Problémy Intelu nekončí, 7nm proces má zpoždění 12 měsíců. 10nm fiasko v bledě modrém?

178

Doufalo se, že 7nm proces Intelu vyřeší problémy, které měla firma kvůli nepovedeným 10 nm. Bohužel to místo toho začíná vypadat na skoro stejný průšvih.

Včera oznámil Intel finanční výsledky za druhý kvartál roku, čímž se nám opět otevírá pro finančníky a investory adrenalinová sezóna účetních uzávěrek. Výsledkům se ještě budeme věnovat později, ale je s nimi tentokrát spojená jedna závažná zpráva nefinančního, nýbrž hardwarového rázu, které se musíme věnovat teď hned.

Ve finančních výsledcích stojí tato bomba: Intel oznámil, že interní stav vývoje 7nm procesu je neuspokojivý a že výtěžnost je za očekáváními – úroveň, na které technologie je, je údajně asi o 12 měsíců pozadu proti tomu, jak by teď měla podle původních plánů vypadat. Toto asi znamená, že problémy byly už delší dobu, ale až teď se Intel odhodlal je veřejně přiznat.

7nm proces Intelu v problémech

CEO sice uvedl v konferenčním hovoru, že příčina problémů je známá (má jít o nějaký „defektní jev“) a že nejde o „roadblock“, ale 12měsíční zpoždění tím evidentně nebylo zpětně eliminováno – na odstranění problému se ještě teprv pracuje. A samozřejmě je možné, že firma se snaží dávkovat špatné zprávy jako v případě 10nm patálie a v budoucnu přizná, že věci byly ještě trošku horší.

CEO Robert Swan je logicky se stavem tohoto programu nespokojený, ale musel oznámit, že 7nm produkty budou odložené o šest měsíců. Protože skluz procesu je rok, toto asi znamená, že nemusí jít o konečné číslo. Případně může být sice doba vydání být dodržená, ale první produkty mohou být špatně dostupné a vyráběné jen v poměrně malém množství, takže reálně bude většina CPU stále vyráběná starým procesem.

7nm procesory Intel až na přelomu let 2022/2023

Toto znamená, že první 7nm produkty bude mít Intel až v roce 2022 a později. První 7nm procesory pro PC (zřejmě Meteor Lake) podle Intelu vyjdou nejdříve koncem roku 2022, ale možná až začátkem roku 2023. Intel mimochodem přímo řekl, že prvním 7nm produktem bude „klientské“ CPU. Serverové 7nm procesory Xeon nevyjdou dříve než v první polovině roku 2023.

Intel prezentace trzby Q2 2020 zpozdeni 7nm
Intel přiznává zpoždění 7nm procesu (Zdroj: Intel)

Pro kontext, 7nm proces Intelu je považován za srovnatelný či konkurenční s 5nm procesem TSMC. Na tom již ale začala výroba v uplynulých měsících a do konce roku by se v telefonech mohly objevit první čipy. Nejprve asi od Apple, ale Qualcomm nebude daleko.

HPC GPU vyrobené u TSMC?

Zpoždění patrně postihne výkonné HPC GPU Ponte Vecchio, které již Intel podrobně představil a na němž má být založený americký exascale superpočítač Aurora. To má být vydáno v pozdním roce 2021 nebo začátkem roku 2022. Ovšem pozor, nemusí to být na 7nm procesu Intelu. Buď ho možná přetvoří na 10nm produkt, nebo – což by bylo asi nejlepší, ale pro Intel hořká pilulka – bude použitý proces externího dodavatele, asi 7 nm nebo 5 nm u TSMC.

GPU Intel Ponte Vecchio
GPU Intel Ponte Vecchio (Zdroj: Intel)

Galerie: Odhalení GPU architektury Intel Xe HPC, OneAPI a GPU Ponte Vecchio pro superpočítač Aurora

Intel teď údajně tuto možnost zvažuje a obecně se asi otevírá cesta, že bude muset pro pokročilé produkty začít používat TSMC, aby zůstal konkurenceschopný. Minimálně přechodem GPU k TSMC by Intel udělal dobře, protože by tím byl na stejné startovní pozici jako Nvidia a AMD a ne znevýhodněn svými opožděnými procesy.

Intel bude zvažovat použití cizích továren

Robert Swan uvedl, že bude pragmatický a že sice na jednu stranu Intel dál investuje do vývoje nových procesů (takže alespoň oficiálně zatím nechystá útlum vlastních továren), ale že bude zvažovat pro a proti a bude otevřen k použití tzv. foundry továren. Tedy výroby u TSMC nebo Samsungu. Prioritou má být kvalita produktu, takže pokud bude nutné začít vyrábět v cizí továrně, Intel to podnikne a nebude se a priori bránit. Ovšem samozřejmě to nebude snadný přechod kvůli vysokým kapacitám, které by Intel potřeboval, a snížení marží, které by to znamenalo.

Součástí takového přechodu by bylo i využití vícečipových řešení s pokročilým pouzdřením Foveros a technologií EMIB, takže Intel by se možná pokusil vyrábět třeba procesory jen s částí křemíku od TSMC, ale s některými čiplety pořád vyráběnými na své starší technologii. Možná by takové produkty mohly vypadat podobně jako dnešní čipletové Ryzeny a Epycy od AMD.

Odhalená roadmapa

Zřejmě kvůli tomu, kolik nejistoty tato zpráva vyvolá v investorech, Intel pro uklidnění zveřejnil data vydání některých 10nm procesorů, které mají vyjít mezitím, což se nám hodí. Mobilní procesory Tiger Lake coby 11. generace Intel Core mají vyjít nyní v třetím kvartálu (to jsme již věděli). 10nm procesory Ice Lake pro servery vyjdou až koncem roku (dříve se čekal možná i podzim, ale nejde o překvapení).

Alder Lake v H2 2021 – i desktop do LGA 1700

Zajímavá je následující věc: další generace Alder Lake (Core 12. generace) bude vydána v druhé polovině roku 2021. V případě mobilních modelů by to bylo vydání rok po Tiger Lake, takže dle očekávání. Ale podle Intelu v této době vyjde i desktopová verze, Alder Lake-S, což jsou údajně hybridní big.LITTLE procesory s osmi jádry Golden Cove a osmi jádry Atom Gracemont.

Tip: Intel prý chce big.LITTLE procesory v desktopu. 10nm Alder Lake do LGA 1700 má 8+8 jader

Toto by bylo docela zásadní, protože jsme spíš čekali, že Intel u desktopových procesorů zachová jednoleté odstupy, takže by Alder Lake vyšlo až na jaře 2022. Pokud ale LGA 1700 přijde už dejme tomu na podzim 2021, pak by platforma LGA 1200 měla jen asi rok a půl dlouhý život. Je otázka, kdy tedy vyjde 14nm Rocket Lake, když Comet Lake mělo premiéru teprve v květnu. Jak Comet, tak Rocket Lake by tedy mohly mít zkrácené trvání a LGA 1200 by tak šla do důchodu dost rychle.

Intel Alder Lake S big LITTLE Sharkbay
Procesory Intel Alder Lake-S pro desktop budou podle leakera Sharkbaye mít architekturu big.LITTLE s malými jádry Atom (Zdroj: PTT.cc)

10nm produkty alespoň, když ne 7nm, snad tedy vypadají konečně lépe. Intel údajně čeká, že výroba 10nm čipů bude letos asi o 20 % vyšší, než co bylo očekáváno v lednu.

Jak vidíte budoucnost Intelu?

Problém Intelu s výrobou je hlubší než jen u konkrétního procesu, zaostání už může být definitivní

Tato zpráva je možná ještě důležitější než okamžik, kdy se oficiálně provalil průšvih s 10nm procesem. Do této chvíle jsme mohli aspoň trochu pochybovat a doufat, že problémy Intelu s vývojem nových procesů byly izolované na jedné generaci. Že se snad jen potkaly přílišné ambice managementu spolu s tím, že šlo o poslední a navíc mimořádně hustý proces před přechodem na EUV. Pokud by to tak bylo a Intel paralelně pracoval na nové technologii pro 7nm a 5nm EUV proces, pak existovala naděje, že po tomto (kolosálním) škobrtnutí se Intelu podaří naskočit zpátky do původního tempa a bude mít šanci třeba i TSMC jednou dohnat.

