Grafiky Intel Xe DG1 pro desktop nebudou, půjdou jen do notebooků. Vzorek unikl v Sandře

56

Letos se Intel chystá k vstupu (nebo lépe řečeno návratu) na pole samostatných grafických karet, čímž by se mohl stát třetí značkou herních GPU. První počin firmy, desktopová karta Intel Xe DG1 se nyní objevila v databázi benchmarku SiSoft Sandra, který dílem poodhalil, dílem potvrdil její parametry.

 

Únik GPU Intel Xe DG1: 3GB paměť, 768 shaderů

Karta se hlásí jako Intel Gen12 Desktop Graphics Controller; toto ale může být jen dočasné, protože tento identifikátor mohou ještě produkční ovladače změnit. „Gen12“ je interní označení grafické architektury z procesorů Tiger Lake, kterou první generace samostatných GPU Intel Xe bude využívat. Testovaná karta je pravděpodobně prototyp „Software Development Vehicle“ určený pro vývojáře a pro testování. Intel ji odhalil letos v lednu během CES.

GPU je vybaveno 768 stream procesory/shadery (96 EU, což Sandra detekuje jako „96c“). Běží na 1,5 GHz, což je značně vyšší frekvence, než na jaké Intel provozuje 14nm grafiky (tam byl strop 1,25 GHz) nebo 10nm integrovaná GPU v čipech Ice Lake (ta končí na 1,1 GHz). Vyšší frekvence znamená i vyšší hrubý výpočetní výkon, ovšem zatím nevíme, zda třeba podobně vyšší takty nebudou mít i integrované verze v procesorech Tiger Lake – které mají rovněž nést 96 EU/768 shaderů.

IntelR Gen12 Desktop Graphics Controller v databazi SiSoft Sandra
Intel Gen12 Desktop Graphics Controller v databázi SiSoft Sandra

Nová informace je, že karta nese 3 GB paměti. Její typ nebo frekvenci neznáme, ale toto pravděpodobně znamená, že by mohla mít buď 192bitovou, nebo 96bitovou sběrnici. Velikost paměti ukazuje na spíše nižší výkon (možná někde kolo pásma GeForce GTX 1050 Ti až GTX 1650?). To je ale dle očekávání, protože přímo Raja Koduri z Intelu nedávno prohlásil, že Intel se nejdřív (tj. v první generaci) bude soustředit na integrovaná GPU a na levné samostatné grafiky v segmentu nacházejícím se hned nad integrovanými.

Intel Xe DG1 Software Development Vehicle Zdroj: Intel

Grafická karta Intel Xe DG1 Software Development Vehicle (fotogalerie)

Intel nebude nabízet desktopovou verzi první generace GPU, objeví se jen v noteboocích

Tato GPU zřejmě ale na trh nakonec přijdou jenom v mobilní variantě. Intel sice na začátku roku ukazoval zmíněnou kartu Xe DG1 do slotu PCI Express, ta je však určena jen pro vývojáře. Podle informací, které nyní přicházejí, Intel nehodlá toto provedení prodávat. Pokud byste takovou grafiku třeba pro zajímavost nebo sběratelské účely chtěli vlastnit, museli byste ji získat od jednoho z programátorů, kteří tyto karty dostali, případně druhotně přes eBay a tak podobně.

Jako produkt se údajně první samostatná grafika Intelu v moderní éře má objevit jen a pouze v notebocích, kde bude pevně napájená na desce. Půjde tedy o konkurenci nižších notebookových GPU.

Toto má pro Intel výhodu, že nebude muset (alespoň ne teď v této fázi) přesvědčovat retailového zákazníka skládajícího PC z komponent, aby jeho do značné míry neprověřené řešení zvolil místo zavedenější konkurence. Místo toho bude stačit, když uspěje s umístěním čipů do nějakých konkrétních notebooků a GPU se pak automaticky prodají s nimi. K tomu může Intel využít silné vztahy s OEM výrobci, ale i bundlování s procesory (případně i SSD, Wi-Fi moduly či moduly Optane). Tímto by mohl v první generaci získat slušný podíl na trhu, aniž by se musel nějak tvrdě konfrontovat s Nvidií a AMD v recenzích, mindshare u koncových zákazníků nebo ve výkonu.

SYCL Programming Model for Aurora
Desktopová verze Intel Xe DG1 nepůjde na trh (Zdroj: SYCL Programming Model for Aurora, via Komachi Ensaka)

V noteboocích se tedy pravděpodobně tato GPU objeví a možná i značně rozšíří, byť v desktopovém segmentu alespoň první generace údajně nebude. Výjimkou by mohla být SFF a jiná mini PC, kde se GPU také pevně osazuje na základní desku. Typicky jsou pro taková použití nasazeny mobilní verze grafik, takže Intel Xe DG1 by se klidně mohlo v podobných mini desktopech objevit. Je možné, že ho Intel osadí do některého vlastního barebonu NUC.

