Crucial vydal nová levná SSD, SATA disky BX500. Uvnitř je 3D NAND, jen nevíme jaká

17

Crucial je poslední léta často taková sympaticky levná značka SSD. Jeho modely jako MX300MX500 mají za určitou kapacitu snad nejnižší ceny z disků od firem „první ligy“. Čímž myslíme tyh, které jsou zároveň výrobci NAND a obvykle se tak předpokládá, že budou mít SSD nejlépe vyladěná (Crucial je značka Micronu). Nyní má firma možná dalšího kandidáta na tuto roli, vydala totiž novou lowendovou řadu BX500.

Řada BX je u Crucialu nižší/levnější varianta proti hlavní řadě SATA disků MX. Crucial BX500 nahrazuje disky BX300, které Crucial vydal loni v září. Ty byly zajímavé použitím pamětí NAND typu MLC, což nastalo kvůli tomu, že TLC čipy měly příliš velkou kapacitu pro lowendové disky. U Crucialu BX500 je bohužel velmi málo informací k jeho vnitřnostem, takže zda bude podobně zajímavý, zatím těžko říct.

Uvnitř asi nebude QLC NAND

Crucial BX500 je vyráběný v 2,5″ provedení s rozhraním SATA. Zda Curcial uvede taky variantu v podobě modulů M.2 (kde by se dalo ušetřit za pouzdro a při instalaci za kabely), zatím nevíme. Dostupné budou kapacity 120, 240 a 480 GB. Podle specifikací jsou v těchto discích použité čipy 3D NAND pravděpodobně od Micronu, ale není řečeno, jakého typu. Kvůli kapacitám diskům pochybuji, že by mohlo jít o čipy QLC, jak se někde spekuluje. QLC čipy podniku IMFT mají totiž kapacitu 1 Tb, takže 120GB disk BX500 by musel mít jediný čip NAND. Z tohoto důvodu je minimální kapacita Intelova QLC SSD 660p ostatně až 512 GB. Crucial BX500 tak pravděpodobně musí obsahovat TLC, pokud dokonce opět ne čipy MLC.

Řadič už prozrazen není. Také nikde není řeč o tom, že by disk měl DRAM buffer, takže může jít o návrh bez mezipaměti, což má negativní dopady na výkon. Crucial uvádí toliko, že disk používá pro zápis pseudo-SLC cache. Výkon má dosahovat až 540 MB/s v sekvenčním čtení a 500 MB/s v sekvenčním zápisu (dokud se SLC cache nevyčerpá). IOPS pro náhodný přístup firma neuvádí. Co však ve specifikacích naleznete, je garantovaná výdrž. Ta věru není nic moc – 120GB model vám zaručuje celkový zápis 40 TB, 240GB pak 80 TB a 480GB disk má kvótu 120 TB. Záruka je tříletá. Tyto nízké výdrže jsou důvodem, proč se spekuluje o použití QLC čipů, jak bylo výše zmíněno. Ale jejich důvodem může být prostě snaha nepoškodit prodeje vyšších řad disků (pak by číslo bylo uměle podhodnoceno), případně použití horších sort čipů TLC.

Aktualizováno (12. 9. 2018):

Web ComputerBase uvádí, že podle jeho informací jsou v disku BX500 skutečně použité čipy typu TLC, není se tedy třeba bát zápisu QLC. Řadič by měl být starší čip SM2258XT od SiliconMotion.

Crucial BX500
Crucial BX500

Crucial už disky BX500 začal prodávat. Podle webu firmy by oficiální cena 120GB verze měla dělat 30 $, 240GB 50 $ a 480GB disku 90 dolarů. Již i české internetové obchody je ale začínají mít ve svých cenících, a to za ceny od 900, 1400 a 2200 Kč, což by byly nižší částky než za MX500 a na úrovni levnějších SSD třeba Adata nebo Kingston. Kvůli malému množství informací a neznámému výkonu ale možná bude dobré počkat na nějaké recenze. Ty by také mohly odpovědět na otázku, co je uvnitř za NAND a zda třeba u 120GB modelu nejsou nějaké velké problémy s omezeným paralelismem kvůli vysokokapacitním čipům.

Crucial vydal nová levná SSD, SATA disky BX500. Uvnitř je 3D NAND, jen nevíme jaká
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (89.57%) 23 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. Tak na toto jsem zvědavý. V PC mám BX200 (240GB, SATA) na systém a bohatě to stačí. Už nějakou dobu pokukuji po MX500 (500GB) na hry. Chce to nějaké testy a porovnat BX500 a MX500. Jestli má cenu si připlátit či ne. Nebo vzít nějakou NVME? Co jsem koukal, tak člověk mezi NVME a SATA rozdíl moc nepozná. Jen v benchmarcích je to vidět. A jestli se mi má načítat něco 10 sekund (NVME) nebo 12-13 (SATA) tak to mi fakt žíly neutrhne. Nebo vzít slušné NVME (např. ADATA XPG GAMMIX S11 (240GB)) na systém a BX200 použít na hry? Sakra, to je dilema…aaaaa, panika….asi si vezmu prášky 😀 😀 😀

  • A chápete, že na světě jsou minimálně stovky milionů počítačů, co nemají M2 slot? A nemusí se zdaleka jednat jen o staré počítače. M2 slot nemá ani spousta v současnosti prodávaných notebooků.

     • ono je to trochu chyba vyrobcov, ale na M2 sa da pripojit aj sata disk (ktory nema tvar 2,5″ skatulky) – cita/pise potom pod 600, a da sa tam pripojit aj NVMe disk, a ten potom cita/pise nad 600, napr. 3200 citanie 2000 zapis a tak.. Je to tak trochu oyeb na zakaznikov, ktory si v dobrej viere kupia M2 disk a potom maju citanie 400 a zapis 300 – napr. zeleny WD.

      • Co pořád máte (vy a hh). Snajprik říká něco o blbech, co by si místo rychlého M2 koupili 2,5“ SATA disk. Já mu oponuju, že spousta počítačů nemá ani ten M2. A vy tu začnete o tom, že existují i pomalé disky do M2. Jak to s tím souvisí?
       Jinak je snad zákazník svéprávný a vidí, co si kupuje. U těch disků snad výrobci rychlost udávají a udávají i v jakém standardu ten disk je schopen po M2 komunikovat.
       Když už nadávat na výrobce, tak bych se místo výrobců SSDček, kteří to říkají naprosto jasně, soustředil spíš na výrobce základních desek či notebooků, kteří do specifikací uvedou jen ten M2 slot a člověk netuší, co se tam strčit dá a co ne.

      • U PC jde chybějící M.2 slot nahradit redukcí do PCIe. 🙂

       Jinak lidé často neví, že M.2 disk ještě neznamená NVMe rozhraní, ale samozřejmě je to jejich chyba, je to tam jasně uvedeno.