ve článku shrnujícím rok 2016.

Reklamy vyskakující nad ikonou Edge na hlavním panelu, které se začaly objevovat v posledních měsících, již považuji silně za čárou. Jak jsem uvedl, Windows je placený produkt na rozdíl od bezplatných služeb Googlu nebo Seznamu. Poprvé šlo o to, že Edge tolik nezatěžuje hardware, a tak počítač vydrží déle běžet na akumulátor. V další vlně reklam se objevila informace o tom, že Edge lépe blokuje phishing.

Microsoft propaguje doplněk pro Chrome (Foto: Myce.com) Microsoft propaguje doplněk pro Chrome (Foto: Myce.com)

Kampaň pokračuje nečekaným směrem. Jak upozorňuje Myce.com, někteří uživatelé a uživatelky Chromu začali pro změnu vídat propagační sdělení, které je vybízí k instalaci doplňku – pro Chrome. Přesně proto jsem dříve uváděl, že reklamy v Desítkách nemají co dělat. Začíná to ještě relativně ospravedlnitelným propagováním vlastního prohlížeče, ale může to skončit obtěžování na docela jiné úrovni. Teď jde o doplněk Personal Shopping Assistant pro konkurenční prohlížeč.

Znovu zopakuji, že v placeném produktu, kterým Windows je, nemají reklamy co dělat. Přípustná by ještě mohla být nenápadná pasivní sdělení, ale aktivní reklamní prvky považuji za překročení jisté hranice a porušení důvěry. Několik lidí v hodnocení doplňku uvedlo, že jej nainstalovali, jen aby uvedené sdělení přestali vídat s tím, že jej skoro okamžitě zase odebrali. Jen na chování Microsoftu ještě předtím upozornilo. Za poslední den obdobných negativních hodnocení přibylo několik.

Negativní hodnocení se v souvislosti s propagací doplňku již objevují Negativní hodnocení se v souvislosti s propagací doplňku již objevují