Velké odhalení plánů Intelu: otevření továren a x86, ale i víc TSMC. budoucí CPU jsou čipletová

47

Pat Gelsinger na eventu Intel Unleashed odhalil plány firmy s výrobními procesy a outsourcingem. Opět otevře továrny, aby v nich mohly vyrábět i jiné firmy. Současně s tím ale také prozradil něco o budoucích CPU. Například to, že 7nm procesory Meteor Lake budou stejně jako Ryzeny tvořené heterogenními čiplety, ovšem pomocí 3D technologie Foveros.

V lednu byla v Intelu oznámená změna v nejvyšším vedení a na post CEO pak o měsíc později nastoupil Pat Gelsinger, který má v této firmě bohaté inženýrské kořeny. Očekává se od něj hodně a doufá se, že po období, kdy se Intelu leccos nedařilo, se mu podaří přehodit výhybku zpátky na vítěznou kolej.

To si nepochybně vyžádá nějaké změny a nové vize, a ty Intel (a Gelsinger) teď představil během prezentace Intel Unleashed. Díky tomu jsme se dozvěděli hodně informací o budoucích plánech a také budoucích procesorech, přičemž ale firma poctivě říká, že ono vítězství, o které usiluje, bude úkolem na nějaké tři, čtyři roky. Nejdřív se v tomto článku budeme věnovat plánům okolo továren a výrobních procesů, což je nakonec ústřední problém Intelu posledních pět let, a poté na novinky ohledně samotných procesorů (druhá strana článku).

Předchozí
Následující

7nm procesory budou čipletové jako u AMD, v roce 2023

Tolik tedy k továrnám. Z pohledu samotných procesorů jsou pro nás teď nejdůležitější zprávy o roadmapě a o 7nm čipech. Intel opět potvrdil, že prvním 7nm produktem bude speciální GPU akcelerátor Ponte Vecchio, který ale nepůjde na běžný trh, je určený do exascale superpočítače Aurora. Ponte Vecchio jsme nedávno viděli na fotce, podle nových informací je složené ze 47 různých čipů (16 výpočetních čipletů, 8 čipů Rambo Cache, dva základní čiplety, dva čiplety Xe Link, 8 pamětí typu HBM a 11 propojujících můstků EMIB) a má přes 100 miliard tranzistorů.

Tip: Architektura GPU Ponte Vecchio: 7nm, CXL, čiplety a Foveros pro superpočítače

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 05 Zdroj: Intel

Galerie: GPU Ponte Vecchio složené ze 47 čipletů

Pro nás jsou ale důležitější 7nm procesory, které mají označení Meteor Lake. Gelsinger potvrdil, že tato CPU přijdou na trh až v roce 2023. Takže je asi již definitivní, že to bude až 14. generace procesorů Core. Mezi 10nm Alder Lake, které vyjde na konci letošního roku jako 12. generace, tedy bude jako 13. generace vydaný ještě jeden 10nm refresh – patrně 10nm procesory Raptor Lake, o kterých jsme nedávno zprostředkovávali uniklé informace (tyto procesory zatím Intel nepotvrdil).

O té 14. generaci (první na 7 nm) je toho zatím známo málo – máme nepotvrzené úniky, podle kterých by architektura CPU pořád měla vycházet z Alder Lake/Golden Cove (a nová prý bude až v následujícím Lunar Lake v roce 2024). Ale toto zatím nebylo potvrzeno.

Gelsinger ale prozradil, že Meteor Lake bude mít jinou novinku: budou to čipletové procesory, kde „výpočetní část“, tedy jádra CPU a možná i GPU, bude na samostatném kousku křemíku, ale I/O a podobné funkce budou zvlášť na čipu zřejmě vyráběném starším procesem, který se pro tyto role více hodí. Přesně takto to má AMD a je možné, že Meteor Lake díky tomu také bude moci existovat ve verzích s různými počty CPU čipletů – a díky tomu bude moci mít v nejvýkonnějších modelech více jader. Rozdíl ale je v tom, že Meteor Lake bude používat pokročilejší 3D pouzdření Foveros, kdy IO čiplet asi bude pod CPU čiplety a negativní dopady na spotřebu by mohly být nižší, stejně jako dopady na latence při komunikaci.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 03 Zdroj: Intel

CPU čiplet pro Meteor Lake je již prý téměř hotový a měl by být dokončen v druhém čtvrtletí roku 2021. Ovšem jak již bylo řečeno, vydání tyto procesory stihnou až v roce 2023.

