Hlavní navigace

Vodafone významně rozšířil pokrytí Česka sítí 5G (mapa)

4. 2. 2021

Sdílet

Zdroj: Vodafone
Vodafone rozšířil svou síť 5G už do 130 měst v Česku. Spustil ji 1. října jako druhý operátor (po O2) v pěti městech a na frekvencích shodných s LTE (1800 a 2100 MHz). Pokryto má i 35 stanic pražského metra.

Při spuštění služby měl Vodafone v provozu 80 vysílačů a pokrýval části Prahy, Brna, Karlových Varů, Ústí nad Labem a Jeseníku, kde proti 5G dokonce radnice brojila. Nyní již šíří síť 5G celkem přes více než 700 základnových stanic a pokrývá města Aš, Český Těšín, Liberec, České Budějovice, Český Krumlov, Havlíčkův Brod, Vrchlabí, Kladno, Rokycany a další. Má jít až o pětinu populace.

Další skok má nastat na jaře, kdy Vodafone definitivně vypne 3G (síť 2G si ale ponechá). Tím získá pro 5G nové frekvence. Zároveň rozšířil nabídku 5G telefonů, kromě Applu a Samsungu již nabízí i Huawei a Xiaomi. Momentálně jde například o telefony řady Samsung Galaxy S21 nebo Apple iPhone 12, dále o Xiaomi Redmi Note 9T, Huawei P40 Pro nebo Samsung Galaxy A42 5G. S rychlou sítí umí pracovat i inteligentní router Huawei 5G CPE Pro 2. Další přístroje přibývají zde.

Tip: ČTÚ učinil první krok k zpřístupnění milimetrových vln na 26 GHz pro operátory

Slavomír Slanina, ředitel pro rozvoj sítí Vodafonu, k tomu dodává: „Pokračujeme v rozšiřování 5G pokrytí s pomocí nejmodernější technologie Dynamic Spectrum Sharing, která umožňuje na jednom frekvenčním přídělu spektra a nejmodernější Single RAN technologii obsluhovat současně 5G a LTE zákazníky. Je to významný krok, díky kterému lze efektivně využívat přidělené spektrum a který v kombinaci s chystaným vypnutím sítě 3G pomůže značně zvýšit kapacitu sítě pro narůstající potřeby našich zákazníků.“

Vodafone Pokrytí 5G v 2021 02 Pokrytí 5G v únoru 2021 (mapka: Vodafone)

ČTÚ zatím mapu pokrytí 5G v provozu nemá, ale Vodafone provozuje svou vlastní. Síť 5G červeného operátora prozatím běží na frekvencích shodných se sítí LTE, konkrétně 1800 a 2100 MHz. Využívá technologii Dynamic Spectrum Sharing (DSS), která zajišťuje dynamické sdílení frekvencí mezi 4G a 5G sítí podle aktuálních potřeb. Frekvence tedy nejsou pevně rozdělené.

zdroj: Vodafone