Nyní, když je Intel nucen přiznat velmi podobně znějícími slovy problém také na 7nm procesu, už moc důvodů k optimismu není. Aktuální zpráva se značnou pravděpodobností znamená, že problémy Intelu s vývojem pokročilých procesů a s jejich odladěním pro úspěšnou masovou výrobu jsou strukturální. Jinými slovy, výzkum, vývoj (patrně ještě ne financování) Intelu nestačí na TSMC.

Interier továrny TSMC (Zdroj: TSMC)

To se teď zdá se stane neohroženým hegemonem v nejnovějších technologiích a pokud mu někdo bude schopen konkurovat, bude to zřejmě spíš Samsung. I ten se zdá se potýká s problémy, nyní prý má potíže dosáhnout výtěžnost na 5nm procesu. (Pokud by podobně jako Intel odpadl ze závodu také, mělo by mimochodem problémy IBM, které u něj chce vyrábět procesory Power). Ale problémy Intelu mohou být daleko větší a je otázka, zda nespadl do zhoubné spirály, v níž se bude špičce polovodičového průmyslu vzdalovat čím dál více.

Tip: TSMC je teď největší výrobce čipů na světě. Jak velké jsou křemíkové firmy?

Je možné, že v horizontu několika málo let bude na stole skutečně dlouhou dobu fantasmagorická, ale nyní už reálněji vypadající možnost, že k dlouhému seznamu firem, které kdysi měly vlastní továrny na čipy, ale už nemají, se přidá také ta vůbec největší (co do tržeb, ale teď už ne tržní kapitalizace) společnost, dříve patřící za absolutního krále křemíku… Pozice Intelu je sice teď tak silná, že stále dokáže luxovat trh x86 procesorů s 5–6 let starou výrobní technologií, ale toto mu nemůže vydržet věčně.

Galerie: Výroba čipů cleanroomu v polovodičové továrny Intelu

Zdroje: Intel, AnandTech

Problémy Intelu nekončí, 7nm proces má zpoždění 12 měsíců. 10nm fiasko v bledě modrém?
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.74%) 19 hlasů

178 KOMENTÁŘE

 1. Intel by měl skončit s optimalizací existujících architektur, všechno zahodit a přijít rovnou s novým 3nm procesorem. Sice to bude dlouho trvat a bude to drahý, ale jinak se z toho nevyhrabe.

 2. njn, tohle vypadá na kompletně špatný návrh celku, nebo alespoň částí tranzistorů … pokud to nešlo na 10nm a nejde to ani na euv, nebude chyba v procesu … že by Intelí továrny padly, toho se nebojím, stačí jedno „zadaření“ a nějaký proces můžou klidně vynechat … kdo ví, proč zdrhnul Keller … nedávno jsem psal, že to vypadá, jako by Čína na něco čekala 😀 nabízí se takové řešení … že by Intel přenechal továrny TSMC za několikaroční výrobu gratis … to se ale asi nestane …

  • Jj akorát ten 14nm+++++++ Skylake je pořád ve hrách lepší než slavný AMD na 7nm. Proto mají všichni streameři cpu od Intelu a dle průzkumu na Steamu většina hráčů jede na Intelu a grafiku má od Nvidie. Ono co si budem povídat lidem je jedno jestli mají cpu vyrobený 14nm nebo 7nm a jestli žere o 40W víc nebo míň, když k tomu pak hodí grafiku co má TDP 200W+. Pokud někdo nehraje hry tak mu stačí na brouzdání po netu a čučení na youtube 8 let stará i3 a 8 GB Ram a SSD disk (ten je daleko důležitější než xx jádrový cpu protože i BFU pozná, že mu PC naběhne během několika vteřin).

    • Se podívej na testy, když si dáš do PC nějakou RTX 2080 Super nebo nedej bože 2080Ti, tak ti ji daleko víc „nakrmí“ Intel na 5Ghz než Ryzen pokud nehraješ ve 4K. Co teprve nový 3080 grafiky co přijdou? K tomu TDP na to s.re jak Intel tak AMD. Intel 8/16 žerou bežně do 150W na 5Ghz (i9 9900k), ve hrách daleko míň třeba kolem 100W, akorát AVX je problém jenže to se dá nastavit limity na desce. Nevím kolik si viděl i9 v praxi, ale když necháš v biosu všechno nastavení na „auto“ tak se pak nesmíš divit že si bere 200W+. i9 se dá uchladit vzduchem v pohodě. Takový R9 3900x taky není žádný úsporný CPU i když má na krabičce napsáno „TDP 105W“.

      • Tak jasně jen na hry je to „overkill“ stačí i5 10600k nebo když někdo streamuje 8 jádro hodit to na 5Ghz. Mě šlo o to, že je teď v módě nadávat na Intel ,14nm, spotřebu 200W+ jak kdyby ty CPU byly totální odpad, když to není tak úplně pravda. Je dobře, že se AMD povedli Ryzeny konkurence je vždy +, ale pro hráče je Intel zatím lepší. Jsem docela zvědavý na Ryzeny 4000 snad to bude mít vyšší takty tudíž vyšší výkon na jádro což je pro hry zatím lepší a za ceny Ryzenu 3000.

      • rofl: ty cipy jsou totalni odpad, kdo bude chtit vykonou grafiku bude chtit i PCIE4 takze bud pocka na Rocket Lake a prenese se pres vysokou spotrebu, nebo jde do AMD s PCIE4 protoze obe generace karet co ted vyjdou uz ho budou podporovat. Jen blazen pujde do zastaralyho Core, leda ze by si hyckal 2xxx radu nVidie ktera sice futureproof zahy nebude stihat nic kde bude poradnej raytracing, kdo chtel Core uz ho mel stejny v 9xxx rade, kupovat ted 10xxx radu je proste picovina

      • „ale pro hráče je Intel zatím lepší“
       .. ja bych to doplnil slovy pro „extremni hrace“ je to lepsi volba. Pro zbytek bezne hracske komunity je v soucasnosti uplne jedno, jestli je to Intel nebo AMD. Spis rozhoduje platforma jako takova a pomer cena/vykon. A tady to ma podle tech vysledku v retailu momentalne zahackovane AMD lepe, ktere to od vydani Zen2 docela valcuje. Cometa zatim podle tech prodeju nezmenila temer nic, coz mne osobne prekvapilo. Cekal jsem,ze se podil AMD na retail trhu min. o nejakych 10-20% zmensi, ale zatim to nic neindikuje
       Jinak ty spotreby hraji roli prave v tom ‚content creation‘ segmentu. U hrani je tech ’20W‘ nezajimavych.

    • PCIE 3.0 vs. PCIE 4.0 rozdíl nula asi jako před lety PCIE 2.0 vs 3.0 Sandy Brigde vs Ivy Bridge. Jestli je zpětná kompatibilita tak ty karty budou fungovat na 3.0 úplně bez problémů. Za 3 roky tu stejně bude 5.0

     • Byt souhlasim, ze rozdil 3.0 vs 4.0 je zatim prd, tak je stejne v principu blbost si kupovat desku se starsim PCIe3.0, pokud nekdo stavi novou sestavu s vyhledem nekolika let a naklady jsou priblizne podobne.

      • Intel má přestřelený ceny za ty „Komety“. Proto to nikdo nechce a ten kdo koupil 9900k,9700k to měnit nebude. Ostatní koupí nebo koupili R5 3600+B450 zbytek čeká na Zen3. Ono co si budem povídat já hraju na starý i7 2600, GTX1070 na fullHD@60hz to stačí na vysoký detaily 70-100fps ty hry běhají, ale v multiplayeru je už poznat že ta i7 je pro 1070 slabá. Takže čekám na Zen3 nebo seženu nějakou 9.generaci i9,i7 z bazaru. Horší je když má někdo LCD 144 nebo 240Hz. Doby kdy se kupovalo PC každý 2 roky je naštěstí pryč.

      • Tady jedna zajimavost. CPU Test ‚Death stranding‘
       https://www.computerbase.de/2020-07/death-stranding-benchmark-test/2/#abschnitt_cpubenchmarks_zeigen_teils_grosse_unterschiede_update
       3900x je rychlejsi nez 9900k. Ale hlavne v 99,8% je rychlejsi dokonce i 3600. Prijde mi to jako prvni vlastovka optimalizovane hry pro Zen2 architekturu. S tim jak AMD prebira ‚herni segment‘ home useru a blizici se nove konzole, tak se asi dockame dalsich prekvapeni. Jestli Intel neco neudela (cenove/technicky), tak ten herni naskok, ktery si budoval poslednich 10 let ztrati stejne, jako ztrati retail trh a ztraci podily na ostatnich.

