Na podzim vyjde refresh procesorů Intel Gemini Lake: šest modelů, o hodně vyšší takty

25

Čím dál víc to vypadá, že Intel v desktopových procesorech bude další dva roky nabízet 14nm čipy s dalšími dvěma chystanými generacemi (Comet LakeRocket Lake) na nové platformě LGA 1200. V noteboocích by se 10nm Ice LakeTiger Lake mělo objevit alespoň částečně. Ovšem v oblasti levných a úsporných procesorů s architekturou Atom mže zřejmě situace být trochu podobná jako v desktopu. 10nm „Atomy“ (byť teď označené Celeron a Pentium) Elkhart Lake (či Skyhawk Lake) jsou zřejmě také opožděné, protože Intel teď uvede refresh poslední 14nm generace procesorů této linie – Gemini Lake. Ty vyšly na konci roku 2017, takže teď již budou dva roky staré a náhrada se hodí.

 

Gemini Lake s (o dost?) vyššími takty

Gemini Lake Refresh by zdá se (jak z názvu patrno) neměl být nový křemík, ale nanejvýš jen mírná revize či respin původního návrhu Gemini Lake z roku 2017. Měl by tedy být použitý 14nm proces a architektura CPU jader Goldmont+, jakož i GPU převzaté z architektury Skylake (Gen9). Na druhou stranu Gemini Lake již alespoň podporuje výstup HDMI 2.0, což není nepodstatná maličkost. Měly by samozřejmě být zachovány i hlavní parametry, tedy čtyři jádra, 4MB L2 cache (L3 není obsažena), podpora pamětí LPDDR4 nebo DDR4 se 128bitovou sběrnicí (tj. dvoukanálový řadič v případě DDR4) a až 18 jednotek EU v integrovaném GPU.

U nových modelů řady Gemini Lake Refresh se proto pravděpodobně změní jen frekvence. Teoreticky by se třeba ještě mohly zvýšit TDP, ale zatím žádné takové zprávy nejsou, takže bychom čekali, že zůstanou na stejných hodnotách. Tedy na 6 W u modelů úporné řady N pro neotebooky a 10 W u výkonnější řady J pro desktopové základní desky a podobná využití.

Pentium Silver je označení, podle kterého poznáte „Atomové procesory“ od velkých Pentií („Gold“)

O příchodu procesorů Gemini Lake Refresh nyní informuje web FanlessTech, podle nějž by se tato série měla skládat z šesti různých modelů. Tři budou v desktop řadě J, tři pak v mobilní N; patrně by měly nahradit předchozí čipy na stejných pozicích nabídky. FanlessTech uvádí modelová jména, frekvence ale bohužel zjistil jen pro jeden model řady J – všechno můžete vidět v této tabulce.

Gemini Lake Refresh: notebooky
Model Jádra
Takt
Turbo L2 GPU EU
Takt TDP SDP
Pentium Silver N5030 4 ? ? 4 MB ? ? ? ? ?
Pentium Silver N5000 4 1,1 GHz 2,7 GHz 4 MB UHD 605 18 200–750 MHz 6 W 4,8 W
Celeron N4120 4 ? ? 4 MB ? ? ? ? ?
Celeron N4100 4 1,1 GHz 2,4 GHz 4 MB UHD 600 12 200–700 MHz 6 W 4,8 W
Celeron N4020 2 ? ? 4 MB ? ? ? ? ?
Celeron N4000 2 1,1 GHz 2,6 GHz 4 MB UHD 600 12 200–650 MHz 6 W 4,8 W

 

Gemini Lake Refresh: desktop
Model Jádra
Takt
Turbo L2 GPU EU
Takt TDP SDP
Pentium Silver J5040 4 2,0 GHz 3,2 GHz 4 MB ? ? ? ? ?
Pentium Silver J5005 4 1,5 GHz 2,8 GHz 4 MB UHD 605 18 250–800 MHz 10 W
Celeron J4125 4 ? ? 4 MB ? ? ? ? ?
Celeron J4105 4 1,5 GHz 2,5 GHz 4 MB UHD 600 12 250–750 MHz 10 W
Celeron J4025 2 ? ? 4 MB ? ? ? ? ?
Celeron J4005 2 2,0 GHz 2,7 GHz 4 MB UHD 600 12 250–700 MHz 10 W

