Velké odhalení plánů Intelu: otevření továren a x86, ale i víc TSMC. Budoucí CPU jsou čipletová

47

Pat Gelsinger na eventu Intel Unleashed odhalil plány firmy s výrobními procesy a outsourcingem. Opět otevře továrny, aby v nich mohly vyrábět i jiné firmy. Současně s tím ale také prozradil něco o budoucích CPU. Například to, že 7nm procesory Meteor Lake budou stejně jako Ryzeny tvořené heterogenními čiplety, ovšem pomocí 3D technologie Foveros.

V lednu byla v Intelu oznámená změna v nejvyšším vedení a na post CEO pak o měsíc později nastoupil Pat Gelsinger, který má v této firmě bohaté inženýrské kořeny. Očekává se od něj hodně a doufá se, že po období, kdy se Intelu leccos nedařilo, se mu podaří přehodit výhybku zpátky na vítěznou kolej.

To si nepochybně vyžádá nějaké změny a nové vize, a ty Intel (a Gelsinger) teď představil během prezentace Intel Unleashed. Díky tomu jsme se dozvěděli hodně informací o budoucích plánech a také budoucích procesorech, přičemž ale firma poctivě říká, že ono vítězství, o které usiluje, bude úkolem na nějaké tři, čtyři roky. Nejdřív se v tomto článku budeme věnovat plánům okolo továren a výrobních procesů, což je nakonec ústřední problém Intelu posledních pět let, a poté na novinky ohledně samotných procesorů (druhá strana článku).

Předchozí
Následující

Jak to bude s továrnami?

První zprávou z tohoto balíku je další potvrzení, že se Intel ani pod novým vedením nechystá zrušit svoje továrny. V poslední době měl Intel problémy s rozjetím 10nm procesu a viditelně nedokázal držet krok s technologickým rozvojem u konkurentů (Samsung a TSMC již vyrábějí 5nm čipy, zatímco snad srovnatelný 7nm proces Intelu má zpoždění a je ještě až dva roky vzdálený). Ozývaly se proto hlasy říkající, že by měl nebo bude muset přejít z modelu, kdy sám provozuje vlastní továrny a sám si vyvíjí technologii, také přejít na „fabless“ model, s nímž operuje Nvidia, AMD nebo Apple. Tedy model, kdy firma jen vyvíjí návrh a křemík za ní vyrábí specializovaný zakázkový dodavatel, tzv. „Foundry“ (tak se označují nezávislé továrny vyrábějící na zakázku čipy pro klienty).

Na druhou stranu ale při velikosti Intelu mají vlastní továrny potenciál ke značným úsporám, pokud fungují. Firma by nebyla zranitelná v obdobích, kdy jsou zakázkové továrny jako TSMC plné, a na trhu chybí kapacity. Ovšem teď je to za cenu toho, že konkurence jako AMD nebo i Apple má přístup k lepšímu výrobnímu procesu.

Intel má dvě možnosti – jednak fabless model, kdy by postupně přesouval nejkritičtější produkty do outsourcingu, nebo šlápnou na plyn a zvýší investice do továren tak, aby dohnaly deficit a dotáhly se na úroveň TSMC a Samsungu. Vedení Intelu si zvolilo tuto ambicióznější cestu, ale současně zdá se paralelně bude prošlapávat i tu první, takže ač hlavní zpráva je, že si Intel továrny ponechává, zůstává zde i prostor pro opačnou trajektorii.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 15
CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed (Zdroj: Intel)

Nové továrny a investice

Ona hlavní strategie, na kterou Intel sází (protože dlouhodobě je přínosnější), bude pozvednutí vlastní výrobní divize. Jednak to bude obnášet investice do nových továren – Intel oznámil, že postaví dvě nové výrobní linky pro pokročilé procesy s EUV v arizonském Chandleru s celkovou cenou 20 miliard dolarů. Tyto továrny mají začít vyrábět v roce 2024.

Továrna Intelu Fab 42 v komplexu Ocotillo, kde se mají stavět nové továrny Zdroj: Intel

Jde ale jen o začátek, expanze by měla pokračovat i v budoucnu a další nové továrny či provozy by prý měly být oznámené do roka. Snad by něco mohlo vyrůst i v rámci EU.