      • V tvem pripade Hnizdile o tom nemam pochyb.
       Ale je hezke ze jsi tak rychle zareagoval i presto, ze to bylo urceno uplne nekomu jinemu 😀

      • Jsem rad, ze ti to prislo hezke. Budu tak cinit i nadale, na to vem jed 😉

      • Jsem rad Hnizdilku, ze mi venujes svoji pozornost 😀
       Tvuj pokus o Damage control je sice k smichu, ale na druhoiu stranu chapu, ze nic jineho delat neumis 😀

 3. Tak zase na druhou stranu, komu to vadí? Jsou tu za dveřmi nové konzole. Jejich výkon CPU je vyšší, ale ne tak, že by dosáhli na novou generaci CPU Zen2 / Comet Lake… (respektive, jsou to silně podtaktovaná CPU na Zen 2).

  A kolik běžných uživatelů (ne nás nadšenců) potřebuje vyšší výkon na PC? I stávající procesory bohatě dostačují na vše. A kolik lidí enkóduje videa či je renderuje?

  I nyní stačí jako CPU k high end grafice pro hraní ve 4k v pohodě ryzen 5 3600 či i5 10400F a dlouho to nebude jinak… A kolik lidí má high end grafiku? Minimum… Kolik lidí hraje 120 FPS ve FULL HD? Opět minimum.

  Takže tohle Intelu neublíží. Ten těží z marketingu a ze své pověsti spolehlivých CPU, které fungují a z toho, že většina zákazníků vyšší rychlosti CPU nepotřebují. AMD má historicky nálepku problémů a jen pomalu se to otáčí v povědomí veřejnosti (a start Zen mu nepomohl… Hrozné problémy s paměťmi…).

 4. @Jan Olšan
  Třeba Intel spolkne hrdost a koupí si licenci od TSMC? Továrny, vybavení i lidi má. Ostatně GF is to tak udělala, když si od Samsungu licencovala jejich 12nm/14nm proces. Intel u TSMC nemůže vyrábět ve velkém, protože nemají dostatek kapacit.

  • Licenci na jaký proces byste si představoval? Na neexistující 3nm? Na existující 5nm o kterém nevíme nic (výtěžnost, frekvenční strop)? Nebo na 7nm, když už mají ten svůj 10nm s cca stejnými parametry?
   Ono, že mají zvládnutý jeden proces, neznamená, že ten další v řadě zvládnou bez problémů taky, viz třeba současné potíže Samsungu.
   Další otázka je, proč by to TSMC dělala. To už by mohla raději koupit nějakou tu existující továrnu Intelu, vybavit ji svou technologií a produkty z ní Intelu prodávat.

   • Intel nemá nic. Stávající 10nm proces ve verzi 10nm+ má stále problémy s výtěžností. Kdyby to tak nebylo, tak sekaji 22jádrový serverový IceLaky jak Baťa cvičky. Denzita 10nm+ a ++ procesů už zdaleka nedosahuje původních parametrů. Ani bych se nedivil, že 7N a 7NP od TSMC jsou pokročilejší ve všech směrech. A výtěžnost je přes 70 % i u velkých čipů – viz výroba NAVI jader. Takže ano, Intelu by velice pomohlo, kdyby si licencoval i „jen“ 7nm proces. A TSMC by na tom dost vydělala.

  • Vyvoj na neni vzdy zrovna predikovatelna vec. Zkuste treba prijit za clovekem, ktery cely zivot hleda lek na rakovinu a rict mu… „ty vole, ty to snad sabotujes, jak je mozne, ze jsi na to za cely zivot jeste neprisel ?!“

 5. Velice nerad bych se dočkal doby, že vývoj nových procesů bude dělat jenom TSMC a všichni ostatní výrobci odpadnou. Vzhledem ke geopolitcké situaci Taiwanu, by to znamenalo obrovskou zranitelnost prakticky celého světa vůči Číně. Stačí se podívat co se stalo s Hong Kongem.

   • HongKongu prostě skončil pronájem Britům. Tchajwan si Čína zabere, až ho bude potřebovat – pro ni je to jen její provincie (pro Tchajwan je jeho provincií pevninská Čína, ale že by ji zabral, o tom asi neuvažuje).

    • nemyslím, že by zabírala, Čína potřebuje Tchajwan takový, jaký je, akorát bez Amerických sankcí … pokud by se dohodli na mírové cestě, USA by si ani neškrtli, protože jakýmikoliv sankcemi by poškodili nejvíc sebe … zatím je jen statečně dojí, už snad i víc, než Saúdy …

 6. Před rokem (? – cca) jsem psal, že je Intel v prdeli a bude tam ještě dlouho. Navzdory virtuálně dobrým finančním výsledkům (které ovšem při zevrubném prozkoumání jeví příznaky počátku pádu – klesající marže, nedostatečnou diverzifikaci) to nevypadá s Intelem dobře. Ukazuje se, že nemají leadery a ani know-how.

  Ale hnízdo je spokojen. 😁

  • Ano, v předvečer ohlášení výsledků za 1Q/2019 jste napsal, že je Intel v prdeli. Od té doby ohlásil 6x čtvrtletní výsledky a vydělal 31,9 miliardy dolarů čistého. To nejsou viruálně dobré finanční výsledky, to jsou skutečné finanční výsledky, skutečně vydělané a zdaněné peníze.
   Klesající marže a diverzifikace portfolia spolu dost souvisí. Vy si myslíte, že Intel nediverzifuje dostatečně. Já si myslím, že se celkem snaží. Když si vezmeme čtyři segmenty, které nemají nic společného s procesory, tedy IoT, Mobileye, PSG a NSG, vidíme, že mají tržby 3 miliardy dolarů za čtvrtletí. Zdá se vám to málo? Je to o cca 50 % víc, než budou pravděpodobně tržby „široce“ diverzifikovaného AMD, z kterého uchcáváte blahem.
   Ale zpátky k maržím. Dost výrazně klesla hrubá marže, ale Intel to dokázal kompenzovat, takže provozní marže zůstala stejných 30 % jako před rokem. Stejných 30 % je očekáváno i za celý letošní rok, takže ani tohle na nějakou katastrofu nevypadá. To snížení hrubé marže Intel zdůvodňuje tím, že na 10nm produktech má menší marži (a nemyslí tím asi Ice Lake, ale spíše ty 5G Atomy a 5G ASIC, jejichž dodávky výrazně vzrostly).
   Výhled na další čtvrtletí a celé druhé pololetí není sice zrovna úchvatný, ale jednak Intel pravidelně už víc jak 10 let odhaduje zásadně pesimisticky, takže skutečnost je vždy o dost lepší, a taky máme svět v recesi, takže v okamžiku, kdy světové ekonomiky budou padat o 10+ % těžko očekávat, že objednávky porostou. A přesto Intel očekává, že mu letos tržby porostou. Co by za to dalo 90 a možná ještě víc % firem, které letos postihne pokles.
   Takže nejen hnízdo, ale i já jsem s těmi finančními výsledky spokojen. Jediná negativní zpráva se může zdát to odložení 7nm výroby, ale na druhou stranu já vidím dost pozitivně skutečnost, že na plnou hubu řekli, že pokud jim to nepůjde, nebudou se zdráhat zadat výrobu jinde, což už tedy dávno dělají (cca 20 % produkce), ale jelikož se to netýká těch produktů, které jsou na očích, tak se o tom nemluví.

    • Máte pravdu, napsal jsem to nešťastně. Ty procesory jsou v nějaké podobě nejen v IoT, ale i v Mobileye a PSG.
     Na druhou stranu zase v těch divizích DCG a CCG jsou zahrnuty i jiné čipy, výrobky a služby než procesory, u DSG za 0,9 miliardy a u CCG za 1,3 miliardy kvartálních tržeb.
     Chtěl jsem jen naznačit, že Intel už dávno nedělá jen procesory, a že ty ostatní věci už generují ne úplně zanedbatelné příjmy. A to, že se o nich moc nepíše, neznamená, že neexistují.