 

Nové refreshové modely jsou zvýrazněné tučně, původní modely Gemini Lake pro srovnání jsou normálním písmem. Nové Pentium Silver J5040, pro které známe frekvence, ukazuje, že by mohlo dojít na docela velký výkonnostní posun proti předchůdci (J5005). Zatímco ten měl takt CPU 1,5 GHz v základu a 2,8 GHz v boostu, novinka v rámci Gemini Lake Refresh zvedne základ na 2,0 GHz a maximální turbo až na 3,2 GHz. Tedy o 400–500 MHz. Relativně počítáno to znamená zvýšení frekvence v základu o třetinu a maximálního boostu (a tím potenciálně i jednovláknového výkonu) o 14,3 %. Jak se třeba budou zvedat výkony integrovaného GPU, to nevíme. Ale pokud by i ostatní modely měly takty CPU vyšší o stovky MHz jako model J5040, pak by Gemini Lake Refresh nakonec mohly být docela důstojná a přínosná novinka v lowendu, ač to nebudou nové čipy.

Diagram procesoru Intel Gemini Lake
Diagram konektivity a výbavy procesoru/SoC Intel Gemini Lake (Zdroj: CNX-Software)

Na trhu asi až po Vánocích

Podle webu FanlessTech by mělo být zřejmě vydání Gemini Lake Refresh naplánováno na 45. až 47. týden letošního roku (4. až 24. listopadu). Ovšem jde o procesory typu BGA, které se přímo pájí na desku. Tudíž s datem uvedení nemusí být hned dostupné v hotových produktech. FanlessTech uvádí, že příchod prvních minipočítačů a základních desek s těmito novými modely by mohl nastat začátkem roku 2020.

Mimochodem, Gemini Lake Refresh se nacházelo také na roadmapách Intelu, které vypustil v květnu web Teakers. Ty sice vydání kladly na Q2 2019, ale zpráva FanlessTechu (a eventuální vydání těchto SoC) jsou asi další doklad, že tyto slajdy byly reálné a nikoliv jak se říká fake.

Roadmapa Intelu pro spotřebitelské notebooky, uniklá v dubnu 2019 (Zdroj: Tweakers)

Galerie: Roadmapy budoucích procesorů Intel (červenec 2019)

Na podzim vyjde refresh procesorů Intel Gemini Lake: šest modelů, o hodně vyšší takty
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

25 KOMENTÁŘE

  • A není to jedno? Jsou to procesory, na které neměla konkurence odpověď na 14 nm ani na 12 nm a nemá na ně odpověď ani na 7 nm. Takže spíše si položte otázku, kdy konečně konkurence s něčím podobným přijde na trh.

    • AMD ani VIA nedělá nic srovnatelného pro pasivně chlazená PC.
     Dneska do netbooku nejde dát nic jinýho než Atom a taková N4100 se nemusí stydět ani proti i3, kdy cema/výkon je ve prospěch Atomu.

     • Fakt jo? Možná to jen nevíš, ale AMD má sáhodlouhou řadu procesorů pro pasivní chlazení. Kdysi dávno to byly AMD Geode, dnes se běžně používají mírně podtaktované „kočkovité šelmy“ – mám tu takových mrtě v terminálech WYSE (dnes už Dell).

      Netbook si pořídí jen duševně slabší jedinec, to platilo před lety, platí to i dnes. Za stejnou cenu jde koupit refurbished firemní notes s roční zárukou, který vydrží fyzicky i morálně déle. A zcela upřímně, já jsem z i3-U (a dokonce částečně i i5-U) nadobro vyléčený, to jsou procesory tak na psaní mailů.

