Vysílejte v SD! ČTÚ a Ministerstvo průmyslu a obchodu vyzvalo operátory, aby snížili rozlišení

15

ČTÚ a Ministerstvo průmyslu a obchodu vyzvali domácí poskytovatele streamingových služeb, aby snížili rozlišení obrazu. Podobně jako nedávno učinila Evropská komise, která k podobnému kroku vyzvala služby typu YouTube či Netflix. To vše kvůli uvolnění kapacity kvůli probíhající pandemii.

Nižší rozlišení obrazu ve streamu ulehčí přetíženým datovým sítím, které v poslední době v kontextu s koronavirem a mimořádnými opatřeními výrazně narostlo. ČTÚ a MPO žádají, aby v České republice dočasně snížili rozlišení obrazu ve streamu. Konkrétně tam, kde není nutné vysílat v HD nebo UHD/4K/8K, aby vysílali v kvalitě SD.

V Česku se to týká hlavně internetových televizí a služeb typu Voyo. Pokud operátor vysílá v HD, je to pro něj dražší, ale jde i o konkurenční výhodu. HD v našich podmínkách znamená většinou 720p, ale ti progresivnější vysílají ve Full HD. Ze strany ČTÚ jde o doporučení, ne o povinné nařízení. Je také otázkou, co znamená „kde to není nutné“.

Služeb, které stále vysílají v SD se změna nedotkne

ČTÚ od minulého měsíce a po vládou zpackaném odvolání Jaromíra Nováka vede Hana Továrková a Ministerstvo průmyslu a obchodu vede (mimo jiná ministerstva) Karel Havlíček (ANO).

Podle zpráv operátorů se přetěžování sítí týká spíše těch mobilních. A více kvůli hovorům než datům, která síť chrání svou omezeností. Lidé si nyní v karanténě volají více jak na Vánoce hlásí například Vodafone. V pevné síti Cetinu nápor zatím také zvládají velmi dobře. Výpadky služby však hlásí například O2 TV. Jinak ale O2 a T-Mobile nabízí i dočasně neomezený internet, čili kapacita sítí takový problém není. Streamování videa je však větší žrout dat.

Výzva se týká pouze streamingových služeb využívajících datové sítě. Nijak se nedotkne HD vysílání v DVB-T2 (tam stejně nabízí HD kvalitu pouze Česká televize) ani satelitních televizí.

zdroj: ČTÚ

Vysílejte v SD! ČTÚ a Ministerstvo průmyslu a obchodu vyzvalo operátory, aby snížili rozlišení
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

15 KOMENTÁŘE

 1. Lzi, same lzi, na olympiade se bude propagovat 8K, tak nam tu nelzete, ze neumite prenest HD. Ale mozna tu olympiadu odlozili ne kvuli korovairu, ale ze na posledni chvili zjistili, ze 8K nedokazou divakum dorucit!

 2. To všechno na vybídnutí od EU, aniž by si zjistili skutečný stav věci. V ČR teď ve špičkách dosahuje vytížení páteřních sítí 30-35%, česká infrastruktura je mnohem lépe postavená, než třeba ta ve Švýcarsku. Snad má někde některý koncový ISP problém s vytížením své sítě, ale je jich jen pár a operativně to řeší. Kvůli zbytečné (spíš škodlivé) EU teď budeme koukat na patlanice.

  • Teď jste to českým elfům pokazil. Teď lidem dojde, že ten úžasný Západ je na tom hůře než u nás, či dokonce v Číně.

   Tedy pokud si již náhodou někdo nestačil všimnout mimořádně vyspělé úrovně zdravotnictví v Itálii a Španělsku, o Velké Británii a USA raději nemluvím.

 3. S tím Švýcarskem to doufám není myšleno vážně. O úrovni na které tam mají infrastrukturu se nám nezdá ani ve snu. Už přes rok tam mají operátoři opravdové 5G se slušným procentem pokrytého území. Vyjímkou tam nejsou ani 10G domácí přípojky. Takže klid.
  Jinak s tím rozlišením se jedná pouze o doporučení, např. na YT jde stále přehrávat videa i v 8K, jen jako default je 480p.

 4. Tak to vypadá že NETFLIX kapituloval:
  UHD rozlišení zachováno, datový to poloviční (z 15MBps na 7.5MBps)
  FHD rozlišení zachováno pouze u filmů, datový tok ~ 2,5MBps (nepamatuji si již zda je to pokles na 1/2, či 1/3)
  FHD rozlišení u seriálů (Jako je aktuální série Star Track Discovery) zachováno, datový tok ~ 5MBps
  FHD rozlišení u starších seriálů (Star Track Enterprise) rozlišení zachováno, datový tok 1,78MBps
  FHD rozlišení u starších seriálů (Teorie velkého třesku) rozlišení zachováno, datový tok 2,73MBps

  Naštěstí tedy jen zvýšil kompresní poměr, naštěstí se ještě nenechal dotlačit k SD