Tržby Nvidie překonaly 5 miliard $ za kvartál. Kryptotěžba je prý 100–300 milionů

82

Nvidia se poprvé ve své historii dostala na tržby přes 5 miliard dolarů za čtvrtletí (i když hodně, hodně těsně). Sice k tomu pomohla kryptotěžba, ale příště už to asi bude i bez ní. Před deseti lety bývaly její tržby jen okolo 900 milionů…

Po finančních výsledcích za poslední kvartál a celý uplynulý rok 2020 firem IntelAMD už ohlásila výsledky hospodaření také Nvidia. Ta měla hodně úspěšný rok a také čtvrtletí, v němž se odráží vysoký zájem o nová GPU Ampere – zřejmě i ze strany těžařů kryptoměn.

Nvidia měla už v předchozím kvartálu (srpen až říjen, což pro ni bylo třetí čtvrtletí fiskálního roku 2021) tržby přes 4,7 miliardy dolarů. Na teď skončené čtvrté čtvrtletí (listopad 2020 až leden 2021) Nvidia předpovídala tržby okolo 4,8 miliardy dolarů, což zavdávalo naděje, že by se mohla dostat dokonce přes pět miliard. Toto se nakonec opravdu těsně podařilo, teď firma oznámila tržby 5003 milionu dolarů, tedy 5,003 miliardy.

Tyto tržby jsou o 61 % vyšší než za čtvrtý kvartál před rokem (2019/účetní rok 2020), přičemž z menší části za to může zahrnutí koupeného Mellanoxu, ale většina bude nárůst původního GPU byznysu Nvidie. Jde o rekordní, historicky nejvyšší výsledek společnosti. Hrubá marže byla 63,1 % a firma měla z tržeb čistý zisk 1,457 miliardy dolarů, což rozpočítáno na akcii je 2,31 dolaru.

Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY 2021 Zdroj: Nvidia

Za rok růst o víc než polovinu

S tímto výsledkem v Q4 dosáhly celoroční tržby výše 16,675 miliardy $, s hrubou marží za celý rok (respektive onen posunutý fiskální rok) průměrně 62,3 %. Firma měla čistý zisk 4,332 miliardy dolarů. Hrubý provozní zisk byl mimochodem 4,532 miliardy, Nvidia tedy pořád platí o hodně nižší daně než Intel. Proti předchozímu účetnímu roku narostly tržby Nvidie o 53 % a čistý zisk o 55 %.

Finanční výsledky Nvidie za celý rok FY 2021 Zdroj: Nvidia

Herní segment skoro 2,5 miliardy dolarů

Podle Nvidie pocházela téměř polovina tržeb z herního segmentu, tedy zejména grafik GeForce, ale asi také čipů pro konzoli Nintendo Switch (dost možná je v tom také služba GeForce Now): 2,495 miliardy dolarů, o 67 % více než před rokem a o 10 % více než o kvartál zpět. Firma uvádí, že růst byl založený na „neuvěřitelném“ zájmu o grafiky GeForce RTX 3000.

Ve výsledcích Nvidia uvádí, že podle jejího odhadu představují asi 100 až 300 milionů dolarů z toho tržby způsobené těžbou kryptoměn na GPU, ale upozorňuje, že se objem dá jen těžko odhadnout (například šéfredaktor AnandTechu si myslí, že to reálně může být víc).

Vedle hraní byly hlavním zdrojem příjmů serverové produkty, kde Nvidia získala 1,903 miliardy dolarů, což je o 97 % více než před rokem. Zde jde z velké části o začlenění Mellanoxu (ten prý v tomto účetním roce tvořil asi 10 % tržeb), bez něj by možná růst tržeb za serverová GPU byl „jen“ okolo 50 %.

Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY 2021 jednotlivé segmenty
Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY 2021, jednotlivé segmenty (Zdroj: Nvidia)

Automobilový trh získal Nvidii 145 milionů $ (meziročně o 11 % méně), profesionální grafiky Quadro 307 milionů $ (o 7 % méně meziročně), položka OEM a dalších tržeb byla 153 milionů, o 1 % více než před rokem.

Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY 2021 trend tržeb za posledních osm kvartálů
Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY 2021, trend tržeb za posledních osm kvartálů (Zdroj: Nvidia)

Příští kvartál už 5,5 miliardy?

Nyní v únoru až dubnu roku 2021 (pro Nvidii prvním čtvrtletí účetního roku 2022) už Nvidia předpokládá tržby 5,30 miliardy dolarů, ale jde o odhad s tolerancí plus minus 2 %, navíc asi schválně podhodnocený. V Q4 Nvidia dopadla o 200 milionů lépe, takže když si toto připočítáme, dá se čekat, že tržby firmy budou za tři měsíce 5,5 miliardy či více. Její celoroční tržby by pak mohly útočit na 22 a víc miliard dolarů, čímž by se mohla stát největší fabless křemíkovou firmou, jak jsme spekulovali už minule.

Galerie: Finanční výsledky Nvidie za Q4 FY 2021

Zdroj: Nvidia

Tržby Nvidie překonaly 5 miliard $ za kvartál. Kryptotěžba je prý 100–300 milionů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 8 hlasů

82 KOMENTÁŘE

 1. ..no a ja len doplním taký „detail“ že „čistý zisk 4,332 miliardy dolarů“ inak predstavuje najlepší výsledok v histórii firmy prekonávajúci aj roky 2018 – $4,141mld či 2017 – $3,047mld.

 2. Tržby v herním segmentu o 67% víc než před rokem… předpokládám, že čipy pro Switch a GFNow nebudou nějaká extrovně velká položka. Takže to vypadá, že Samsung evidentně vyrábět stíhá a musí vyrábět neuvěřitelné množství čipů, když podle Redmaxe jen malá část z toho je funkční 😉 Co se týče grafik prodaných těžařům, docela by mne zajímalo, jak k tomu odhadu 100-300mil došli. Jedná se o přímý prodej jen těch zkriplených (bez výstupů) grafik, nebo všeho, vč. foundersek, protože mohou mít přehled jen o tom, co, kolik a komu prodali sami. Kolik a komu prodali AiB partneři, na to asi těžko mají vliv.

 3. Kdyby jejich grafiky byly běžně k dostání tak bych jim to možná přál. Ale vzhledem k tomu jak to vypadá, a tady nemyslím tu nedostupnost, ale jejich až nadstandartní podporu těžařů jim přeju, ať se jim za to nedostane do rukou ARM.

     • No a to nic je přesně ve výsledku to samé co udělala Nvidia. AMD neudělalo nic a nic ho to nestálo. Nvidia udělala něco co je v boji s těžaři vlastně nic a stálo ji to nemalé úsilí. 🙂

      • Nvidia si to může dovolit. A věřím že by dokázali lehce zaříznout celou 3000 řadu, ale to by zase ty a tobě podobní vyřvávali jaké to je svinstvo.

      • No nemyslím si, že si může kterákoliv firma dovolit vyhazovat peníze z okna tak jak činí v tomto neúčinném omezování těžby Nvidia. U Intelu si to mysleli kdysi také a jak dopadli.

      • A odborník se hned pozná. Nemáte náhodou své tajné zdroje u Nvidie když přesně víte kolik peněz vyhodili z okna a že to bude neúčinné?

      • Jednak odborník nejsem ale logika mi říká, že tomu tak je. Zdroje nemám jenom přemýšlím. Zkuste to také namísto onoho konspiračního tématu se „zdroji“.

      • „logika“, „přemýšlím“ a pak z toho vypadne HřiboHejt 😀

      • To je opravdu tak těžké pochopit, že zásah do HW (ten se nedá obejít) je drahý a časově náročný? Navíc velice pravděpodobně by přišel až po splasknutí bubliny? Proto jsou v reálu možné změny firmware, biosu, nebo ovladačů. Ty se dají snadno obejít.

