Edge na bázi Chromia podle Dokumentů Google není podporovaný [komentář]

Když dva dělají prohlížeč postavený na stejném vykreslovacím jádře, neznamená to, že v něm stejná webová služba bude fungovat.

9

Když Microsoft oznámil přechod na Chromium/Blink a s tím i ukončení vývoje vlastního vykreslovacího jádra EdgeHTML, argumentoval mj. lepší kompatibilitou s weby. Jistě, méně fragmentace by se lepší kompatibilitě mělo rovnat. Papírově. Jak jsem tehdy upozornil, jedná se ovšem o kontradikci vůči počáteční koncepci webu jako otevřené platformy.

Google ovládá nejpoužívanější webové služby a také bránu k webu, ačkoli web jako takový není jeho vlastnictvím. Může ji dynamicky rozvíjet, jenže je s tím spojené obcházení demokratických principů. Ve chvíli, kdy rozhodujete sami, máte potenciál být obratnější. Web se stává platformou Googlu podobně jako je Windows platformou Microsoftu nebo macOS platformou Applu.

O tom jsem už ale psal v komentáři Planeta Blink. Konec vývoje EdgeHTML není dobrý pro web, kde jsem také poukazoval na to, že Google ve svých službách ztěžuje život i prohlížečům postaveným na jeho jádře. Že situace nebude růžová pro web a diverzitu, naznačil sám Microsoft, když spustil novou verzi Skypu pro web, která běží jen v Edgi a Chromu.

V Edgi postaveném na Chromiu teď Dokumenty Google tvrdí, že jde o nepodporovaný prohlížeč

Pokud používáte např. Firefox, máte smůlu. Chyba je na vašem přijímači, nemáte možnost využít ani např. omezenou verzi jen s chatem. Aspoň Skype nemá problém s jinými prohlížeči postavenými na Chromiu, resp. Blinku. Podobný scénář se ale opakuje stále častěji.

Přechod na Chromium nic nezaručuje

Poněkud komičtější je, že se situace zakrátko obrátila i proti Microsoftu, byť spíše kosmeticky. Dokumenty Google začaly tvrdit, že Edge Canary je nepodporovaný prohlížeč, jak si všiml Tom Warren. Neznemožňují vám práci v něm, ale jedná se o důkaz toho, že nakonec nejde o kompatibilitu webu. Jde o to, aby všichni používali Chrome.

Je dost dobře možné, že uvedené upozornění z Dokumentů Google brzy zmizí, v tuto chvíli nicméně platí, že nový Edge se na úrovni vykreslovacího jádra od Chromu (Canary) neliší. Neexistuje logické opodstatnění pro to, aby nebyl podporován. Jenže oficiálně Dokumenty podporují jen Chrome, Firefox, Edge, Internet Explorer a Safari. Zvláštní je, že navzdory tomu ve Vivaldim na nepodporu nepoukazují. Neděje se tak ani v Opeře.

Může to být dané tím, že se prohlížeče maskují za Chrome. Autor Vivaldiho a původní Opery sám před dvěma roky popsal, že k této praktice přistupovat musí a situace se přechodem na vykreslovací jádro od Googlu nevyřešila (starší Opera požívala vlastní). Mimochodem, nedávno se do Googlu za jeho chování opřel bývalý šéf vývoje Firefoxu, jenž právě poukazoval na to, že Google ve svých webových službách dělal spoustu chyb či spíše „chyb“, které narušovaly chod služeb v jiných prohlížečích.

Edge na bázi Chromia podle Dokumentů Google není podporovaný [komentář]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 15 hlasů

9 KOMENTÁŘE

 1. Copak nějaké Dokumenty… U Vivaldi třeba už nějaký ten pátek musíte lovit dokonce obyčejné vyhledávací pole Googlu kdesi úplně v háji. Přechodem Edge na Chromium se vůbec nic nezlepší, ba naopak, bude to ještě horší.

  Jak píšete v článku, že u Vivaldi se hláška o nekompatibilitě neobjevuje, je to proto, že se rozhodli u řady Google stránek falšovat svůj User Agent za Chrome.

