Hlavní navigace

Přehled aktuálních problémů Windows 10 v1809. Nemožnost ukládání dokumentů

6. 12. 2018

Sdílet

Zdroj: Redakce
Sledujeme, jaké problémy Microsoft eviduje s Windows 10 verze 1809. Některé znamenají, že u vás zatím neproběhne automatický upgrade.

Od 13. listopadu, tj. druhého oficiálního vydání Windows 10 verze 1809, už pár dní uplynulo. Microsoft v tuto chvíli eviduje několik objevených potíží, přičemž kvůli některým nové vydání Desítek na dotčené počítače nepouští. Podívejme se na ně blíže. Podotýkám, že pokud není uvedeno jinak, platí, že na zařízení s problémovými softwary verze 1809 nebude automaticky nainstalována. V těchto případech samozřejmě ani není doporučeno, abyste upgradovali manuálně. Článek průběžně aktualizujeme:

  • Oživeno dne 22. listopadu. (Článek byl původně vydán 20. listopadu.) Přidán 6. bod.
  • Znovu oživeno dne 27. listopadu. Přidány body č. 7 a 8.
  • Znovu oživeno dne 28. listopadu. Upraveny body č. 1, 3 a 8.
  • Znovu oživeno dne 6. prosince. Přidány body č. 9 a 10, upraveny body č. 3 a 8.

1. iCloud

K programům, které se ukázaly být s novým vydáním nekompatibilní, patří iCloud 7.7.0.27. Konkrétně ve Windows 10 verze 1809 selhává synchronizace sdílených alb. Pokud se software od Applu teprve pokusíte nainstalovat, setkáte se s odmítnutím a instalační program bude ukončen. V tomto případě je nejlepším řešením počkat, až jablečný podnik vydá novou kompatibilní verzi iCloudu.

Doplněno 28. listopadu: Jak si všiml AppleInsider, došlo ke změně na oficiálním webu aplikace. Jestliže ještě před pár dny podle něj aplikace podporovala Windows 7 až Windows 10 April 2018 Update, horní limit byl odvolán a uvolněním iCloudu 7.8.1. Mohu potvrdit, že tuto verzi v October Updatu lze nainstalovat.

2. F5 VPN

Služba VPN od firmy F5 jednoduše nemusí fungovat – připojení vypadává v režimu tzv. rozděleného tunelu. Určitým řešením může být vynucení, aby veškeré přenosy proudily skrze VPN. K tomuto problému řešení vypracuje Microsoft, takže vyčkejte na příslušnou servisní aktualizaci pro Desítky.

3. Namapované jednotky

Jednotky, které jste ručně namapovali, po přihlášení nemusí být připojeny. To se projeví tím, že ve správci souborů u příslušné jednotky uvidíte červený symbol ×. K dalším symptomům patří nemožnost s nimi pracovat, když použijete příkaz net use, a oznámení o nemožnosti s jednotkou pracovat, jež se objeví v oznamovací oblasti.

K tématu: Koncept Windows jako služba nefunguje. Microsoft předstírá opak

Jako možné dočasné řešení Microsoft nabízí skript, viz KB4471218. Plnohodnotné řešení nabídne koncem listopadu. Z celého seznamu je toto jediný scénář, kde Microsoft ve službě Windows Update neblokuje distribuci Windows 10 v1809.

Doplněno 28. listopadu: Tento problém řeší aktualizace KB4469342, která je dostupná pouze v programu Windows Insider v kanále Release Preview.

Doplněno 6. prosince: Výše uvedená aktualizace byla oficiálně vydána pro všechny dne 5. prosince.

4. Programy od Trend Micra

Problémy s kompatibilitou byly zjištěny u bezpečnostních aplikací OfficeScan a Worry-Free Business Security od firmy Trend Micro. Podobnější informace Microsoft neuvádí. V tomto případě vyčkejte na to, až výrobce své aplikace opraví.

5. Radeony HD 2000 a HD 4000

Pátý bod je možná nejzajímavější. Edge někdy není stabilní na počítačích s grafickými kartami modelových řad Radeon HD 2000 a HD 4000. V některých scénářích dochází k potížím s výkonem, týká se to např. prostředí zamykací obrazovky.

Tyto staré grafiky již ovšem AMD nepodporuje a oficiálně pro ně nikdy nevyšel žádný ovladač pro Desítky. Zdá se, že poslední ovladač pochází dokonce z roku 2013. To samozřejmě v roce 2015, kdy byla vlna upgradování na první verzi Windows 10 zahájena, nepředstavovalo nic extrémního. Bude ovšem zajímavé sledovat, co se stane dál.