       Těžaři nejsou tupci kterým stačí aby jim PR Nvidie nabulíkovalo, že proto nim zakročilo.

     • Kdyby NV opravdu chtěla zkrouhnout těžaře, tak by nedělala CMP 90HX postavenou na nedostatkovém Ampere…
      Takže naočko zkrouhneme těžaře, ať si vylepšíme image u gamerů a ještě bonusem vyděláme přidanou marži na dražších mining kartách. 😉 Jak je vidno dle diskuse, úspěšná taktika.

      • A ty víš z jakého čipu je CMP 90HX? Co když jsou to čipy z výroby jsou vadné. Pokud budou vadné tensory nebo RT jádra nebo vady v částech určených pro videovýstupy, tak jsou ty čipy pro herní grafiku zmetky které nezle použít, v minerské grafice ale budou plnit svůj účel, to je win:win.

      • Těch GPU s vadou ve video výstupech IMHO bude málo.

       Pozor na to, že i GPU s vadou v tensor a RT jádrech můžou jít do GeForce – RTX 3080 má vypnutých tolik jednotek, že by měla vychytávat opravdu velké procento křemíků s nějakým defektem. TUdíž je dost velká pravděpodobnost, že většina těch GPU v těžních kartách bude funkčních z pohledu herního využití.
       Teoreticky by tam mohla jít nějaká horší sorta s horší energetickou efektivitou, ale i ta šla využít pro hraní (mohla třeba Nvidia vydat nějakou RTX 3070 Ti, která by měla proti RTX 3080 horší výkon a o trošku nižší cenu, ale pořád 320W TDP).

      • Nejde jen o vady na výstupech, máme tu video encode/decode bloky, rtx bloky atd. Tam je toho hromada co pro tezeni neni potreba.

      • Tak ono jde taky o to, ze CMP 90HX je jen jedna z celkem 4 chystanych karet, ale to uz by tak dobre nevyznelo, ze…

      • ehh si tipnu, že vadných jich nebude ani procento, však ono se časem ukáže, kolik jich je vadných, na starých minerských Pascalech se v pohodě dodnes hraje..
       leppard: naprosto irelevantní

      • Aznohh: Irelevantni naopak je, vypichnout si ze 4 karet jen tu 1, co se mi hodi do kramu. Sam o tom nemas vubec zadne informace, jen varis z vody. A ve zbytku tveho puvodniho prispevku se jen snazis vydavat svoje dojmy za fakta.

      • A co se mi hodí do krámu? Konstatování faktu? „Kdyby NV opravdu chtěla zkrouhnout těžaře, tak by nedělala CMP 90HX postavenou na nedostatkovém Ampere…“ co na tom nechápeš?

       Jo koukám na tvoje ostatní příspěvky, ty jsi jen fanatik co tu zuřivě napadá ostatní a na každého se snaží napasovat škatuli modrá/rudá/zelená… ale věcný příspěvek tu nemáš jediný… tak to pak jo. 😀

      • „A co se mi hodí do krámu? Konstatování faktu?“ – Ampere neni jedina nedostatkova architektura, ona momentalne je kazda nedostatkova, vcetne Turingu, na ktere jsou postaveny ty dalsi 3 karty…

       „Jo koukám na tvoje ostatní příspěvky, ty jsi jen fanatik co tu zuřivě napadá ostatní a na každého se snaží napasovat škatuli modrá/rudá/zelená… ale věcný příspěvek tu nemáš jediný… tak to pak jo. 😀“ – tak tu zase pak nezapomen placat neco o argumetacnich faulech ty fanatiku… 😀

      • „ona momentalne je kazda nedostatkova, vcetne Turingu, na ktere jsou postaveny ty dalsi 3 karty…“ Nechápu co tím chceš říct? Jako že Nvidie je pro hráče ještě větší svině, že jim kromě Ampere nedopřeje ani ten Turing a dává ho raději těžařům? Tak já myslel, že jsi NV fanatik a z tebe se vyklubal normální rudoch naočkovanej DeDeronem. 🙂

      • Tak to se moc omlouvam, ja myslel, ze si na blbyho jen hrajes… 😀

      • @leppard: Neřeš ho, největšího oddborníka na BTC minimálně v kotlině české. Hlavně že má jasno, že použité čipy Ampere jsou určitě v pohodě použitelné do herních karet a sprostá Nvidia okrádá hráče o možnost si je koupit.