Intel potřebuje kromě samotné kapacity továren také špičkovou technologii. TSMC zdá se předběhlo Intel mimo jiné díky ekonomické škále. To, že se u něj vyrábějí mobilní SoC včetně těch od Apple, znamená, že přes TSMC teče obrovské množství peněz a zároveň obrovské měřítko, v němž se tyto čipy vyrábějí, dodává firmě velké množství zkušeností a technického poznání. Tato ekonomická dynamika převážila objem výroby čipů v Intelu a objem peněz, který proteče přes jeho továrny, a díky tomu TSMC překonalo Intel i technologicky.

S tím, že objem výroby ostatních firem, které se sešly u TSMC, je větší, Intel nemůže nic dělat a není reálné, aby se snažil přerůst celý zbytek průmyslu. Ale pokud se Intel chce TSMC v tomto vyrovnat, je zde jiná cesta: přijmout jeho obchodní model a také poskytovat výrobu čipů pro externí zákazníky, kteří tak svým objemem výroby pomohou zvětšit objem výroby v továrnách Intelu a přispějí na vývoj.

Intel Foundry Services: konkurence pro TSMC a Samsung

Intel si tohoto je určitě dobře vědom, protože tuto strategii už jednou zkoušel. Ovšem tehdy pokus neúspěšně vyšuměl do ztracena. Současné vedení (a možná i to předchozí přechodné za Roberta Swana) ale asi cítí, že toto byla chyba a že pro Intel je otevření jeho vlastních továren kritické pro další rozvoj a rozmach. Intel se tedy do foundry byznysu pouští znovu a tentokrát doufejme s lepší přípravou a formou.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 13
Intel Foundry Services bude poskytovat služby zakázkové výroby čipů po vzoru TSMC (Zdroj: Intel)

Pod značkou Intel Foundry Services teď tedy opět bude nabízet své výrobní procesy (asi včetně těch nejpokročilejších) ostatním firmám. V minulosti tomuto bránilo, že procesy i softwarové nástroje byly hodně uzpůsobené pro potřeby firmy. Nyní bude Intel spolupracovat s vývojáři nástrojů EDA pro vývoj čipů jako jsou Cadence a Synopsys, aby návrháři čipů mohli křemík určený k výrobě v Intelu tvořit standardními postupy se standardním licencovatelným IP.

Bezpečný dodavatel technologií pro USA a EU

Na tomto kroku je jinak potenciálně zajímavá jedna další věc: Intel specificky uvádí, že tyto služby bude provozovat v Evropě (EU) a USA. Pokud uspěje, získaly by západní země lokální zdroj pokročilých čipů, který by byl ze strategického hlediska bezpečnější, než spoléhání se na dosavadní lídry Samsung a TSMC, kteří sídlí ve východní Asii a TSMC speciálně na komunistickou Čínou trvale ohrožovaném Tchajwanu.

Továrny Intel Foundry Services budou poskytovat pokročilé technologie (mimo jiné) na území USA a EU Zdroj: Intel

Foundry Services budou separátní obchodní divizí podřazenou jen pod samotný CEO Intelu a má být zaměřená čistě na uspokojení potřeb externích klientů – tj. bude snaha, aby i firmy konkurující produktům Intelu mohly očekávat rovné zacházení a žádné umělé překážky. Toto ale samozřejmě bude záviset na disciplíně této divize, Intel si bude muset hlídat, aby zde nepodléhal nějakým pokušením,

Licencování x86 „cizím“ firmám?

Intel navíc uvádí, že zákazníci mohou v jeho továrnách vyrábět i třeba procesory ARM, RISC-V, nebo dokonce x86. Vypadá to, že v nějaké spolupráci a licencování s Intelem dokonce bude možné takto vyrábět (možná v semi-custom modelu, jaký má AMD) čipy obsahující procesorová jádra architektury x86 či další technologie, které teď Intel chová jako exkluzivitu: jeho grafická jádra, multimediální bloky a podobně.

Toto by teoreticky mohlo eventuálně vést k rozvolnění duopolu, který fakticky má Intel s AMD nad architekturou x86, ale zatím bychom asi neměli předbíhat, je logické, že Intel nebude chtít otěže povolit natolik, aby na tom tratil, takže zde asi mohou být určitá omezení.

Nezbytný krok?

Tento způsob expanze je pro Intel asi skutečně nezbytný, pokud chce držet krok v nejpokročilejších technologiích. Potřebné investice a náročnost totiž stále stoupají s každou generací, takže v závodě mohou vydržet jen hráči s masovým měřítkem výroby, v kterém se rostoucí počáteční investice mohou rozpustit. Intel tedy musí kapacity a objem výroby pořád zvyšovat stejně jako TSMC, aby v tomto tempu vydržel.

