Intel odhalil 10nm+ procesory Tiger Lake. Máme snímek a detaily k 10nm čipům Ice Lake

9

Včera jsme informovali o plánech Intelu na 10nm a 7nm čipy, jak je společnost detailně odhalila 8. května na dni pro finanční analytiky. V několik prezentacích se ale nakonec objevily ještě další zajímavé věci – odhalení dvou následujících generací 10nm procesorů, Ice Lake a zejména Tiger Lake, které Intel poprvé odhalil a sdělil k němu podrobnosti.

Předchozí
Následující

Odhalení Tiger Lake: druhá generace na 10 nm s novou architekturou

Bližší parametry Ice Lake-U se nejspíš dozvíme už na Computexu, takže se s ním asi není třeba tolik zabývat. Ovšem Intel úplně poprvé odhalil i následníka, čip Tiger Lake, který by také měl mít čtyři jádra s SMT, tentokrát na vylepšeném 10nm+ procesu. Vyjít by měl v roce 2020.

Nová architektura GPU i CPU

Tiger Lake má v roadmapě místo „optimalizace“, což by byl čip podobný Kaby Laku, ale vypadá to, že zde nepůjde jen o nějaký refresh a cyklus PAO už neplatí. Tiger Lake má mít novou grafickou architekturu Intel Xᵉ. Asi jde o stejnou, jaká byla dřív označena jako Gen12, a stejnou, jaká bude v prvních samostatných GPU Intelu. CPU architektura bude pojmenovaná Willow Cove (v poznámkách to potvrzuje zkratka „WLC“). Pro tu v roadmapě zveřejněné v prosinci Intel uvádí jako nové vlastnosti „redesign cache“, bezpečnostní funkce a „nové optimalizace tranzistorů“. To poslední může být jen označení pro 10nm+ proces, ale kdo ví.

intel tiger lake 1
Detaily k procesorům Ice Lake, Lakefield (hybriddní SoC Atom + Ice Lake) a Tiger Lake

Kromě toho je pro Tiger Lake uvedeno také, že přinese „nejnovější technologie obrazovek“, což by snad mohlo znamenat podporu vysokých rozlišení a zejména nových obrazových výstupů – je možné, že tyto procesory už umí netrpělivě očekávané HDMI 2.1, ale jistě to nevíme. Současně má čip také uvést „Next Gen I/O“, zde by asi zase mohla být řeč o PCI Expressu 4.0, který by se tím pádem mohl dostat do notebooků. Kromě toho bude Tiger Lake-U mít stejně jako Ice Lake-U integrovanou podporu Wi-Fi 802.11ax (Wi-Fi 6) a asi i toho Thunderboltu 3 (pokud už ne novější verze).

intel tiger lake 2
Informace k procesorům Tiger Lake

25W a 9W TDP pro řady U a Y?

Intel také netypicky sdělil některá výkonnostní očekávání pro tento procesor, byť je zatím ještě hodně vzdálený, a z těchto údajů se dají vyčíst i některé další podrobnosti. Zajímavé je, že Tiger Lake-U zdá se může mít netypická TDP. Intel například uvádí, že v ultraportable přístrojích bude mít čtyřjádro Tiger Lake-Y s grafikou GT2 s „9W TDP“ mít 2× lepší výkon než dvoujádro Amber Lake s 5W TDP – je to v SYSmarku 2014. Tiger Lake-U by zase mohlo existovat s 25W TDP, i když toto není jasné, v poznámce na konci prezentace se totiž místo toho mluví o 15 W. Zde tak 25W může být chyba, ovšem jinak Intel 25W procesory řady U zdá se chystá.

Tiger Lake má grafiku s 96 EU

Grafický výkon Tiger Lake má údajně být až 4× větší než i dnešních notebookových CPU Intel. Má to prý platit pro 3DMark 11 a Firestrike při porovnání 15W (pokud to nemá být 25W?) Tiger Lake-U a 15W Whiskey Lake-U. A zde je další zajímavý detail. Podle prezentace bude mít GPU v těchto mobilních čtyřjádrech Whiskey Lake už 96 EU, tedy o 50 % víc výpočetních jednotek než Ice Lake. A 4× víc jednotek, než dnešní čipy Skylake/Kaby Lake/Coffee Lake/Whiskey Lake. Přitom to pořád má být značené jako varianta „GT2“.

