Intel odhalil detaily výrobních procesů: tři generace 10nm, 7nm za dva roky, prvně v GPU

32

Koncem minulého měsíce jsme tu s únikem roadmap Intelu (které ovšem nejsou oficiálně potvrzené, takže je musíme brát s rezervou) absolvovali nové kolo pochybností o tom, kdy se Intelu povede rozjet 10nm výrobu, respektive hlavně, zda to skutečně bude v masovém měřítku. Možná i jako odpověď na tyto úniky Intel nyní veřejně sdělil podrobnosti ke svým plánům ve výrobních procesech s docela velkou mírou detailů a odhalením až po rok 2023. Podle těchto plánů mají 10nm čipy být na světě už v červnu, ale co víc: už v roce 2021 by mohly přijít první 7nm čipy.

 

Předchozí
Následující

Budou tři generace 10nm, proces měl příliš vysoké cíle

Intel v této prezentaci přiznal, že plány pro 10nm proces byly příliš ambiciózní a zároveň nebyl vývoj dobře řízen a cíle definovány, což zavinilo jeho zpoždění. Níž můžete vidět slajdy, porovnávající původní plán z roku 2013 a dnešní stav. Původně se 10nm procesory plánovaly na roky 2016 (tick Cannon Lake) a 2017 (tock Ice Lake). Ovšem nyní Intel klade start výroby na letošek, což je zpoždění o tři roky. Dříve by tato doba znamenala víc než jednu generaci, tj. bez onoho selhání bychom už byli uprostřed 7nm generace.

Intel vyrobni procesy 10nm 7nm slajdy kveten 2019 01
Roadmapa výrobních procesů Intelu pro roky 2019 až 2023 (květen 2019)

10nm proces používá technologii čtyřnásobné expozice (quadruple patterning) s self-aligningem, kdy se pomocí podkladové struktury dají kovové vrstvy exponovat s menším množstvím masek, než by bylo normálně třeba, takže zde jde o úsporu nákladů (tato technika se prý používá například při výrobě DRAM). Intel zároveň poprvé použil poprvé kobalt pro dvě kovové vrstvy a technologii Contact Over Active Gate, která opět má zvětšit hustotu. Celkově byl stanoven cíl zvýšit hustotu tranzistorů 2,7×, což je značně nad typickou hodnotou pro nové procesy. Kombinace příliš mnoha novinek najednou a takto ambiciózních cílů asi byla hlavní příčinou neúspěchu.

Intel vyrobni procesy 10nm 7nm slajdy kveten 2019 02
Roadmapa výrobních procesů Intelu pro roky 2019 až 2023 (květen 2019)

Ice Lake už za měsíc

Nový start výroby je ale jak už bylo řečeno stanoven na letošní rok, za poslední rok tedy Intel stále stojí na svém, že nedojde k dalším zpožděním. Podle aktuálních slajdů budou prvními 10nm čipy (pokud pomineme prakticky zrušené Cannon Lake loni) Ice Lake pro notebooky neboli ICL-U. A ty mají údajně být uvedeny/vypuštěny už v červnu, i když Intel konzervativně slibuje, že na prodej budou „pro Vánoční sezónu“.

Tip: Unikly specifikace čipů Intel Ice Lake a Comet Lake. 10nm CPU mají nízké frekvence

Nedávno unikly roadmapy Dellu pro řadu notebooků XPS, které potvrzují použití 10nm Ice Lake letos, ale jen ve dvou z těchto počítačů, XPS 13 7300 a pak 2v1 zařízení XPS 13 7390, zbytek letošních notebooků má 14nm čipy Comet Lake nebo Whiskey Lake a podobně.

