Intel se dohodl na výrobě procesorů s TSMC, bude mít celou 3nm továrnu jen pro sebe

185
Wafer s 10nm serverovými procesory Intel Xeon Ice Lake SP 1600
Wafer s 10nm serverovými procesory Intel Xeon Ice Lake-SP - ilustrační foto
-
Zdroj: Intel

Intelu se údajně podařilo získat přednostní přístup ke 3nm procesu TSMC. Jeden celý „gigafab“ má být vyhrazený jen pro jeho produkty. Výhoda, kterou tímto získá proti konkurentům, může být značná.

Už nějakou dobu máme zprávy, že ačkoliv má Intel dlouhodobý plán opět získat vedení v oblasti výrobních procesů, mezitím bude kvůli svému současnému zpoždění používat procesy TSMC – pro GPU, ale zřejmě také u 3nm procesorů. Už je to zřejmě definitivní a co víc: Intel si teď zřejmě získal pozici preferovaného zákazníka s přednostním přístupem, který bude mít vyhrazenou celou jednu továrnu, takže by mohl mít podobné výhody jako Apple.

To, že Intel je pro TSMC zároveň konkurent (který by mu v budoucnu mohl ubrat část zakázkového trhu) a že není jisté, zda mu jako zákazník vydrží dlouhodobě, samozřejmě činí podobný vztah pro TSMC potenciálně problematický. Ideální budoucností pro TSMC by bylo, kdyby ambice Intelu selhaly a firma se stala na TSMC závislá. V poslední době se šířily různé zvěsti o tvrdém vyjednávání obou gigantů, kdy Intel chtěl přednostní přístup a různé výhody, ale TSMC je zase podmiňovalo poměrně silnými závazky nebo placením předem. Nicméně vyjednávání bylo tajné, takže je docela dobře možné, že často šlo o spekulace, do kterých si pozorovatelé promítali různé své představy.

Vypadá to, že obě firmy se ale dohodly. Tchajwanský web DigiTimes, úzce napojený na různé zdroje z tamního polovodičového průmyslu, nyní píše, že TSMC pro Intel úplně vyhradí jednu z továren připravovanou na 3nm proces. Neměla by to být jediná linka TSMC schopná 3nm výroby, takže nejde o to, že by si Intel na 3nm procesu koupil exkluzivitu a vystrnadil z něj konkurenty.

Ale pro Intel by zřejmě měla být vyhrazená značná část celkové produkce, protože „giga“ linky TSMC mají hodně vysokou kapacitu a není jich tedy na jednu konkrétní technologii moc. Intel by prý měl jednu z nich na základě nyní uzavřených smluv mít vyhrazenou pro své potřeby. Nevíme, zda to znamená, že do ní TSMC nikdy nemůže umístit výrobu čipů pro někoho jiného, i kdyby byla zrovna nevyužitá, nebo má ona exkluzivita tu formu, že Intel dostane vždy plnou kapacitu, pokud ji potřebuje, ale nevyužitá kapacita by se mohla oportunisticky využívat i pro jiné klienty.

Šéf Intelu Pat Gelsinger s HPC GPU Ponte Vecchio 1600
Šéf Intelu Pat Gelsinger s HPC GPU Ponte Vecchio. Některé z čipletů jsou již vyráběné v továrnách TSMC (Zdroj: Intel)

Bude mít v době 3nm čipů Intel náskok před konkurencí?

Každopádně by toto mohlo Intelu dát značnou výhodu, pokud v prvních kritických letech 3nm čipů na trhu bude kapacity na této nejlepší technologii nedostatek. Ztímco například Nvidia, Qualcomm nebo AMD budou soutěžit o určitý omezený balík volně nabízených waferů, Intel bude vždy mít značnou část kapacita jistou.

Ještě větší výhoda proti konkurenci by byla, kdyby tento exkluzivní vztah s TSMC dovolil Intelu vydat 3nm čipy dříve, než je budou mít konkurenti, a tím třeba na půl roku nebo rok získat velkou výhodu ve výkonu a energetické efektivitě. Jak mocná může být, bylo vidět například tehdy, když AMD vydalo Ryzeny 3000Ryzeny 5000 na 7nm procesu proti 14nm procesům Intelu a takřka je pak válcovalo v energetické efektivitě.

Logo TSMC symbolizující wafer před budovou firmy (Zdroj: TSMC)

Pro Intel by měla být vyhrazena továrna v severotchajwanském Sin-ču (v angličtině najdete transkribováno jako jako Hsinchu). Nejde o nově stavěnou linku, projekt byl oznámen už v roce 2017, v roce 2019 se začínalo stavět a letos v druhé polovině roku by se výroba už měla rozběhnout – Intel tedy dostane k dispozici jednu z dopředu budovaných továren. Dřívější zprávy mluvily o tom, že by měla mít kapacitu až 55 tisíc 300mm waferů za měsíc, jde tedy o opravdu velkokapacitní továrnu.

Toto přednostní postavení Intel bude patrně něco stát. Jak velké peníze musel zavázat nebo zaplatit předem, se nicméně asi nedozvíme. Přínos pro Intel může být ale snadno vyšší, než cokoliv, co kontrakt stál, pokud se mu tím podaří zvýšit marže a tržní podíl proti procesorům AMD (a případně třeba ještě se prosadit na trhu GPU proti AMD a Nvidii).

Zdroje: techPowerUp, DigiTimes

Intel se dohodl na výrobě procesorů s TSMC, bude mít celou 3nm továrnu jen pro sebe
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.43%) 28 hlasů

185 KOMENTÁŘE

   • Nebolo by po tejto správe vhodnejšie písať Intel – TSMC ?
    Koľko že to 3 či 5 nm, továrni TSMC vyhradilo pre tých ich – údajne – najsuper kamarátov od AMD ?
    A budú AMD fans – nehovorím že ty – po tom čo sa dostanú 3nm produkty Intelu vyrobené u TSMC písať ako Intel vyladil 3nm výrobu pre AMD ? (ako to písali u AMD vs nVidia).

    Dočkaj času, €€€€€ od Intelu prevalcujú AMD u TSMC – viď už len táto novinka…

    + Apple, nVidia

      • nevím co řešíš … normálně jsem se tě zeptal, ty jso mě označil za idiota … to o tobě ddocela dost vypovídá … je tak těžké rozvést, jak jsi to myslel? Kdybych věděl, neptal bych se …
       dle tvých slov AMD kompletně kočí, ano? Tím pádem zas budeš muset kupovat Intel, na tvou škodu… je to tak správně?

      • gogo, škoda je to pro fanatika. Normální člověk přemýšlí nad tím, co mu za co nejnižší investici přinese co nejvíc muziky včetně podpory apod. Pak tu ještě může být morální aspekt jako “chci podpořit domácí produkt”, nebo n”nechci podpořit firmu, co otročí své zaměstnance atd.”. To se ale nebavíme ani o Intelu, ani o AMD.
       zogothe, uber trošku, nemáš důvod útočit.

   • Jsou to právě omezené kapacity, které brzdí AMD. To, že vyjednává i se Samsungem může být za účelem rozšíření kapacit a diverzifikace rizika. Díky finančním výsledkům by asi více výrobních procesů měli být schopni zvládnout.

    Díky šíři svého portfolia (cGPU,CPU,APU,mAPU,GPU,embedded,FPGA, …) mohou preforovat ten segment/produkty, který při v rámci dostupných výrobních kapacit zajistí maximální (obrat, zisk, podíl … ne nutně v tomto pořadí).

 1. „…když AMD vydalo Ryzeny 3000 a Ryzeny 5000 na 7nm procesu proti 14nm procesům Intelu a takřka je pak válcovalo v energetické efektivitě.“
  LOL to vyzerá ako ked nácek priznáva holokaust. 😀

  AMD JE efektívnejšie aj napriek tomu že polovicu energie zožerie IO v MCM.

    • Omg… Jadro má v idle spotrebu v mW… A drvivá väčšina používa počítač s nejakými perifériami pripojenými…

     Ide o to v akej zátaži. Plne vyťažený Alder žerie ako tank aj na novom 7nm procese. No a v článku sú spomenuté dokonca ešte 14nm Intely…

    • Môj odhad je že ten IOC má full load TDP okolo 30W, reálne to ale samozrejme nedosiahne , jedine pri nejakom účelovom testovaní. To je práve škoda, že ten 14nm IOC kazí v idle spotrebu celej platforme a vychádza to +- ako u intelu. Tipujem že od 20% záťaže je na tom AMD v spotrebe na výkon meratelne lepšie ako itnel. Dúfam že ZEN 4 bude mať ten IO robený na 7nm alebo niečom obdobnom, otázka je potom čo bude robiť GF. Bol by asi priestor pre IOT, automotive a sieťobé riešenia.

