Ampere je tady: Nvidia odhalila novou architekturu a GeForce RTX 3090, 3080 a 3070

310

První tři grafiky Ampere odhaleny, podívali jsme se na zoubek jejich parametrům i tomu, čím je architektura nová. Přináší překvapivé zdvojnásobení FP32 shaderů, RTX IO, 8nm proces Samsungu. A podle Nvidie je to vůbec největší generační posun, co kdy u GeForce nastal…

Včera v šest večer nastal, jak Nvidia před časem avizovala, den odhalení herních grafik Nvidia Ampere neboli nové generace GeForce RTX 3000. Na videu vysílaném z kuchyně CEO firmy Jen-Hsun Huanga (neboť v USA pořád koronavirus zuří o dost hůř, než u nás) Nvidia představila karty a výkonnostní zlepšení, které od nich očekává: údajně má jít o vůbec nejvýznamnější generaci grafik GeForce v historii vůbec.

Dále už máme plné specifikace a také architektonické detaily a ty jsou již o hodně zajímavé. Ampere má totiž velmi překvapivé novinku ve výpočetních jednotkách, která zvedla počty tzv. „Cuda jader“ (lépe řečeno shaderů) na dvojnásobek. A i nějaké další přínosy, o kterých jsme doteď netušili.

Předchozí
Následující

Ampere: očekávaná architektura s dvojím velkým překvapením

Asi největším překvapením večera je, že karty Ampere mají v oficiálně představených specifikacích dvojnásobný počet shaderů, než říkaly prezentace, které na své letáky napsali výrobci karet, kteří evidentně do poslední chvíle byli ponecháni v neznalosti. Toto je zdá se ta největší architektonická změna v Ampere.

Dvojnásobný počet FP32 shaderů

Vypadá to, že Nvidia zvýšila počet FP32 ALU na jeden výpočetní blok SM na dvojnásobek. Protože Nvidia počítá jednu FP32 ALU neboli „lane“ v SIMD vektoru grafiky jako jedno Cuda jádro, je výsledkem, že GPU teoreticky dokáže udělat se stejným počtem bloků SM dvojnásobný počet FP32 operací.

Nvidia tímto tedy místo 64 shaderů (FP32 ALU/lanes) na jeden SM nyní do jednoho bloku nasadila 128. Jak je to přesně implementováno, není jasné. Ale už u VoltyTuringu Nvidia udělala to, že na každou jednotku FP32 přidala ještě jednu jednotka schopnou paralelně počítat operace INT32.

Odhalení grafik Nvidia GeForce RTX 3090 RTX 3080 a RTX 3070 s architekturou Ampere 10 Zdroj: Nvidia

Je tedy možné, že teď nyní Nvidia přidala paralelně i třetí jednotku, tentokrát ale replikující FP32 (a chvíli si možná sama nebyla jistá, zda to bude prezentovat jako shader navíc, nebo ne? Pokud tedy nešlo o záměrné matení nepřítele/spojenců). Zde čekáme na architektonické detaily. Ovšem každopádně toto vytváří potenciál k navýšení teoretického shaderového (výpočetního) výkonu na dvojnásobek.

Odhalení grafik Nvidia GeForce RTX 3090 RTX 3080 a RTX 3070 s architekturou Ampere 11 Zdroj: Nvidia

Třetí generace Tensor jader (pro AI, DLSS)

Architektura Ampere pro karty GeForce také přejímá novou generaci akcelerátorů pro maticové operace neuronových sítí, tzv. Tensor cores, z výpočetní verze architektury, kterou Nvidia prezentovala na jaře v akcelerátoru A100. Mají celkově větší výpočetní kapacitu s dvojnásobným výkonem v FP16. A také podporují funkci Structured Sparsity, která eliminuje z výpočtů část (nevýznamných) dat.

Druhá generace RT jader pro ray tracing

Také RT jádra by měla mít vyšší výkon, ale víc specifik k tomu zatím nemáme. Mají být schopná až 2× počtu operací hledání průsečíků s objekty. Jejich princip fungování asi ale zůstal stejný či podobný jako u Turingu (více o něm najdete zde). Akcelerují tedy část ray tracingových výpočtů, a sice procházení hierarchické struktury bounding volume boxů a poté samotných trojúhelníků v objektu. Začátek takovéhoto sledu operací iniciují shadery jako dříve a také finální vypočítání bodu je dílem shaderů.