Měli jste zájem o desktopovou verzi první samostatné grafiky Intel Xe DG1?

Zdroje: VideoCardz, SiSoft Sandra, Komachi Ensaka (Twitter)

Grafiky Intel Xe DG1 pro desktop nebudou, půjdou jen do notebooků. Vzorek unikl v Sandře
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 4 hlasů

56 KOMENTÁŘE

   • jasně, bojovat ve velkém na tomhle poli se zelenými a rudými, to by mohlo dopadnout špatně … možná časem vypdrnou nějaký odpad, co jim vypadne z těch extravýkonných, možná ani to ne, protože budou natolik „speciální“, že se na hraní nehodí … notebooky a supercompy to jistí …

  • tynyt:
   Já bych řekl, že jste to neříkal. Spíše jste byl jeden z těch, co nechápali, že ta grafika není určena pro desktop, ale je to náhrada nějakých těch nVidiáckých MX grafik.
   Že to jde do kytek vyvozujete z čeho? Že Intel uvede mobilní grafiku přesně jak plánoval a vy jste tomu nevěřil?

    • Tak vykonne Intel GPU čipy do desktopu by mali vyjst neskôr. Špekuluje sa o rozpäti 128 až 512 EUs. Tych 512 EUs by mohlo mat cez 10 Tflops. To by uz bola regulárna herna karta aj ked v dobe uvedenia bude pravdepodobne predstavovať uz len mainstream výkon.

    • Je hezké, jak píšete „všude možně“, ale to je přesně ono. Dáte na články „jedna paní povídala“ či na komentáře „jeden mvladar povídal“ a úplně ignorujete, co o věci říká ten, kdo ji hodlá vyrábět. A Intel o tom, že by chtěl zatápět nVidii či AMD nehovořil. Pokud vím, tak nikdy. Asi největší plány měl s těmi výpočetními GPU čipy a ty si prosadí naprosto v pohodě, jednoduše jako součást svého datacentrového byznysu. Teď razí to svoje oneAPI, tedy stejný způsob programování pro CPU, GPU, AI i FPGA, což je něco, co konkurence jednoduše nabídnout nemůže, protože tak široké portfolio produktů nemá. No a pak povídal o tom notebookovém byznyse, který si taky prosadí celkem snadno. Tyhle DG1 bude prodávat s těmi 14nm notebookovými čipy, které samy o sobě tak výkonnou grafiku nemají, a opět to zvládne naprosto v pohodě. A opět je to něco, co nVidia udělat nemůže a AMD to sice udělat může, ale nemá na to prostředky.
     O desktopu Intel vždy mluvil jen tak mimochodem tím, že říkal, že časem chce pokrýt celé spektrum od nejméně po nejvýce výkonné čipy. A pokud už bude mít nějaký podíl v noteboocích, tak i v tom desktopu něco prodá, byť zpočátku možná za levno OEM segmentu.

     • Aha, tak proto sám intel zmiňuje Intel HP (High Performance) a zcela jednoznačně je odděluje od HPC segmentu?

      https://www.tomshardware.com/news/intel-xe-graphics-all-we-know

      oneAPI pro zkomírající procesory, neexistující grafiky, okrajovou (z pohledu PC) AI a branžové řešení FPGA – to dává smysl asi jen tobě a Intelu. To se prostě markeťák z intelu jen ožral a vyplodil slátaninu. Ostatně „jeden způsob programování“ pro takto odlišné typy aplikací je sám o sobě dost úsměvný.

      Intel tady 5 let slibuje použitelných 10nm a zatím stále nic. Proč si myslíš, že v grafickém byznysu, který nikdy neuměl (integrované GPU nejsou měřítkem) bude jednou úspěšný, když tato firma dnes zcela ztratila drajv a směr? Bavíme se o technologiích, ne o tom, jak se vydělávají easy money na lety zakořeněné značce!

      • zapšklej kecálku … z tebe už teče nenávist horem spodem … to! je docela úsměvné … je to jako s těmi 5 léty slibování … to je jako když AMD mluví 5 let o třech nanometrech a kde nic tu nic … ne přesné, ale podobné … už bys mohl přestat blít a plácat páté přes deváté … napiš něco o AMD super mega extra technologiích, když sama nevyrobí ani len to hovno …