  • AMD si postup segmentem zastavili sami svou nenažraností. Uvědom si, že doteď není venku 5600. Prostě moc dlouho spoléhali na to, že jim ty lidi peníze bezhlavě nasypou za prémiová SKUs a čekali, že Intel bude na14nm ještě roky. Jenže to Intel dost podcenili.

   Bylo to vidět i na číslech, po vydání Rakety se celkovej tržní podíl včetně bájného Německa začal pomalu zase obracet. Mezitím AMD neudělalo naprosto(!) nic pro to, aby alespoň nějak adresovalo ten mainstreamovej segment. Radši vyroběj víc konzolí.

   Je to o dolarech, ale jinak, než myslíš.

   Koupíš si radši 5600X, šestijádro za 7, nebo 11400F (12400F) za 4 – 4,5? Pro mě je ta rovnice fakt jasná, zvlášť pokud se mi doma neválí AM4 deska, ale i tak nemá cenu kupovat přes rok starý CPU na úkor Alder už. I když se Intelu ty Aldery prohejbaj v deskách :))

   • No, i5 12xxx + lacnejšie dosky sú sakra slušná voľba, u nás na SR je to dokonca tak že skladom:
    5600X od 283€ (stabilne okolo 280€)
    i5 12400F za 200€ a dokonca
    i5 12500 za 207€ (áno verzia s int. VGA !)
    5600G od 231€ čo nie je zlé ale CPU výkonom je 12500ka v drvivej väčšine testov lepšia (súdiac podľa testov 12400 vs 5600G)

    5600X vs 12500 je rozdiel ceny 76€ v prospech Intelu, za tú cenu si človek hravo doplatí 25-30€ za „normálny“ chladič + 45-50€ za drahšiu dosku a má rovnaký/lepší CPU výkon, int. grafiku v zálohe a dobrú spotrebu.

    btw. a stále dostupná i5 10400F u nás od 128€ (v CZ od 3400kč) – s doskou kľude pod 200€ čo je dnes „nonsens“ v pozitívnom zmysle slova.

     • Je tejden od vydání a lidi mají myslím výkonu dost z Comet a Rocket Lake (s Rocket i ušetří za topení). Podle mě se do socketu 1700 zatím nikdo dvakrát nepohrne, kdo vysloveně nemusí.

      Problém není CPU trh a CPU výkon na dolar, problém je jak víme jinde, pokud teda chceš ještě hrát ty moderní šmíry, nebo lépe dělat nějakou solidní výpočetní práci přes GPU (ne mining prosím pěkně).

      Dokud se nepohne s GPU trhem, nevidím důvod pro lidi upgradovat z 9. generace a novějších.

      • OK, nejsou grafiky. Tak proč AMD prodalo za listopad více 5800X a 5600X modelů, než Intel všeho dohoromady? Ty CPU taky nemají integrovanou grafiku…

       edit: a to prosím soupeří přes rok staré AMD s novinkou od Intelu…

      • Protože lidi zůstávají na svých grafikách a dokupují CPU do AM4 desek. Teda tak to alespoň chápu já. Z mého značkou nezaujatého pohledu to jinak ani nedává smysl, leda bys chtěl využít SAM.

       Jinak o Alder Lake fakt zájem není, to naprostý souhlas. Taky nevidím důvod, když LGA1200 party bohatě stačí. Proč být Early Adopter, když to má malej smysl, IPC v drtivý většině stačí už u Comet.

       CPU trh nás de facto moc trápit nemusí v současné době.

      • OK, takže se projevuje ekonomická výhodnost AMD platformy. Nepopřel jsi ale teď tak trochu svá vlastní slova? Nemyslím to zle ani rýpavě, jen se tu teď IMHO potvrzuje naprosto nesmyslný stav na trhu a problém toho, že levné procesory v podstatě nikdo nechce, protože k nim nejsou grafiky, a ten kdo grafiku má, tak nějaký PC už vlastní, a v případě AMD mu dává smysl upgradovat CPU (za poměrně nízkou částku do 10 tisíc), kdežto u Intelu musí buď vypláznout balík za DDR5 platformu, nebo to nějak upytlíkovat kompromisně, což zase následně racionální člověk zhodnotí tak, že raději nekoupí nic a ušetří a počká na „další vlak“ (ať už AMD nebo Intelův). A hle, máme tu výsledek, který tak nějak odpovídá těm prodejům…

       Dalo by se taky říct, že Intel aktuálně nabízí výkon, co tu už rok byl za nižší cenu, ale taky s větší spotřebou a nutností měnit podvozek.

      • Podle mě ne ani tak okamžitá ekonomická výhodnost AMD, jako ekonomická výhodnost v čase, kterou AMD roky drželi a ctili. Na druhou stranu, už i AMD začíná jít stylem 2 generace na socket a dost, což mě u Intelu vždycky neskutečně vysíralo, takže i tahle konkurenční výhoda se začne stírat. Greed everywhere.

       Je potřeba si uvědomit, že s 5600X taky kupuješ end of the line produkt, protože 3D zase bude vydání/nevydání, jak to tak vidíme.

       Souhlas, lidi čekají na DDR5 maturing a dělají imho dobře – i s ohledem na GPU trh, kterej je v troskách.

       Jinak s tou spotřebou je to jak kde, někde se 5600X dostává spíš k Raketě (11400), celkově v gamingu je tuším taková 12400 ekonomičtější na provoz. Zase má zbytečně vyhnaný idle, takže záleží, na co to používáš.

      • BTW když sledujete ty statistiky a hodnotíte, jestli Alder Lake otočilo prodejní podíly v retailu, tak nezapomínejte, že tam bývá i nějaká setrvačnost, takže jásat nad něčím první týden může být dost předčasné 😉

      • J.O.: Proto jsem psal, že zajímavé budou statistiky za prosinec a leden.

      • „Tak proč AMD prodalo za listopad více 5800X a 5600X modelů, než Intel všeho dohoromady? “

       Ale no taak, intel prodává 3x tolik cpu co amd, Mindfucktory neznamená nic, drtivá většina šla do OEM.
       Dokonce ani kdyby to intel s AL v retailu dokonale otočil, znamená v celkových prodejích málo.

      • Nejsou grafiky, souhlas, ale zapomínáte na podmínku mít Windows11 a to už je pro dost lidí brzda.

      • hnízdo: jenže celou dobu je řeč o retailu (a specificky tzv. německém retailu). Že Intel prodává tuny svýho shitu v OEM, to je samozřejmě pravda, ostatně jsme to probírali poměrně nedávno a ty ses tam docela angažoval. 😉

      • ne tynýtku, bavíme se o tom který CPU je výhodnější, načež ty ses do toho vložil s úžasně validní připomínkou prodejů v retailu za listopad 🙂

      • hnízdo: kus výš na začátku:

       „Bylo to vidět i na číslech, po vydání Rakety se celkovej tržní podíl včetně bájného Německa začal pomalu zase obracet“

      • DWCZ: A jé, interpretace grafů. 🙂 Já tedy vidím, že je to přibližně 2:1 v celkových prodejích. A to jsem nijak nerozporoval.

      • Kvůli windows scheduleru ne aby posílal ulohy na ty správné jádra a neposlal těžkou úlohu na efektivní jádra.

     • Do práce idem skladať kancelársky PC, tak som pozeral medzi AMD a Intel. A smial som sa že intel vyšiel s Alder Lake lacnejšie, pretože 12400 s integrovanou GPU stojí cca 200,-€ bez DPH a najlacnejšie AMD s iGPU stojí 233,-€ bez DPH. Pričom ten 12400 bude buď rovnako výkonný ak nie aj výkonnejší ako to AMD. Síce je to kancel, takže tam je to viacmenej jedno. Používa sa účtovný soft, a exporty do PDF, emaily a scan 😀 ale oproti tomu čo tam je teraz to bude ako vesmírna raketa…nejaké AMD E-120 či koľko. To ani nejde…boot trvá cca 20 minút a už som tam povypínal všetko najnutnejšie ale stále nepomohlo a SSD mi doska odmieta zobrať.