Míra akcelerace raytracingového efektu se tedy zřejmě nezměnila (to je asi dáno také tím, jak Microsoft v standardu DXR tento postup ray tracingu koncipuje), jen se zvýšil výpočetní výkon, který RT jádra pro akcelerovanou část postupu mají k dispozici. Nvidia ukazovala slajd ukazující nárůsty výkonu v ray tracingu proti Turingu, kde zrychlení byla od nějakých 1,6× až po 2,1×. Nejlepší bude to ovšem posuzovat až z reálných testů.

Odhalení grafik Nvidia GeForce RTX 3090 RTX 3080 a RTX 3070 s architekturou Ampere 14 Zdroj: Nvidia

RTX IO: Akcelerovaná dekomprese textur

Kromě ono překvapení s jednotkami FP32 (zvěst o tomto mimochodem přinesl už před časem leaker Kopite2Kimi, ale uváděl, že není moc zaručená) ale přineslo odhalení Ampere ještě jednu novinku, která je hodně pozoruhodná a kterou zdá se neuhádl nikdo. V představení architektury Xboxu Series X jsme psali, že Microsoft integroval akcelerátory určené k dekompresi textur při načítání ze SSD. To dovoluje je rychleji dostat z úložiště do grafické paměti a tedy je možné jich část držet mimo a šetřit tím její kapacitu.

Odhalení grafik Nvidia GeForce RTX 3090 RTX 3080 a RTX 3070 s architekturou Ampere 15 Zdroj: Nvidia

Nvidia teď odhalila, že podobnou funkci má už i GPU Ampere. Jmenuje se RTX IO a údajně až 100× vylepšuje propustnost načítání textur z HDD/SSD při 20× snížení zátěže CPU. Na slajdu, ke Nvidia funkci prezentuje, slibuje, že s SSD pro PCI Express 4.0 ×4, které má rychlost čtení 7000 MB/s (taková teprve přicházejí, viz Samsung SSD 980 Pro nebo Sabrent Rocket 4 Plus a jiná SSD s Phisonem E18), má použitá komprese dosáhnout efektivní propustnost až 14 GB/s.

Odhalení grafik Nvidia GeForce RTX 3090 RTX 3080 a RTX 3070 s architekturou Ampere 16 Zdroj: Nvidia

Nvidia tvrdí, že dekomprese tolika dat by potřebovala až 24 jader CPU (těžko posoudit, tato čísla raději berte s rezervou…), ale dekomprese v grafice pomocí RTX IO má snížit spotřebu na půl jádra CPU. Důležitý je také ten rozdíl, že data zřejmě pomocí DMA plynou rovnou z SSD do GPU, ne oklikou přes CPU a RAM. Je možné, že čísla Nvidie jsou pro nějaké extrémní situace, nezdá se moc reálné, že by hry najednou konzumovaly tolik dat najednou, nebo aspoň ne běžně. Nicméně tato technologie by do budoucna otevírala potenciál pro mnohem agresivnější streamování textur z úložiště, než bylo možné bez podobného offloadu.

RTX IO by mělo být kompatibilní s technologií Microsoftu (DirectStorage), takže uvidíme, zda se z tohoto stane standard DirectX, který by podporovala i GPU jiných značek. Pokud má něco takového Microsoft v Xboxu, je možné, že to k tomuto spěje. Ale zatím těžko říct, zda se jeho způsob akcelerace přímo dostal i do Radeonů architektury RDNA 2, nebo to bude až v nějaké další generaci.

HDMI 2.1, VirtualLink zrušen

Karty Ampere budou vybavené třemi výstupy DisplayPort 1.4a a jedním HDMI 2.1 (vítaná novinka), naopak zdá se postrádají USB-C výstup VirtualLink, který byl jednou z novinek Turingu (zdá se že neúspěšnou).

Maximální podporované rozlišení je 8K. Nvidia dokonce ukazovala propagační video ukazující hraní v 8K na RTX 3090 s frenetickými reakcemi sledujících youtuberů, ale to možná opět bylo pomocí DLSS. Opět asi platí, že je lepší počkat na nezávislé recenze.