Roadmapa notebooku Dell XPS Ice Lake Tweakers
Roadmapa notebooků Dell XPS s procesory Ice Lake. Pozor, jde o údajný únik, ne oficiální dokument (Zdroj: Tweakers.net)

Ice Lake je stále první generace 10nm procesu

Když se postupně provalovaly problémy 10nm čipů Cannon Lake a vynořovaly se další a další 14nm generace jako jejich náhrady, spekulovalo se často, že Intel přeskočí první generaci procesu a nakonec vyjde rovnou lepší varianta 10+ (nebo dokonce 10++). To se ovšem nepotvrzuje. Intel ve slajdech potvrdil, že 10nm čipy nebudou jednorázovka, firma plánuje tři generace. Ovšem Ice Lake letos bude stále na té první, procesu „10“. V roce 2020 má přijít varianta 10+ (k čemuž by asi měly sedět čipy Tiger Lake), v roce 2021 pak 10++ (Alder Lake?).

Aktualizováno (13.5 2019):

Zdá se, že Intel měl ve slajdech a prezentaci chybu. Tiskové oddělení Intelu později informovalo, že Ice Lake je místo první generace 10nm procesu nakonec údajně na druhé generaci, 10 nm+, jak Intel uváděl dřív. Pokud je toto pravda, mohlo by následující Tiger Lake být už na 10nm++ procesu.

Intel vyrobni procesy 10nm 7nm slajdy kveten 2019 03
Roadmapa výrobních procesů Intelu pro roky 2019 až 2023 (květen 2019)

Prezentace k výrobním procesům Intelu, roadmapa 10nm a 7nm technologie (květen 2019)

10nm Xeony v H1 2020

Intel tvrdí, že na první generaci 10nm procesu bude v roce 2019 až 2020 vydáno nejen Ice Lake-U, ale i celá řada dalších procesorů. A to AI akcelerátory pro inferenci (Nervana), FPGA Altera Agilex a také 5G síťové produkty. Pro 5G Intel pro telefony zabil a nad zbytkem tohoto byznysu visí otazník, ale zde jde zřejmě o SoC Snow Ridge určený do infrastruktury pro 5G vysílače a poodbné role, ne o modem.

Asi nejzajímavější je, že v první polovině roku 2020 podle Intelu mají vyjít první 10nm Xeony. To by byl nejvyšší čas, protože tou dobou už Intel bude mít asi několik měsíců zpoždění proti 7nm Epycům druhé generacednešní 14nm Xeony by mohly značně zaostávat v poměru výkonu a spotřeby. Víme ale, že Intel současně chystá i 14nm čipy Cooper Lake, což zase vyvolává otázky, zda 10nm produkty přijdou do celého portfolia a ne třeba jen do jeho části.

Intel vyrobni procesy 10nm 7nm slajdy kveten 2019 04
Roadmapa výrobních procesů Intelu pro roky 2019 až 2023 (květen 2019). Všimněte si vůbec prvního pohledu na čip Ice Lake-U

Potvrzena 10nm GPU na příští rok

A kromě toho má v roce 2020 vyjít také „GP-GPU“ na 10nm procesu (zřejmě stále jeho první generaci). Ono GP by mělo znamenat General Purpose, tedy využitelné pro výpočetní úlohy. Ty mohou dokonce být pro Intel primárním cílem, tj. ono „GP“ může znamenat, že nepůjde o herní grafiky. Pro výpočetní akcelerátory nejsou totiž třeba speciální herní ovladače a je možné na nich získat velké marže. Plus se dají využít „síťové efekty“ vyplývající ze silného postavení Xeonů a protlačit GPU zákazníkům třeba v bundlech nebo jinou „synergií“. Intel by tato GPU mohl cílit na superpočítač Aurora, což bude sesterský exascale stroj Frontieru, založeného na technologii AMD, jak bylo právě oznámeno.

Článek pokračuje na další straně informacemi o 7nm procesu Intelu.

Předchozí
Následující

32 KOMENTÁŘE

  • Zase nám tu lžete? Vy jste řekl, že shortujete na cenu 20 dolarů za akcii. A na základě toho jsem vás nazval bláznem. Takže tu nevykládejte pohádky.
   Jinak já jsem dneska dokoupil to, co jsem 17. dubna prodal plus něco navíc.