Stav vývoje 7nm procesu je také údajně výrazně lepší. Gelsinger uvádí, že ze začátku firma nechtěla u tohoto procesu v takové míře používat expozici EUV, která ještě před pár lety byla nevyzkoušenou novinkou. Ale teď údajně Intel technologii 7nm procesu na jednu stranu zjednodušil, ale na druhou stranu v ní rozšířil použití EUV o 100 %, což by mělo znamenat, že se touto metodou bude exponovat více vrstev/kroků při výrobě čipu. Díky tomu by měly mít čipy lepší vlastnosti (frekvence, efektivitu, hustotu), i když se tím asi Intelu trošku zhorší náklady.

Přechod na 10nm proces konečně po letech skutečností

Mimochodem, Gelsinger také potvrdil, že 10nm procesory Alder Lake vyjdou ještě letos, a dokonce zmínil, že „pro desktop a poté pro notebooky“, takže by dokonce tentokrát mohla desktopová verze vyjít dříve (i když se proslýchá, že to stejně bude až koncem roku).

Intelu se ale už zdá se konečně daří přejít na 10nm proces a nechat 14nm éru za sebou: v druhé polovině roku už prý přes polovinu procesorů pro desktopy a notebooky budou tvořit ty 10nm. Gelsinger se také pochlubil, že Intel už prodal výrobcům notebooků 30 milionů čipů Tiger Lake.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 17
CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed (Zdroj: Intel)

Na začátku dubna také konečně budou vydané 10nm procesory Xeony (Ice Lake-SP). Další generace Sapphire Rapids bude patrně v masovém měřítku uvedena příští rok – výroba má začít v posledních týdnech letoška a rozjede se více po jeho konci.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 18
CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed (Zdroj: Intel)

Následující generace Xeonů Granite Rapids má přijít v roce 2023 a bude používat čiplety, patrně 7nm. Teoreticky by to dokonce možná Intel mohl dělat jako AMD a použít v těchto procesorech stejné čiplety jako v desktopové verzi Meteor Lake. Ale při větší velikosti a tržním podílu Intelu by asi mohlo jít i o separátní pro servery optimalizovaný návrh.

Wafer s 10nm serverovými procesory Intel Xeon Ice Lake-SP. Podle fotky mají 40 jader Zdroj: Intel

Cíl: být nejlepší ve všem, co Intel dělá…

Pat Gelsinger během této možná by se dalo říct inaugurační prezentace vytyčil motto, ke kterému by chtěl Intel vést: aby firma byla bez diskusí nejlepší ve všech věcech, kterými se zabývá – tedy procesorech, výrobních technologiích a samozřejmě se stejnou ambicí také v trzích, do kterých nově vstupuje, jako je AI nebo GPU.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 02
CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed (Zdroj: Intel)

Toto je samozřejmě ideál, který se může, ale nemusí (zejména pokud bychom bazírovali na tom „ve všech oblastech“) splnit. Jde samozřejmě o dlouhodobý cíl, který třeba v případě výrobního procesu bude potřebovat hodně dohánění. V tomto je také Gelsinger otevřený a uvádí, že posilování, o které se bude snažit, si vezeme čas a pokud se dostaví úspěch, bude to třeba v roce 2024 nebo 2025.