   • https://imgur.com/a/mHP3umr#pmDTj6b

    Jen jestli tu není přání otcem myšlenky?

    Podle obrázků z MF AMD v Německu v retailu stále prodá 2 CPU na jeden Intelův, jediné, co ADL posunul, byl podíl z 23 na 30%. Zajímavé budou statistiky za prosinec a leden, tam se to možná posune.

    Osobně bych si připlatil za kvalitu a menší spotřebu (a šel rovnou do 8 jader), a myslím, že takto to bude mít spousta dalších lidí. Intel v podstatě uvedl své FX-9xxx – výkonem se na konkurenci dorovnal, ale za cenu enormní spotřeby a nutnosti podbízet se cenou (to je taky jediný důvod, proč je Intel tak levný, je prostě horší. Kdyby nebyl, byla by cena vyšší.) Dřív to byla role AMD, takže lidi co jdou po ceně, budou dnes místo AMD kupovat 12400F.

    • áno, U TEBA JE.

     Ako píšem hore „non „K“ i5 12400 či 12500 + 610/660/670 chipsety sú na trhu tak týždeň “ – a ty postuješ grafy do 11/2021.
     Paráda ! Úžas ! Gejm čejndžr !

     btw. je dojemné sledovať ako sa AMD fans oháňaju štatistikami predaja keď to vyhovuje – grafy s predajnými číslami dedikovaných grafických kariet kde nvidia DRTÍ celosvetovo roky rokúce AMD už roky nepostujú, ale to bude asi len náhoda…
     + tý istý AMD fans ktorý v dobe FX stavebných CPU mali za modlu a mantru pomer cena/výkon už zrazu nemajú problém obhajovať 60-70% príplatok za 15-20% výkonu.
     Asi zase náhoda.

     PS: „kvalitu a menší spotřebu“ – zapíš si to niekde aby si to nezabudol vytiahnuť až bude mať Intel 3nm CPU vyrobené u TSMC 😀

     • Nad dojemným ignorováním spotřeby, když se to nehodí (Intel + nvidia) se bavím poměrně už dlouho.
      Zřejmě jsi „opomenul“, že jsem zmínil prosinec a leden, ale to nevadí, neberu si to osobně. Stejně tak jsi „náhodou opomenul“, že tutéž „mantru“ jsem zmínil v souvislosti s Intelem (nikoli AMD), mé první novodobé AMD je až 3800X (do té doby Intel), takže mi to tak nějak dohromady dává, že jsi triggernutý tím co jsem napsal, takže jis nejprve znegoval to co jsem napsal, a pak jsi to s jásotem argumentačně rozmetal.

      A přitom jsem nenapsal nic urážlivého ani nepravdivého. 😀 Asi taky náhoda. 😀 Ale že jsi to ty, budu dělat, že jsem to neviděl, ok? 😉

      P.S.: na Intel na 3nm se těším (jestli ti to pomůže).

      • Tynyte, v čem že je ten Intel horší? Není ani levnější … nevím, kde na ta moudra chodíš … jen prostě nemůže prodávat zamčené šestijádro za cenu odemčeného osmijádra … kometa K osmijádro stálo cca 10k, teď s přilepenými osmi pindíky stojí osmijádro 17k … co že je levnější? Pak spotřeba … dojemná je ta tvoje starost, i když jen nad imaginární veličinou … když vyjde nějaklý nový produkt od Intelu, tobě by měli zakázat číst recenze a koukat na benchmarky, protože buď nevíš, nebo nechceš rozlišit, že reál je někde jinde, než v nějakém stress testu …

     • Tak ono to otáčení nastalo v obrácené podobně i na druhé straně, třeba dřív byla podle někoho strašně důležitá nižší spotřeba a teď je to jedno protože kdo zatěžuje všechny jádra, nikdo! 🙂 A nebyl důležitý poměr cena výkon, rozhodovalo jenom, kdo má absolutně nejrychlejší ten top model (což už teda teď zase v ST a hrách je Intel, ale když chvilku nebyl, tak…).

      Holt když má člověk rád tu značku, ale nechce to přiznat, tak musí být flexibilní a vidět ty pozitiva, i když jsou pokaždé jiné 🙂

      • „Holt když má člověk rád tu značku, ale nechce to přiznat, tak musí být flexibilní a vidět ty pozitiva, i když jsou pokaždé jiné“ – presne tak to je a v zavislosti na zmenach v podminkach/vyhodach/nevyhodach se vesele upravuje i „argumentace“ (klidne i o 180 st.). 🙂

      • Přesně, já chci, aby si tu lidi ze všech táborů uvědomili konečně, že ani Intel ani AMD vůbec nezajímaj. Každá firma prostě využije trh jak uzná za vhodné a specielně AMD jde směrem Intel čím dál víc měsíc po měsíci.

       Co by mi přišlo prospěšnější je spíš udělat graf, který by ukazoval poměrovou nadvládu spotřebitele vs nadvládu výrobce v jednotlivých měsících (v závislosti kdy měl výrobce největší marže třeba), protože podle toho by se dalo supr nakupovat.

      • Já bych Honzo upřesnil, že u CPU se začalo o spotřebě mluvit až v době Bulldozeru (taky za Prescottu, ale to je starý Egypt), protože
       1) měl vysokou spotřebu
       2) neměl výkon, ani přibližně.
       Zatímco i ta jedenáctá generace, kterou považuji zatím za nejhorší, měla aspoň srovnatelný výkon.
       S 12tou vše padá, výkon je na špici, klidně ať to topí.

   • „AMD si postup segmentem zastavili sami svou nenažraností. Uvědom si, že doteď není venku 5600.“
    .. z pohledu ekonomickeho fungovani firmy (ktere se mohou a nemusi uzivatelum libit) se jako firma s omezenou kapacitou vyroby budes orientovat na trhy, ktere jsou pro tebe vynosne nebo ve kterem vidis vyssi potencial zisku/rozvoje. Je to firemni pragmatimus. To ze si nechaji ujet cast retail trhu, aby ziskali radeji podil v serverech nebo OEM, je z jejich pohledu logicke.

    • Nelíbí, myslel jsem si, že nejsou v pozici, kdy si to můžou dovolit, ale hodně jim pomohly různý shortages, ten exploit trhu prostě přišel v pravej čas, kdy Intel navíc totálně stagnoval na neschopným vedení plným kravaťáků a ekonomů s nulovým přesahem do vývoje čehokoliv. Samozřejmě proto je Pat tam kde teď je.

     A něco se zase začíná dít, což je ve finále dobře pro spotřebitele. AMD teda zatím nějakou hru na reagování na vývoj trhu hrát nechce, něco mi říká, že časem bude muset.

     Ale naposled dodám – řešíme tu de facto neproblém.

   • „Prostě moc dlouho spoléhali na to, že jim ty lidi peníze bezhlavě nasypou za prémiová SKUs“

    Oni to lidi ale zřejmě fakt dělali/dělají, právě proto ta strategie je, jaká je.

    Když firma nemá dost waferů (nebo možná jen substrátů), takže má omezený počet procesorů, které může prodat, a zároveň jsou lidi od ní ochotní kupovat ty nejdražší modely, tak logicky dá přednost těm. Ryzen 5 5600 nejspíš není proto, protože 5600X, 5800X a vyšší se prodávaly i přes to.

    Teď mimochodem na CES zazněl od AMD signál, že „slyší, že trh 5600ku nebo něco chce“. Tak možná něco bude.

    Ale nejspíš je to proto, že s příchodem Alder Lake by se poptávka po těch 5600X-5950X mohla/měla snížit a zase začne být důvod nabídnout něco levnějšího, protože to zvýší tržní podíl a teda přinese peníze.

    V loňském roce by to nezvýšilo tržní podíl, jenom by si lidi koupili levnější model místo dražšího, takže by bylo peněz pro firmu míň. Kdyby dokázali vyrobit víc a bojovat o tržní podíl, tak by to možná bylo jinak, ale holt asi nemohli.

     • No ja by som tvrdil presný opak pretože z trojky Intel, AMD, nvidia nedostatok výrobných kapacít škodil najviac práve AMD. Intel bol v celku pohode, nvidia nemala moc co rozmýšlať tlačila len GK, jedine AMD sa muselo rozhodovať čoho výrobu utlmí a čo zase podporí. V pluse je len preto že ponúklo lepšie produkty ako konkurencia (CPU) a tam kde je to cca jedna k jednej (GPU) to uvolnila. Nebyť problémov s výrobou tak by na tom AMD bolo podstatne lepšie, aj podiel GPU by smeroval viac menej v vyrovnanosti, takže by možno mali aj tretinu. Osobne si myslím, že tú 3nm fab má intel zabookovanú pre svoje GPU, keby tam začne vo veľkom robiť CPU, čo iné by robil vo vlastných FABoch ? Do ladu ich dať nemôže, to nie sú ryby.

