Googlu jdou po krku i v Indii. Tamní úřady vyšetřují monopol Androidu

4

Google loni kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu s mobily dostal od Evropské komise rekordní pokutu ve výši 4,34 miliardy eur. Komisi vadily smlouvy, které firma podepisovala s výrobci mobilů, jenž Samsungu a spol. svazovaly ruce a bránily konkurenčnímu prostředí. Výrobci nemohli do mobilů předinstalovat libovolný software, ten googlovský měl navíc prioritu.

Americká společnost se sice proti pokutě odvolala, ale už ji zaplatila a učinila i nápravná opatření. V následujících týdnech bude na všech mobilech doporučovat alternativní prohlížeče a vyhledávače.

Rok před Komisí musel pokutu za stejný přečin platit také v Rusku. Tamní Federální antimonopolní úřad mu vyměřil pokutu ve výši 438 milionů rublů (7,8 milionu dolarů) a Google rovněž musel učinit několik ústupků. Totéž by jej teď mohlo potkat i na miliardovém indickém trhu.

Zdroj agentury Reuters tvrdí, že antimonopolní úřad již také zahájil vyšetřování kvůli dominanci Androidu, k čemuž se odhodlal po evropském precedentu. Situace v zemi je tam ještě o to vážnější, že Android tam fakticky nemá konkurenci. Zatímco v Evropě mu patří 88% podíl (zbytek má iOS), v Indii je to rovnou 99%. Indie může Google pokutovat až do výše 10 % tříletých tržeb v zemi. Jejich výši ale Google veřejně neuvádí.

Minulý rok už ale Google kvůli zneužívání dominantního postavení ve vyhledávači musel zaplatit 1,36 milionu rupií (asi 19,5 milionu dolarů). Ve srovnání s evropskými pokutami to ani nestojí za řeč. V EU firma musela v posledních třech letech zaplatit přes osm miliard eur. Naposledy letos 1,5 miliardy kvůli reklamě.

Googlu jdou po krku i v Indii. Tamní úřady vyšetřují monopol Androidu
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlasů

4 KOMENTÁŘE

 1. Nechápu co pořád všichni řeší s Googlem a monopolem. Android je jednoduše rozšířený a lidé jej kupují jako rohlíky v krámě. Za to snad může Google?
  A že Google nabízí v Androidu Chrome nebo jiné aplikace? Nedělá toto snad i Apple s jeho Safari? Microsoft zase s IE a Edge.

  To je stejné jako kdyby musel Microsoft zrušit v systému kalkulačku, malování, notepad, … protože existují i jiné alternativy.

  • Nikoliv.
   Neni problem s Androidem, ale s Gapps. Google nuti firmy, aby pouzivaly kompletni Gapps, nechce, aby pouzivaly treba jen Google Play. Dale pokud firma pouziva v nekterem mobilu Gapps, nesmi prodavat jiny mobil s napriklad Lineage OS. Jednoduse to co Google dela, jsou typicke monopolni praktiky.

 2. to je problém se všemi multimiliardovými firmami – státy mohou napařit jisté pokuty jenže pokud nedojde k celkové reformě systému tak to je jen obrazně „zaléčování následků“, ale příčiny zaručují recidivu. Jediné co by zabránilo vzniku mamutích korporací by byl zákon proti extrémní kumulaci kapitálu ve formě zdanění až do 100% od určité úrovně. Tyhle podniky mají vliv na velké množství lidí a v jistém ohledu mohou vystupovat ve styku se státem skoro jako rovný s rovným, zvlášť v těch menších/chudších.