Kritické ovšem bude, aby firma pro Foundry Services získala klienty, kteří toto umožní. Toto bude asi největší výzva. Přechod na odlišnou technologii je bariéra a nějaká parita v dostupnosti EDA nástrojů a standardizovaného IP asi nenastane ihned, takže návrh čipu pro továrnu Intelu bude ze začátku obtížnější.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 14
Partneři či klienti Intel Foundry Services (Zdroj: Intel)

Druhý velký problém je, že Intel už v minulosti selhal: první pokus o Foundry služby údajně masivně poškodil klienty, kteří se spolehli na služby Intelu, když 10nm proces nefungoval jak měl a nabral několikaleté zpoždění. Zcela kvůli Intelu prý takto selhala snaha LG o výrobu vlastních procesorů a těžce byl prý poškozen také Ericsson, který chtěl u Intelu vyrábět čipy pro 5G infrastrukturu a 10nm katastrofa mu zabila chystané produkty (možná, že by měl dnes proti Huawei lepší pozice…). Kvůli tomuto asi bude Intelu trvat, než si vybuduje důvěru, a ze začátku k němu asi firmy mohou umisťovat jen malé zakázky na zkoušku. A také asi bude muset lákat nízkou cenou, takže ze začátku bude tento plán asi investicí s dlouhou návratností.

Spojení vývojových sil s IBM

Aby Intel posílil vedle ekonomické také tu technologickou stránku své výroby čipů, uzavřel partnerství na vývoji pokročilých procesů s IBM. To je docela zajímavá věc, protože IBM historicky bylo jeho oponentem, patřilo do aliance Motoroly, AMD (později GlobalFoundries) a Samsungu. Z tohoto klubu ale postupně jednotliví hráči odpadávali, IBM své továrny prodalo GlobalFoundries, ale to se přeorientovalo na speciální a úsporné technologie. Nakonec z této linie zbývá už jen Samsung, u nějž také teď má IBM vyrábět procesory Power10.

Pokud ale teď IBM výsledky svého základního výzkumu, dál probíhajícího i po prodeji samotné výrobní divize, bude sdílet s Intelem, je možné, že spolupráci se Samsungem nakonec ukončí a IBM přesune výrobu svých procesorů do Intel Foundry Services. To by možná mohlo mít i politické a bezpečnostní výhody, kdy by u procesorů mohlo garantovat výrobu na území USA. Skalní fandové Power/PowerPC ještě z éry Apple Maců, stále cítící nevraživost vůči Intelu, ovšem budou trošku vytrolleni.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 16
CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed (Zdroj: Intel)

Druhá strana mince: použití externích továren pro ústřední produkty

Zajímavé ale je, že paralelně s tímto programem na posílení vlastních továren Intel také potvrdil to, že vlastní produkty bude častěji vyrábět u externích firem (zmínil dokonce čtyři, TSMC, Samsung, UMC i GlobalFoundries…). To je v rozporu se snahou získat co nejvíce práce pro vlastní továrny.

Jak jsme nedávno psali v tomto článku, Intel je už teď docela velký klient TSMC, letos představoval 6 % jeho tržeb. Objem výroby u externích továren má ale teď podle Intelu ještě narůst. Cíl je větší flexibilita, snížení nákladů, ale také lepší schopnost uspokojovat náhle zvýšenou poptávku.

Podíly jednotlivých velkých zákazníků na tržbách TSMC
Podíly jednotlivých velkých zákazníků na tržbách TSMC (Zdroj: Seeking Alpha/The Information)

Tip: Kdo jsou největší zákazníci TSMC a kdo má větší váhu? Apple × AMD × Nvidia… a Intel

Ovšem doteď se u TSMC vyráběly jen méně důležité doplňkové produkty, ne přímo samotné procesory. Teď to vypadá, že tato bariéra padne. U TSMC mají být vyráběná herní GPU Xe HPG a nyní Gelsinger sdělil, že v budoucnu bude Intel takto mimo své továrny vyrábět i produkty „na špici výpočetního výkonu“ pro klientský i serverový sektor. Toto by mohlo znamenat, že jednoho dne by naopak mohl Intel vyrábět u sebe to méně důležité a nejnovější a nejvýkonnější CPU by spoléhala na pokroky cizí technologie.

Intel si ponechává volné obě možnosti

Ač tedy Intel nyní znovu sdělil, že věří vlastním továrnám, bude dobré tuto oblast bedlivě sledovat, protože v pozadí může možná jako záloha existovat i druhá strategie.