Proces: 7 nm tak přece 8 nm

Kde vás naopak Nvidia trošku zklame, je výrobní proces. Nakonec se totiž leakeři prve nepletli, když mluvili o 8nm procesu Samsungu. Ačkoliv výrobci karet měli na uniklých letácích už vysázeno, že proces je „7nm“, Jen-Hsun Huang při uvedení mluvil o procesu „8N“. Je to sice pro Nvidii speciálně vyladěný, ale stále 8nm proces Samsungu. Pokud jde o vyladěný derivát procesu 8LPP, pak jde nakonec o evoluci 10nm technologie. 7nm proces Samsungu s EUV by dost možná měl lepší spotřebu a čip by byl asi menší, ale jak moc velké zlepšení by to bylo, se nikdy nedozvíme. Proti Turingu (proces 12FFN byl derivát 16nm procesu) jde pořád o posun o celou generaci.

Odhalení grafik Nvidia GeForce RTX 3090 RTX 3080 a RTX 3070 s architekturou Ampere 12 Zdroj: Nvidia

V největším čipu Ampere (snad označeném GA102) je podle Nvidie 28 miliard tranzistorů, ve srovnání s 18,6 miliardami v 12nm TU102 (RTX 2080 Ti). Pokud jste tedy viděli „úniky“ mluvící o dvojnásobku tranzistorů, byly to vymyšlené spekulace, reálně je navýšení zdá se o 50 % a něco. Nvidia ještě nesdělila oficiálně plochu, ale čip GA102 by podle starších úniků mohl mít 627 mm².

Energetická efektivita?

Velkým tématem úniků o Ampere byla vysoká spotřeba a to, zda to znamená špatnou energetickou efektivitu. Je ale jasné, že výkon zároveň stoupne, což by mělo spotřebu víc než kompenzovat. Jen-Hsun Huang v prezentaci řekl, že Ampere je až 2× efektivnější, přičemž to je asi lehce zaokrouhleno, protože ve slajdu je napsáno zlepšení o 1,9×. Ovšem toto může být trošku selektivní údaj. Vypadá to totiž, že nejsou srovnány rovnocenné modely (třeba RTX 2080 Ti proti RX 3090). Místo toho Nvidia vzala maximální výkon Turingu u 250W RTX 2080 Ti a uvádí, že na stejné FPS bude Ampere stačit něco přes 120 W.

Toto však dost možná není údaj pro reálnou grafiku (viz čtvrtou stranu článku, RTX 3070 výkon RTX 2080 Ti potřebuj e 220W), ale pro hypotetické podtakování největšího čipu GA102, což zveličuje výhodu Ampere. Můžete vidět na grafu, že se srovnává hodnota pro Turing na horním (a tedy horším) konci křivky efektivity s výsledkem pro Ampere na spodním (a tedy výrazně výhodnějším) konci křivky efektivity.

Odhalení grafik Nvidia GeForce RTX 3090 RTX 3080 a RTX 3070 s architekturou Ampere 13 Zdroj: Nvidia

Ono 1,9× tedy asi nadhodnocuje zlepšení, které Ampere a 8nm proces přinese, reálně asi bude lepší srovnat RTX 3090 a RTX 2080 Ti, což by měly ukázat rcenze.

Ovšem pozor, toto přibarvenéé srovnání byste asi neměli Nvidii moc vyčítat. Když uvádělo srovnání efektivity GPU konkurenční AMD, používalo podobná zavádějící srovnání, například použití nějakého efektivního a rychlého modelu nové řady a srovnání s poměrně pomalým modelem starší generace, který má ale třeba uměle nadhodnocené TDP nebo hodně vysoké napětí. Při srovnání třeba poměru skóre v 3DMarku lomeno TDP pak vyjdou nerealisticky vysoká zlepšení (mezi 28nm oficiálně 180W Radepnem R7 280X a 14nm 110W Radeonem RX 470 například „vycházelo“ až 2,8×). V krátkosti – opět si raději s hodnocením počkejme na normální recenze.

Článek pokračuje na další straně parametry karty GeForce RTX 3090, nejvýkonnějšího Ampere.

Galerie: Představení grafik Nvidia GeForce RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070 a architektury GPU Ampere

Předchozí
Následující

310 KOMENTÁŘE

 1. No vypadá to dobře, ale co bude za grafiky použito v nastupujících nových konzolích ?
  To se tedy rozevřou nůžky mezi HW PC a konzolí ještě daleko více.
  Jsem tedy zvědavý na nějaké pořádné testy, třeba ve flight simu 2020 kde moje 2080s hrubě nestíhá 😀 Ale je to blbě optimalizované.

