Malování zůstane součástí Windows. Nestěhuje se do Storu ani nekončí kariéru

Pokud jste si za Malování dodnes nenašli alternativu, tak s tím hledáním nespěchejte. Grafický editor se v dohledné době nikam nechystá navzdory dříve naznačenému směru.

8

Některé nástroje jsou tak oblíbené, že jsou téměř nesmrtelné. Malování bylo aspoň papírově v roce 2017 nahrazeno Malováním 3D, které by mělo poskytovat stejné funkce (a nějaké navíc) s tím, že jde o nástroj silně optimalizovaný i pro použití na tabletech a třetí rozměr mu není cizí. Microsoft už dříve naznačil, že do budoucna s původním Malováním nepočítá.

V rámci vydání Windows 10 verze 1709 bylo zařazeno na seznam funkcí, na nichž se aktivně nepracuje a které jsou kandidáty na vyřazení ze systému v jednom z dalších vydání Desítek. Posléze firma znepokojenou fanouškovskou základnu uklidnila tím, že Malování se jen přesune do Storu, kde bude k dispozici zdarma ke stažení po všechny, kdo o něj mají zájem. O podobném plánu se mluvilo už v roce 2016 a měl se týkat více tradičních nástrojů.

Jenže teď už máme na dosah verzi 1903 a zatím se nic nezměnilo. Malování ve Storu dostupné není, naopak je stále základní součástí Windows 10. A nejen to, neobsahuje ani informační pruh s uvedením skutečnosti, že dojde ke změnám. (Podobnou informaci dnes sdělují např. Výstřižky, které budou nahrazeny nástrojem Výstřižek a skica.)

V diskuzi na Twitteru pak dnes Brandon LeBlanc, starší programový manager v týmu Windows Insider, potvrdil, že Malování bude zahrnuté i ve Windows 10 verze 1903 a že to tak bude i do budoucna. Z jeho vyjádření nevyplývá, že tady s námi Malování bude i za dalších 20 let, jen že Microsoft v tuto chvíli nemá žádné plány na vykázání Malování kamkoli. Takové sdělení jistě vidíte rádi, pokud je vám nástroj dodnes k užitku.

Malování zůstane součástí Windows. Nestěhuje se do Storu ani nekončí kariéru
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90%) 8 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. No sláva, že se těm pitomcům v MS rozsvítilo.
  Není lepšího „defaultního“ toolu ve Windows, než je právě Malování. To s verzí pro Win7 dosáhlo téměř dokonalosti a nedokážu si představit, čím by se daly podobně jednoduše (a zdarma) malovat typické kancelářské malůvky.

  Znám dokonce několik hrdinů, kteří s pomocí Malování úspěšně řídili složité architektonické projekty. 👍😊

    • Ïnstalovat se to nemusí, je tam na stažení i ZIP verze. Nicméně je to z bláta do louže, protože od roku 2012 tam není žádná změna a je to evidentně mrtvé (například to nepodporuje korektně vyšší DPI, na 4K monitoru se 150 % DPI je to mírně máznuté).

     Z věcí zdarma preferuji Paint.NET nebo Krita.

     • „na malování šipek, rámečků, dopisování textu apod.“

      Kritu??? To jako jdes kanonem na vrabce? 😉

      Malovani chapu jako idealni nastroj na printscreen + vyznaceni sipek, kde je na co treba kliknout. 🙂

      Mimochodem v Malovani3D to nakonec jde taky, takze co z toho tam mam az tak neresim.

     • Chápu. Ale představ si, že máš v síti několik tisíc PC, a že musíš řešit zprovoznění nějakého malovacího SW na každém z nich. Dá se to jistě řešit pomocí Landesku, SCCM, AD GPO apod., ale pokaždé to znamená mít připravený balík, zajistit distribuci SW a hlavně problem resolution v případě, že něco selže. O upgradech a ukončení životního cyklu ani nemluvě. Takže ve výsledku jsou tyhle defaultní tools ve Windows doslova požehnáním. Fungují všude, všude jsou předinstalovány, mají vysokou rezistenci vůči poškození či chybám a v neposlední řadě jsou malé a fungují přesně tak, jak člověk čeká.

      Já mám doma samozřejmě na své malování a fotky taky Kritu a nebo koupený Affinity suite, ale to prostě nejde srovnávat.