Intel by si tímto totiž mohl tvořit půdu pro to, že by rezignoval na nejnovější technologii, jako to udělalo třeba UMC a později GlobalFoundries. Nejnovější technologie by přenechal TSMC a Samsungu a čipy, u nichž by byla potřeba prvotřídní hustota tranzistorů a energetická efektivita, vyráběl externě. Své vlastní továrny by přeorientoval na starší nebo specializované procesy a na levnou výrobu všeho ostatního – pro tyto starší linky je stále spousta práce.

Otevření továren Intelu pro externí zákazníky by právě umožnilo postupně je přeorientovávat na poptávku po starších procesích a levnější výrobě (kterou by pořád mohl využívat i Intel) a pokud by se podařilo tento byznys etablovat ve velkém měřítku, mohl by ho Intel vyčlenit do samostatné firmy a zbavit se ho. To by teď, když jde o továrny orientující se na špičkové procesy, ale nepříliš úspěšné v tomto snažení, tak snadné nebylo, ale pokud by továrny měly další zákazníky, které by jim stačily k životu, nebyl by už Intel zavázán k tomu, je používat, když TSMC má technologii lepší.

Doufejme ale, že tato záložní strategie nebude potřeba a ve skutečnosti se Intelu podaří udržet i ty špičkové výrobní procesy, nebo v nich aspoň nebude příliš daleko od TSMC a Samsungu. Jak jsme totiž říkali, už když přišly zprávy o tom, že ze soutěže odpadá GlobalFoundries, postupná eliminace těchto špičkových technologických hráčů je problém – mizí konkurence a celý průmysl se stává závislým na čím dál menším počtu firem. Proto by bylo dobré, pokud by Intel Foundry Services dlouhodobě prosperovaly a staly se třetím rovnocenným hráčem na tomto poli.

Článek pokračuje na další straně informacemi o budoucích procesorech Intel, zejména prvních 7nm (a čipletových CPU) Meteor Lake.

Galerie: CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed

Předchozí
Následující

47 KOMENTÁŘE

 1. Intel nemá žádné dvě možnosti … kde by asi nechal vyrábět ta kvanta čipů? Na Marsu? Nebo by z těch „neschopných“ továren byly pod cizím vedením najednou všechny všeho schopné? Asi ne … Intel má jen jednu možnost a ta se právě děje …
  a jedna technická „jednak fabless model, kdy by postupně přesouval nejkritičtější produkty do outsourcingu“ … kdyby byl fabless, všechny jeho produkty by byly v outsourcingu, resp. Intel by už nebyl …

 2. další věc … objem peněz, který proteče přes továrny tsmc, překonal Intel, tím pádem i další navazující věci … kdy že se to stalo? Docela zajímavý objev … i když se asi nezakládá na pravdě …
  co se objemu čipů týče, většinu těch objemů tvoří zastaralé výrobní procesy v desítkách nanometrů, dokonce mikrometrů … není to tak, že by 90% čipů běželo na 5 nanometrech …

 3. Perfektní článek zatím nejlepší co jsem viděl o novinkách v Intelu.

  Peklo zamrzlo a to hnedle třikrát. Možná i vícekrát.
  1. Intel dělá chiplety – směr který udala konkurence
  2. Dělí vývoj a továrny – konečně se oddělí vývoj a výrobu
  3. Licencování x86 třetím subjektům – vzpomínám na bitvy mezi AMD a Intelem o patenty

  Za sebe říkám, že mám pocit, že tenhle jejich krok míří správným směrem. Správný směr ne jen z Intel mizérie ale i z chipové mizérie. Uvidíme. Hlavně držme palce ať se jim to podaří.

  • To licencování x86 třetím subjektům se mi nezdá… Jako ano, asi by bylo lepší kdyby už tu nebyl duopol, ale vážně by s tím souhlasil Intel i AMD? Teď, pokud vím, vyrábějí x86 4 firmy. Kromě Intelu a AMD je to ještě VIA/Zhaoxin (SoC KaiXian) a ještě DM&P (původně SiS a design od Rise), ti vyrábějí „i586/i686“ SoC Vortex86. Kdo by se přidal další? A i kdyby stejně to není kde vyrábět…

   • x86 pro třetí subjekty? To je jasná inspirace ARMem. Podívejte se jak díky tomu modelu licencování dává ARM x86 zabrat klasickým počítačům. Právě tohle mi připadá jako nejrozumnější nápad vedení Intelu. Vnímám to také jako nápad s největším rozvojovým potenciálem.

