Intel odhalil 10nm+ procesory Tiger Lake. Máme snímek a detaily k 10nm čipům Ice Lake

9

Včera jsme informovali o plánech Intelu na 10nm a 7nm čipy, jak je společnost detailně odhalila 8. května na dni pro finanční analytiky. V několik prezentacích se ale nakonec objevily ještě další zajímavé věci – odhalení dvou následujících generací 10nm procesorů, Ice Lake a zejména Tiger Lake, které Intel poprvé odhalil a sdělil k němu podrobnosti.

Předchozí
Následující

Detaily k Ice Lake, prvním 10nm procesorům

K Ice Lake toho už hodně víme: že bude mít čtyři jádra, integrovanou grafiku s až 64 EU a výkonem přes 1 TFLOPS a unikly už i údajné frekvence jader CPU. Intel nyní zopakoval, že s těmito čipy po čtyřech letech přijde nová architektura jádra Sunny Cove (vedle nové grafické architektury Gen11), který by měla přinést zvýšení IPC. Teď máme potvrzeno i to, že Ice Lake bude mít nové instrukce pro akceleraci neuronových sítí DL Boost (které přinesly v serverech procesory Cascade Lake).

2× rychlejší GPU, video, AI

Ice Lake-U má v AI úlohách díky tomu mít 2,5–3,0× lepší výkon (jde o srovnání mezi 15W čipem dnešní generace Whiskey Lake-U, modelem Core i7-8565U, a 15W čtyřjádrem Ice Lake-U, v toolkitu OpenVINO). Intel zároveň slibuje „zhruba“ dvakrát vyšší výkon GPU, to je podle poznámek založeno na výsledku v 3DMarku11 se stejnými procesory. Ice Lake bude mít údajně také 2× výkon v transkódování HEVC videa, zde jde o číslo integrovaný hardwarový dekodér a enkodér, a má jít o překódování 4k HEVC na 4K HEVC (8bitový profil Main).

Galerie: Slajdy k procesorům Intel Ice Lake a Tiger Lake (květen 2019)

Ice Lake U
Ice Lake-U: první snímek čipu s vyznačenými bloky

První pohled na čip Ice Lake-U

Intel také v prezentaci poprvé ukázal obrázek (nevíme, zda jde o fotku, nebo vizualizaci) čipu ICL-U. Ten ukazuje zhruba čtvercový čip, v němž zdá se GPU zabírá větší plochu, než čtyři jádra CPU (L2 a L3 cache se v nich také docela ztrácejí). Schéma bloků ukazuje, že jádra mají prstencovou sběrnici, takže zde Intel nenasadil mesh topologii ze Skylake-X/SP (což by ovšem ani nedávalo smysl).

Galerie: 10nm procesory Intel Ice Lake: fotografie, architektura, úniky

Zajímavé je, že na snímku zabírají obrovskou plochu (větší než jedno jádro Sunny Cove) některé další bloky. IPU je jednotka (DSP) pro zpracování obrazu z kamery, což ukazuje na použití Ice Lake v mobilní oblasti. Display by snad měl být výstupní modul, ale zde nedává velká plocha smysl. Je možné, že je zde započítáno něco dalšího (GPU nebo části multimediálního bloku).

Ice Lake U poznamky
Informace k procesorům Ice Lake-U v poznámkách na konci prezentace

Podobně nedává moc smysl obří blok „Type C“. Tímto se ale asi myslí nejen řadič USB-C. Připomeňme, že Ice Lake-U má integrovaný Thunderbolt 3. Dosud jsme si mysleli, že bude v čipsetu, ale mohl by být i v 10nm hlavním křemíku. Blok „Type C“ by pak byl jeho řadič a kromě USB-C obstarával i muxování s PCI Expressem, obrazem z GPU a také napájecí funkce.

Článek pokračuje na další straně informacemi o procesorech Intel Tiger Lake, která přijdou v roce 2020.

Předchozí
Následující

9 KOMENTÁŘE

 1. Intel a jejich prezentace jsou od vydání Skylake-X (i když tehdy to bylo o dost horší než tentokrát) hodně slabé, je tam tuna marketingu, výkřiků typu „Xkrát výkonnější“ a málo konkrétních informací. I ten snímek čipu je spíš marketingové prohlášení, vzhledem k tomu označení bloků.

  Aspoň jsme se dozvěděli novinky k Tiger Lake a Xe.

  https://images.app.goo.gl/2DV34u4MXVtkaswj7 Skylake-X zaměřený na workstationy a prezentace dělá pomalu dojem, že se jedná o herní CPU. Protože 18 jader je na hraní her naprostý ideál…

 2. sranda je, když AMD začalo vydávat APU čipy, tak jej všichni kritizovali za to, že GPU zabírá strašně velkou část plochy oproti CPU, zatímco u Intelu je to jen malá část 🙂 Viz Sandy/Ivy Bridge vs Trinity/Kaveri .

  https://imgur.com/JAvUad1
  https://imgur.com/kNb1b2C

  A co teprve až přijde čip s 96 EU ….

  Je poměrně dost zvláštní že v roce 2019 má přijít nová CPU architektura v Icel Lake a hned rok na to další „nová“ architektura v Tiger Lake ???? už žádný „tock“ ? Nebo Intel už taky jenom kouzlí marketingová kouzla ?

  • No říkají tomu nová architektura ale vzhledem k menším rozestupům bych čekal, že to nebudou tak velké změny, jako se dřív asociovaly s „tockem“. Určitě to bude evolučně vycházet z toho Sunny Cove. Ale hlavní asi je, že to nebude to samé jádro jako teď se Skylake -> Kaby Lake -> Coffee/Whiskey/etc. Když to bude něco jako „ticky“ Penryn/Ivy Bridge/Broadwell (a Cannon Lake?), tak to taky nebude k zahození, ale možná, že ty změny budou třeba i o něco větší.

 3. Ty 10nm jsou jen U a Y modely? A jestli se potvrdí dřívější únik tak takty CPU jsou velmi nízké. PROMO hovoří o zlepšování GPU části.

  Takže je možné, že problém s frekvencemi stále trvá a desktop jen tak nebude…

  Tyhle informace o 10nm jsou úsměvné, když si to člověk domyslí – vypadá to tak, aby se vlk nažral a koza zůstala celá… Slibem nezarmoutíš.

  Kdy mají podle nových map vyjít nové výkonné CPU pro PC na 10nm? 2021 nejdřív? V tom guláši se přestávám orientovat. Po Skylake to bylo OK. Pak to nabralo zmatky a teď se ty zmatky jen a jen násobí. Termíny se slibují a neplní. A nevypadá to na velkou změnu.

  Řadu U chápu, tam frekvence nejsou rozhodující a nikdo to až tak neřeší. A když dáme obří TURBO s tím, že vůbec nevadí, že nepojede nikdy naplno a když, tak v řádu vteřin.