      • Ty už jsi zapomněl, jak Gelsinger hlásil apokalyptické předpovědi, že dodávky Intelu nebudou v cajku až do r. 2023? Je sranda, že i CEO Intelu dokáže vystřelit podobnou zprávu do éteru, takže i Intel ovlivněn být musel.

       Pak interně zjistili, že to vlastně taková trága zase nebude a že jejich čipy, který by mohli dodávat i autoprůmyslu ten autoprůmysl kvůli své zaostalosti (pardon, bezpečnostním nárokům) nevyužije.

       Čiipyyy, zase máme čiiipy, kdo chce čiiipy?

       Ohledně toho FABu – hele asi máš pravdu, ale GPU od Intelu uvěřím, až ho uvidím :)). A pokud to bude fajn cena/výkon, třeba až mi bude hučet pod stolem.

      • Ja si nemyslím že sa intel rozhodol strčiť svoj nos do GPU len kvoli hraniu hier. To je len ten nutný začiatok, určite ho láka to kam sa dostala nvidia, AI a vypočtové megaframy.

 2. No, trvalo to o něco déle než mělo, ale intel konečně pochopil že AMD vyhrává především díky procesům TSMC. Tak koupil TSMC 🙂 Akorát to měl udělat tak před 4mi roky a o AMD by dneska nikdo nevěděl.

   • Teoreticky sa dá súhlasiť ohľadom toho oholenia ale je tam jedno obrovské ale. Zober si siuáciu, že v časoch kedy AMD ledva konkurovalo strednej triede, by intel začal vydávať 6-8 a viac jadrové procesory do obyčajného segmentu za dajme tomu primerané ceny….resp. aj za vyššie ceny. Veď to AMD by položilo na hranu bankrotu, ak by aj nezbankrotovalo. A intel by mal potom na krku nonstop úrady. Takto to spravil relatívne šikovne, držal 4 jadrá čo najdlhšie , tak ušetril na vývoji nových CPU resp. na lepení kadejakých nezmyslov, a podojil kupujúcich. Reálnu konkurenciu nemal. Ono keď sa to zoberie z pohľadu tak reálne AMD začalo poriadne konkurovať až radou 5xxx čo zamiešalo poriadne karty a intel začal vydávať tie nezmysly 10×00 a 11×00 procesory. No nezmysly…výkon to malo (podľa toho aká aplikácia) ale na druhú stranu spotreba tomu bola neúmerná, ale evidentne to ľudia kupovali. Nedávno som mal v ruke jeden počítač s CPU 11700K a až keď som dal maximálnu záťaž tak CPU sa okamžite prehrieval. Inak v hrách a takýchto veciach to držalo aj normálnu spotrebu a aj teploty. Tak prišlo na výmenu chladiča za AIO vodník a je po prehrievaní. Ale výrazný posun nastal až s Alder Lake. Tak uvidíme ako na tom bude Meteor a ďalšie generácie.

    • Co vím tak podle čísel už Zen 2 mělo slušné prodeje a 3600 byla shillována od youtube až po největší hw fóra do nových sestav a tím nemyslím zrovna českou dvojku. Myslím zahraniční fóra.
     Pro mě byla paradoxně 5xxx řada spíš ústupem z výslunní, co se ohlasů milovníků dobrého poměru cena/výkon týče, ale prodávalo se to kupodivu slušně.

     Hele co se týče Rakety, de facto souhlas, ta hysterie kolem spotřeby je absolutně mimo. To že recenzenti to hoděj do Handbraku/Cbenche a tam to má přes 100 stupňů není normální usage, to rozhodně.

     To je podobné, jako když takhle v testech měří VRM na základních deskách. Stokrát jim řekneš, že je to číčovina a stokrát si pojedou to svoje dál. Jasně, že když tomu dáš 100% kouř na hodinu, že VRM ti půjdou na 95 stupňů proboha. Pak ti blboun z HU řekne, že ta deska je garbage, A já si řeknu, že je garbage spíš taková Stevova recenze.

     • edit – “ hoděj do Handbraku/Cbenche a tam to má přes 100 W není normální usage“

      Každopádně jako celek se ta řada nepovedla, sorry. Byla to jen výplň, než přijde Superfin a pojede se dál. Zbytečnej produkt, abys alespoň něco dostal na sezónu na trh. A spotřeba odpovídala backportu. Špatně.

     • „To že recenzenti to hoděj do Handbraku/Cbenche a tam to má přes 100 stupňů není normální usage, to rozhodně.“

      To je normální usage, CPU se musí dělat s ohledem na maximální zátěž.
      Vymlouvat se na to, že nikdy nezatíží všechna jádra, takže spotřeba/teplota/požadavky na VRM se nepočítají, to je blbost. Když to výrobce takhle vidí, má místo toho prostě ubrat jádra.

      • To, že musíš CPU navrhovat s ohledem na 100% vytížení není normální způsob použití, sorry Honzo. A to, že nikdy nezatížíš všechna jádra není výmluva, to je prostý fakt. Ty prostě ve svém volném čase z plezíru nepouštíš syntetické benchmarky celý den.

       Pokud hodláš taktovat, situace je jiná, ale od toho snad bereš i desku s odpovídající kaskádou a chlazením, popř. si pochladíš dle potřeby.

      • Tak proč není PL2 zamčené na nižší úroveň, když to nikdo nepotřebuje, ve hrách by se to neprojevilo a MT plikace nikdo nepoužívá, takže nevadí, že se CPU podtaktuje? Proč není 140W, 110W?
       Normální použití je to, na co je ten procesor navrženej. Nemůžeš narvat spotřebu na 250W, aby to vypadalo dobře v benchmarcích, ale zároveň tvrdit že tvůj procesor nemá spotřebu 250 W.

      • Bavíme se teď samozřejmě o herních a general usage sestavách, to je jasné.

      • TO je pravda, že sa CPU robí s ohľadom na maximálnu záťaž ale tiež je tam ale. Bežný Jano, to fakt zriedka dá niekde na maximum, tam so skôr zaserie prach a bude sa to prehrievať aj najstudenší celeron. Potom je pár ľudí, ktorí už vyberajú CPU aj s ohľadom na spotrebu a k tomu prispôsobia aj chladenie a svoje využitie, a potom je tu už profi sféra, kde zostavy už idú na výkon ako na spotrebu (napr. kancelárie ktoré projektujú napr. CAD/CAM, rozličné renederingy a tak podobne a potom je tu ultra profi sféra kde sú serverové farmy a tam sa berie ohľad na úplne všetko, spotreba, aplikačný výkon, chladenie. Takže asi toľko 🙂 Ale jednu vec beriem, že sa to robí, pretože v tom kvantu ľudí sa nájde niekto kto to predsa vyťaží. Napr. ja som dávnejšie (ešte keď som fotil) robil úpravy fotiek, a to vedelo vyťažiť ako CPU tak GPU ak išiel export viacerých fotiek naraz, a tam to vedela vystúpať teplota. Takže ja som za, že je tam niečo takéto, ale asi by som tomu extra neprikladal až takú váhu.

      • DWCZ 14.1.2022 at 19:30
       „To, že musíš CPU navrhovat s ohledem na 100% vytížení není normální způsob použití, sorry Honzo. A to, že nikdy nezatížíš všechna jádra není výmluva, to je prostý fakt. Ty prostě ve svém volném čase z plezíru nepouštíš syntetické benchmarky celý den.“

       Toto je samozřejmě nesmysl. S autem taky neletíš neustále 200 po dálnici na 8k otáček. Ale je navrženo tak, že s ním takto můžeš jet.
       Vždyť takto je využíváno snad všechno.

      • Jistě, ale počítáš s tím, že tomu bude odpovídat spotřeba, případně odpadní teplo. Vytoč otáčky u svého auta do červeného pole a nech to tam hodinu, což je ekvivalent Handbraku nebo Primu.

       Tiché to nebude a úsporné taky ne. No, nerozpadne se to. Ne hned.