    • Ty jsi nejspíše fanda, takže ti to připadne jako citově zabarvené, ale je to poměrně střízlivé hodnocení reálného technologického stavu technologické (!!!) společnosti, ne finanční fikce.

   • Intel vydělal skoro 32 miliard, a přesto mu to nijak nepomohlo v zavedení moderní výroby, právě naopak, odložili už i 7nm proces. A protože nejsem akcionářem ani Intelu, ani AMD, můžu si dovolit vidět věci realisticky. Intel je moloch, který má přes 100 tisíc zaměstnanců, přesto tento lidský kapitál není schopen zúročit, ale naopak se z něj stává Damoklův meč vysokých mzdových nákladů. Super, Intel seškrtal provozní náklady, aby udržel provozní marži, ale to je přesně to, o čem píšu. Vyrábí efektivněji, ale zastaralou technologii, kterou doborovolně nikdo nechce (když pominu šílence a ultrafans) – tohle je jednoznačný scénář Titanicu, kdy v podpalubí je už voda, ale na palubě se náruživě tančí. A znova se ptám: jak dlouho jim udržování statu quo vydrží? Mít peníze, to je samozřejmě důležitá věc, ale tytéž peníze vůbec negarantují, že za 2-3 roky budou vydělávat.

    A vidět pozitivně další velký fail, to je známka fandovství. Finanční výsledky (podpořené specifickými smlouvami s odběrateli) jsou jedna věc, ale čistě technologické výsledky jsou jednoznačně tristní.

      • To je přece jenom jejich článek o tom samém tématu jako píšeme tady.

      • a? Kde se tam píše, že ten proces odkládá? To jsou takové typické Tynytovské blafy … na procesu se pracuje, produkty budou bůhví kdy … to je všechno … nezavádět, prosím

      • J.O.: já vím – gogo zřejmě asi nechápe/nechce chápat, tak jsem mu dal jiný zdroj.

       Gogo: „7nm delayed“ – máš to rovnou v nadpisu. Jako jo, můžeš dělat že nevidíš a neslyšíš, je to čistě tvá věc. Stejně jako Holeček tady furt mele lejna o financích jako reakci na zmínky o absolutních intelových technologických failech.

      • já číst umím, ale co je tím myšleno, uniká evidentně tobě … snad mi nechceš namluvit, že zavřou krám a vrátí se k tomu po 12 měsících? Nepotřebuješ doktora? Čti i dál, ne jen nadpisy … Podle toho co říkáš ty, se na těch 7 nm ještě ani nepodívali …

      • „The company’s 7nm-based CPU product timing is shifting approximately six months relative to prior expectations. The primary driver is the yield of Intel’s 7nm process, which based on recent data, is now trending approximately twelve months behind the company’s internal target.“ … podle Tynyta to znamená, že se proces odkládá …

      • @Gogo
       ono je to tak, ze 2023, kdy ma podle soucasneho vyjadreni vyjit 7nm, tak AMD posvisti uz rok/dva na 5nm a mozna, ze 2023 bude pomalu prechazet na 3nm.
       Dulezitejsi je mozna jeste ale dalsi vec, ze po tomhle oznameni Intelu uz skoro nikdo neveri, ze to bude konecne zpozdeni. Historie 10nm mluvi proti, tam taky kazdy rok rikali, ze to zpusti ten dalsi..takze urcita skepsa vuci prohlaseni Intelu o pouze „6mesicnim“ odkladu produktu je na miste.

      • já se nepřu o délce zpoždění, ale o zastavení-nezastavení … ano, hra se slovíčky, ale docela podstatný rozdíl … na druhou stranu, i pokud by to opravdu úplně zastavili s tím, že jdou pracovat na komplet novém výrobním návrhu, bylo by to možná lepší, než se potenciálně plácat 5 let ve stejných sračkách, jako při 10 nanometrech …
       … Intelu to na euv evidentně nejde, Samsungu o něco lépe a TSMC bezkonkurenčně (zatím) … vývojáři sice vyzkoumali co, ale ne jak …

      • Tak Intel nic nezastavi. Budou se v tom placat dal, podobne jako to deali u 10nm. Jen doufam, ze se Intelu podarilo fixnout aspon tech 10nm a tech 7nm nebude mit vetsi zpozdeni, protoze jinak konkurence v x86 bude mizerna a typicky to odskace koncovy zakaznik vyssimi cenami.

      • Gogo: Já nic takového netvrdím. Napsal jsem, že už teď mají na 7nm zpoždění (logicky proti svému vlastnímu plánu). To neznamená, že něco zastavili (to by dokonce byla ta lepší varianta), ale že zase nestíhají plnit své plány. A jestli je to o 6 nebo 12 měsíců, to je taky poměrně jedno, protože z toho vyplývá, že jejich proces vývoje a implementace nové výrobní technologie je prostě ve sračkách. Kdyby byli první, dalo by se to omluvit tím, že jsou první a že musí odlaďovat celou linku. Jenže tytéž stroje už fungují v TSMC (kterému jsem BTW před pár lety docela křivdil, když jsem jejich cestu k 7nm procesu označil za nereálnou a tlučhubnou) a Inte je v tomto ohledu tak trochu follower.

       tombo: naprostý souhlas, úpadek Intelu hrozí stagnací celému PC trhu.

      • njn … kdybys napsal „odložili vydání produktů na 7nm procesu, neřeknu ani ň … napsals to jinak a nadpis toho článku je psán pro znalé … kdo neví o čem je řeč, je uveden v omyl … proč by to ale četl někdo, komu to nic neříká … se zbytkem tvého komentu samozřejmě souhlasím a nebudu dělat, že tady nějaký měsíc, rok nehraje roli … sere mě to víc, než je zdrávo

    • To jste si pane tynyt zase naběhl.
     V roce 2019 měl Intel 110200 zaměstnanců na 72 miliard tržeb, tedy asi 650 tisíc dolarů na zaměstnance. AMD mělo v témže roce 11400 zaměstnanců na 6,73 miliardy tržeb, tedy cca 590 tisíc na zaměstnance. Pokud to budeme počítat ne z tržeb, ale ze zisku, tak u Intelu to vychází na 190 tisíc na zaměstnance proti 30 tisícům u AMD. Tedy nevím jak vy, ale já vidím, že ten lidský kapitál dokáže zúročit lépe, než jeho konkurence. Je tedy efektivnějí.
     S tím 7nm procesem taky moc nechápu, o co vám jde. AMD nemá proces žádný. Co se výroby týče, nadpoloviční většinu svých procesorů dělala ještě začátkem roku (a asi se na tom moc nezměnilo) u GloFo (jestliže měla 16% podíl v noteboocích (ty mají cca 2/3 podíl na trhu všech PC), tak všechny notebookové čipy musely být 12/14nm, k tomu měli 18% podíl v desktopu, kde nezanedbatelné procento byly také 12/14nm čipy a navíc i u těch 7nm tvoří víc jak polovinu opět stará dobrá 12/14nm technologie). Ale tohle zaslepenec vašeho ražení samozřejmě nevidí.
     Ty technologické výsledky tedy srovnáváte s čím? S AMD těžko. Navíc i na poli té technologie má Intel produkty, na které se ještě konkurence nezmohla, ať už jsou to jednoduché EMIB můstky, nebo skládání čipů na sebe.
     Vy se prostě nemůžete smířit s tím, že Intel podniká pro zisk. Že si nekoupím jeho procesor a místo toho mám v počítači Ryzen 3900X, přeci neznamená, že podniká špatně.
     Když se ptáte, co bude za dva tři roky, tak to samozřejmě nevíme. Možná Intel nebude dělat u externích dodavatelů současných 20 % své produkce, ale 40 % své produkce. A je dost pravděpodobné, že bude mít větší tržby a taky je dost pravděpodobné, že bude mít menší marži. Při snaze prorazit s grafickými čipy určitě nenadsadí ceny tak, jak si může dovolit třeba u těch procesorů.