  • v nových konzolích bude něco o výkonu kolem RTX 3070, jde to celkem jednoduše odhadnout, porovnej výkon 9TFLOPS 5700XT a 10TFLOPS RTX 2080, pak se podívej na parametry RTX 3070 vs parametry RTX 3080, zjistíš že 3080 bude cca o 40% nad 3070, podívej se na digitalfoundry kde mají RTX2080 vs RTX3080 a výkon se pohybuje bez RT kolem +60-80%, z toho zjistíš že RTX 3070 bude o 25-35% nad RTX 2080. GPU v XBOX series X má výkon 12TFLOPS, srovnej s číslem RX 5700XT, přidej procenta a počítej s nějakým architektonickým gainem(RDNA1 vs RDNA2) a jsi cca na výkonu RTX 3070.

    • to by byla RDNA 2 obrovskej fail aby s 12TFLOPS nedala RTX 2080 když RX5700XT s 9,7TFLOPS jí špale na paty(rozdíl výkonu cca 10%) v teoretických číslech je rozdíl 4,4%(9,7TFLOPS vs 10.1TFLOPS), to by musel poměr TFLOPS x reálný výkon o desítky procent dolu ale čeká se logicky nějaký nárůst.

     Osobně si myslím že bude 20% nad RTX 2080 ale přímý přístup u konzolí k HW bez nadstaveb dovolí toho výkonu více, takže ta RTX 3070 je prostě +- střízlivej odhad

     • Co som si vsimol, tak TFLOPsy sa tazko porovnavaju. Urcitu vypovednu hodnotu maju v ramci rovnakej generacie GPU. Ale nedaju sa porovnavat napriec roznymi generaciami. A podla mna ani voci specializovanym cipom ako je v konzolach. Uvidime pri testoch co ukazu.

      • porovnávat mezi architekturama se nedaj, stačí se podívat na RTX 2080 co má 10TFLOPS a na RTX 3080 co má 30TFLOPS a v rasterizaci dle DF i grafů nV je rozdíl v průměru něco přes 70%, přitom teoretické číslo hovoří o +200%, jenže pokud znáš vztah mezi reálným výkonem a teoretickým u konkrétní architektury a znáš vztah reálných výkonů mezi architekurama tak to spočítat můžeš, ano neznám reálný výkon x teoretický u RDNA2, jen odhaduju že bude o cca 10-15% vyší než u RDNA1 což si myslím že je střízlivej odhad nohama spíše při zemi.

      • Podla NV ma RTX 3070 az 20 Tflops v shader vykone. XboX Series X ma 12 TFlops. Podla mna aj taky vykonovy rozdiel medzi nimi bude.

      • tak znova, 9.7TFLOPS RX 5700XT vs 10,1TFLOPS RTX 2080, podívej se na rozdíl v reálným výkonu. RTX 2080 je o 10% výkonější při o 4.4% vyším teoretickým výkonu.

       pak se podívej na digitalfoundry kde porovnávaj 10,1TFLOPS RTX2080 proti 30TFLOPS RTX 3080. RTX 3080 je tam asi o 73% v průměru v rasterizaci(bez DLSS/RT) reálně výkonější při o 200% vyším teoretickým výkonu,

       poronej si vztah reálného výkonu mezi RDNA 1 a Turingem, porovnej si vztah teoretického výkonu mezi Turingem a Ampere a zkus se zamyslet nad tím jestli 20TFLOPS RTX 3070 bude výrazně výkonější od 12.6TFLOPS RDNA2

       pokud ani teď nemáš jasno tak tleskám Huangovi k těm TFLOPS údajům, dobrej tah

      • Presne jak pise Arg, neda se to podle TF 1:1 srovnavat a platilo to tak vzdycky. Huang je mazana liska, ktera to jen chytre vyuzila v marketingu..