      • Ehhh koukám nic se tu nezměnilo, Speedy ne a ne rozdýchat, že mu ujel BTC vlak, zatímco zlej Anzohh zabezpečil sebe i pár dalších generací. 😀
       Leppard v pohodě, omluva přijata, jen už tu červenou a DeDeho tolik nežer. 😀 Nvidia za to nemůže, že jsi AMD fanatik.

      • Honziku, radeji zustan u financi, v nich jsi urcite dobrej, tohle ti fakt moc nejde. 😄

      • Koukám že Simple Jack je jediný komu neujel BTC vlak, všem kolem něho ano. Už se bojí otevřít konzervu aby na něj nevybafl.

      • Ehh, HWSpeedy, to je ten toxický borec s nulovými znalostmi, jak tu má 13 příspěvků a každý bez špetky argumentu, jen napadání ostatních… ? 😀 Tady se opravdu nic nezměnilo. Až jednou Speedy napíše nějaký konstruktivní příspěvek, ve kterém nebude napadat ostatní, otevírám šampáňo. 😀

      • Hlavně že Simple Jack má těch argumentů plnou zádel. Běž si čekat abys mohl nakoupit BTC pro další generace spekulantů.

      • Díky za potvrzení…
       Já nakupoval své první Bitcoiny po $1700, nemám důvod přikupovat další. 😀 Naopak jsem část po $50k prodal, abych diverzifikoval riziko. 🙂

      • to přece nemyslíš vážně. všim sis jak herní trh poslední dobou vypadá? máš dojem že teď někdo bude řešit nějakou tvoji výhodnost nebo smysluplnost, když se vypařují i 1660S za 9kkč? přestaň fetovat tu modrou skalici, to se nedá.

  • Váš příspěvek je jen polopravda. Protože od této mantry přešli k jiné, že vše prodávají těžařům. Nic na tom, že šlo jen o nějaký nepotvrzený výkřik. Další mantra je to, že NVIDIA může za to, co dělají výrobci s jejich GPU a plně můžou za to, co dělají distribuční řetězce.

  • Jste si jistý, že jste to správně pochopil? Já zaznamenal že je jak AMD tak Nvidia obviňována z paper launch. To je z pohledu reálné dostupnosti nových produktů bohužel smutná realita. Právě tato situace žene ceny nedostupných zařízení nahoru a nafukuje zisky obou jmenovaných společností.

     • Karty jdou dražší už od výrobců grafik, kolik z toho navýšení dělá zvýšená marže pro NVIDIA a kolik pro výrobce, prosím tvrdá data.

      To že pak Alza prodává grafiku při launchi za 15 tisíc místo za 9, tak kde je ten rozdíl? Ok, tisícovka končí ve státní kase na DPH, kolik z 5 tisíc navýšení sebere NVIDIA, kolik výrobce karty, kolik distributor a kolik alza? On si na tom přihodí asi každý v tom řetězci, protože proč by na té nehynoucí poptávce nevydělali.

      Ale jak říkám chci tvrdá data kolik z těch peněz navíc končí jako zisk jednotlivých subjektů – výrobce čipu, výrobce grafiky, distribuce, maloobchod.

      Díky

      • Myslím že se říkalo, že při poslední těžební mánii přímo AMD a Nvidia zvýšily i svoje ceny účtované výrobcům karet, aby z toho nafouknutí cen taky něco měly.
       Ale jestli to teď probíhá, to těžko říct – takové věci jsou dost strážené tajemství, takže se o tom nedozvíme.

