Facebook umožní mezidruhovou komunikaci mezi Messengerem, WhatsAppem a Instagramem

Po odchodu původních tvůrčích týmů prosazuje Zuckerberg novou vizi svých komunikátorů. Uživatelkám a uživatelům umožní, aby spolu komunikovali napříč všemi sítěmi.

0
Facebook Messenger, WhatsApp a Instagram
Facebook Messenger, WhatsApp a Instagram
-
Zdroj: loga: Facebook / koláž: Petr Urban / Cnews

Když provozujete několik komunikačních sítí, budete pravděpodobně usilovat o to, aby si spolu sítě na určité úrovni rozuměly. Facebook se nachází ve velmi zajímavé pozici, neboť provozuje miliardové služby Messenger, WhatsAppInstagram – plus sociální síť Facebook, jejíž je ovšem Messenger součástí. Zajímavé je, že dvě služby z výčtu nejsou původní, Zuckerbergův podnik je koupil.

I proto platí, že každá vznikala na jiném základě. Instagram a WhatsApp do jisté míry fungovaly autonomně, byť k určitému propojování platforem docházelo. Loni v dubnu však WhatsApp opustil Jan Koum, druhý spoluzakladatel pak podnik opustil o rok dřív. Brian Acton pak dokonce spustil kampaň za mazání účtů v komunikační službě. Spekulovalo se o tom, že zakladatelé WhatsAppu se názorově neshodovali s Facebookem.

Podobně v září rezignovali Kevin Systrom a Mike Krieger, zakladatelé Instagramu. Obě koupené služby tím pádem ztratily ochranitelskou ruku původních tvůrčích týmů. Dle reportu TechCrunche v případě WhatsAppu Facebook porušil to, na čem se s původními tvůrci dohodl, tj. že nebude do služby vnášet reklamy. Tvůrci Instagramu podobně přišli o svou autonomii, kterou jim Zuckerberg pět let nechával.

Propojení komunikátorů vlastněných Facebookem

Dalo se očekávat, že se služby začnou výrazněji měnit. K čemu tedy dojde? Podle listu The New York Times dochází ke změnám na pozadí služeb tak, aby spolu Messenger, WhatsApp a Instagram komunikovaly. Každá služba bude vystupovat jako samostatná jednotka, unifikaci infrastruktury ovšem poznáme podle toho, že budeme moct komunikovat s lidmi ze zbývajících sítí ze jmenované trojice.

Dokonce bude podporováno i šifrování na obou koncích, díky kterému si ani provozovatel služby nepřečte obsah zpráv. Tento typ šifrování jednotlivé služby dnes standardně podporuje WhatsApp, Messenger pouze volitelně a Instagram vůbec. Někteří odborníci proto varují, že zabezpečení by mohlo být nakonec spíše ohroženo. Pokud budeme psát někomu z WhatsAppu na Messenger, budou zprávy standardně šifrovány? Je to minimálně to, co dnes díky praxi čekáme.

Propojení služeb by Facebooku jako celku mohlo pomoci růst (ilustrační foto)
Propojení služeb by Facebooku jako celku mohlo pomoci růst (ilustrační foto)

Tento příklad uvedl kryptograf Matthew Green pro Wired. K dalším obavám patří možnost propojení identit uživatelů a uživatele více komunikátorů provozovaných Facebookem. WhatsApp se dnes spokojí jen s telefonním číslem, Facebook ale vyžaduje, abyste mu sdělili své skutečné jméno. V souvislosti s tím může Facebook ve službách lépe cílit reklamy. Podobně více dat získá z nešifrovaných konverzací, pokud tedy budou standardně nešifrované.

Jak propojení služeb dopadne, ovšem teprve uvidíme. Facebook se prý nachází v počáteční fázi procesu propojení, k dokončení dojde nejdříve koncem letošního roku, případně až začátkem roku 2020.

Facebook umožní mezidruhovou komunikaci mezi Messengerem, WhatsAppem a Instagramem
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 7 hlasů