Například produkty pro léta 2021 až 2023 jsou nyní, v momentě, kde jako CEO nastupuje, v podstatě hotové a není na nich už co měnit – i ty první 7nm procesory s čiplety tedy budou dílo Swanovského Intelu před Gelsingerem. Až potom se víc ukáže, co do procesorů vneslo nové vedení. Nedivte se tedy, že se nestanou nějaké zázraky přes noc.

CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed 20 Zdroj: Intel

Galerie: CEO Pat Gelsinger prezentuje plány firmy během akce Intel Unleashed

Zdroje: Intel (1, 2)

Velké odhalení plánů Intelu: otevření továren a x86, ale i víc TSMC. budoucí CPU jsou čipletová
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.14%) 14 hlasů
Předchozí
Následující

47 KOMENTÁŘE

 1. Intel nemá žádné dvě možnosti … kde by asi nechal vyrábět ta kvanta čipů? Na Marsu? Nebo by z těch „neschopných“ továren byly pod cizím vedením najednou všechny všeho schopné? Asi ne … Intel má jen jednu možnost a ta se právě děje …
  a jedna technická „jednak fabless model, kdy by postupně přesouval nejkritičtější produkty do outsourcingu“ … kdyby byl fabless, všechny jeho produkty by byly v outsourcingu, resp. Intel by už nebyl …

 2. další věc … objem peněz, který proteče přes továrny tsmc, překonal Intel, tím pádem i další navazující věci … kdy že se to stalo? Docela zajímavý objev … i když se asi nezakládá na pravdě …
  co se objemu čipů týče, většinu těch objemů tvoří zastaralé výrobní procesy v desítkách nanometrů, dokonce mikrometrů … není to tak, že by 90% čipů běželo na 5 nanometrech …

 3. Perfektní článek zatím nejlepší co jsem viděl o novinkách v Intelu.

  Peklo zamrzlo a to hnedle třikrát. Možná i vícekrát.
  1. Intel dělá chiplety – směr který udala konkurence
  2. Dělí vývoj a továrny – konečně se oddělí vývoj a výrobu
  3. Licencování x86 třetím subjektům – vzpomínám na bitvy mezi AMD a Intelem o patenty

  Za sebe říkám, že mám pocit, že tenhle jejich krok míří správným směrem. Správný směr ne jen z Intel mizérie ale i z chipové mizérie. Uvidíme. Hlavně držme palce ať se jim to podaří.

  • To licencování x86 třetím subjektům se mi nezdá… Jako ano, asi by bylo lepší kdyby už tu nebyl duopol, ale vážně by s tím souhlasil Intel i AMD? Teď, pokud vím, vyrábějí x86 4 firmy. Kromě Intelu a AMD je to ještě VIA/Zhaoxin (SoC KaiXian) a ještě DM&P (původně SiS a design od Rise), ti vyrábějí „i586/i686“ SoC Vortex86. Kdo by se přidal další? A i kdyby stejně to není kde vyrábět…

   • x86 pro třetí subjekty? To je jasná inspirace ARMem. Podívejte se jak díky tomu modelu licencování dává ARM x86 zabrat klasickým počítačům. Právě tohle mi připadá jako nejrozumnější nápad vedení Intelu. Vnímám to také jako nápad s největším rozvojovým potenciálem.

      • Jestli si to ještě dobře pamatuji, tak Intel svou sadu 64bit rozšíření de facto jen přejmenoval tu původní od AMD. Tenkrát Intel tlačil Itánia a o 64 bitech na X86 nechtěl ani slyšet a to i tehdy, kdy se na něj obracely i vývojáři. Vyslyšelo je nakonec AMD a MS podporu přidal do WIN XP. S touto skutečností se náhle Intel probudil a přišel s tím že připraví vlastní podporu 64 bit. k údivu Intelu ho ale MS tehdy vypoklonkoval s tím že dvě podpory do OS aplikovat nebude už i proto že řešení AMD plně vyhovuje. Intel se musel s touto situací vyrovnat tak že převzal řešení AMD s tím že hrdost Intelu neunesla že součástí instrukčních sad má být AM64 a tak po kosmetických úpravách které údajně měli vyřešit jinou architekturu jejich CPU si tu sadu přejmenovali.