      • Samozřejmě. Ale je to na to konstruované. Co na tom, že to žere? Dá se to tak používat? Dá. Nebo kde je ta hranice teda? Kdo ji určí? Proč teda ty auta netočí jen 4000? Proč teda ty CPU netopí jen 50W? Proč není takt jen 2GHz? Vždyť podle tebe to každému stačí a nikdo to výš nevyužije…

      • Ne, to jsi pochopil špatně. Poukazuju jen na to, že recenze jsou dělány na těžko reálné scénáře, aby přilákaly víc pozornosti. Při reálném použití je situace jiná. Takové recenze pak nemají moc valnou výpovědní hodnotu.

       Teď už se to doufám vyjasnilo.

      • DWCZ: OK, takže pokud těch 250W je podle tebe jen namalovaných ve speckách, pojďme udělat test: omez PL2 a PL1 v BIOSu na deklarovanou hodnotu TDP a můžeš zkusit ty benche, nebo klidně i tu běžnou práci. To je to, o čem píše J.O.

       Technicky vzato je to stejný „podvod“ (píšu záměrně v úvozovkách) jako udělala nvidia u Pascalu – tam se taky holedbali nízkým příkonem, ale v praxi ty karty běžně šly přes 300W ve špičkách, byť maximem mělo být 250W.

       A poslední věc: „reálné použití“ je pro každého jiné. Někdo paří gamesky a CPU pořádně nezatíží. Jiný dělá 3D grafiku nebo renderuje video a CPU dokáže vytížit jak nic. Avšak pokud se recenzuje výkonová špička, tak přece lze předpokládat, že si ji budou pořizovat i profesionálové, schopní reálně vytížit procesor na 100%, a to nemusí ani jít o power-virus typu aplikace s podporou AVX.

      • DWCZ
       Já teda nevím, ale v recenzích většinou je udávaná spotřeba v různých situacích.

      • tynyt … ne že by to u tebe bylo pravidlem, doporučuji ale dovzdělat se ohledně těch „špiček“ a spotřeby v nich … to není tak, jak se snažíš namluvit, že ty karty dostávají takjový záhul, že ani nějaký power controller nestíhá hlídat spotřebu, na ty „peaky“ to vyskakuje jen tehdy, když jde grafika z maximální zátěže na žádnou … jako když při jízdě autem sešlápneš spojku a držíš plyn na podlaze … zařve to, ale netáhne … tyhle věci s maximální spotřebou nemají opravdu nic společné …

      • Myslím se točí debata ani ne tak kolem výkonu, jako zahřívání VRM. Jedna věc je, že ta kaskáda zvláda 105, nebo až 115? stupňů Celsia, druhá věc je, či někdo chce mít v počítači třeba 2h stabilních 95 na VRM.
       Mně přijde i těch 95 na CPU přespříliš.

      • kvůli tomuhle jsem kdysi vyhodil asus Ranger viii, vrm nonstop na 84C i idlu, přitpm pasiv, vyměněné chladící podložky, žádná změna … buď to špatně měřilo, nebo nějaký zmetek …

      • tynytku, teď ses předvedl jako poslední žebrák … dobře žes nevytáhl nějakou „riva tnt“ … psal jsem samozřejmě o ampere … právě Igor to rozebral do detailů … asi jako první

      • gogo: já psal o Pascalu, výslovně jsem to tam napsal jako typický příklad. Ono by asi stálo za to pořádně číst a hned se nerozčilovat a hlavně neurážet.

     • Tak smysl zkoumat a měřit VRM má. Protože jestli má VRM těch 95° už při běžném provozu, ať už proto, že málo fází, nebo kvůli šitovým součástkám, nebo obojímu, je už na pováženou. Samozřejmě z hlediska dlouhodobé stability a výdrže (nejen) desky.

      • Jasně, o tom se nebavíme. Taková deska tuším dnes v 99 % případů ani neprojde přes návrh.

       Existují desky, které mají ty nejlevnější mosfety, co si dokážeš představit. Ale těch už je dnes fakt naprosté minimum a těch opravdu problematických desek, které by 95 stupňů měly v idle, bude v řádu jednotek.

 3. Nějaké zajímavosti pro doplnění článku.
  Prosincové pořadí top zákazníků TSMC (podíl na příjmech TSMC v %, dle Bloomberg):
  Apple 25.93
  MediaTek 5.80
  AMD 4.36
  Qualcomm 3.90
  Broadcom 3.77
  Nvidia 2.83
  Sony 2.54
  Marvell 1.39%
  STMicro 1.38
  Analog Dev. 1.06
  Intel 0.84

  TSMC by mělo čistě pro potřeby Intelu vyhradit komplex P8/P9 svého (giga)fabu 12 v Baoshanu. Komplex měl původně sloužit jako R&D centrum a linka se zaměřením na návrh tranzistorů pod 3 nm. TSMC plánovala dokončit centrum o rozloze 32,7 hektaru do konce 2021 a přeměnit jej na ekvivalent Bellových laboratoří, s výhledem náboru dalších 8000 zaměstnanců. Po dohodě s Intelem bude komplex přeměněn na plnohodnotnou produkční základnu, kde bude Intelu sloužit nezávislý tým. Fab 18 zůstane hlavní základnou pro 5nm a 3nm výrobu (Apple, AMD, …). Cílová produkce první vlny pro komplex P8/P9 je 20000 waferů/měs. s nárůstem až ke 40000 wpm v 2023. Využití prý pro CPU. S touto kapacitou by se Intel zřejmě mohl vyšvihnout vysoko v poli TSMC zákazníků.

  V zákulisí se proslýchá, že Nvidia TSMC zaplatila v posledním čtvrtletí 2021 přes 1,6mld USD na rezervaci kapacit 5nm procesu, s tím, že za první čtvrtletí zaplatí dalších téměř 1,8mld USD; výhledově to má být prý až 6,9mld USD. TSMC udává, že za rok 2021 přijmulo cca 4mld USD čistě jen na rezervaci kapacit. Rezervace se prý prozatím netýkají Applu, Mediateku a AMD. Pokud AMD řeklo, že ve 2021 zadplatilo 355mil USD na rezervaci kapacit, šlo to dalším výrobcům.

  V zákulisí probublávalo, že AMD jedná se Samsungem o možnostech využít jejich 3nm proces pro Zen5. Nyní to vypadá, že se jedná ve skutečnosti o 4nm proces pro výrobu některých levnějších čipů určených pro Chromebooky apod. zařízení. Osobně jsem tu výrobu Zen5 u Samsungu hned považoval za hovadinu, protože ač se AMD momentálně finančně daří, překlápět Zen5 (protože práce na něm už musely značně pokročit) či cokoliv jiného rozběhnutého na proces jiného výrobce, či dokonce spustit a udržovat jeden typ u dvou výrobců je finančně, jak to říci, dosti nemoudré rozhodnutí.

  Co se týče tady vyjádřených názorů o vztazích TSMC/Intel i s ohledem na to, co tu zaznívalo v minulosti, např. že TSMC s Intelem vyběhne, že ho nepotřebuje apod., tak tohle je jasný důkaz, že peníze jsou vždy až na prvním místě. TSMC si je samozřejmě vědomo, že Intel je její konkurent a že asi nebude u TSMC věčně (záleží, jak se mu podaří vyladit jeho stávající či rozjet nové procesy), ale na druhou stranu, Intel je vysoce bonitní zákazník s výhledem na významné odběry v několika následujících letech, ne-li déle. Sňatek z rozumu – tady rozhodují obchodníci, ne fanboys.

  • Přesně tak, vyřvávání z rudého, modrého nebo zeleného tábora nic nemění na tom, že ve finále je to jen a jen byznys. Ti prospěšní idioti (omlouvám se, loajální zákazníci a „fanoušci“) se těm firmám naopak velmi hodí.

   A rád bych, aby si i zdejší čtenáři uvědomili, že hodně lidí z řad oních „fanoušků“ jsou ve skutečnosti držitelé akcií, kteří si podobným způsobem pumpují své portfolko.

   Pokud se bude co nejvíce lidí držet metriky cena/výkon, budu velice spokojen a vy všichni ve finále také. Až na výjimky, ale vy sami víte, kdo z vás do té škatulky spadá :).

