Microsoft ustoupil. I nepodporované mobily mohou získat Creators Update. Jak na to?

Sice na vlastní riziko, ale i na starších smartphonech můžete přejít na Creators Update a získávat servisní aktualizace. Hurá.

2
Lumia 930
Lumia 930 (Ilustrační foto)

Ptáte se, jak je to s vydáním Creators Updatu pro mobily? Původně bylo oznámeno, že novou hlavní verzi Windows 10 obdrží pouze jedenáct modelů smartphonů a že bude distribuce zahájena 25. dubna s tím, že stejně jako na počítačích bude řízená. (Dodávám, že na mobilech datum vydání stejně neznamená tolik jako na počítačích.)

Myslel jsem, že tématu se po sérii článků není třeba dále věnovat. Spletl jsem se. Nebyl by to Microsoft, aby na poslední chvíli nepřekvapil. Za prvé, příspěvek o tom, že došlo k vydání, nenajdete jako obvykle na blogu Windows Experience. Před zraky většinové veřejnosti je ukrytý v Centru Feedback. Bravo, Microsofte! Jen jsem nevěděl, že si hrajeme na schovávanou. Tím spíš však firma potvrzuje, že pro ni edice Mobile nemá prioritu.

Byl Creators Update vydán?

Ale k věci. Windows 10 Mobile build 15063 nakonec nebyl vydán pro všechny. Podle oznámení byla zahájena distribuce pouze v kanálu Release Preview, jenž je dostupný v rámci testovacího programu Windows Insider. Microsoft dále znovu potvrdil, že Creators Update a další verze budou oficiálně dostupné pouze pro dříve uvedená zařízení. Totéž platí pro program Windows Insider, v němž na neodporovaných modelech nebudete moct pokračovat.

Změna u nepodporovaných zařízení

Až na to, že to už z části neplatí. Microsoft oznámil, že též na nepodporovaných zařízeních můžete používat Creators Update – a získávat servisní aktualizace. Činíte tak na své riziko, ale možné to je. Stačí se přihlásit ke kanálu Release Preview. Fanoušci a fanynky jistě potenciální rizika znají a celou dobu chtěli, aby právě tohle Microsoft umožnil. Vlk se nažral a koza zůstala celá. Cesta k tomuto stavu však byla vyčerpávající.

Dlaždicové mobily mají aktuálně k dispozici verzi 15063.251. Což mohu potvrdit, mám k ruce Lumii 830. Podle Microsoftu stačí změnit aktualizační kanál na Release Preview. V případě, že jste nebyli do programu Windows Insider dosud zapojeni a vlastníte nepodporované zařízení s nainstalovaným Anniversary Updatem, můžete Creators Update rovněž získat tak, že se připojíte do programu Windows Insider a jako aktualizační kanál nastavíte Release Preview.

Kolik zařízení patří na aktuální seznam nepodporovaných? Jedná se o zhruba 40 % mobilů s Windows 10 Mobile.

Pakliže vaše uživatelská zkušenost nebude dobrá, můžete se pomocí Windows Device Recovery Toolu vrátit k Windows Phone 8.1. Dále lze pomocí aplikace Upgrade Advisor znovu nainstalovat Windows 10 Anniversary Update. Pokud tak učiníte, bude vaše zařízení nadále získávat servisní aktualizace pro Anniversary Update.

Výše uvedené je pro fanouškovský tábor dobrá zpráva. Nic to ale nemění na tom, že s nepodporovanými mobily se dále než za Creators Update nikdy nepodíváte. Otázka zní, jestli to něčemu vadí, protože aktuálně vyvíjená verze naznačuje, že vývoj edice Mobile byl ze druhé koleje odstaven na kolej servisní.

Microsoft ustoupil. I nepodporované mobily mohou získat Creators Update. Jak na to?
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas

2 KOMENTÁŘE