      • jj, přejmenovali … jen tak … a amd se koukalo a nic neřeklo …

 4. „Intel má dvě možnosti – jednak fabless model, kdy by postupně přesouval nejkritičtější produkty do outsourcingu, nebo šlápnou na plyn a zvýší investice do továren tak, aby dohnaly deficit a dotáhly se na úroveň TSMC a Samsungu. Vedení Intelu si zvolilo tuto ambicióznější cestu, ale současně zdá se paralelně bude prošlapávat i tu první, takže ač hlavní zpráva je, že si Intel továrny ponechává, zůstává zde i prostor pro opačnou trajektorii.“

  Pokud má Intel pouze dvě možnosti jak může volit třetí možnost – obě zároveň?
  Jak může být Intel FABLESS a zároveň dohánět ostatní výrobce?

  Co si představujete pod úslovím prošlapat cestu?
  Podle mně je ta cesta už dávno uježděná a prošlapávat netřeba…

 5. Je poskytování licence x86_64 třetí straně opravdu reálné? Mezi Intelem a AMD snad existují dohody o vzájemném využití technologií (AMD64, SSE, ….), ale pochybuji ze jednotlivě mají právo je souhrnně licencovat dál. To mi již přijde reálnější počkat těch pár let na vypršení patentové ochrany těch nejpodstatnějších x86_64 technologií.

 6. Tak nějak bych řekl, že by se mělo AMD sakra rychle vzpamatovat…
  při pohledu na ceny nových Intel procesorů jsou ceny těch od AMD už doslova neprodejné… viz https://www.czc.cz/intel-core-i7-11700f/313433/produkt

  Jako aby bylo 6 jádro dražší jak 8 jádro… https://www.czc.cz/313433,302197,302194/porovnat-kody?groupId=2658764

  No čekám na 5800X, protože mi to umožní deska. Ale až bude za normální ceny.
  A co bych volil dnes jako nové? Jednoznačně i7-11700F… nejsem blázen, abych připlácel 4000…

  • Klid tahle čísla už v AMD jistě znají a jistě mají připravený scénář an to až bude tento nový produkt v takové ceně k dispozici. zatím není důvod stahovat kalhoty před brodem.

   No už se těším na konkurenční boj.

  • Kochren: než 5800X, tak za ty prachy bych šel raději do 3900X. Nedávno jsem musel upgradovat jeden dětský počítač a kdyby se mi doma neválela rezervní AM4 deska, šel bych klidně do intelu a nějaký 6c12t i5.

   • No já využil toho co AMD slibovalo a to je podpora nových CPU na původních deskách. Původně jsem měl Ryzen 1600 a 1700. No a 1600 už je fuč a místo něj mám 3600 (deska už 5000 řadu nepodporuje). Ryzen 1700 už je taky fuč a čekám na 5800X, ale tak za cenu 8000. Mám několik dalších počítačů, takže si klidně počkám, až bude za rozumnou cenu.
    Jinak jsem na tom tak jak Ty. Intel mi nevadí, jen je pro mě momentálně míň výhodný. Musel bych kupovat i desku krom procesoru a tu co mám prodat (i5 je v pohodě to ještě nemusíš chladit vodníkem či „tekutým dusíkem“ v plném zápřahu).

    • Nějak se nám tu rozmáhá „Redmax state“, všichni na něco čekají 😀 S tou výhodností to chápu, když jeden počítá, co má doma a zda by se nová investice vyplatila. Jak jsem psal, kdybych neměl AM4 desku doma, neměl bych problém s nějakou i5 10400 třeba. Spotřeba Intelu, pokud vezmu obyčejný user case (internet, nějaký hry), se zbytečně démonizuje a zrovna tahle i5 je co do reálného výkonu i spotřeby +/- on par s 3600. Jinak tu 3600 jsem chtěl taky, ale zrovna v tý době byla cenově vysoko (atakovala 6tis.), tak jsem vzal 3500X (tenkrát pod 4tis.). Plácl jsem na ní šuplíkový Wraith Prism a pecko šlape v pohodě.

