Do DVB-T2 zamíří i Český rozhlas. Už příští týden

1
Český rozhlas
Český rozhlas

Přesně za týden, 29. března 2018, odstartuje veřejnoprávní multiplex DVB-T2. Najednou bude dostupný pro 96 % populace a bude vysílat všech pět kanálů České televize v rozlišení 1080p při 50 snímcích za sekundu.

Kromě toho se do sítě vejde ještě osm rádiových stanic Českého rozhlasu. Zástupci veřejnoprávního média se na tom dohodli s Českými Radiokomunikacemi, které síť provozují. Původně měl ČRo do DVB-T2 zamířit až v lednu 2019.

V DVB-T2 poběží tytéž rozhlasové stanice jako v DVB-T, konkrétně Radiožurnál, Dvojka, Vltava, Junior, Plus, D-dur, Jazz a Wave. V přechodovém vysílání navíc ve stejné kvalitě a kompresním formátu MP2. Až po spuštění finálního multiplexu (2019/2020) Rozhlas přejde na modernější kompresi AAC.

Český rozhlas již digitálně vysílání také na satelitu, internetu a spolu s Radiokomunikacemi provozuje také síť DAB+, která by někdy v budoucnu měla nahradit analogové FM vysílání. DAB+ aktuálně pokrývá 40 % populace.

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Jako bonus OK, ale moc v tom smysl nevidím, raději by měli investovat do většího rozšíření do DAB+. Mnoho lidí rádio přes TV nebo set-top-box neposlouchá. Domácí zařízení jsou buď ještě na FM, nebo streamují z internetu (potřebná šířka pásma je na rozdíl od videa minimální) a do aut se přijímače DVB-T nehodí.