      • Jestli si to ještě dobře pamatuji, tak Intel svou sadu 64bit rozšíření de facto jen přejmenoval tu původní od AMD. Tenkrát Intel tlačil Itánia a o 64 bitech na X86 nechtěl ani slyšet a to i tehdy, kdy se na něj obracely i vývojáři. Vyslyšelo je nakonec AMD a MS podporu přidal do WIN XP. S touto skutečností se náhle Intel probudil a přišel s tím že připraví vlastní podporu 64 bit. k údivu Intelu ho ale MS tehdy vypoklonkoval s tím že dvě podpory do OS aplikovat nebude už i proto že řešení AMD plně vyhovuje. Intel se musel s touto situací vyrovnat tak že převzal řešení AMD s tím že hrdost Intelu neunesla že součástí instrukčních sad má být AM64 a tak po kosmetických úpravách které údajně měli vyřešit jinou architekturu jejich CPU si tu sadu přejmenovali.

      • jj, přejmenovali … jen tak … a amd se koukalo a nic neřeklo …

 4. „Intel má dvě možnosti – jednak fabless model, kdy by postupně přesouval nejkritičtější produkty do outsourcingu, nebo šlápnou na plyn a zvýší investice do továren tak, aby dohnaly deficit a dotáhly se na úroveň TSMC a Samsungu. Vedení Intelu si zvolilo tuto ambicióznější cestu, ale současně zdá se paralelně bude prošlapávat i tu první, takže ač hlavní zpráva je, že si Intel továrny ponechává, zůstává zde i prostor pro opačnou trajektorii.“

  Pokud má Intel pouze dvě možnosti jak může volit třetí možnost – obě zároveň?
  Jak může být Intel FABLESS a zároveň dohánět ostatní výrobce?

  Co si představujete pod úslovím prošlapat cestu?
  Podle mně je ta cesta už dávno uježděná a prošlapávat netřeba…

 5. Je poskytování licence x86_64 třetí straně opravdu reálné? Mezi Intelem a AMD snad existují dohody o vzájemném využití technologií (AMD64, SSE, ….), ale pochybuji ze jednotlivě mají právo je souhrnně licencovat dál. To mi již přijde reálnější počkat těch pár let na vypršení patentové ochrany těch nejpodstatnějších x86_64 technologií.

 6. Tak nějak bych řekl, že by se mělo AMD sakra rychle vzpamatovat…
  při pohledu na ceny nových Intel procesorů jsou ceny těch od AMD už doslova neprodejné… viz https://www.czc.cz/intel-core-i7-11700f/313433/produkt

  Jako aby bylo 6 jádro dražší jak 8 jádro… https://www.czc.cz/313433,302197,302194/porovnat-kody?groupId=2658764

  No čekám na 5800X, protože mi to umožní deska. Ale až bude za normální ceny.
  A co bych volil dnes jako nové? Jednoznačně i7-11700F… nejsem blázen, abych připlácel 4000…

  • Klid tahle čísla už v AMD jistě znají a jistě mají připravený scénář an to až bude tento nový produkt v takové ceně k dispozici. zatím není důvod stahovat kalhoty před brodem.

   No už se těším na konkurenční boj.

  • Kochren: než 5800X, tak za ty prachy bych šel raději do 3900X. Nedávno jsem musel upgradovat jeden dětský počítač a kdyby se mi doma neválela rezervní AM4 deska, šel bych klidně do intelu a nějaký 6c12t i5.

   • No já využil toho co AMD slibovalo a to je podpora nových CPU na původních deskách. Původně jsem měl Ryzen 1600 a 1700. No a 1600 už je fuč a místo něj mám 3600 (deska už 5000 řadu nepodporuje). Ryzen 1700 už je taky fuč a čekám na 5800X, ale tak za cenu 8000. Mám několik dalších počítačů, takže si klidně počkám, až bude za rozumnou cenu.
    Jinak jsem na tom tak jak Ty. Intel mi nevadí, jen je pro mě momentálně míň výhodný. Musel bych kupovat i desku krom procesoru a tu co mám prodat (i5 je v pohodě to ještě nemusíš chladit vodníkem či „tekutým dusíkem“ v plném zápřahu).