   • Super rada. Kdyby to slo, tak jsem prvni, kdo zmizi pryc, jenze nejde. Kdyz pominu predrazeny Apple, tak v telefonech nemame zadnou alternativu. Telefon = Google Android = Google ucet = Google email = Google Play Store = Google Pay = ze date Googlu cislo svy platebni karty a jste polapeni a nemuzete zhola nic.
    Nakonec si vetsina lidi nainstaluje i ten Chrome, hlavne aby meli klid. :-/

    To ze Microsoft presel s Edge na Chromium je ale dobre. Aspon nejaka sance, ze cast lidi nebude pouzivat Chrome, ale aspon zchromovatele Edge.
    Co se tyka Firefoxu, tak ten sebe sama a v podstate i web posral sam. Kdyby ten jejich prohlizec nezacal designove chromovatet taky, tak by od nich spousta lidi neodesla a mohli bejt o trochu vice relevantni nez dnes.
    Ja pouzival jeste Mozilla Suite a pak jsem presel na Firefox 2. Odesel jsem castecne u Firefoxu 45, ale furt jsem byl aspon na neoficialnim starym Firefoxu na Palemoonu. Jenze nakonec jsem to zabalil alespon ve prospech chromioveho Vivaldi.

    • Pokud člověk opravdu chce, tak si cestu najde, jen to není tak snadný. Co se týká webových služeb, tak se Google vyhnout dá, používat jiný vyhledávač, mail, cloud disk a další, s náhradou za Youtube je to horší, no upřímně špatný, nic plně nahrazující Youtube tu prostě není.
     Co se týká telefonu, pokud člověk chce, tak si může obstarat nějakou tu custom ROM, ty jsou v základu z licenčních důvodů bez GApps, tedy nenachází se v něm žádná synchronizace s Google, žádné Google Play Services, žádný Obchod Google. Fakticky se dá dnes bez tohoto obejít, obchodů s aplikacemi je dnes vícero na výběr. Problém nastane v momentě, kdy už má člověk nakoupeno u Google, ale nákup nelze přenést jinam, takže zakoupené aplikace člověk musí koupit znovu. To je i má situace, byť je to fakticky otázka pár stovek, když opustím hry, co už jsem stejně dávno neměl nainstalované.

     • Konkretne?

      1. vyhledavac – Duckduckgo, nic jineho, co by davalo relevantni vysledky jsem mimo Google nenasel.

      2. mail – Outlook.com, otazka je jestli to neni z blata do louze.

      3. cloud – Onedrive, Mega (problemem jsou Android aplikace spolehajici na online zalohy pres Google Drive).

      4. Youtube – Twitch

      5. Google Play – ??? vsechno bylo omezujici a navic taky mam koupene aplikace z doby nez mi Google navzdy zablokoval platebni sluzby.

      6. Google Pay – pokud nechces menit platebni ucet u banky, tak zadna nahrada neni. Ja mam nastesti Airbank, ktera spoleha na vlastni aplikaci.

      7. Mapy Google – mame skvelou nahradu Seznam Mapy.cz, ale jsme v tom skoro svetova vyjimka.

      Jinak jo, mam LineageOS, ale to je jen alternativni customizovany Google Android, ve kterem stejne vyskakuji reklamy na Google (Pay).
      Mam tam ale teda stejne pridane GAPPS formou OpenGapps (nano verze).

 2. Od release W10 som používal Edge. Prvotným verziám chýbalo pár veci no postupom času to tam MS pridal a teraz nemám absolútne žiaden problém. Pár mesiacov späť som prešiel kompletné na Bing, a rovnako nepociťujem že by mi Google chýbal. No keď MS ohlásil nový Edge na chromium jadre, hneď mi bolo jasné že sa vzdali. Vzdali sa a prenechali web monopolu od Google, hoc mali zdroje a čas na doladenie pôvodného Edge. Smutny den. Zvlášť keď je vidieť že to pre MS aj tak moc nevyrieši, Google si bude robiť čo chce, zakazovať a umelo zaťažovať konkurenciu a je jedno na akom jadre ju MS postavi.