      • tynyt:
       Nejprve byste si měl uvědomit, že PC znamená personal computer, tedy s datacentrovým byznysem, o kterém jsem mluvil, to nemá vůbec nic společného. AI možná nepotkáte tak rychle v PC, ale jinde se už používá celkem dost. Ostatně i Apple už má ve svých čipech dost velkou AI jednotku.
       Pak, že grafik Intel vyrobil víc, než AMD a nVidia dohromady. A opět, že vy si myslíte, že svět počítačů = svět desktopů a ještě omezenej na svět herních desktopů, je vaše zaslepenost, ale do skutečnosti to má hodně daleko.
       Pořád si berete do huby 10nm výrobní proces, který evidentně funguje, čipy se na něm vyrábí, a že je v něčem horší, než ten 14nm, to je pravda. Je ale zajímavé, že vám totéž nevadí na tom 7nm TSMC, který ten 14nm od Intelu taky frekvenčně nedohnal.
       A že Intel vydělává peníze? Ano, to je podstata fungování firmy.
       No a to, že ztratil směr, je dost odvážné tvrzení. Spíše to vypadá, že vy se jen koukáte jiným směrem, než on jde. A to, že jde správným směrem, ukazují ty zvyšující se obraty a zisky, byť vy si myslíte, že správný směr je ten, který za správný považujete vy sám.

     • gogo: něco se ti nelíbí? Já jen nemám modroučký brejle.
      AMD není dokonalé a umí posrat taky kde co, zejména marketing a komunikaci. Ale jejich produkty jsou vposledku v podstatě dokonalé a poměrně kvalitní. A jen tak BTW, AMD své technologie ladí u TSMC, pokud si myslíš, že výrobní proces pro CPU a GPU je bulk, tak ne, není.
      Co se týká plácání pátého přes deváté, to byla reakce na Holečkovy splácané nesmysly, jako že XeXe nemá být vůbec herní hiend, nebo že spolu souvisí PC trh s automatizací nebo dokonce programovatelnými hradlovými poli a podobné fláky ve spojitosti s „jedním API.“

      Holeček: Je mi jedno o čem jsi mluvil ty, ale reagoval jsi na mě s tím, že „Intel přece nic do herního segmentu neslíbil a vůbec, všechno jde podle plánu.“ Na téma Intelu a jeho počtu vyrobených grafik: na to ale diskrétní grafiku s podobným výkonem přece nepotřebuješ když ji máš v procesoru. Statistika souhlasí – grafiku sis koupil s prakticky každým Intel CPU, druhá otázka je, kolik se jich reálně používá a k čemu. Logický závěr je, že na desktop stačí Intelovi integrovaní šneci, nicméně je pak zřejmá otázka, kdo bude kupovat ty LPčkové XeXe grafiky, které budou mít podobný výkon, když tu není žádný tzv. „herní“ model?
      Na téma 10nm procesu, který „evidentně funguje“ – Dobrá, proč se skoro nedá koupit? A nejde přece o frekvence (je zajímavé, jak se tu shodujete se šaškem maďarem), ale o kombinaci výkon/spotřeba/teplo, kde frekvence jsou pouhou podmnožinou, navíc zrovna u toho 10nm procesu taky ne úplně světobornou!
      Intel jde směrem, kterým já nikdy nepůjdu – nešel jsem jím, když dělal P4, nešel jsem jím ani když AMD prodávalo bulldozery. A ta pravda a realita se nakonec ukáže. Buď se Intel zvrávorá a uvede konkurenčně schopné produkty (a pak se u vás, zaslepenců, najednou proberete a budete ty „staré“ procesory hanět a říkat, že AMD je zase k ničemu), nebo skončíte jako banda milovníků podivné zastaralé architektury modrého oválu. Zato teď jste s maďarem jen směšní. BTW, nejsem akcionář intelu, ani AMD, takže mě jejich výdělky nezajímají, z technologického hlediska je to nepodstatné.

 1. Aznohh 6.5.2020 at 17:01
  Intel se do highendu dalších x let nepodívá. Co momentálně chystá pro “hráče” jsou lowendový srágory do ntb, aby z nich vyštípal Nvidii.

  mvladar 6.5.2020 at 23:05
  Kdepak, to bude inak…

  LOL !

  • Ono i te forme Integrace bude zajimave srovnani jednak s aktualni mobilni vegou, tak s integrovanou RDNA2 v APU AMD v pristim roce.
   Na zaklade toho srovnani se pak bude dat i odhadnout, jak na tom Intel, co se tyce vyvoje hernich grafik do budouctna je.

 2. vždyť na to jde Koduri rozumně, navíc tyhle grafiky v ntb budou úplně jiná třída proti těm v cpu a tyto přístroje budou konečně použitelné na hraní a ne slideshow. Tímto způsobem zřejmě úplně vyštípe jak amd tak nv přídavné grafiky do třídy 1650.