     • Proč bych si měl nabíhat? Intel kromě svého core byznysu nemá nic – je to vidět i z té zprávy. A opět se tu točíme v kruhu – vaše intelofandí banda si plácá játra nad tím, jak se Intelu vede a že je všechno v ažúru. Já píšu o tom, co bude.
      A opět klasika – kopání kolem sebe. AMD nemá proces žádný, ale má 7nm procesory. Chápu, že to tvou modrou partu sejří. Já na rozdíl od tebe nesrovnávám s nikým a ničím, jen vám fanatikům nastavuju zrcadlo jak se z druhdy špičkové technologické firmy stala mašinka na peníze. Pokud to tvůj kalkulačkový mozek nedokáže pobrat, tak ke mi líto, důrazněji to napsat neumím.

      Apropos, tvé vlhké sny o 40% výroby mimo Intelovy továrny: to by se TSMC muselo zdvojit.

      • no jistě, všichni nadávají, kromě snad jednoho trolla, ale plácáme si játra a varlátka štěstím a blahem … kde ty na ty metafory chodíš 😀

      • Mlel jste o tom, že Intel není schopen zúročit lidský kapitál. A evidentně to zvládá lépe, než AMD.
       Když nevidíte, že Intel svůj byznys diverzifikuje, nedá se nic dělat. Jsem celkem zvědavej, jak budete čumět, kolik za rok či dva dokáže vytřískat z grafik, kde má dneska příjmy nula.
       40 % výroby mimo jeho továrny není rozhodně můj sen. Z hlediska finančního je výhodnější, když to zvládne vyrábět sám. Je ale zajímavé, že nechápete tržní princip, kdy vyrábí ten, kdo zaplatí víc. TSMC nemá s AMD nic společného. Je to zákazník jako každý jiný. Stejně jako Intel. A ten, když tu výrobu bude potřebovat, tak si jí může zaplatit. A má i dost na to, aby platil předem. A má i dost na to, aby zariskoval a objednal víc. Řekněte mi jediný důvod, proč by TSMC pro Intel nedělala. Pro ně je výhodnější, když něco vyrobí pro Intel, než když si to Intel vyrobí sám.
       Mimochodem, ani bych se nedivil, kdyby Intel za těch 20 % čipů, které vyrábí jinde, platil víc, než platí v současné době AMD firmě TSMC.
       Vloni jste psal, že je Intel v prdeli, letos jste to zopakoval a příští rok to určitě zopakujete zase. A on mezitím bude dál vydělávat jednu miliardu za druhou.

      • Holeček: a je snad? Se koukni co za posledních X let vyplodili? Chachabee, se kterým si nakonec nevěděli rady, Xexe, který je DOA a než jej uvedou, tak je konkurence průběžnou inovací umlátí (což jsem ostatně taky predikoval) V procesorech je to vlastňák za vlastňákem, zabugovaný Skylake na 10 způsobů, to vše korunováno vtipně legračním BIGlittle designem, který pohřbil výkon velkého Core jádra.

       Na ty příjmy z grafik za 2 roky jsem taky zvědavý. Teď je už drtí i AMD se 4000G řadou a výkon to má jako herní lowend předminulé generace. Za dva roky budou mít v Gčkách RDNA2 a je dost možné, že cena HBM pro sideband VRAM už klesne natolik, aby šlo osadit jeden štůček těchto pamětí.

       Hm… a proč by nemělo TSMC dělat pro Intel? Třeba proto, že to je přímý konkurent? Třeba proto, že tím riskuje ztrátu AMD a třeba nvidie, nebo Apple, kteří jsou tradiční zákazníci? TSMC už dnes investuje do vývoje a výrobních kapacit doslova absurdní peníze, nesmyslně nafukovat výrobu je vysoce riskantní krok, který může skončit velkým průšvihem, protože počet odborníků, kteří ty linky zprovozňují, je omezen.

       A poslední věc: V kterém oboru intel diverzifikoval své portfolio do rozměru své CPU divize? MobilEye a IoT se mu propadají, trošku mu rostou akorát flash paměti. A absolutně to není ani 10% procesorové divize.

       P.S.: na Živě došel ke stejným závěrům i K. Javůrek…

      • tynyt:
       Myslete si co chcete. Čas ukáže. Ale abyste neřekl, tak vám vypíšu z poslední doby dva produkty, které se Intelu povedly a slušně se prodávají.
       a) Atom P5900 series – až 16jádrové čipy pro 5G sítě. To jsou jedny z těch 10nm produktů s nižší marží, ale opět v segmentu, který dříve nebyl.
       b) Intel® Optane™ Persistent Memory 200 Series – takové ty až 512GB SSDčka ve formě DIMM paměti.
       Předpokládám, že slušně se budou prodávat i notebookové Tiger Lake. Vy jim pravděpodobně vyčtete to, že jsou to jen čtyřjádra, ale to se asi na prodejích moc neprojeví.
       Jsem zvědavej, co nám příští týden předvede u finančních výsledků AMD.

 7. Intel má rekordné tržby, tak prispejem – práve vyberám komponenty na čo najrýchlejší počítač so zameraním na hry, foto a video, teda i procesor, ktorý najlepšie vybudí prichádzajúcu RTX 3080Ti. Zatiaľ to vypadá na 10700K, ten si predstavujem na 5.3 – 5.4GHz na fyzických jadrách, RAMky minimálne 4600MHz. Sytém pobeží na SSD Intel Optane 900p,
  latencie tak 38ns….

  • Tuto už jsme slyšeli, a moc ti to nevychází, zkus jinou pohádku. Třeba to tentokrát vyjde, i když počkat, nejspíš ne, protože Ryzen 4000 je za rohem a nejspíš si přebere pozici nejrychlejšího CPU. Takže jestli chceš nejrychlejší CPU, pak na přelomu roku AMD ;oP… huh…

     • Všiml jste si, že to té vaší raketě v MT nandá i současná generace Zen 2 osmijader?
      On to samozřejmě nebude špatný procesor, ale stavět ho na piedestal, je asi nejen předčasné, ale i zbytečné.
      Na druhou stranu jako akcionář Intelu nemůžu nic namítat proti tomu, abyste si za 10 tisíc koupil Comet Lake a následně hned za dalších 10 Rocket Lake.

      • @Holeček, výkon rakety spoznáme tak o 1/2 roka, dobré ráno…

      • Aha, takže frekvenci z toho testu věříte, ale výkon je fejkovej, jo?

      • Jo deska dobra, za me je to skoda materialu, ale vzhledem k tomu, ze si proste z Intelu neuhnul 😀 a to jsem se docela snazil te od te chyby odvratit tak nezbyva nez ti poprat good luck a ze ciste na hry budou Rocket Lake lepsi nez Zen3, alespon v tom fullHD i kdyz tomu moc neverim.

      • gogo 12 vs 14 je celkem jedno, stejne to neuchladi tak aby to bylo poznat, to je uz pak na pokusy pod dusikem, ani Noctua nema rada 300W+ a to je celkem drzak, bohuzel prave v herni oblasti vzduch trochu trpi, protoze i s dobry airflow to nestiha od grafiky pryc, takze pri CPU zatizeni nebude mit problem s 300W na CPU ale pri hrani to pujde o cca 10 stupnu nahoru, protoze se chladic zahreje a pak uz nedava chlazeni tak dobre, hodne jsem to pocitil, kdyz jsem presel z vody na vzduch, ale zas vodu proste uz ne, moc problemu a udrzby, pokud se ukaze ze 400W 3090 mit bude, tak to odvezt ze skrine tise bude problem, nicmene herni sestava asi byt ticha nemusi, pokud pouziva sluchatka, u me by to neproslo, ja mam vsechno zredukovany max na 1100-1200 otacek, krom grafiky, myslim tim chladice a bednu

      • njn, je to k posrání … chtěl jsem původně šestijádro, resp. osmi s „k“ … s tou spotřebou to nechci, doma šetřím energii kde se dá a pak tohle … taky grafárna mi bude stačit nějaká 3070 … na 1440p na mé hry stačí … jen těch jader potřebuji podstatně víc, než 4 … pokud ten další Zen zase neposerou nějakou nemožností monitorování, půjdu do něj … to zas bude 😀 😀

      • @mittar – ďakujem za prianie, v hrách bude kombinácia 8core/5.3GHz + RTX 3080Ti + RAM 4600MHz/38ns nepolapiteľná.
       Mne ide aj o výkon v prevzorkovaní foto-video, procesor šéfuje, grafika maká, čiže procesor musí čo najrýchlejšie krmit grafiku…
       Ostatne, vlastniť RTX 3080Ti a renderovat procesorom je zhubná myšlienka, čo furt nechápe napríklad Holeček….