   • a proč ne??? Myslíš, že TSMC má 20 zákazníků? Další věc je, že je určitě i spousta takových, které musí odmítnout, a většina takových, které uspokojí jen částečně … takže i kdyby Intel v budoucnu „kradl“ TSMC zákazníky, je to v žádném případě ani neohrozí, ani nepoškodí … asi to nedpopadne tak, že Intel bude vyrábět pro všechny a TSMC jen pro Intel 😀

    • Počet zákazníků TSMC je něco málo přes 500. Na druhou stranu souhlasím spíše s názorem, že tu tabulku si někdo vycucal z prstu na základě toho, že vzal tržby TSMC, odhadl množství objednávek 11 firem a dal to do poměru.

   • aby to nevypadalo, že tě tady trollím, ten zdroj není jen Bloomberg, ale i digitimes … každopádně ta čísla nesedí, protože třeba druhý nej zákazník byl dlohodobě „hi-silicon“ kolem 15% dokud to USA nezatrhli, ta jejich procenta se někam musela přesunout a například „semiwiki“, co není žádný bulwajz, má ta procenta trochu jinde … (pro rok 2021)
    Apple 25.5
    qualcomm 7.7
    nvidia 5,8
    broadcom 8.2
    AMD 9.2
    Intel 7.2
    mediatek 8.2 … to je cca 72% jen u TOP 7 … takže ano, máš pravdu, nějak to nesedí 😀

    • Presne tak.
     Byla by to obrovska anomalie, kdyby 10 nejvetsich zakazniku odebiralo jen tech 50%. V podobnych pripadech to byva tak, ze treba 5 zakazniku da dohromady 3/4 trzeb a dalsich treba 100 zakazniku udela zbylou 1/4. Duvod je ten, ze je spousta relativne malych firem, ale malo tech velkych, takze kdyz vidime, ze 11 nejvetsich firem, coz je podle jmen tech firem v tabulce patrne, dava 50%, tak by bylo divne i kdyby armada malych firem dokazala dat druhych 50%. 🙂

     • Gogo, R. Holeček, Redmarx – ano, na ty „druhé údaje“ jsem taky narazil. Ono víceméně na žádná přesná čísla nenarazíte, vše jsou jen odhady, či výcucy. Mne osobně se ale ty „druhé údaje“ pozdávají ještě méně, když pominu, že původ těch údajů končí u nějakého anonymu z pevninské Číny. Zaráží mne na nich, že Intel má +/- podobný podíl jako Qualcomm, Mediatek a je v podstatě nedaleko od AMD (7,2 v 9,2%). Zajímavé ale je, že u obou zdrojů má první Apple stejně, tedy cca 25%. Pak to na mne dělá dojem, že ty „druhé údaje“ jsou možná podíl na výnosech jen z pokročilejších procesů (5, 7, 16nm, ?), ale i tak mi tam pořád nesedí ten Intel. Co se týče HiSiliconu, jeho podíl požralo ponejvíce AMD a Mediatek.

      • co se třeba Intelu týče … pokud se vyrábí graf čipy, „stojí“ v lince třeba 6 měsíců, pak pouzdření, montáž na desku atd … velké čipy, kdy třeba qualcomm má z waferu cca 300x více prťavých mobilních levných čipíků …

 4. Doufám, že je to dobrá zpráva.

  Plusy
  AMD si nebude moci tolik vyskakovat s cenou.
  Intel svoje peníze které neumí zužitkovat dá svoji konkurenci. Třeba z toho postaví další TSMC fabriku.

  Mínusy
  Intel nemá a zřejmě ještě dlouho nic rozumného sám nevyrobí.
  Je to přiznání Intelu, že ty nevyrobené grafické karty jsou jenom špičkou ledovce stavu v Intelu.

  Pozor
  To že bude mít jedni fabriku je fajn ale neví se co na ní bude Intel schopen vyrobit nebo nevyrobit. Výrobní impotence Intelu mne nutí k veliké opatrnosti v závěrech. Aby to nebylo zase jenom blokování kapacity konkurenci. Musíme počkat až co Intel u TSMC doopravdy vyrobí.

  • „plusy“ … Intel nic nedává, investuje, resp. za něco platí, vrátí se mu to
   „mínusy“ … co je podle tebe „rozumné“? Které nevyrobené karty máš na mysli? Ty, co pro něj vyrábí TSMC? 😀
   „pozor“ … v té fabrice nebude vyrábět Intel, ale TSMC, ne na Intelím procesu, ale na vlastním … tím pádem jakýkoliv tvůj závěr není relevantní …

   • Intel dává TSMC přesně ty peníze které se rovnají zisku TSMC z této smlouvy. Normální stav by byl takový, že si takovou továrnu postaví sám a tyto peníze vrazí do svého. A že TSMC tu továrnu Intelu náležitě dobře „pronajala“.

    Rozumná by byla taková technologie kterou by si tohle mohl Intel vyrobit sám. které karty mám na mysli? Ta na které čekáme. Ty jejich čipy si nechal Intel vyrobit i TSMC a které stále nejsou na trhu.

    Snad nikde netvrdím, že v té fabrice bude vyrábět Intel. Proč by měl? To je hodně relevantní. I návrh chipu musí dát vyrobitelný návrh chipu. To není jenom na výrobě TSMC ale i na návrhu Intelu.

    • buehehehehe „intel dává tsmc přesně ty peníze, které se rovnají zisku tsmc z této smlouvy“ … ach ta ekonomika 😀 …
     ad 1 … intel platí za produkt, který se vyrobí, ne za továrnu
     ad 2 … Intel staví vlastní továrny, ne jednu …
     ad 3 … tsmc žádnou továrnu Intelu nepronajala, máš to celé tak nějak popletené, z toho pak plynou další nesmysly, které píšeš
     ad 4 … psal jsi o stavu intelu v souvislosti s nevyrobenými grafickými kartami, do kterých čipy, jak jsi napsal potom, vyrábí TSMC … nic? Pohoda? Tak je to v pořádku? 😀
     ad xyz … ten tvůj poslední syntax nemá smysl komentovat … je to přesně naopak, tvrdíš přesně to a ještě děláš hloupého … zbytek toho odstavce je pro mě tajenkou …
     jen k té zakázkové výrobě … opravdu si myslíš, že Intel právě teď (až teď, nikdy předtím TSMC neviděl, nekontaktoval, nic pro ně nebylo vyrobeno) přišel do TSMC s nějakým návrhem a požadavkem „zkuste tohle vyrobit? 😀 Přece nemůžeš být až tak naivní … na čem si myslíš že TSMC testuje tu 3nm výrobu? Na nějakých vlastních návrzích čipů?

     • Postupně.
      „intel dává tsmc přesně ty peníze, které se rovnají zisku tsmc z této smlouvy“

      Proč si myslíte, že nedává? Dáky tomu že si to není schopen vyrobit tak tímhle krokem dotuje svého konkurenta TSMC.

      • no … protože ty produkty se samy nevyrobí, ne zdarma, kdybys napsat tržby z této smlouvy, tak to beru … ale zisky?
       Intel dotuje svého konkurenta? Sám jsi napsal, že Intel nevyrobí ani prd … v čem by mu tedy TSMC mělo konkurovat? Pokud myslíš čas budoucí, na to nemáš školy ani mentální výbavu, abys tohle pochopil … (bez urážky, nemyslím to ve zlém)

   • Jenže ono to tak prostě je.
    – Intel poměrně veřejně přiznal, že jeho druhdy špičkové faby jsou na kolenou a nepředstavují konkurenci pro špičku v oboru. (a to je velmi hořká pilulka)
    – Intel ztratil schopnost návrhu vlastního procesu, bude se muset přizpůsobovat cizím technologiím (i když věřím, že TSMC mu nějaké úpravy udělá)
    – Intel ztrácí na vertikální integraci, je to jednoznačně krok zpět.
    – Intel posiluje svou přímou konkurenci (TSMC).
    – Intel se stane závislým na kapacitách TSMC stejně jako AMD nebo Apple.
    + Intel získává páku na AMD a má příležitost vyrovnat současnou technologickou převahu AMD. (zapšklí modrooválníci budou blekotat o top výkonu, ale nezohledňují, že těch pár procent je na úkor citelně vyšší spotřeby a quasimodovského P-E designu)
    + Intel uvede do „pokušení“ TSMC, které dostane dalšího vlivného zákazníka a oslabí tak vliv (minimálně) AMD, možná nvidie (u Apple to zřejmě nehrozí)

    Z mého pohledu negativa tohoto kroku převažují nad pozitivy a je to v podstatě vynucený krok.