     • 😀 no a hráči si musí celkově počkat i když neradi 😀 Prostě dnes grafiku nekoupíš… A je to čím dál horší. Ceny jsou astronomické už v distribuci. Nákupka obchodníků třeba za 3070 je 29-30.000,- bez DPH! A pak jich můžeš mít klidně 20-50 kousků. MASAKR…
      Mám krom toho 3600 i i7-7800K, takže fakt není kam spěchat. Ten 5800X koupím, až bude k sehnání za 8000… , kam taky cenově vůči konkurenci patří. Později mám v plánu vyměnit 3600 za 3900x, když jej seženu výhodně.
      Co se týče spotřeby, tak já umím využívat procesory naplno a dělám to často, takže mi o max spotřebu jde. A z toho pohledu jsou pro mne top modely Intelu nezajímavé. Už tu 8700K radši ani netaktuji a nechávám ji v základu. Ono to na dětský PC stačí… v druhém PC pro děti mám 3600 a do mého hlavního právě pak půjde 5800X. A nákupy PC na nějakou dobu zastavím. Max někdy přidám RAM či SSD. Případně jak to bude nutné, tak grafiku (až opadne tahle další „těžařská“ horečka).

  • A ja bych si ho stejne nekoupil, jelikoz by mi roztavilo skrin 😉
   Ale vazne..AMD je v blbe pozici, kdy je dost mozne ze ztrati podily na trhu, protoze nema kapacity na vyrobu CPU. Po webech jsem cetl ze snad 3/4 produkce delaji v soucasnosti konzole a AMD ma aktualne kapacitu cca 60k wafferu mesicne s tim, ze do konce roku se maji dostat na 80k. Evidentne je to porad prd v ramci poptavky, ktera tu po jejich produktech momentalne je. Staci se podivat i do notebooku, novejsi Cezanne krome par hernich, nikde zatim ani omylem, Renoir ma mene modelu nez pred pul rokem, atd..
   Hold AMD ten technologiky naskok opet nezuzitkuje…

 7. Tak jsem si poslechl celý rozhovor (prohlášení) a některé věci jsem pochopil o dost jinak, než autor článku či někteří diskutující.
  a) Intel v současné době už nabízí své kapacity jiným výrobcům. Zatím jsou to jen 22nm kapacity, ale s tím, jak se velká část produkce přesouvá na 10nm linky, tak vzniká obrovská volná kapacita 14nm linek, pro které hledá Intel uplatnění. Nyní tu kapacitu začal vytěžovat velkými Rocket Lake čipy, ale on potřebuje (a snaží se) sehnat zákazníky, kteří si kapacitu jeho nevyužitého procesu objednají na roky dopředu.
  b) To poskytování x86 jiným výrobcům taky chápu dost odlišně, než někteří diskutující. Intel nabízí, že si u něho budou moci objednávat zákazníci čipy tvořené na míru pomocí těch pokročilých metod pouzdření. Tedy třeba Lenovo si navhne čip, jehož základem bude nějaký existující x86 procesor a pak další komponenty, od RAM, před grafiky až po nějaké AI akcelerátory. A ten navržený čip si nechá u Intelu vyrábět. V podstatě jde o to, že základní deska se prakticky celá přesune do jednoho čipu.
  Z mého pohledu bych z toho rozhovoru vypíchnul hlavně masivní rozšiřování výrobních kapacit. Tedy pravý opak zavírání fabrik, o kterém někteří rádi mluví.
  A abych vytáhl i něco negativního, tak Intel letos očekává obrat i zisk menší, než vloni. A zároveň vyšší hrubou marži. Předpokládám, že ti, co v minulosti říkali, že není podstatné, že Intelu roste zisk, ale je podstatné, že mu klesá hrubá marže, tentokráte změní své tvrzení na přesně opačné.