   • Problém je v tom, že vy si pod pojmem „schopný mobilní procesor“ představujete něco jiného, než Intel. Vy si představujete to nejvýkonnější možné řešení. Intel si představuje to, co se prodává.
    A co podle vás Intel nemá v notebookovém segmentu? Má ho pokrytý od levňoučkých dvoujádrových Atomů až po 8/16 i9. A dělá všechno proto, aby dokryl i ta místa, kde na něj konkurence doráží. Mimo jiné i touhle DG1 grafikou.

    • já si pod tím pojmem představuju něco se spotřebou buď do 15W a výkonem předpředminulé generace desktopu, nebo 35W s výkonem 10-15% pod současným desktopem.

     Že si někdo koupí Atom nebo Pentium N – prosím, lidi kupují různé dreky, ale to je většinou z neznalosti. A pak na ně dopadnou ty důsledky, kdy takový počítač nezvládne ani základní úkony, jako prohlížení náročnějšího webu.

      • Reagoval jsem věcně a bez urážek. Číst mě samozřejmě nemusíš, pokud ti to působí mentální problémy s tvou orientací. 😛

     • tynyt:
      A tím současným desktopem myslíte co? To nejrychlejší, co na desktopu je? Nebo to nejprodávanější? Nebo snad to nejlevnější?
      U těch Atomů jste taky mimo. Vy totiž odmítáte oddělit fakt, že Atomy jsou levné a proto se cpou do těch nejlevnějších a nejošizenějších počítačů, od samotného výkonu procesoru. Když ten Atom osadíte s 2 GB RAM a dáte systém na 32GB flash paměť, co dá tak 20-30 MBps sekvenčního čtení, nemůžete se divit, že ten počítač nezvládne vůbec nic. Dejte mu dost RAMky, dejte mu svižné SSD a rázem nepoznáte, že děláte na Atomu. Ony ty stránky ho totiž nemají jak vytížit. Jediné, co na nich bývá náročnější, je nějaké video, které samozřejmě ten Atom zvládá akcelerovat i ve 4K HEVC, takže nějaká reklama či nějaké stream, zvládne levou zadní. Ale to vy nikdy nepoznáte, ani nepřiznáte, protože jste v životě u takového počítače neseděl a se svým přístupem ani sedět nebudete.

      • napsal jsem odpověď. Atomy mě osobně nezajímají a současný desktop je samozřejmě míněn ten klasický průměr, tj i5.

       Atom ti čistě procesorově vytížím tak, že se z toho posere velmi jednoduše, že mu pomůže rychlé SSD a dost RAM je otázka čistého OS a jeho startu, maximálně opatrného brouzdání v jedné či dvou záložkách na ne úplně náročném webu. Na jakoukoli vážnější práci s takovým lemravým šmejdem můžeš zapomenout. Akcelerace videa ano – za předpokladu že je použit kodek, se kterým si rozumí hw dekodér, jenže to taky často nefunguje, nebo to dodavatel SW (OS+prohlížeč typicky) rozbije.

 3. Vstupom Intelu do segmentu samostatných grafík začína nová éra, to je nespochybniteľný fakt, navzdor žalospevu AMD gynekológov.
  AMD dlhé roky lepí karty a furt sa to nenaučili, príučka je na ceste.
  – neschopnosť alternatívy v top modeloch
  – videoencoder mrší kvalitu
  – tragické ovladače

      • Dej si prášeček a běž spinkat punťo, třeba se ti bude zdát o Intelí 2080Ti a Intelí SLI, jak jsi nám tu minule sliboval, že Intel určitě představí.. 😀 😀 😀

      • Dědek…? To asi těžko tro(t)le… mno další z věcí co sis tady vymyslel.
       Ale tak jen se nám pěkně profiluj, způsob jakým se snažíš urážet o tobě mnohé vypovídá..

      • Velká noho, ak by som myslel, že si skutočne starý chlap, nechám ťa na pokoji. Ty si ovšem len zachladený puberťák, treba ti naložiť co se do teba zmestí.
       Len magor tvojho kalibru sa dokáže v jednej diskusii prihlasovať cez dva nicky, styď se reumo !

      • A další věc co sis vymyslel. Pokračuj dál… patologické lhaní je nemoc tro(t)le.
       Tobě není třeba nakládat, ty hovna co tu furt píšeš ti naloží samy. 😀

      • Nič som si nevymyslel, bežne sa prihlasuješ cez dva účty a to i v jednej diskusii včetne tejto.
       Veliká to ostuda šašku, fujtajbl jak ti smrdí ta reumatická pretaktovaná noha….

      • Aha a jistě pro to máš nějaký důkaz.. 😀 Jasně… učím se slovensky, abych si mohl psát s anonymním trotlem na webu 😀 😀 Asi 100x pravděpodobnější je, že si to píšeš ty sám, protože už jednou jsi byl usvědčen z multinicku na světhw (mvladar/jožkopower) 😀