    • I když se najdou stupidové co nás dva dají do čtyř procentní menšiny i tak musím napsat, že je Vás škoda na to abyste dělal jenom technika. Klobouk dolů pěkně jste to sepsal.

     Jenom to vidím na pozitiva pro nás zákazníky. 🙂

     • Nikoliv Hřibe. tynyt se naopak pěkně deklasoval na úroveň ajťáka, co v nějakém korporátu vydává laptopy, a ze svých statistik odhaduje svět. Ono nic není černobílé a pokud nejsi u zdroje, sotva vidíš byť špičku ledovce. Že tobě přijde tynyt jako polobůh, se vůbec nedivím.

     • Dal jsem do placu svůj názor, podepřený argumenty. A napsal jsem jej slušně, i když nevylučuju, že se někdo poznal jako modrooválník. Pokud budeš argumentovat k věci, milerád ti odpovím, ale nečekej, že budu reagovat na to co jsi napsal.

      • meleš nehorázné píčoviny poslední dobou a samozřejmě pokaždé blábolíš o tom, jak je to tvůj názor podepřený argumenty a že slušně a nevím co … tvůj názor podepřený argumenty je přesně toho typu, že kdyby se netýkal Intelu, ale konkrétní osoby někde u stolu v hospodě, bez varování ti zlomí sánku … tolik ke tvým argumentům … na tvé reakce jsem ani nečekal, nevyleze z tebe nic kloudného … dále pak k těm tvým už ani ne blábolům, ale pseudoblábolům o tom, jak jsi donedávna „jel“ na Intelu … právě z toho pramení tvá frustrace a nenávist, protože jsi nechtěl, ale musel … teď máš žroutíka v podobě 3800x a meleš sračky o katastrofální spotřebě Intelu ve stress testu … potřebuješ léky … nejsi schopen žádné argumentace na toto téma …

      • kousek výše máš námět k reakcím, ale nejspíše z tebe zase vylezou jen verbální hovínka a mentální průjem.

       Ten zbytek ponechám bez komentáře, protože si každý může dohledat, jak to s tou spotřebou doopravdy je. A BTW, kdyby to bylo jak píšeš, tak bych přece neudržoval 8+ let i7-2600K, když jsem si už před pár lety mohl pořídit to božské AMD v podobě Ryzenu 1700, co ty na to? (Asi nic, ale kdyby jen přece, doporučím ti aplikovat Occamovu břitvu a ubrat na žlučovitosti)

       můžeš si přečíst, co jsem o své 2600K psal v roce 2018, ty oválový nádivo 😜:
       https://www.cnews.cz/tipy-vanoce-2018-herni-pocitac-mainstream-35tisic

      • jj „křupavý“ tynýtek … někdy mi ta tvoje přehnaná slušnost leze krkem … další z patvorů co si myslí, že …. už tě neřeším, jsi nemocný stejně jako Hřib … chudák plný nenávisti … prý „nádivo“ 😀 😀 … nekoukej tolik do zrcadla
       … kdybys nebyl takový kokot, zeptal by ses někoho, kdo se nebojí tvých přimrdlých keců, jak je to s tebou a s těmi, které se snažíž „napravit“ … pravděpodobně bys mu nevěřil, protože tvoje ego je jedna obrovská černá díra, ale za pokus by to stálo … dozvěděl by ses něco o sobě …. jsi přesně takový „oválový nádiva“, jak jsi napsal o mě

      • gogo: Ale samozřejmě že se umím snížit na tvou úroveň, ale nepokládám to ani za přínosné a ani za slušné vůči ostatním – ty si se zahnojováním diskuse vlastním emociálním meltdownem vystačíš sám.

       A jestli je někdo nemocný, tak jsi to ty, dokonce nejsi ani originální s těmi nadávkami, jen sprostý a ubohý. Je mi tě upřímně líto.

      • dobře dědku, od tebe ty šplechy beru jako komplimenty … kolo bych o tebe neopřel … raději budu neoriginální hulvát, než originální troska jako ty … o ubohosti mé, resp. tvé by se daly vést sáhodlouhé diskuze … diskuze ale není reálný život, a o tom mém víš akorát hovno … nech si svoje soudy pro své blízké …

  • Kdybych měl pokračovat v tvém rozvoji toho co intel může dělat s fabrikou na 3nm- (mínus) procesory, tak to bude asi pokračovat takto:
   CPU – 3nm…. Má to AMD ? Nemá.
   GPU – 3nm…. Má to nVidia ? Nemá.
   Mám to dobře?

   • AMD ani NVidia nemusi mit 3nm vubec a stejne mohou produkovat vykonejsi produkty nez Intel. Na to pozor, ono totiz to zmensovani vyrobniho procesu zacalo byt tak nepatrne, ze se projevi v kvalite finalniho produktu jen malo. Resit nejake 3nm nebo 5nm vubec postrada vyznam.
    Jako ja bych Intelu hrozne pral uspech zejmena v grafickych kartach, protoze to co nepredvadi AMD, ve smyslu, ze se na produkci grafik vysrala ve jmenu vetsich marzi na procesorech a to co predvadi NVidia s prodejem grafickych cipu tezarum, s tim at jdou oba tradicni vyrobci do prdele. Takze bych hrozne pral Intelu, aby jim Koduri nebo nekdo jiny tu namakanou grafiku navrhl, ale cislo vyrobniho procesu nesehraje temer zadnou roli.

     • Prave ze ne!
      Ta efektivita je dana tim, ze na stejne plose mas pri mensim procesu vice tranzistoru, tak nejak lajcky receno.
      No a prave ty rozdily nejsou v soucasnosti nikterak brutalni, prave naopak.
      Podivej se treba ted na NVidii, jakeho zrouta postavili u Samsungu a pritom na podobnem procesu TSMC to AMDecku zere mene. Verim, ze kdyby byla Ampera postavena pro ten proces TSMC, ze by to zralo o dost min.
      Z toho vidis, ze dulezite je mit kvalitne navrzeny procesor na kvalitni technologii. Ty 3nm davaji Intelu urcity naskok, ale porad je hlavni tah na Intelu, aby ty cipy navrhnul opravdu dobre. Proto rikam, ze se muze stat, ze 5nm od AMD muze byt vykonejsi i uspornejsi.
      Zjednodusene si to predstav tak, ze Intel ma na startu maly naskok, ten muze vyuzit nebo ho prohospodarit, pokud nebude mit aspon stejne rychleho bezce jako konkurence.

      • co lžeš, když mělo amd procák na 28nm nebo kolikati, tak to ždímali do poslední kapky a intel mezitím měl krásnou spotřebu a výkon na 16nm. Nebo když AMD přešla jako první na 7nm tak najednou se i přes ty jejich žravě navrhnuté procáky byly úsprnější než intel a nvidia. Takže na jednu stranu ANO, můžeš to mít prasácky navržené a pak to žere i trávu u cesty. Ale většinu i tak získáš energetickou výhodu a máš prostor ke zlepšení. Takže nevěřím tomu, že by intel navrhl tak prasáckou technologii aby na 3nm žrala třeba 600W, tomu prostě nevěřím.

      • Zcela mimo jses ty. Nechapes, ze doba 28nm je davno pryc. To totiz byla doba, kdy to cislo neco znamenalo. Dnesni rozdil 5nm a 3nm je naprosto nepatrnej a rozhodne tam nikde neni skoro polovicni zmenseni, jsou to jen cisla!

      • zas tak úplně podobné si nejsou (ty procesy) … 3nm tsmc má o 70% vyšší densitu, než 5nm … to je skoro 2x víc tr. na mm2 … nepatrnej? … poloviční zmenšení znamená 4x densita … na tohle (2,7x) narazil Intel se svým prvním 10nm … pak ho musel roky předělávat

  • Intel každý měsíc ve svých fabrikách vyrobí čipy za nějakých 100+ miliard korun, ale podle dědečka hříbečka Intel nic nemá a nic rozumného sám nevyrobí.
   A to „zase jenom blokování kapacity konkurenci“ je podle trotlíka co? Že si Intel objednává kapacity a vyrobené čipy nepoužívá? Nějaký příklad by nebyl?

   • Pane Holečku to opravdu nechápete, že pod článkem „Intel se dohodl na výrobě procesorů s TSMC, bude mít celou 3nm továrnu jen pro sebe“ je věta „Intel nemá a zřejmě ještě dlouho nic rozumného sám nevyrobí.“ právě té 3nm technologii?

    Měl jsem vyšší mínění o Vaší inteligenci.

