Podle telefonního čísla vás teď na Facebooku najde každý. Lze tomu zabránit?

Nezdá se, že by si Facebook dělal velkou hlavu se soukromím těch, kdo sociální síť používají. Nově je aktivována možnost vyhledání profilu podle telefonního čísla kýmkoli. Telefonní číslo z tohoto účelu vyjmout nelze. Co se dá dělat?

5

Problémy se soukromím na Facebooku jsou zřejmě nekonečné. Na nepovzbudivé chování platformy, jež se tentokrát týká telefonních čísel, poukázal Jeremy Burge z Emojipedie. Facebook se zaklínal tím, že telefonní číslo je důležitý bezpečnostní prvek využívaný pro dvoufaktorovém přihlašování, tvrdí Burge. Je ale dobré podotknout, že dávno předtím jste službě své číslo mohli svěřit za účelem posílání krátkých informačních zpráv o novinkách na síti.

Když ale lákal na přidání čísla, argumentoval v posledních letech právě bezpečností. Burge upozorňuje na to, že využití striktně k bezpečnostním účelům už neplatí. Od loňského září už firma v informačním pruhu uvádí, že číslo může být použito také k dalším účelům. Dříve tam informace chyběla. Telefonní číslo je sdíleno s Instagramem, ke sdílení dochází už i dva roky s WhatsAppem. Dnes už nelze úplně vypnout dohledatelnost účtu pomocí telefonního čísla.

K tématu: Facebook přiznal ještě větší zneužívání. Ze dvou miliard účtů mohl vzniknout největší telefonní seznam světa

Jak ukazuje snímek pořízený kolegou loni v březnu, tak to nešlo už ani v té době, čili vyložená novinka to není. Jak se tehdy ukázalo, veřejnou úroveň zneužívaly třetí strany, ačkoli funkce byla zamýšlena jako nástroj, pomocí něhož vás najdou vaši známí. Viditelnost můžete omezit na své přátele, to je nejmenší okruh lidí, pro které bude vaše číslo určitým způsobem viditelné, viz Nastavení | Soukromí | Jak vás lidé můžou najít a kontaktovat.

V souvislosti s odkazovanou kauzou Facebook tvrdil, že možnost vyhledání profilu pomocí telefonního čísla zrušil aspoň pro některé účty. Proč není možné ponechat číslo jen pro posílání bezpečnostních kódů?

Vaše telefonní číslo nemá jen Facebook. Burge poukazuje na to, že se jedná možná o nejunikátnější identifikátor ze všech, takže ho chtějí všichni. Mnohé důvody mohou být legitimní, současně vás tak ale firmy mnohou snáze sledovat apod. O svém jméně zalhat můžete, lhát o čísle je horší. A nebudete si pořizovat nové číslo ke každé službě.

Vaše telefonní číslo teď vidí všichni

Když pominu mj. před pár týdny odtajněný plán sjednocení sítí vlastněných Facebookem, kde je možné předpokládat i důkladnější sdílení údajů, nebo dřívější kauzy, co je vlastně na této frontě nového? Zmínil jsem nemožnost snížit viditelnost telefonního čísla na nulovou úroveň, aby nebylo dostupné nikomu kromě vás, a sloužilo tak pouze pro potřeby zabezpečení účtu.

Burge si ale všiml, že výchozí úrovní je teď zveřejnění pro všechny. Mohu to potvrdit. Nastavení Facebooku je známé tím, že se mění samovolně, takže není vůbec od věci, když jej čas od času projdete a podíváte se, jestli se samo od sebe nezměnilo na hodnoty, které vám nevyhovují. Své telefonní číslo jsem určitě na veřejnou úroveň nastavené neměl.

K tématu: Dvoufaktorové přihlašování Facebook používá i pro cílení reklam

Mluvčí provozovatele sociální sítě pro CNN uvedl, že tato funkce má usnadnit známým, aby našli váš profil, pokud si vás ještě nepřidali do přátel na Facebooku. Dále prý nikdy nebylo možné přidat číslo pouze pro potřeby dvoufaktorového přihlašování.

Jak změnit úroveň sdílení telefonního čísla na Facebooku?

Úroveň vyhledatelnosti podle čísla změníte v Nastavení | Soukromí | Jak vás lidé můžou najít a kontaktovat. Pokud vám přístup Facebooku k číslu nevyhovuje, můžete též ho odebrat. Dvoufaktorového přihlašování se přitom vzdát nemusíte, kódy vám může generovat mobilní aplikace. Jděte do Nastavení | Mobil a klepněte na Odebrat u svého čísla.

Postupujte podle pokynů průvodce, budete také muset zadat heslo ke svému účtu. Případně se podívejte do galerie výše. Na stejné stránce byste pak ještě měli své číslo vidět v historii (Předešlá telefonní čísla), tak jej můžete odebrat ještě i tam.

Podle telefonního čísla vás teď na Facebooku najde každý. Lze tomu zabránit?
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 16 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. A lidi se přesto nepoučí, je to jako s tou žábou, FaceBook bude pořád postupně dál ukrajovat ze soukromí, až nezůstane jeho uživatelům žádné. Za ty dva poslední roky po jeho zrušení mi vůbec není jasné, proč má kdo důvod takovou pošahanost používat – akorát krávovina dobrá na nic.

  2. Tak ono je v prvé řadě, když tedy někdo nemůže bez účasti na Zuckerberherově byznysu s lidskou blbostí být, nedávat pravdivé údaje. Fejkové jméno, fejkovy mail, fejkové datum narození, číslo z predplacenky (budete ho totiž potřebovat stejně jen jednou) a hlavně, osobní doklad vyrobený v Acrobatu. Oni totiž nemají ani právo ani možnost si jakkoli ověřit vaší totožnost, takže po zaslání všech těch nepravdivých údajů jim nezbude nic jiného, než vám odepsat „vaše totožnost byla ověřena, pokračujte na Facebook“ 😂 Prověřeno praxí … Nic mě ne pobaví tak jako lidská paranoia, kdy si kdekdo nainstaluje do PC 4 antiviry, bo policejní vir a vir co ukradne fotky a ostatní kraviny naskladněné v PC na které už není zvědavý ani jejich majitel, ale na Facebooku na sebe ochotně napráskaji i krevní skupinu, „bo to chtěli woe, tak co jsem měl dělat …“