   • A potrefená husička už kejhá.. 😀 Ale chápu, že máš nervy v kýblu, když ti jde investice do kopru. 🙂 V čem tedy konkrétně lžu?
    Kupovat akcie na začátku downtrendu to je výborný nápad, pane investore. 😀 😀

    • Tak ještě jednou, tentokráte s přesnou citací, co jsem napsal 26. dubna o tom, že jste blázen:
     „Shortovat Intel, jakožto firmu, která letos očekává 4,35 dolarů čistého zisku na akcii na 20 dolarech může jen blázen.“
     Asi máte problém s chápáním, když nechápete rozdíl mezi tím, že jste blázen, protože shortujete a tím, že jste blázen, protože shortujete na 20 dolarů. A to jsem vám psal už v té minulé diskuzi, ale vy mi pořád podsouváte něco jiného.
     Jinak nervy v kýblu by pravděpodobně vedly spíše k zbrklému prodeji, než k nákupu. Nedokážu to tedy úplně posoudit, protože za těch cca 27 let, co investuju do akcií, jsem nikdy neriskoval, nikdy jsem nepoužíval nějaké pákové obchody, které by mě mohly připravit o víc, než bych byl schopen ustát.
     Jinak jsem schválně udělal statistiku svých nákupů Intelu. Zatím jsem ho mimo dneška nakupoval 9x a ani jednou z toho nebyla nákupní cena vyšší, než dnešní dno. A průměrnou nákupní cenu (neváženou, s tím se mi nechtělo počítat) mám 26,41 (všechny nákupy mimo toho loňského byly pod 30 dolarů za akcii, vloni jsem nakupoval v kurzu 45,5).
     O downtrandu si můžeme pokecat někdy příště. Zatím nejsme ani na letošním minimu, k tomu nám ještě 2 dolary chybí.

     • Takže ještě jednou, kde ve větě: „A akcie Intelu nádherně krvácí, -20% za dva týdny. Ten můj shortíček je nádherně v profitu a to mi tu minule někteří (zdravím pana investora) tvrdili, že jsem blázen. “ jsem lhal? 😀 Jsi schopen pochopit psaný text a jednoduše mi odpovědět? 😀

      • Co je těžkého na pochopení skutečnosti, že nejste blázen protože shortujete a vyděláváte na tom, ale proto, že tvrdíte, že shortujete na 20 dolarů. Až bude ta cena 20 dolarů, tak začněte vytahovat to, že jsem vás nazval bláznem. Do té doby si mě do huby neberte.

      • Tomu pochopitelně rozumím, ale to nevyvrací fakt, že jsem v příspěvku nikde nelhal.

      • To vis Aznohu, ty lzes, ja zase vypravim pohadky..proste jsme tady takova particka, kde jen Mr.Holecek je letadlo 😉

      • Aznohh:
       Píšete (alespoň tak to chápu), že váš shortíček je v profitu a to přesto, že vás tu někteří kvůli tomu nazývali bláznem. A to je dle mého názoru lež, proč, to jsem vám vysvětlil už výše.

 1. Dobrý deň, pán Olšan, chcel by som sa Vás opýtať, ohľadom „bezpečnosti“ procesorov Intel Ice Lake. Vyše dvoch rokov čakám na tieto procesory, pričom som vnímal, že by mali mať vyriešené „chyby“ typu meltdown a spectre, platí to pri procesoroch Intel Ice Lake, či aj to sa posunulo prosím Vás? Ak sa nemýlim Coffee Lake, či Whiskey Lake stále týmito chybami v istej obmedzenej miere trpia, ak sa nemýlim.
  Zároveň by ma zaujímalo, či sa ich zmenšením, perspektívne energetickou úspornosťou zníži aj tepelné vyžarovanie. Pýtam sa na základe toho, že by som si chcel kúpiť laptop s týmto typom procesora.
  S pozdravom.

