Hlavní navigace

Kdo vládne výrobě paměťových modulů pro počítače? Tržní podíly byste asi nečekali

14. 9. 2019

Sdílet

Občas se tu věnujeme tržním podílům výrobců GPU a také tomu, jakou část trhu procesorů pro PC má Intel a jakou AMD. Ale nevím, jestli vás někdy napadlo zamýšlet se nad tím, kdo je největší zvíře v operačních pamětech – a nemyslíme pouze samotné čipy (pak by to byl Samsung, Hynix, Micron v tomto pořadí), ale přímo samotné moduly DIMM. Analytická firma TrendForce publikovala nyní průzkum trhu za loňský trh, který nám na toto odpovídá. Výsledky vás možná překvapí (odpusťte klišé). Asi byste neřekli, jak moc je byznys s paměťovými moduly tzv. „konsolidovaný“. Pět jejich výrobců pokrývá prakticky 88 % všech prodejů této součástky, byť v těchto číslech asi nebudou případy, kdy by si nějaký velký výrobce počítačů kupoval místo modulů rovnou samotné čipy a už by si vše kompletoval sám, případně je sázel rovnou na desku.

Mezi výrobci paměťových modulů dominuje Kingston

Zejména je ale velká část trhu zkonsolidována do rukou jedné firmy. Je to americký Kingston, který podle TrendForce v roce 2017 sebral 68,53 % trhu paměťových modulů a v roce 2018 ještě stoupl a pobral 72,17 % tohoto trhu. Jeho tržby celkově jinak byly 11,95 miliardy dolarů, a to díky velkému zdražení, protože v roce 2017 to bylo jen 8,04 miliardy. Tato dominance Kigstonu není nová, podobné výsledky měl už v letech 2015 a 2016.

Paměťové moduly Kingston (firma používá pro herní komponenty značkou HyperX)

Jde o procento nikoliv z počtu kusů, ale z celkových tržeb, takže například velkokapacitní DIMMy pro servery budou mít větší váhu než nejmenší moduly s nízkou cenou a možná tím údaje hodně deformují. A také v těchto číslech mohou být zahrnuty i paměti neurčené pro počítače, ale třeba mobily – Kingston například pouzdří dohromady úložiště eMMC a paměť DRAM pro mobily.

Další položky v tomto žebříčku budou často jména, která vám asi nebudou moc říkat a naopak značek prodávajících moduly na koncovém trhu, které byste znali z obchodů, v první desítce moc není. Za Kingstonem je druhý největší prodejce Smart Modular Technologies, což je firma ze Spojených států, která patrně také boduje hlavně serverovými moduly. Smart Modular měl v roce 2018 podíl 5,07 % trhu (opět míněno procento z celkových tržeb), o rok dříve 4,09 %. Za touto firmou je výrobce Ramaxel, což je čínská firma, která pro sebe zabrala 4,68 % trhu, předtím v roce 2017 to bylo 4,79 %. Moduly dodává například Lenovu, samostatně je asi najdete hlavně v Číně.

XPG Gammix D10, modul od firmy Adata

Další nám známé značky až (daleko) vzadu

Až na čtvrté místo sklouzla druhá značka, kterou známe i my spotřebitelé a domácí stavitelé počítačů, Adata. Ta měla loni 3,89 % trhu paměťových modulů, v roce 2017 to přitom bylo 4,88 % před Ramaxelem. Na následujících místech jsou opět značky, o kterých jste asi neslyšeli: firma tigo na pátém (2,08 % v roce 2018, 2,77 % v roce 2017) a POWEV na šestém (2,05 %, v roce 2017 2,17 %). Obojí je z Číny, takže u nás je neuvidíte.

Trzni podily vyrobcu pametovych modulu za rok 2018 podle TrendForce Tržní podíly výrobců paměťových modulů za rok 2018 podle TrendForce

Na sedmém místě už je zase pro nás známá značka Transcend, byť její tržby z pamětí klesly a ze 1,87 % v roce 2017 klesla jen na 1,04 % v roce 2018. Podobně je na tom Apacer na osmém místě (v roce 2018 podíl 0,96 % trhu, o rok dřív 1,43 %), což je také jméno, na které v obchodech narazíte.

DDR3 Transcend JM1600KLN 4G Paměti DDR3 Transcend JM1600KLN 4G v počítači autora

A na koncovém/retailovém trhu včetně našeho se dají sehnat i moduly značky Team Group, což je jméno na deváté pozici. Všechny tyto tři firmy jsou z Tchaj-wanu, mimochodem. Team Group měla loni podíl 0,87 %, o rok předtím 1,01 %. Tato značka se údajně hodlá více orientovat na herní hardware, takže o ní slýchat asi budeme, naopak Apacer a Transcend se snaží orientovat spíše na trhy mimo oblast PC, kde jsou vyšší marže a méně chaotické podmínky co do cenových cyklů a tak podobně.

MM_AI

Team Xtreem DDR4 4000 Moduly Team Xtreem DDR4-4000

A to je vše, na desátém místě (0,67 %, respektive 0,69 % v roce 2017) je Innodisk, což je opět jméno, které v eshopech asi neuvidíte. Tato firma vyrábí spíše průmyslová a speciální řešení. Nedávno jsme psali o jejím žáruvzdorném SSD, které je otestováno na uchování dat v ohni o teplotě 800 stupňů po dobu alespoň třiceti minut.

Corsair nebo Micron/Crucial už nejsou v top 10

Další pro nás známá jména jako Micron (pod značkou Crucial), Samsung či Patriot, nemluvě o menších specializovaných značkách jako je G.Skill, už se do top 10 nedostaly. Menší hráči představují zbylých 6,53 % trhu (v roce 2017 to bylo 7,76 %). Takže jak vidíte, moduly pro ne-OEM trh počítačů a domácí stavitele jsou dost okrajová záležitost. V minulosti se na pozice v první desítce dostávali také američtí výrobci Micron a Corsair, ale v posledních letech již ne.

Galerie: Jak vypadají čipy DRAM pro operační paměti a NAND Flash pro SSD

Byl pro vás článek přínosný?