      • gogo: vubec nevim co mas s monitorovanim, me slape stejne Zen2 jako Zen1 a jako driv Sandy Bridge … takze asi nechapu

       marsalek: no nevim, ja taky prevadim procesorem … prevadim si remuxy do HEVC, diky 16 jadru muzu bud dva zaraz nebo jeden a stale pocitac bezi na cokoliv jinyho, treba hry nebo co ja vim, proste druhych 8 jader, 16 vlaken na provoz staci, nevim co myslis tim renderovat, prevadet filmy grafikou je blbost, renderovani je asi fuk pokud ti staci graficka pamet, jinak musis pouzit CPU

      • @mittar – aj ja mám 16 jadrový procesor, prevádzať hodinový projekt kvalitného videa procesorom priemerne 6 hodín je v dnešnej dobe nešťastný nápad, RTX 2080Ti má fajront za 45 minút.
       Spočítaj si spotrebu na hodinový projekt….

      • marsalek: tak pokud ti je velikost a kvalita fuk, budiz no, ja prevadim mezi CBR 20-24, u serialu i horsi, max 25 nekdy jsem zvolil i 18 ale to jen vzacne, proste to trva, ale kvalita a vysledna velikost mi za to stoji, nevim jestli pouzivas neco placenyho co umi Cuda nebo jedes nvenc, ale me zatim vyslo nejlip CPU prevadeni v pomeru kvalita/velikost, CPU me zere max 165W ale uvazuju, ze to necham na puvodnich 145W, preci jen kvuli par sekundam asi nema smysl to hnat tak na krev, ale mozna u serialu to je jedno, handbrake uz taky umi AMD VCE, ale zatim jsem to nezkousel

      • gogo: pokud bude nVidia na 8nm a AMD na 7nm tak je to asi fuk, ale pokud se AMD pochlapi a bude na 7nm EUV, tak rozdil ve spotrebe bude hrube odlisnej na stejnej vykon

      • mittar, používaš AMD grafiku, tak už chápem narážky na kvalitu….
       Ak máš možnosť vyskúšať kartu od nVidie /GTX, RTX/, stiahni si trialku videoeditora od Cyberlinku /HEVC/ a môžeš kvalitu exportu porovnať. Ja aktuálne prevádzam fest kvalitné video z APS-C snímača formátu 200Mb/s 10-bit 59.94p H.265 a kvalita CPU vs. GPU na 77″ telke je nerozoznatelná….to všetko za zlomok času a spotreby procesoru v burne….totiž ta grafika jede pri prevode na 35% TDP…

      • marsalek: ale ja porad pisu kvalita/velikost … neni umeni udelat stejnou kvalitu s dvojnasobnou velikosti

      • marsalek, vsak pokud mas nejakej neutralni soubor muzem se presvedcit jak to dopadne, treba budu prekvapen, ty to z enkodujes grafikou ja CPU, ale ja verim ze to dopadne ocekavatelne, rychlost obetujes velikosti souboru … umi Cyberlink vyuzit opencl nebo potrebuje ty integrovany enkodery? Ja bych klidne zacal vic pouzivat grafiku, ktera se na to hodi, ale jen v pripade, ze to bude pouzivat vypocetni jednotky ne ty vnitrni enkodovaci ciplety

      • Cyberlink podporuje technológiu OpenCL i nVidia CUDA.
       Vzorové video CPU vs. GPU bude fajn porovnať, som za…..
       Zajtra to môžme prehnať úschovńou, dnes do večera nebudem na PC a po 18-tej začínam skladať toho ďábla…

      • @mittar
       ja ti do toho nechci moc kecat, ale pokud treba pouzivas handbrake s jeho profilama, tak nema smysl pro test kvality zkouset SW jako Cyberlink. Potrebujes mit stejne enkodovaci parametry. Takze pro porovnani vysledne kvality ma smysl urcit akorat velikost ciloveho souboru a pak at si to kazdy enkoduje v cem chce.
       Jinak zkouset vysoke bitraty podle mne je taky o nicem, protoze tam se kvalita ten ekodovaci algorytmus moc nepozna.

      • @madar
       Tak ať nevyhoříš, příští týden mají být vedra a imaginárních 5,3 GHz by to nemuselo uchladit.

      • Pekný článok o využití moderných nVidia grafík je v linku, to je presne, čo tvrdím už zo dva roky. Úryvok u článku :
       “ Co se ovšem týče výběru správné grafické karty, pak řada lidí dělá stále jednu a tu samou chybu a procesory od AMD slepě kombinuje s grafickou kartou od AMD, jen proto, že se to rýmuje. Při práci s programy na střihání videa, ke streamování a ke tvorbě grafiky však nadále dominuje NVIDIA, která poskytuje daleko lepší kompatibilitu s nejrozšířenějším softwarem každé kategorie a díky moderním technologiím v čele s ray tracingem je daleko lepší vizitkou pro vaše podnikání. “

       Celý článok :
       https://diit.cz/clanek/jakou-zvolit-grafickou-kartu-na-strih-videa-streamovani-tvorbu-grafiky

      • tombomino: jo pouzivam handbrake a svuj profil pro HEVC s nastavenim pro me idealni kvality a velikosti, nepouzivam dva pruchody a VBR … jen CBR prijde mi to lepsi

      • marsalek: no bodejt bys z PR clanku nebyl nadseny 😀 tam je vsechno krasne 😀

      • Ja dneska taky pouzivam VBR, kvalita podobna nebo lepsi a podstatne kratsi doba. Pokud ale clovek potrebuje urcitou velikost, tak 2 pruchodovy CBR.
       Jediny pruser je 4k HEVC, kde ty casy jsou hrozne dlouhy. Po pocatecnim nadseni ze 4k jsem to nakonec vyresil tak, ze jsem to zkrouhl na 1080p a 4k jsem nechal jen opravdu na neco, co mi za to stoji 🙂

      • Ty vole, ten maďar Maršálek bere za bernou minci PR článek (placený reklamní článek Nvidií).
       To je fakt lůzr. Teď jsem ztratil veškeré iluze o jeho názorech

      • 😀 Igor může mít radost, že ty PR články, kterýma teď zahltil všechny české weby, mu na naivní čtenáře perfektně fungují. 😀

  • TSMC na prodej není a nebude … děkovat můžeme (za tuto krizi) taky likvidační obchodní politice USA … i když se ukazuje, že bude likvidační spíše pro ně … při nejhorším scenáři se TSMC a další prostě sbalí i se svým „know how“ a vypadnou, číňanům zbudou budovy se zničenými stroji … takže bych to tak černě neviděl …

   • je to vsechno moc slozity, ono pokud Cina zautoci na Taiwan a nezustal by v tom sam, tak to bude velka mela a me jen napada, jestli toho zase nevyuziji Indove, protoze je Cina taky sere … a pak uz to asi zacne opravdu litat no, pochybuju ze by Rus jim pomohl, ty sere Cina snad jeste vic, ten toho ted vyuziva prozmenu v severni africe a blizkem vychode, porad ale nevime co za stahovanim USA vojaku vlastne stoji, ono to taky muze byt priprava a premisteni na zhavejsi oblast zajmu, tam v pousti jim to je fuk, pokud nebude Taiwan, tak se USA velmi tezko vyhrabou z recese, protoze Cina ekonomicky hrozne posili

   • Víte to jestli bude nebo nebude na prodej TSMC o tom může rozhodnout jedině majitel a proto mi připadá nerozumné tvrdit „TSMC na prodej není a nebude“. Ohledně toho jestli v tom bude nebo nebude Tchaj-wan sám je hodně sporné. Přál bych si aby v tom nezůstali sami ale když se podíváme na Hongkong tak tomu se také nikdo na pomoc nehrne.

    Jsem optimističtější v otázce Číny. Čína jasně dokazuje světu, že není přátelská velmoc a po koronaviru se začíná měnit politika vůči nim měnit. Máme vlastní zkušenosti a všichni dobře víme jak dovedou dělat soudruzi z NDR chybu. Ti z ČLR nejsou výjimkou. Hospodářský vývoj Hongkongu po „převzetí“ Čínou to jenom dokazuje.

