Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3

2

Francouzský herní magazín Jeuxvideo dnes přišel s informací, že Microsoft by na letošní konferenci E3 měl představit Project Scarlet, tedy novou generaci konzole Xbox. Akce konané od 11. do 14. června v Las Vegas se nezúčastní konkurenční Sony, takže Microsoft by měl hodně prostoru k prezentaci toho, co bude konzolové hraní znamenat v příštích pěti až sedmi letech. „Xbox Next“ by se nicméně dle stejných zdrojů měl začít prodávat až před koncem roku 2020.

V prodeji koncem roku 2020

Rok a půl dlouhý rozestup mezi prvním oznámením a zahájením prodeje by pro Microsoft nebyl novým. Na E3 2016 firma oznámila Project Scorpio, z něhož se nakonec vyklubal Xbox One X, který do obchodů dorazil v listopadu 2017.

S jistotou zatím nelze nic potvrdit. Loni na stejné akcie sice Phil Spencer řekl, že pracují na nových konzolích (mluvil v množném čísle), ale od té doby již všechny informace byly jen nepotvrzené spekulace. Šušká se o tom, že přijdou Xboxy s kódovými označeními Anaconda a Lockhart, což mají být nástupci Xboxů One X a S, tedy výkonné a levné/osekané varianty.

V lednu se na internetu objevily údajné specifikace naznačující, že konzole ponesou osmijádrové procesory Zen 2, grafiku AMD Navi, až 16 GB sdílené GDDR6 RAM a 1TB SSD. Uzavřené ale nic není a vývojáři ještě údajně nemají k dispozici dev kity, na kterém by mohli ladit nextgen hry.

Více informací pravděpodobně unikne přesně za měsíc na Game Developers Conference, která je techničtěji zaměřená a Microsoft by již veřejně měl hrubě naznačit, kam Xbox míří.

Údajné specifikace nových Xboxů a PlayStationů
Xbox One X „Xbox One S2“ Lockhart „Xbox One X2“ Anaconda PS4 Pro „PS5“
CPU 8 jader Jaguar 8 jader Zen 2 8 jader Zen 2 8 jader Jaguar 8 jader Zen 2
GPU AMD Polaris (6 TFLOPS) AMD Navi (4+ TFLOPS) AMD Navi (12+ TFLOPS) AMD Polaris (4,2 TFLOPS) AMD Navi (8+ TFLOPS)
(V)RAM 12 GB GDDR5 12 GB GDDR6 16 GB GDDR6 8 GB GDDR5 + 1 GB DDR3 12 GB GDDR6
úložiště 1 TB HDD 1 TB NVMe SSD 1 TB NVMe SSD 1 TB HDD 1 TB SSD
cena 399 dolarů 249 dolarů 499 dolarů 399 dolarů 399 dolarů

Xbox všude?

Už ale víme, že Microsoft na GDC oznámí, že jeho herní síť Xbox Live zamíří na další velkou platformu. Jestli to bude PS4, nebo Nintendo Switch, zatím není jisté. Druhá možnost ale dává větší smysl, protože Nintendo online služby prakticky ignoruje a Microsoft se mu může na Switchi roztáhnout.

YouTube kanál Direct-Feed Games navíc tento týden přinesl informaci, že Microsoft s Nintendem naváže úzkou spolupráci a ještě letos uvede herní předplatné Xbox Game Pass pro Switch. Ne, že by studia patřící pod redmondského giganta začala vyvíjet hry na další platformu. Microsoft spíš zužitkuje připravovanou streamovací službu xCloud. Pomocí ní chce dostat xboxové hry na všechny počítače, mobily nebo tablety. Switch by na to byl připraven ještě lépe, protože už obsahuje herní ovladače s podobnými prvky a rozložením, jaké mají i gamepady pro Xbox.

Na Switch již navíc streamované hraní funguje. Doma v Japonsku mohou díky cloudu hrát Assassin’s Creed Oddysey nebo Resident Evil 7. Když do zvládne Ubisoft a Capcom, Microsoft by mohl také.

Šeptanda: Microsoft ukáže nový Xbox již v červnu na E3
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.29%) 7 hlasů

2 KOMENTÁŘE