  • Úroveň oprav bude určitě aspoň na takové úrovni, jako u těch novějších Coffee Lake. Sice mají návrh ještě z doby před tím, než se na ty chyby přišlo, ale ty současné opravy nejsou o nějakých hlubokých zásazích, takže nepochybuju, že když bylo třeba, udělali respine nebo revizi. Takže Meltdown bude určitě opravený, L1TF taky (to mají i Whiskey Lake a novější Coffee Lake Refresh), Speculative Store Bypass a Rogue Register Read (Spectre V4 a V3a) snad. Myslím, že by to mohlo být na vyšší úrovni než Whiskey Lake, ale Spectre v1 a v2 pořád budou potřebovat ty úpravy softwaru jako dosud, tam zatím není v dohlednu jiné řešení (a týká se to všech CPU, nejen Intelu).

   Myslím, že by ta úspornost měla určitě být lepší, ale ty procesory budou mít pořád 15W TDP. Ale asi by měly být schopné pod plnou zátěží běžet na vyšších taktech než 14nm notebooková čtyřjádra, a v turbu můžou brát míň energie nad hodnotu TDP. Samozřejmě teda uvidíme po testech, ale papírově by to tak mělo dopadnout, plus efektivitu by mohla zlepšit i architektura. Má být dost zlepšené i GPU, takže jako technologicky by to mělo být zajímavější než ty 14nm čtyřjádra.

   • Nemaji mit IceLake U chipy maximalne 3,9 oproti 4.9 (a prakticky vsechny ostatni Comet Lake pres 4) Ghz v boostu na jedno jadro?
    Dost pochybuji, ze pri techto papirovych hodnotach, nekdo bude moc davat prednost IceLake chipum. Lepsi grafika to podle mne moc nevytrhne, ta je zajimava spis pro nekoho, kdo si to kupuje treba s vyhledem na prilezitostne hrani. Krome toho, vyrobci to budou stejne tradicne ‚parovat‘ u lepsich kousku s nejakou NV MX grafikou, takze vyhoda novejsi generace intelovskych grafik pujde celkem v nivec..pokuid to nezachrani cena.

    • On psal takty pod plnou zátěží, což pravděpodobně zvládne Ice Lake o trochu lépe, ale nic výrazného bych nečekal.
     Jinak moc nechápu, o čem mluvíte s tím párováním. Párovat se budou spíše ty 14nm čipy, protože jediný podstatný důvod, proč si koupit Ice Lake bude ta grafika.

     • „On psal takty pod plnou zátěží“
      ..kdyz se podivate do tabulek pro Ice a Comet lake https://www.cnews.cz/intel-10nm-procesory-ice-lake-u-comet-lake-u-notebooky-parametry-frekvence-unik
      tak uvidite, ze frekvence 4C a base clocku, kde „plne palba“ bude nekde mezi tim, typicky podle chlazeni notebooku, tak ty 14nm Comet kousky maji lepsi i tyhle parametry, U 4C zateze dokonce podstatne. Tuidiz aspon papirove se ten Ice Lake jevi dost horsi nez CometLake.

      Jinak „parovani“ je celkem bezna vec u lepe vybavenych serii notebooku. Tam se docela bezne prave davaji grafiky jako NV MX 150, ktere zastavaji narocnejsi ukoly, misto dedikovaneho Intela. Pochybuji, ze novy Intel bude lepsi nez MX 150(250) nebo jeho nastupce, at ve hrach nebo vyuziti v nejakem profi softu.
      Kdyz to shrnu, tak vicemene jedine, cim muze mobilni U IceLake oproti CometLake bodovat, je cena…a to je zase domena AMD..

      • To jsou ale maxima, na kterých to může třeba běžet jenom chvilku. Když se to CPU zahřeje, tak reálně může běžet mnohem níž než maximální turbo – teda alespoň v případě těchhle notebookových, desktop desky často vynucují konstantní max turbo.

       No a pokud se něco fakt nepokazí, tak ty 10nm čipy by měly být schopné běžet v té situaci, kdy dojde rezerva chladiče, na vyšším taktu, než 14nm – když je chlazení/napájení identické.
       Ono kromě toho snad také budou mít i lepší IPC.

