Google bude čelit další pokutě. Evropská komise vynese verdikt nad reklamním monopolem

2
Google
Google

Evropská komise v roce 2010 zahájila vyšetřování Googlu kvůli zneužívání dominantního postavení hned v několika oblastech. Vleklý spor začal vrcholit předloni. Komise Googlu uložila pokutu ve výši 2,42 miliardy eur kvůli zvýhodňování vlastních služeb ve vyhledávači. Loni pak přisadila rekordní ve výši 4,34 miliardy eur kvůli protisoutěžnímu chování jeho Androidu na trhu s chytrými mobily.

Podle listu Bloomberg by měl Google v EU během nadcházejících týdnů utržit třetí ránu. Komisařka Margrethe Vestagerová prý oznámí verdikt a pokutu v případě zneužívání reklamního systému AdSense.

V roce 2016 Komise dospěla k předběžným závěrům, že Google brání stávajícím i potenciálním konkurentům včetně ostatních poskytovatelů vyhledávacích služeb a online inzertních platforem ve vstupu na trh s online reklamou. Pokud chtěli provozovatelé stránek nasadit AdSense na vlastní web, museli souhlasit s diskriminačními podmínkami. EK konkrétně kritizovala tyto body:

  • exkluzivita: třetí strany nesmí používat kontextovou reklamu pocházející od konkurentů společnosti Google,
  • přednostní umístění minimálního počtu kontextových reklam: třetí strany musí od Googlu odebírat určitý minimální počet kontextových reklam a rezervovat pro ně na svých stránkách s výsledky vyhledávání to nejprominentnější umístění. Nad kontextovou reklamou Googlu nebo vedle ní navíc nesmí být umístěna konkurenční reklama,
  • právo autorizovat konkurenční reklamu: třetí strany jsou povinny vyžádat si svolení Googlu s jakoukoliv změnou ve zobrazení konkurenční kontextové reklamy.

Jaký bude verdikt a případné penále, to nevíme. Částka ale pravděpodobně nepřevýší dvě udělené pokuty, protože od zahájení vyšetřování Google některá pravidla upravil a navíc již vliv AdSense oslabil. Komise ani Google nechtěly spekulace komentovat.

Google bude čelit další pokutě. Evropská komise vynese verdikt nad reklamním monopolem
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.73%) 11 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Nějak zapomínáte na to kdo je tady pánem. Není to EU, není to USA, ale je to google, a kdyby google vedly ty špíny z EU, OSN,USA, a jakéhokoli jiného špinavého spolku. Tak by každé kliknutí a úder do klávesnice bylo z poplatněno. To by bylo doslova peklo. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že google je tak férový jak jen může. Už jen to jak obstojně chrání indentitu uživatele. Kdyby google byl byl špatný, tak dneska jsem nejspíš zavřený v lepším případě s podmínkou a multimilionovou pokutou.. Navíc, to jakou nám dával možnost svobody, bylo bezkonkurenční. I jejich přístup k úřadům různých států.. Většina těch co na netu spravují nějaký prostor kde je více lidí, tak když jim příde požadavek od policie, nebo z úřadů aby jim sdělili údaje někoho.. Tak většina dá všecko oč si řeknou bez keců ihned. Google ne, ten má na to svoje právníky, kteří defakto dělají pro nás. Google sám shodnotí zdali je oprávněn takový požadavek nebo ne. Tedy pokud bych nešířil děcké porno, nebo nenabádal k terorismu, nebo neohrožoval někoho, zkrátka pokud google viděl že člověk nedělá sviňárnu, tak prostě údaje nedal. Dost dlouhou dobu jsem s dobrým úmyslem a veřejně prospěšnou činností naprosto ignoroval veškeré zákony. A už se mě snažili dostat snad všechny tv stanice. Hafo všelijakých autorů… atd.. marně, dělal jsem dál co je správné a vydělával na to byla to nejlepší doba mého života. Pomáhal jsem lidem, učil se přitom a zdokonaloval a ještě za to byl slušně placen, a jako třešnička na dortu mě u srdce hřálo že škodím zároveň i těm špatným. 🙂