      • je mazanej, moc dobře ví že jediný číslo o výkonu u konzolí je TFLOPS, a tak to vynásobil dvěma, když se podíváš na GCN vs RDNA1 tak na 1TFLOPS u RDNA1 je o cca 30% rychlejší než u GCN, když by Huang nechal TFLOPS počítat klasicky tak by 1TFLOPS Ampere vs Turing byla o taky cca 30% ve prospěch Ampere, jenže RTX3070 by měla stále 10TFLOPS a to by bez možnosti přímýho srovnání s konzolema nevypadalo dobře, tímhle zachoval pocit výrazně vyšího výkonu, v segmentu dedikovaných GPU na TFLOPS nikdo moc nekouká, tak mu to asi nijak komplikovat život nebude, tam na přímý srovnání s RDNA2 dojde

      • O tom práve píšem, že sa to porovnávať nedá. Tých 20 a 30 TFlops sú pekné marketingové čísla. Ja len hovorím, že ani u konzolových GPU nevieme aký bude reálny výkon len na základe TFlops. A nedá sa to s ničím porovnávať, keďže to APU pokiaľ viem nie je čísté RDNA2 ale nejaký custom mix medzi architektúrami GPU od AMD. A sám neverím, že by XboX Series X malo výkon ako RTX 3070 aka RTX 2080 Ti. Ale nechám sa prekvapiť a ak by to tak bolo, budem len rád. 🙂

      • tentokrát se nehovoří o custom ale přímo o RDNA2, v podstatě půjde o RDNA2 s Renoirem. Na žádný exotiky to nevypadá, jedinej rozdíl bude sdílená paměť, ono dříve se ty návrhy čipů netrefovali třeba do termínu vydání nových architektur tak to byl mix s prvky nový a starý generace, teď to vychází a použije se to nejnovější.

       btw. na tom sektoru si správně všímají že se Huang snaží odradit lidi od nových konzolí a tak dal teoretická čísla dvojnásobně, na zaákladě architektury mohl již u Turingu.

      • Konzole bude vždy omezena celkovou spotřebou, PS4 mi žere většinou kolem 140W. Ve chvíli kdy NV postupně zvedá TDP mainstreamu ze 150W (1070) , přes 175W (2070), 215W (2070S) po dnešních 220W u 3070, tak je velmi obtížné s tímto držet krok při zachování rozumné spotřeby celé konzole.

      • Myslím, že Nvidia tu spotřebu v mainstreamu nezvedá sama, AMD ji zdatně sekunduje. I když se RDNA2 povede, nevěřím, že si na adekvátní výkon taky nepápne.

      • nV ale z firmy mající nejlepší dostupné procesy po Pascalu trochu odbočila, takže bych nevynášel brzký soudy, důvod může bejt jednoduše ten že zvedat to TDP musí protože proces

      • Aznohh 2.9.2020 at 15:55
       „Konzole bude vždy omezena celkovou spotřebou, PS4 mi žere většinou kolem 140W.“
       Souhlas, ale u konzoli je podstatna jeste jedna vec – stabilita a vydrz. Jinymi slovy se to da popsat jako „schopnost uchladit se a fungovat“. Coz vlastne souvisi se spotrebou, kterou jste zminoval.
       Spousta uzivatelu konzoli jsou totiz BFU, kteri to leckde pozaviraji do skrinek a pak na tom par hodin pari hry. Pri velikosti tech casu, ktere nesmi byt moc velke a tezke, by se pripadne „APU“ s prikonem 350W spolehlive propalilo az do sklepa 😉
       Ja to treba vidim na PS4Pro, ktera ma co delat, aby se uchladila i v otevrenem vetranem prostoru.

  • Mě tedy vychází že 3080 má při hrubém pohledu stejný poměr cena/výkon jako 3070, dokonce bych si tipnul že může být i o něco lepší, ale to už bude spíše na úrovni chyby zaokrouhlování

   Proto mi přijde 3080 jako lepší volba. Dosud se u těch top karet za výkon připlácelo, teď to vypadá že nikoli

    • Připlácelo se za vyšší řadu…

     Rozdíl ceny mezi 2070 a 2080, popřípadě 2070S a 2080S rozhodně nebyly 40% výkonu kdežto cena byla 40% od sebe. Ale to není specifikum jen Turingu, když vyšly Pascaly tak 1080 byla o cca 20% výkonnější než 1070, ale 699 vs 449 rozhodně není 20%, ani po uvedení 1080Ti, kdy cena 1080 šla na 549 a 70 šla na 379 nelěla 1080 stejný poměr cena/výkon jako 1070, když pak půjdeme na Mawxel tak jsme na tom zase stejně. 80 řada měla horší poměr cena/výkon než 70.