Žádné dočasné řešení se nenabízí, pouze setrvání na starším vydání Desítek. Microsoft pouze genericky uvádí, že problém prošetřuje. Je pak otázka, jestli ho zvládne vyřešit sám. Nebo se mu povede přesvědčit ke spolupráci AMD? Či budou některé počítače nucené vytrvat na verzi 1803?

Něco podobného se zatím v historii stalo jen jednou, a to zařízením se SoC Intel Cloverview, která zůstala na verzi 1607. Jednotlivé verze na spotřebitelské úrovni nejsou podporovány zrovna dlouho (celkem 18 měsíců), v tomto případě se ale Microsoft rozhodl dotčeným počítačům poskytovat záplaty až do roku 2023.

6. Grafické ovladače od Intelu

Jak si všimli na Techdows, dne 21. listopadu Microsoft na seznam aktuálně známých potíží s Windows 10 verze 1809 přidal další položku. Nastal poměrně kuriózní případ, neboť grafické ovladače od Intelu ve verzích 24.20.100.6344 a 24.20.100.6345 omylem aktivují funkce, které nejsou podporovány.

To se projevuje tak, že po upgradu nemusí správně fungovat přehrávání zvuku z monitoru či televizoru, který je k počítači připojený pomocí HDMI, USB-C či DisplayPortu. Tzv. finální sestavení verze 1809 přitom mělo rovněž potíže s ovladači od Intelu, jednalo se však o jinou situaci způsobenou odlišnou chybou.

V tuto chvíli Microsoft na zařízeních s jedním z uvedených ovladačů upgrade na Windows 10 verze 1809 blokuje. Na nápravě pracuje s Intelem, ale také s výrobci počítačů – počáteční snahou je, aby tyto ovladače nebyly používány. Konečným řešením by mělo být nové vydání grafického ovladače. Do té doby se můžete obracet na podporu Microsoftu.

7. Windows Media Player

Ačkoli na oficiálním seznamu najdeme šest výše uvedených známých problémů, další Microsoft publikoval přímo na stránce zatím poslední servisní aktualizace, která je k dispozici široké veřejnosti, tj. KB4467708. Upozornil na to Paul Thurrott. Podle popisu v sestavení 17763.134 nefunguje správně Windows Media Player.

Specificky se nelze posouvat do jiných částí přehrávaného souboru pomocí posuvníku na liště průběhu přehrávání. Zřejmě se to netýká všech typů souborů, konkrétnější ale Microsoft není. Proč štěpí seznam známých problémů, také není jasné. Opět mohu směřovat výtku směrem ke komunikaci, která přinejmenším není přehledná.

8. Asociace programů

Podobně jako v předchozím bodě uvedený Windows Media Player se na seznamu známých problémů na stránce věnované aktualizaci KB4467708 nachází ještě jedna položka, kterou už někteří dříve reportovali. Přinejmenším v aktuálním sestavení 17763.134 někdy nefunguje nastavení asociace programů pro prostředí Win32. Někdy prý uspějete na další pokus. Oprava by měla být k dispozici do konce listopadu.

Doplněno 28. listopadu: Tento problém řeší aktualizace KB4469342, která je dostupná pouze v programu Windows Insider v kanále Release Preview.

Doplněno 6. prosince: Výše uvedená aktualizace byla oficiálně vydána pro všechny dne 5. prosince.

9. Morphisec Protector

Seznam známých potíží se dne 1.prosince rozšířil o další položku, navíc velmi zvláštní. Pokud používáte nástroj Morphisec Protector, případně jinou aplikaci využívající Morphisec Software Development Kit (mj. Cisco AMP for Endpoints), nemusí se vám dařit ukládat dokumenty v Microsoft Office.

Tento problém si vysloužil vysoký stupeň závažnosti, takže na zařízeních s dotyčnými aplikacemi Microsoft automatický upgrade na Windows 10 v1809 neprovádí.

10. Edge a grafické karty Nvidia

Při přehrávání videa v Edgi může prohlížeč spadnout, případně zamrznout, používáte-li grafické karty od Nvidie. Chování vyřešíte instalací ovladače verze 417.21. Microsoft tento problém uvádí pouze v souvislosti s aktualizací KB4469342 vydanou 5. prosince, takže není zřejmé, jestli se dotýkal starších verzí. V tuto chvíli na tom už ale nezáleží.

Byl pro vás článek přínosný?