    • kdo jako by se měl hrnout Hongkongu na pomoc? Z jakého důvodu? Co se Číny týče, máš hodně zkreslené informace a když se podívám na diskuze na idnes, co tam je těch podobně zmýšlejících vymaštěných trollů, to mi hlava nebere …

     • Čína porušuje dohodu jedna země dva systémy tím jak zavádí stejný systém pro Hongkong jako pro Čímu. Je to porušení dohod a nikoho to moc nevzrušuje.
      Proč si myslíte, že mám ohledně Číny zkreslená informace?

     • CIna je Gogo opravdu ‚agresivni‘ svym naturelem. Ono to zni sice jako fraze, ale ja jsem Cinani (ty Cinske) zazil a to neni neco o co by clovek mel stat. Tim nerika, ze kazdy je stejny, to ne, ale v obecne rovine plati, ze Cinany nema v Asii nikdo rad a ja se jim nedivim.
      Mezi pevninskymi Cinany a Cinany z Tajwanu nebo Singapuru je obrovsky rozdil. To stejne platilo pro Hong Kong, ale ti jsou uz bohuzel v haji a ti co maji penize nebo moznost, tak Hong Kong opousteji(li)

      • co jsi zažil, je mi úpřimně víš kde, já zažil taky a mám zkušenost jinou … jen ses přidal k balíků těch jiných … a ten blábol nakonec, jak obrovský rozdíl je mezi kterými Číňany, tím jen dokazuješ, že o problematice nevíš vůbec nic … zkus si zaletět na Tchajwan a bavit se s běžným obyvatelstvem venku, nebo někde v baru … nesrovnával bych špičky, vlády, politiky …
       že se Čína chová jak se chová? Z větší části je do té pozice tlačena z venčí … mezi námi, která velmoc se chová jinak? Rozdíl je akorát v tom, že třeba USA zabalí každou agresi do blábolů o vlastních zájmech a zájmech spojenců, které si klidně účelově vytvoří …

      • Dobre Gogole, ja te presvedcovat neminim, ale narozdil od tebe jsem v Asii byl a ne jednou a znam jak lidi z taiwanu, singapuru tak i z ciny osobne. Tvoje vyjadreni jen potvrzuji, ze nemas ani vzdalene potuchu o cem muvis.
       Hezky den 🙂

      • a jestli chces Gogo, tak si muzeme porovnat svoje osobni zkusenosti, kolik lidi znas Taiwanu, HG, Singapuru a Ciny osobne? Kde jsi pobyval v Asii a kde jsi se dostal s nejakou asijskou komunitou do styku?

      • jj byl jsi, ne jednou … předpokládám, že pracovně, takže každá další debata je zbytečná … setkal ses jen s tím, s kým ses setkat měl, ne chtěl … přiznám se, že jsem na Tchajwanu osobně nebyl, ale znám se s lidmi, kteří tam chodí pravidelně, nejen pracovně a nemám důvod zpochybňovat jejich zkušenosti …
       že si tady chceš poměřovat pindíky a pak se pochechtávat jako idiot, to vypovídá o tvé povaze víc, než by sis snad přál …

      • No vis Gogo, ja se ti v nicem nepochechtval. Jen poukazuji na to, ze nemas zadnou vlastni zkusenost, treba narozdil ode mne. Co si chtel tim odkazaovanim na nekoho, kdo byl na taiwanu rict, moc nevim. Musel by jsi byt v necem konkretni. Treba Taiwan neznam, ale znam Singapore, kde jsem byl nekolikrat a ne nebylo to pracovne. Zil jsem v zemi, kde byla pocetna komunita cinskych Cinanu a zaroven komunity ze Singapuru, Taiwanu a HG. Nikdo z tech tri zminovanych o sobe nerekl ze je „pevnicnsky Cinan“ a vzdycky se proti tomu tvrzeni ohradili. Jejich zvyky, zpusoby chovani je rovnez odlisne. Znal jsem sveho casu bobika z HG, ktery mi v roce 2016 rikal, ze HG je ztraceny. Narozdil od tebe znam i dve Cinanky, ktere z Ciny emigrovali a co rikaji zpetne o cine, to tady nebudu rikat. Mam kamaradku, ktera je sinolozka, atd. Myslim si, ze narozdil od Tebe mam zkusenosti, na kterych muzu aspon nektera sva tvrzeni polozit a jen nepapouskuju nazory nekoho jineho na internetu nebo v televizi.

      • kdybych byl mentální chudák jako ty, napsal bych ti, že na rozdíl od tebe znám tři číňany, kteří neemigrovali a říkají pravděpodobně něco jiné, než co se požaduje od emigrujících, blábolisto … já neřekl, že jsem nikde ve světě nebyl, já řekl, že jsem nebyl na Tchajwanu a ne, nepíši o dovolenkách u moře, mluvím o Asii kromě Japonska, Korey, Barmy … nechci být sprostý, ale třeba v USA jsem byl každým rokem v době, kdy tys lezl na úřady žádat o doložku do Jugoslávie …ano, mám tam rodinu, Sedona, Phoenix, Kamuela, proto to bylo snažší, ale pointa je jinde … nemám potřebu chvástat se tady, jako malý Jarda Tombo … „na rozdíl od tebe“ … sakra, ta ješitnost se nevyhýbá snad nikomu (narážím na sebe) …

      • :))
       Mozna by ti sluselo Gogole vic, kdyby jsi prestal bezduvodne nekoho napadat, ale to ti tady reklo uz vice lidi. Kdyby jsi trochu premyslel, tak by jsi zjistil ze ja se nechvastam..jen jsem zkousel kolik toho o Asii a asiatech vis ty sam a z ceho vychazis.a vysledek je zatim, ze vis prd a papouskujes akorat nekoho jineho.
       To ze mas rodinu v US a ze jsi byl v US, co to mas spolecneho o cem se bavime? Nic. Az se zacneme bavit o USA tak mi klidne muzes rixt, ze o tom vim prd, protoze tam jsem nebyl. ALe pokud se bavime o asiatech, tak vis o tom zase velky prd ty A ano, ted se ti smeju 😀 protoze jsi se sam z toho usvedcil a na tvych vyjadrenich je to stejne poznat.
       ps: do Singapore se opravdu nejezdi koupat k mori, ale to by jsi vedel, kdyby jsi tam jel misto k rodince do USA 😉

      • Tombochechtáku, bezdůvodně jsem v životě nikoho nenapadl a to můžu klidně odpřisáhnout na cokoliv, kohokoliv … má to společné hodně, ale nejsem ochoten vykládat podrobnosti tvé ubohosti … u mě snad už navždy zůstaneš ubohých chvástalem, buranem, co se pravděpodobně náhodou, resp. vydatným řiťolezectvím podíval někam do světa a má potřebu urážet všechny kolem …
       … já nepsal o moři v souvislosti se Singapurem, pablbe, psal jsem o tom, protože jsem očekával podobně primitivní výpady, že jsem se snad byl někde „čachtat“ a vykládám, jakl jsem všude byl … a s tým USA, to jsem napsal jen na okraj … evidentně soudíš podle sebe, troubo

      • @gogo1963 napsal: „nechci být sprostý, ale třeba v USA jsem byl každým rokem v době, kdy tys lezl na úřady žádat o doložku do Jugoslávie …“
       pockej…ty jses sa za sociku dostal co rok do USA? co jsi ja tak pamatuji tak tuhle moznost vycestovani dostavali jenom nejlepsi ritolezi, prolez kliky a lestici cervenejch zadku. Ale tak tady jse zastavas svych komancskych bratranku z Ciny jakoz to spravny Cinsky ritolez, takze cele to dava zmysl. Proste stary komunisticky uchyl, je dobre vedet co jsi zac.

      • Coyotte, kdyby sis odpustil ty slaboduché poznámky a místo toho začal trochu myslet, možná by tě napadlo, že jsem v té době taky nepobýval tady v Brně, ale někde, kde ses nemusel prosit … takže toho úchyla a idiota děláš jen sám ze sebe …

      • Pominu gogole tvoje mentalni urazky ukazujici na tvuj mentalni stav, kdy mas potrebu bezduvodne a bez zjevne priciny napadat, tak jsi tady nenapsal nic, krome toho, ze „vsechno jsou blaboly“ a vsichni se chvastaji jen ty jsi ruda hvezda..
       Nechapu, kde se tvoje ritoleztvi smerem k Cine bere, ale doporucoval bych ti se tam jed podivat, obzvlaste do velkych mest, to je totiz parada. Zvlaste pak si vychutnej treba to, jak jsou lidi ohleduplni.
       Asi nema smysl s nekym, kdo se zmuze akorat na neopodstatnene urazky, odepisovat neco dal.