      • Ze ta turba jsou ‚papirova‘ a ze jsou zavisla na chlazeni je jasne. O tom neni treba diskutovat.
       Akorat mi neni jasne, proc by meli ty 10nm boostovat lip, kdyz maji i ty papirove hodnoty horsi. Se podivejte na base clock.
       Vam to dava smysl?

      • Base clock by asi mohl být nižší i kvůli integrované grafice, modely s Iris v minulosti taky měly třeba o 500 MHz nižší základní takt.

       Ty rozsahu turba jsou u těch U čipů hrozně velké, takže tam se to úplně klidně schová. Třeba Core i7-10510U má základní takt 1,8 GHz a maximální turbo pro 4 jádra 4,3 GHz… no ale při kontinuální zátěži to spadne tak na +-2,4 GHz maximálně, tipl bych si.

       Jako ty takty Ice Laků jsou podezřele nízko, to jo, a evidentně tam asi problém s frekvencí je, když není ani ST turbo vysoko. Ale úspornost a performance/watt to pokazit nemusí. Bude hodně zajímavý to pak srovnat s tím Comet/Whiskey Lake…

      • „Bude hodně zajímavý to pak srovnat s tím Comet/Whiskey Lake…“
       ano 🙂

 2. Jestli je pravda, ze z planovanych 3 tovaren intelu na 10nm, zustala jen jedna, tak se toho na 10nm moc nedockame. Pokud jsem ty roadmapy dobre cetl, tak letos a to je „vypomoc“ do mobilniho segmentu a pristi rok pokracovani. Desktop ostrouha uplne a servery jdou trochu mimo mne.. Jeste, ze ma Intel ty svoje fabriky a mohli kontinuelne vylepsovat 14nm i za cenu neoptimalni spotreby.

   • Jestli to jsou pohadky nevim, je to z informaci, ktere vysilala AdoredTV channel. Logicky by to davalo i smysl, protoze pokud Intelu 10nm nejde, tak proc si nekde blokovat kapacity co nepouzivam a je lepsi to prehodit treba na 14nm nebo budouci proces.

   • Jinak Holecku neni potreba byt zase prilis „korektni“..pokud mate pocit, ze se bavite s Pohadkarem, tak Vas muzu velmi rychle usadit tam, kam patrite vy…a ze tech hovadin co jste se napsal v technickych diskusich uz bylo..

    • To vaše usazování známe. Když vám člověk ukáže datasheet s něčím, co potvrzuje, že nemáte pravdu, melete o tom, že v neveřejných dokumentech je to jinak.
     A vytahovat prolhané AdoredTV jako argument, je opravdu z dílny pohádkáře. Už se těším, jak vám a vám podobným zmrzne úsměv na ksichtu, až uvidíte skutečné parametry a hlavně skutečné ceny nové generace Ryzenů.

     • Hele holecku, to ze jste technicky mamlas, ktery nema zaklady pro spoustu diskusi a proro nechape o cem je rec, za to si tak akorat muzete sam. To ze jste dodnes nepochopil, co jsou to specifikace..no jste mamlas. Podobne jsou ruzne dalsi perly k cpu, ktera trousite, kdy vas nakonec usadi ne jeden, ale i nekolik lidi. Pokud mate zajem, klidne vam nekolik vasich perel z diskusi vyberu 🙂
      Jinak pokud Vam dela problem i cteni, tak si aspon prestante vymyslet a lhat, kdyz na ty diskuse nemate. Ze jste intelovsky trouba, ktery prehlidne v textu neco jako „pokud je pravda“, pritom nemate lepsi informaci z zadneho jineho zdroje, presto mate potrebu se k vuli tomu navazet do nekoho jen svedci o vasi vlastni arogancii a hlouposti.

 3. Korekce:
  Ice Lake je nakonec asi pořád 10nm+ proces a ne stejný jako u Cannon lake – Intel to údajně potvrdil po téhle prezentaci, v které to měl holt chybně (a zdá se, že to s tou chybou tak prezentoval i Gregory Bryant).
  Potom by teoreticky i Tiger Lake mohlo být na třetí vylepšené genreaci (10++).