    • Nějak se nám tu rozmáhá „Redmax state“, všichni na něco čekají 😀 S tou výhodností to chápu, když jeden počítá, co má doma a zda by se nová investice vyplatila. Jak jsem psal, kdybych neměl AM4 desku doma, neměl bych problém s nějakou i5 10400 třeba. Spotřeba Intelu, pokud vezmu obyčejný user case (internet, nějaký hry), se zbytečně démonizuje a zrovna tahle i5 je co do reálného výkonu i spotřeby +/- on par s 3600. Jinak tu 3600 jsem chtěl taky, ale zrovna v tý době byla cenově vysoko (atakovala 6tis.), tak jsem vzal 3500X (tenkrát pod 4tis.). Plácl jsem na ní šuplíkový Wraith Prism a pecko šlape v pohodě.

     • 😀 no a hráči si musí celkově počkat i když neradi 😀 Prostě dnes grafiku nekoupíš… A je to čím dál horší. Ceny jsou astronomické už v distribuci. Nákupka obchodníků třeba za 3070 je 29-30.000,- bez DPH! A pak jich můžeš mít klidně 20-50 kousků. MASAKR…
      Mám krom toho 3600 i i7-7800K, takže fakt není kam spěchat. Ten 5800X koupím, až bude k sehnání za 8000… , kam taky cenově vůči konkurenci patří. Později mám v plánu vyměnit 3600 za 3900x, když jej seženu výhodně.
      Co se týče spotřeby, tak já umím využívat procesory naplno a dělám to často, takže mi o max spotřebu jde. A z toho pohledu jsou pro mne top modely Intelu nezajímavé. Už tu 8700K radši ani netaktuji a nechávám ji v základu. Ono to na dětský PC stačí… v druhém PC pro děti mám 3600 a do mého hlavního právě pak půjde 5800X. A nákupy PC na nějakou dobu zastavím. Max někdy přidám RAM či SSD. Případně jak to bude nutné, tak grafiku (až opadne tahle další „těžařská“ horečka).

  • A ja bych si ho stejne nekoupil, jelikoz by mi roztavilo skrin 😉
   Ale vazne..AMD je v blbe pozici, kdy je dost mozne ze ztrati podily na trhu, protoze nema kapacity na vyrobu CPU. Po webech jsem cetl ze snad 3/4 produkce delaji v soucasnosti konzole a AMD ma aktualne kapacitu cca 60k wafferu mesicne s tim, ze do konce roku se maji dostat na 80k. Evidentne je to porad prd v ramci poptavky, ktera tu po jejich produktech momentalne je. Staci se podivat i do notebooku, novejsi Cezanne krome par hernich, nikde zatim ani omylem, Renoir ma mene modelu nez pred pul rokem, atd..
   Hold AMD ten technologiky naskok opet nezuzitkuje…

 7. Tak jsem si poslechl celý rozhovor (prohlášení) a některé věci jsem pochopil o dost jinak, než autor článku či někteří diskutující.
  a) Intel v současné době už nabízí své kapacity jiným výrobcům. Zatím jsou to jen 22nm kapacity, ale s tím, jak se velká část produkce přesouvá na 10nm linky, tak vzniká obrovská volná kapacita 14nm linek, pro které hledá Intel uplatnění. Nyní tu kapacitu začal vytěžovat velkými Rocket Lake čipy, ale on potřebuje (a snaží se) sehnat zákazníky, kteří si kapacitu jeho nevyužitého procesu objednají na roky dopředu.
  b) To poskytování x86 jiným výrobcům taky chápu dost odlišně, než někteří diskutující. Intel nabízí, že si u něho budou moci objednávat zákazníci čipy tvořené na míru pomocí těch pokročilých metod pouzdření. Tedy třeba Lenovo si navhne čip, jehož základem bude nějaký existující x86 procesor a pak další komponenty, od RAM, před grafiky až po nějaké AI akcelerátory. A ten navržený čip si nechá u Intelu vyrábět. V podstatě jde o to, že základní deska se prakticky celá přesune do jednoho čipu.
  Z mého pohledu bych z toho rozhovoru vypíchnul hlavně masivní rozšiřování výrobních kapacit. Tedy pravý opak zavírání fabrik, o kterém někteří rádi mluví.
  A abych vytáhl i něco negativního, tak Intel letos očekává obrat i zisk menší, než vloni. A zároveň vyšší hrubou marži. Předpokládám, že ti, co v minulosti říkali, že není podstatné, že Intelu roste zisk, ale je podstatné, že mu klesá hrubá marže, tentokráte změní své tvrzení na přesně opačné.