    • Dude, tohle už nezamluvíš 😀 … co ta druhá věta pod tím? Taky košer?
     Ty 3nm ještě nemá nikdo, ne jen Intel … takže podle tvého všechno, co se dnes prodává, jsou zastaralé šunty …
     neměl by ses pouštět do těchto úvah a pseudokritik, nemáš šanci porozumět těm nuancím kolem tohoto byznysu …

     • Ano košer.

      Ano nikdo je nemá a přesto Intel kupuje to co TSMC nemá. Jinými slovy má ještě míně než TSMC.

      Prostě jenom manipulujete stejně jako Holeček. Píši o 3nm a Vy se tu diskusi snažíte ten výrok vztáhnout na celo produkci Intelu. Co je nesmysl.

    • Hřibe, je to tak, ty to opravdu nechápeš.Rad tak nějak přišel s fakty a ty zase jen blábolíš nesmysly. Měl by ses zamyslet, jestli nejsi na ten fanatizmus už trochu starý. Mimochodem už sis pořídil tu nadčasovou platformu od AMD na 10 let, nebo tu budeš plakat další dekádu?

      • Se 3 desktopy na AMD a 0 na Intelu jsem jasným fanatikem. Intelu 😀 Zvažuji koupi dalšího – TR, ale možná si nakonec vystačím s AL (jde mi o PCIE linky), který mě zajímá technologicky.
       Ten tvůj desktop na dalších 10 let pořád nic, co? Ale tak určitě se jednou toho Godota dočkáš.

      • Ἦřib dělí fanatiky intelu na víc skupin a podskupin …
       modrý, zastánce modrých, občasný zastánce modrých … pak podskupiny – kladně o modrých, ne sprostě o modrých, opimisticky o modrých …
       na konci žebříčku intelata, nemyslící … prvoky …

 5. Já nevím, proč se tady řeší pořád dokola nějaký podíl CPU. Mě zajímá, co je výhodné v tuto chvíli a je to Intel. Nekupuji CPU podle toho, jaký má soused. Jsem rád, že je Intel zpátky v konkurenceschopné kondici. Snad AMD zareaguje cenami a Zen 4 bude zase lepší. Mi se to líbí. Připadám si jak za starých časů, kdy každá nová generace získala žezlo lepšího CPU. 🙂

   • Až na to, že tu donedávna AMD fanoušci vymývali mozky tím, že víc jader víc adidas. A nevím kam se podělo AMD se svejma třema vláknama na jedno jádro ? A zrazu BUM, intel dohnal jádra a navíc tak fikaně, že nikdo nemůže říct, že efektivní jádra jsou malé jádra, protože jsou plnohodnotné a velké jádra zvládnou velkou singletheradovou zátěž. A najednou je ticho… zbyl jen kvikot ohledně spotřeby… u které se ukazuje, že AMD půjde s výkonem taky nahoru, aby dohnalo intel. Tak já nevím, ale podle mě se dostáváme do bodu kdy prostě už výkonnější procesory nebudou potřeba. K čemu bude BFU šestnáctijádro ? Nebo dvacetičtyř jádro ? 9 z 10 AMD fanoušků ti napíše jak grabuje video, renderuje obrázky, do toho něco stahuje, streamuje na twich zároveň na facebook a zároveň na youtube a u toho ještě hraje nějakou hru. Ale realný normální uživatel tohle nemá šanci využít. Co pak? Bude boj o paralerizaci, nebo frekvenci? Budou se zase snažit o 10GHz procesory? Nebo nastoupí technologie, všechny jádra budou malá ale bude jich v CPU sto ? Já prostě říkám, že se pomaličku, ale jistě blížíme do bodu kdy se hardware zastaví ve vývoji na dlouhá desetiletí.

    • Nezastavi. Vyvijet se bude dal a hlavne, pokud bude konkurence. Coz ti prave zaridilo to zle AMD. Kdyby nevyvinuli Zen, tak tu mame furt 4 jadro od Intelu jako highend.

     Ale souhlas, ze je momentalne vykonu hodne a nemas ho v domacim multimedialnim PC ani jak spotrebovat. Nelze ale ocekavat, ze budou mit obe procesorove firmy takove zisky ajko maji dnes. Lide proste nebudou mit potrebu tak moc upgradovat a i dneska mas plno lidi, kteri stale fici na Skylake nebo Kaby Lake a tihle jsou prvni na rade, kdo proste bude potrebovat koupit neco noveho.

     Ty E jadra u Intelu jsou vcelku k hovnu, osobne bych si Alder Lake nekoupil z duvodu ceny, ale kdyby jo, tak bych je hned v BIOSu vypnul. 😉

     Jinak momentalne, kdyz se kouknu do obchodu na ceny, tak opravdu vede Intel. Takova Kometa i7-10700F je slusne vykonne osmi jadro a pritom je o 2.000 levnejsi nez jen o malo vykonejsi osmijadra Ryzen 5800X nebo Alder i7-12700. Naproste vetsine domacich masin bude i na herni nasazeni bohate stacit.

     • Mě se líbí, jak někdo, kdo ty CPU nemá, by hned udělal to nebo ono, protože….
      Konkrétně Radmarx, kterej vykládá, co by si koupil a naopak nekoupil, ale ještě jsem u něj nezaznamenal, že by si něco teda koupil.
      Zajímalo by mě, čeho konkrétně by jsi chtěl tím vypnutím dosáhnout…

      • On ani nechápe, že ty efektivní jádra jsou srovnatelná se Skylake jádry, takže jejich vypnutí opravdu nedává žádný smysl, pokud ti nejde o to vyšponovat na velkých jádrech na max, pro nějaký overclock test singletheardu. Na dlouhodobé používání BFU to nemá smysl vypínat.

      • Haha, ceho asi. Aby hry, ktere tuto novinku neznaji, nejely jen na tech „atomovych“ E jadrech, ktere jsou k prdu.

      • Rede, kdyby ses tomu trochu věnoval věděl bys, že dnes není hra, která by na AL neběžela korektně, i se zapnutými „e“ jádry

      • Redmarx:
       A opět. Ten CPU nemáš, mít nebudeš, ale už víš, co bys udělal. Vždyť ani nevíš, co to udělá, jak se to chová, jaké tam jsou změny ve výkonu, spotřebě, voltáži, teplotách. Ale důležité je, že víš, že bys to udělal.
       Nehledě na to, že konkrétně tobě by to bylo všechno k ničemu, protože na to stejně nemáš grafiku, takže by se celej CPU dost flákal

 6. A reálně budou CPU intelu na této technologii v prodeji kdy? Tipuji, že za rok a půl pokud půjde všechno dobře, ale realisticky tak na konci příštího roku 2023? No necháme se překvapit, do té doby uteče ještě hodně vody. To hádání se o něčem co ještě zdaleka neexistuje je úsměvné.

 7. Včera sem měl doma 12600KF. Super CPU za ty peníze. Spotřeba v load by default skvělá. Max single Boost 4,9Ghz – Allcore 4,5Ghz. velká jádra. Malá neřeším. Teploty na vodníku skvělé.
  Co se mi nelíbilo byla spotřeba v iddle ,nechápu proč ale 98W sem viděl na wattmetru viděl nejmín. S Ryzenem 62W.
  Jako totální průser ale beru základní desky.
  Nejlevnější Z590 mají zvukový kodek Realtek ALC897 – jako vážně takovej sound u desky za +5K ? . WTF?
  Když kouknu na Asus Tufku – takovej entry model v B660 a opět ALC897 – u konkurence má velká Tufka ALC 1200. Zrovna u Z590 už neměla ALC897 existovat. Tato zvukovka by měla být u desek za 2K.
  U intelu šli na to chytře. Levná cpu ale drahé desky a ještě dražší se slušnějším zvukem a výbavou a neříkejte mi že když některé am4 desky kolem 3K mají ALC1200 že by to nešlo i u 1700.
  AL by byl super kdyby šel nacpat do Tomahawku AM4. (Nejprodávanější deska am4)
  Takže když to člověk celé spočítá a chce si dopřát slušný moderní základ tak ono to zase tak levně nevýjde jak vypadá cena samotných cpu. Samotné cpu chválím.

 8. Já myslel poslední verzi Tomahawku ala B550, nebavím se o B450 … Srovnávám to co je aktuální. Samozřejmě že záleží jak je deska vyrobená ,ale dnes má většina desek audio část od zbytku oddělenou, jde to pěkně vidět na PCB.