Výkonnější má v Tiger Lake být také multimediální blok. I u něj Intel uvádí 4× výkon proti 14nm Whiskey Lake. Vysvětleno je to tak, že blok v Tiger Lake má zvládat enkódování 8K videa s 60 snímky za sekundu, zatímco Whiskey Lake umí jen 4K se 60 FPS – rozlišení 8K je čtyřnásobné proti 4K.

intel tiger lake poznamky
Informace k procesorům Tiger Lake-U/Tiger Lake-Y v poznámkách na konci prezentace

Tygři se vyvalí z klecí příští rok

Jak už bylo zmíněno, na tyto procesory se můžete těšit napřesrok. Intel je má uvést do notebooků v roce 2020, ovšem už teď údajně má z továren zpátky křemík. Ten bude sice asi ještě raný, ale je již údajně dostatečně funkční na to, aby se na něm daly spustit Windows.

Podle uniklých roadmap ale možná Tiger Lake nebudou plnit celou nabídku Intelu, ale jen její část protože by se současně měly prodávat stále 14nm čipy Rocket Lake. Ty nyní Intel na dni pro analytiky nikde ani nezmínil, ale nemusí to znamenat, že by neexistovaly. Zmínka nepadla ani o čipech Comet Lake, které by měly vyjít prakticky v řádu týdnů a jsou doložené v ovladačích Intelu. Nicméně minimálně by asi mělo být notebooků s Tiger Lake více, než letos vyjde s první generací 10nm Ice Lake (tedy první, pokud se nepočítá sice reálně uvedené, ale v praxi v podstatě zrušené Cannon Lake).

Galerie: Slajdy k procesorům Intel Ice Lake a Tiger Lake (květen 2019)

Intel odhalil 10nm+ procesory Tiger Lake. Máme snímek a detaily k 10nm čipům Ice Lake
Ohodnoťte tento článek!
4.4 (87.69%) 13 hlasů
Předchozí
Následující

9 KOMENTÁŘE

 1. Intel a jejich prezentace jsou od vydání Skylake-X (i když tehdy to bylo o dost horší než tentokrát) hodně slabé, je tam tuna marketingu, výkřiků typu „Xkrát výkonnější“ a málo konkrétních informací. I ten snímek čipu je spíš marketingové prohlášení, vzhledem k tomu označení bloků.

  Aspoň jsme se dozvěděli novinky k Tiger Lake a Xe.

  https://images.app.goo.gl/2DV34u4MXVtkaswj7 Skylake-X zaměřený na workstationy a prezentace dělá pomalu dojem, že se jedná o herní CPU. Protože 18 jader je na hraní her naprostý ideál…

 2. sranda je, když AMD začalo vydávat APU čipy, tak jej všichni kritizovali za to, že GPU zabírá strašně velkou část plochy oproti CPU, zatímco u Intelu je to jen malá část 🙂 Viz Sandy/Ivy Bridge vs Trinity/Kaveri .

  https://imgur.com/JAvUad1
  https://imgur.com/kNb1b2C

  A co teprve až přijde čip s 96 EU ….

  Je poměrně dost zvláštní že v roce 2019 má přijít nová CPU architektura v Icel Lake a hned rok na to další „nová“ architektura v Tiger Lake ???? už žádný „tock“ ? Nebo Intel už taky jenom kouzlí marketingová kouzla ?

  • No říkají tomu nová architektura ale vzhledem k menším rozestupům bych čekal, že to nebudou tak velké změny, jako se dřív asociovaly s „tockem“. Určitě to bude evolučně vycházet z toho Sunny Cove. Ale hlavní asi je, že to nebude to samé jádro jako teď se Skylake -> Kaby Lake -> Coffee/Whiskey/etc. Když to bude něco jako „ticky“ Penryn/Ivy Bridge/Broadwell (a Cannon Lake?), tak to taky nebude k zahození, ale možná, že ty změny budou třeba i o něco větší.

 3. Ty 10nm jsou jen U a Y modely? A jestli se potvrdí dřívější únik tak takty CPU jsou velmi nízké. PROMO hovoří o zlepšování GPU části.

  Takže je možné, že problém s frekvencemi stále trvá a desktop jen tak nebude…

  Tyhle informace o 10nm jsou úsměvné, když si to člověk domyslí – vypadá to tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá… Slibem nezarmoutíš.

  Kdy mají podle nových map vyjít nové výkonné CPU pro PC na 10nm? 2021 nejdřív? V tom guláši se přestávám orientovat. Po Skylake to bylo OK. Pak to nabralo zmatky a teď se ty zmatky jen a jen násobí. Termíny se slibují a neplní. A nevypadá to na velkou změnu.

  Řadu U chápu, tam frekvence nejsou rozhodující a nikdo to až tak neřeší. A když dáme obří TURBO s tím, že vůbec nevadí, že nepojede nikdy naplno a když, tak v řádu vteřin.