     Nyní ta cena je o 40% vyšší ale podle dostupných čísel bude mezi 3070 a 3080 právě těch cca 40% výkonu rozdíl. Tzn jak 3070 tak 3080 budou mít stejný poměr cena výkon

 2. Take se teda obavam, ze tohle RTG nerozdycha. RDNA2 vypadalo famozne, ale ted je jasne, ze konzole dostanou od PC na prdel a je otazka, jestli ma teda AMD jeste neco v supliku schovaneho. Doufejme, ze ano, ale moc tomu neverim.

  • Já bych s tím zatím počkal. AMD mívalo stejně nabušené výpočetní jednotky, které ale nedokázalo až na výjimky využít. Nvidia samozřejmě není AMD, ale i tak bych poměrně váhal s důvěrou v to, že RTX3000 budou mít ve všech hrách výkon o tolik vyšší. V nových a optimalizovaných RTX titulech snad, ale starší hry IMHO budou mít nárůsty menší.

   S konzolemi je to taky trochu jinak, ty mají specializovaný HW a navíc se hry vyvíjejí vysoce optimalizovaně právě pro tento HW. Stačí se kouknout, jak poměrně dobře vypadají hry pro PS4, který má dnes z pohledu PC naprosto zastaralý a nevýkonný HW; samozřejmě u titulů typu Battlefield, kde se primárně vyvíjelo pro PC, je to vidět, jinde ale tolik ne.

      • no nevim..jejich DLSS analyzy ze zacatku…jejich „RTX“ hodnoceni… Mne osobne nektere jejich analyzy prijdou malo kriticke. Jsou prilis „pozitivne ladene“ ve smyslu, nechceme si nikoho „znepratelit“.
       Nicmene „cherry pickup“ je mysleno neco jineho..maji jen par her, az to vyjde jako „30 games“ test na HWUnboxed, tak to budu povazovat za opravdu solidni zdroj.

      • V tom DF preview je jasně řečeno, že ty hry jsou předem zvolené Nvidií. Tím nechci zpochybňoval nárůst výkonu Ampere… i kdyby to bylo v širším okruhu her „jen“ 60% nad Turing, tak by stále šlo o parádní nárůst.

    • Pokusím se ti to přeložit z tomboštiny: „Počkej jen na ty jeddinné správné nezávislé a nejobjektivnější testy odd největšího oddborníka a aDDmina, ze kterých budde jasně vidditelné, že nové RTX karty jsou největší fail na světě a nvidie na nich zbankrotuje, protože AMDD karty je rozddrtí jak nic.“ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

     • Pismenkovej, ze jsi docela hloupej, to jsi tady prokazal mnoha svymi prispevky..to ze jsi jeste hloupejsi, kdyz potrebujes komentovat, ze nekdo napise, ze je vzdycky dobre pockat na ofiko testy..to uz docela prekvapuje. To ze se zacnes u toho odvolavat na nejmenovany server z tebe ale dela nekoho na urovni mistniho CK kasparka.
      Ale tak kazdy ma volbu ze..

      • Ja muzu brecet tak maximalne nad tvou hlouposti..ale to je neco, co ty stejne nechapes.

      • „Nemusíš, nejsem takový hlupák abych si kupoval RX5700XT.“
       .. koukam ze jsem to trefil u Tebe celkem spravne. Tva inteligence se meri tim, jestli si koupis 5700XT nebo ne 😀 A co rohliky, ty umis taky kupovat nebo to radeji nechavas na mamince? 🙂
       O jeee..ty tomu davas 😀

      • tombomimo: Vážně si myslíš, že když budeš o ostatních neustále tvrdit, že jsou hlupáci, že se z tebe stane chytrý člověk? Sám vidíš, že to nepomáhá, tak s tím něco udělej.
       Tobě očividně maminka rohlíky nekupovala a tak si skončil jak si skončil – neúspěšný, zapšklý člověk – internetový troll.

      • Hele greenhorne, co kdyby jsi na chvili zapnul hlavu co mas na krku a napred se podival, proc vubec takovy prispevek vzniknul..ale to by clovek po tobe chtel moc co..
       A co tobe, kupovala maminka rohlicky, kupovala?

      • oldass: tak se laskavě koukni, kdo začal rýpat, urážet a trollit jako první – nebyl to rozhodně Tombomino.