       Logicky když firmy o cenách GPU s odběrateli nějak jednají a není už uzavřená z dřívějška nějaká fixní smlouva, tak v momentě, kdy poptávka převyšuje nabídku, má výrobce zesílenou pozici a může si dovolut nasadit vyšší požadavek.

      • To by jsi chtěl po Hřibovi moc. Ten se ohání jen svými představami jak je Nvidia špatná. Já jsem přesvědčen o tom, že AMD i Nvidia dodávají čipy za pořád stejné ceny. Nedovedu si představit, že mám jako výrobce grafik nějakou smlouvu s dodavatelem GPU a najednou bych mu začal fakturovat naprosto jiné ceny.

      • komplik 3.3.2021 at 20:50

       Samozřejmě, že na tom vydělávají i výrobci karet. Ale stačí se přece podívat jak jdou nahoru akcie AMD a Nvidie. Ty akcie totiž reflektují příjmy a výdaje celé společnosti tedy tržby za procesory i náklady na jejich výrobu.

      • HWSpeedy, že ty si něco nedovedeš představit nic neznamená… Nevíme nic.. ty smlouvy budou na počet ks, příp. rámcové smlouvy na určité období. Poté se uzavírají nové za nových podmínek. Ty smlouvy budou obsahovat pasáže, kde bude psáno, že při zdražení vstupů může výrobce čipů adekvátně zdražit atd.. tam se schová leccos. A to v případě jak NV, tak AMD. Vzhledem k dominanci NV a brutálnímu převisu poptávky tu výrobci grafik tahají za tu kratší část provazu..

       Že by se v NV i AMD jen dívali, jak ostatní zdražují a rejžují, tak tomu opravdu nevěřím.. 🙂

      • HWSpeedy 3.3.2021 at 21:56

       Není špatná ani Nvidia ani AMD ani Intel. Oni se jenom chovají tak jak jim to tržní prostředí dovoluje. Stačí porozumět tomu tržnímu prostředí a pochopíte, že to kolik z ceny procesoru zaplatí objednavateli výroby je nepodstatný fakt. Podstatná je cena za kterou to prodají a jaký zisk po odečtení nákladů z toho mají.

      • To jsou kecy. Mám info přímo z distribuce a napálené ceny jsou už od výrobců. Tam si každý v tom řetězci AIB – distributor – prodejce přihodí svoje..
       Jaké jsou ceny čipů pro AIB to nevím, ale tak nějak tuším.. 😀 V AMD i NV by byli padlí na hlavu, kdyby na převisu poptávky nechtěli vydělat něco extra. Není to charita..

      • ty tvoje tušení známe, mají stejnou hodnotu jako tvoje „insider infa“.

      • Tak aspoň neplácám vymyšlený kraviny jako ty, viz „Pouze prodejce“ 😀 Plácnout takovou nepodloženou blbost, tak taky nevím jak z toho ven. 🙂

      • Nepodloženou blbost? Tak podlož změny VO cen jednotlivých modelů jednotlivých AIB od prosince 2020. Něco ověřitelného, rádi se podíváme.

      • Zavolej si nákupčímu např. do AT Computers, kteří vozí tisíce karet do ČR a pozeptej se ho. Pokud bys měl přístup do distribuční sítě, tak bys mimo jiné viděl jaké jsou reálné ceny karet v distribuci – za kolik kupují koncoví prodejci.

      • Já nebudu nikam volat, ty meleš o vymyšlených kravinách, nebudeš mít problém to doložit, ostatně jako s tvými tvrzeními vždy, že.

      • Aha, takže ty jsi tu první napsal tvrzení, že na zvýšených cenách vydělává pouze prodejce a já mám něco dokládat? 😀 😀 A kdy to doložíš ty?? 😀
       Evidentně nemáš ani přístup do distribučního řetězce, takže se ukázalo jak moc vaříš z vody.

      • Jen se vložím. Koncem roku byla cena na distribuci za např Asus ROG 3080 OC verzi cca 19000 bez DPH. Aktuální cena je cca 28k bez DPH.