      • “ Možná to jen nevíš, ale AMD má sáhodlouhou řadu procesorů pro pasivní chlazení. Kdysi dávno to byly AMD Geode, dnes se běžně používají mírně podtaktované “kočkovité šelmy” – mám tu takových mrtě v terminálech WYSE (dnes už Dell).“
       No jo, jenže to všechno skončilo, kočky naposled nahradil Excavator 2C na cca 8-15 W. A úplně v nejúspornějších zařízeních (tablet) se Kočky neusadily – asi i proto, že Intel holt mohl každému pomoct s tím, udělat tablet a ještě to dotoval, ale AMD ne. Každopádně tam ale Bay Trail a následníci fungovali líp.

       „Netbook si pořídí jen duševně slabší jedinec, to platilo před lety, platí to i dnes.“
       Tak já se hlásím 🙂 T100TA

       “ Za stejnou cenu jde koupit refurbished firemní notes s roční zárukou, který vydrží fyzicky i morálně déle.“
       To nevím, za ~7800 mi zatím vydržel pět let, byť 2GB RAM se stává větším a větším limitem. Ale baterka ještě pořád funguje a ta zařízení je na mobilitu a nošení sebou o dost lepší než velkej korporátní notebook. Taky třeba mělo IPS displej. Je 100% tichej, až tak, že člověk může slyšet cívky při nabíjení, když je v noci na vesnici ticho a špatná elektroinstalace 😀

      • J.O.: mě docela nadzvedlo, že „AMD neumí pasivně chlazené CPU“ (když historicky zvládalo i APU). O tom, že Intel ty své „Traily“ dotuje, netřeba diskutovat.

       Jinak nevím, ale ve srovnání s tvou T100TA jasně vítězí Latitude E6230. 😊 Když u baterky stáhneš slider na ekoprovoz, je ten notes zcela pasivní (byť ztratí část výkonu) a vydrží dlooooouho (nějakých 12 hodin). Pravda, je těžší a tlustší. Manželka používá 64GB analogii od Aceru, kromě toho, že se dá utrhnout displej a používat to jako tablet na ťapání, v tom nevidím jediný přínos.

      • Dotuje? Mas pro tohle tvrzeni nejake podklady, nebo jsou to zase rudokozske recicky jako obvykle?

      • Jj, najvýkonejšie grafiky a špičkové serverové procesory, ktoré obsadili “ obrovskú “ časť trhu, konkrétne 3%.

      • Gogo: U grafik je ovšem trochu jiné rozdělení jak prodejů, tak marží. Tam vydělávají jednoznačně nejvíce karty střední třídy, a hlavně totální lowend byl už dávno nahrazen grafikami v CPU.

      • tynyte, oni se nezameruji na epicy kvuli marzim, ale kvuli tomu, ze v tomto segmentu muzou dobre konkurovat. je strasne hezky mit velkou marzi na prockau za $6000, kdyz se jich proda 10 000, a konec.
       krome toho, na tom velekym epicu nemusi byt marze tak velka jak by to mohlo vypadat. 7nm proces je tak drahej, ze se mustky delaji na jinem.

   • Otazka skôr znie ako je možne že niekto čo ma 2% penazi na vyvoj CPU dokazal dobehnuť niekoho kto ma na vyvoj 95% svetovych prostriedkov na vyvoj CPU a všetky patenty. Intel musi šafariť s peniazmi na vyvoj horšie ako naša vlada s peniazmi na dialnice! Tolko stovak miliard dolarov do vyvoja čo da intel a narast vykonu o 2-3% ročne? Architektura derava jak emental o zvyšku ani nehovorim. Intel proste zastavil vyvoj CPU na 12 rokov! Keby to bolo na intelu tak ešte v roku 2100 by sme mali v počitačoch 2 jadra 32nm! Už v 2018 sme mali mať uhlikove procesory na 500GHz ktore spoločne Intel vyvinul s IBM a prd 2019 a Intel furt žužle 14nm kremik! EU s Činou by mala americky Intel zažalovať za brzdenie vyvoja a sudne im odobrať patenty na CPU, to je fakt sila čo Intel predvadza.