      • Tombo, ještě jednou … ty „mentální urážko“ … nikdy, opakuji nikdy nenapdaám bezdůvodně … snad bys mi nechtěl nakecat, kdy už je ten správný důvod … když už se bavíme-nebavíme o Číně, čistě teoreticky bys mohl znát nějakého „Mílu Ponkráce“, nebo se zeptej starších kolegů, pokud máš zájem, ten by ti mohl povykládat z „první ruky“, jak to chodí v Číně a Hongkongu, dělá cto v SBDI se sídlem tamtéž, byl jsem tam se strejdou x krát, dokud žil a ta firma mu patřila … já opravdu nemám potřebu a důvod chvástat se, kde jsem byl, nebyl, tohle je evidentně tvoje priorita, vykládat a pak se kdekomu posmívat … víc k tomu psát nebudu … pěkný zbytek dne přeji

      • Nejlepsi je gogole, kdyz si ani nepamatujes co pises, protoze „ty nikdy nenapada bezduvodne“…
       – „co jsi zažil, je mi úpřimně víš kde“
       – „kdybych byl mentální chudák jako ty,“
       – „co se požaduje od emigrujících, blábolisto“
       – „nemám potřebu chvástat se tady, jako malý Jarda Tombo“

       opravdu ty ‚nenapadas‘ a uz vubec ne ‚bezduvodne‘.
       „‚kde jsem byl, nebyl, tohle je evidentně tvoje priorita, vykládat a pak se kdekomu posmívat “
       .. vis to vyplyva z toho, kdyz mas vlastni zkusenost. Ja jsem ztravil v Asii, Oceanii a Australii 4 roky zivota a z tehle zkusenosti mluvim. Ty nemluvis ze zadne, kazdopadne ne z takove, ktera by se tehle rovnala. Coz neni samo o sobe problem, kdyby jsi nebyl arogantni „gogo“.
       To ze slusne odpovedi povazujes za ‚predehru‘ k vysmivani..je uz tvuj problem, ktery si vyres u sebe a priste s tim neotravuj druhe v komentarich.

      • udělám tedy ještě výjimku, idiote, nikde jsem nenapsal, že nenapadám, pokaždé jsem napsal, že nenapadám bezdůvodně … možná umíš dobře anglicky, ubožáku bez páteře, neumíš už ale vůbec česky … nevybrekávej tady, jak ty jsi byl slušný a jak je na tebe někdo sprostý, jsi lidská nula, mentální žebrák, lepší to už nebude … skončil jsem jak s tebou, tak s tímhle webem. Nemám víc tu nejmenší chuť ztrácet čas a nervy s takových kriplem. Věř mi, slizoune, život ti tyhle výmrdy vrátí i s úroky …

      • Gogol alias odpadni Kanal 😀
       Tak aspon jsi zase jednou predstavil ve sve ‚cire podobe‘ bez pretvarovani..ty mussi byt vntrni chudak..

      • LOL, to je comment jak od vrchního DDementa, včetně těch chyb vlivem afektu. 😀 😀 😀

      • Ja si obcas rikam, co se honi cloveku jako jsi ty v hlave, ktery se vyziva v takovem druhu komentaru. Jedine co mne napada je, ze je to ubozak. A to je asi tak vsechno co se da o tobe rict. Ubohy komentar od uboheho cloveka.

      • Jj, hlavně že ty tvoje komentáře jsou naprosto über, ty lepšolide.

      • To ze se projevujes jako ubozak, ktery se nezmuze vetsinou na nic vic, nez vysmevacne a pomlouvacne komentare, ze mne nedela ‚lepsoida‘.

      • Stačí když ze sebe neustále děláš Ředitele Zeměkoule.
       Něco jiného než slovo „ubozak“ v repertoáru nemáš? Zřejmě podle sebe soudíš jiné, to by tak odpovídalo.

     • Jezis gogo, ty jses tak mentalne zaostalej, ze to az boli. To bud hrajes, nebo je to povestna starecka demence.
      Takze, dle tveho psaneho textu a ja ho to znova radeji pastnu “ „nechci být sprostý, ale třeba v USA jsem byl každým rokem v době, kdy tys lezl na úřady žádat o doložku do Jugoslávie …““ ma byt ocividne, ze jsi byl za sociku emigrant?
      No ja to videl tak, ze za sociku sa ista skupina lidi (jak jsem psal vys a to je fakt) podivala do za padu, anebo mohol jsi byt emigrant. Takze 50 na 50. Vzhledem k tvym nazorum na Cinu jsem te tipnul na cerveneho ritolezce. To take priste muzes napsat jinak a presneji, ze jsi zil mimo socik a nebyl by problem, ani bych se nepozastavil, ale komunisti neznasim, tak mi na to nedalo zareagovat. Slaboduchost mas tak akorat ve vlastni hlave mentale.
      A apropo: tve bohapuste komenty co tady kydas nekdy, neraz vedlo k tomu, ze trvalo klidne 5+ odpovedi,nez jse dotycny dozvedel co si v prvnim komentu myslel, kdyz se ptali o vysvetleni. Takze o tom „uvazovani“ bys mnel zacit u sebe.

      • že mi ty nerozumíš neznamená, že já jsem ten blbej … je mě úplně u prdele co sis vydedukoval, s tebou jsem nic neřešil a nemám důvod ti cokoliv vysvětlovat, dokládat … o mých názorech na Čínu víš akorát hovno a o mé minulosti ani to hovno … tady není debatní kroužek a vůbec bych to byl nepsal, nebýt tombových ohromně „chytrých“ řečí o tom, jaké on má známe „na rozdíl ode mě“ … strejda s tetou emigrovali v 64tém, já 15 let po něm … stejně nechápu sám sebe, proč to sděluji právě tobě, reklamě na debilitu …

      • reklamu na debilitu delas akurat sam sobe..pac nejsem jediny co tady dava jasne najevo, ze ti nekdy nerozumi a urcite nejsem prvni. To asi tak znaci, zen ten blbej budes ty. Ale taky muzes byt po mozgove obrne a nebo je to prave ten tvuj vek.
       Za to ze jsem te nazval komunistickym uchylem jse omlovam.

 8. Tombo, nezlob se na mě, ale ty si opravdu vypatlanej, si v každé řiti, na každém foru, kromě Pctuningu, možná ano, ale ne pod touto přezdívkou, tam by si s těmi kecy nepochodil, a co se týče Brňáka Tynyta jak by smet, je vidět že IT weby v tomto státě spadly na samé dno žumpy, Diit, DDworld, Světhard… tito okupují svou objektivitou k jedné straně první místa, Souček si ze Stachem můžou dát v hospodě panáka, jeden za 20 a druhý … Zabanovali všechny kteří měli trochu soudnosti a nechali tam jen své přiblblé ovečky, kteří jim odkývou i to že země je placatá. Každý něčemu fandíme a je to každého věc, ale vnucovat někomu, něco, to já jsem a já bych, každému je to u prdele co ty, a co si, toto samé platí i pro imbecila Tynyta.

  • No jo, když nejsou argumenty, tak dojde k urážkám a plyváním po všem kolem. Tím ale ze sebe děláš akorát šaška (všichni jsou vypatlaní, jen já jsem letadlo).
   Pozdravuj spolupacienty v psychiatrické léčebně a ať ti nedávají na tak dlouho přístup k WiFi, protože by ti mohli pak (podle těch komentářů) prodloužit pobyt.

 9. Nova architektrua Intelu stale v nedohladne, ale zaryti fanusici dufaju & veria v nemozne: ako CEO manazeri Intelu vytasia nove a zatial neexistujuce „grafenove cpu“ !
  Bude tomu snad uz 9 rokov, ako prebehla prva zmienka…na HW forach ma presviedcal chlap odmietajuci akykolvek upgrade, ze max do 2 rokov to tu mame 😀 A ono sa zda, ze nepokrocia ani len s obycajnym kremikom a opät raz vsetko zhodia zo stola, good luck and „DO IT YOURSELF“ (vyvijajte si vlastny neuskutocnitelny proces…)