    • No intel se sice zasekl na 14nm ale díky tomu, že si čipy vyrábí sám, tak si to dokáže vyladit. Vzorem je to, že na 14nm umí dosáhnout vysokých taktů. U 10nm jako by narazili na to, že čím menší čip, tím se hůř chladí a vyvstávají nové komplikace. Ostatně AMD Ryzen 3000 taky víc hřejí než předchozí generace. Odvádět teplo z malinkých 7mn čipletů začíná být problém. Třeba ten základní chladič k Ryzen 3600 je doslova vražda.
     Ale kdo si naivně myslí, že Intel s tak obrovským finančním zázemím se zas nezvedne? Nyní byl nachytán na hruškách, když usnul na vavřínech. Už se ale ukazuje, že umí zvednou IPC. Takže kdyby ty nové čipy udělali na 14nm s nynějšími frekvencemi, tak jsou zas jinde.

     • Ta otázka portování nové architektury na 14nm proces je hodně zajímavá, ale ono je taky možný, že by měla sice lepší IPC, ale i vyšší spotřebu (a možná i nižší frekvence, i když OC by to třeba stejný dalo), protože ty pokročilejší jádra můžou trochu na zlepšený proces spoléhat.
      I když je klidně možné, že by to pořád byl nezanedbatelný čistý přínost.

    • Trochu vás opravím. Intel investuje přibližně 9x tolik, co AMD, v posledním kvartále 3438 milionů proti 373 milionům. Ale samozřejmě neinvestuje jen do CPU. Mimo to, že navrhuje CPU a grafiky, což je stejné jako u AMD, tak ještě navrhuje velké množství dalších čipů, od nějakých těch síťových, ať už pro ethernet nebo wifi a 4G, dále pak FPGA, paměťové čipy či nějaké další, třeba pro AI. Hlavní podíl investic však jde do výrobních technologií, tedy něčeho, co AMD nemá ve škatulce investic, ale platí to pouze zprostředkovaně ve vyšší výrobní ceně svých čipů. Tedy je jasné, že ty vaše 2 % na vývoj CPU, jsou naprostá kravina.
     Pak tu máme další kec, kterým je, že Intel posledních 12 let zvyšuje výkon o 2-3 % ročně. Když se podíváte, tak před 12 lety bylo to nejlepší, co měl k dispozici šestijádro na 2,66 GHz (Xeon X7460), dneska má 56jádro (Xeon Platinum 9282) na stejné frekvenci (pokud bereme base a ne turbo). Tedy počet jader rostl o dvanáctou odmocninu z 56/6, což je 20 % ročně. Frekvence se nezměnila, ale IPC rostlo, takže to bude o něco víc, než těch 20 %. Takže jste se seknul „jen“ řádově.
     O patentech na CPU, co by se měli Intelu odebrat, melete naprosté kraviny. Jediné podstatné patenty jsou ty na instrukce (a to ještě jen na ty novější, na ty základní už patenty vypršely), které má AMD plně k dispozici a může je naprosto volně a bezplatně používat. Jinak moc nerozumím tomu, jak Intel brzdil či brzdí vývoj. Ony mimo x86 neexistují jiné architektury CPU? Dokonce s větším množstvím prodaných kusů?

      • To se povedlo, kdyz to rika nekdo s tak hloupymi vlastnimi komentari :))

      • tombostach, ty sa moc nevytešuj, snajprikova charakteristika platí i pre teba, navyše si hulvát.
       Polepši sa synku, začni okamžite.

      • Synku, az budu mluvit ako somar ako Ty, tak sa urcite polepsim :))
       ..a jeste jednou pro Tebe, protoze jsi pomalejsi..se Stachem nemam nic splecneho, a porad lepsi byt v ocich nekoho jako ty hulvat, nez byt blbej jako tago..