      • oldass je typický fanatik modro/zelené, cokoliv jiného napadá a rýpe, něco jako Maďar, jen tu není tak často

   • Cena je nastavená velice kompetitivně. Nejen proti AMD ale i proti MS a SONY. S cenou 3070 a jejím výkonem bude daleko menší motivace koupit konzoli než počítač protože počítač nebude stát několikanásobně více.

    Druhá věc je nacenění proti AMD. To že AMD ví co NV připravuje a obráceně je realita, na to není třeba průmyslová špionáž, vývojáři těch čipů mají představu o tom co s tím lze a nelze dělat a kde lze získat výkon, příkladem je ta dekomprese dat na GPU, tudíž streamování přímo z disku do GPU, to co představila PS5 a jistě bude mít i RDNA2 od AMD má i NVIDIA.

    To je jako v minulém století francouzi udělali Concorda a rusáci chtěli vlastní nadzvukový dopravák, Výsledný Iljušin téměř k nepoznání od Concordu, hodně lidí obvinilo rusko ze špionáže, jenže experti na konstrukci letadel měli jasno hned: Je jedno zda francouzký, americký nebo ruský počítač, když do něj zadáte parametry jako rychlost, kapacita, dolet, tak vám nemůže vyjít nic co by bylo naprosto odlišné

    • Nová konzola cez 599 eur pravdepodobne nepôjde a teraz si skús postaviť PC s podobnými parametrami, ale grafika bude RTX 3070.
     Ceny z Alza.sk:
     CPU: AMD RYZEN 7 3700X – 323 eur
     Doska: ASROCK B550M-HDV – 93 eur
     Grafika: RTX 3070 8GB – ~500 eur
     SSD: GIGABYTE AORUS Gen 4 SSD 1 TB – 199 eur
     RAM: Corsair 16GB KIT DDR4 3600MHz CL18 Vengeance LPX Black – 77 eur
     Mechanika: ASUS BW-16D1HT – 81 eur (napalovačka, iné nebolo na Alze, ale prehrávače do obývačky sú za podobnú cenu)
     Zdroj: GIGABYTE G750H – 83 eur
     Skriňa: Zalman T7 – 30 eur
     Výsledná cena je 1386 eur a to som bral, čo možno najlacnejšie veci, Box chladič k procesoru, lacná skriňa, chýba myš aj klávesnica. Ja osobne by som si kúpil drahšie komponenty.
     Toto má byť tá motivácia, prečo ostať pri PC? Sorry, ale mňa táto výsledná cena veľmi nenadchla, veď len tá grafika stojí toľko, čo celá konzola a za ušetrené peniaze si môžeš kúpiť nové hry a keď ich dohráš, tak ich vieš stále predať na bazoši, čo na PC už nevieš, pokiaľ to Sony a MS nebude viazať na nejaké konto.

     • Takovato porovnavani bez nastavenych kriterii, co je klicovym faktorem pro vyber, nemaji zadny smysl. Resp. z vaseho prispevku jsme pochopil, ze tady je klicova cena. Pokud byste uvazoval klicovym faktorem treba univerzalnost, tak je konzole i za 100 EUR nesmysl oproti PC za 1000.
      Kazdopadne pekny souhrn cen, ja jsem v jednom predchozim vlakne udelal srovnani s PC za 50k CZK, kde jsem se snazil zohlednit i zivotnost min. 4 roky pro konfortni hrani pri High/Ultra detailech (muj subjektivni pohled). Byl to ale odhad na zaklade zkusenosti bez vyctu komponent a cen, se kterym jste si vy naopak dal praci. Takze za toto diky.

      • Pre mňa je cena, respektíve výkon/cena hlavné kritérium, ale napríklad gogo1963 má pravdu, že keby na konzolách neboli hry, ktoré chcem napríklad Hack&slash a strategie, tak pre mňa konzola nemá význam.
       PC je univerzálnejšie, ale väčšina ludí, ktorí si kupujú herné PC, tak ho nebudú mať aj na prácu a web surfing, video prehrávanie zvládne aj tá konzola.

     • nonstop plácání o konzolích … kdo ji chce a ví, proč ji chce, ten ji má, nebo si ji koupí … nevěřím, že by se našlo 1% hráčů kteří by se rozhodovali ke koupi konzole na základě ceny pc vs konzole … počítač má doma dneska skoro každý a kdo na něm chce solidně dělat, nemá celeron a 500GB HDD … dokoupí jen solidní grafiku a dělá co chce … na konzole můžeš jen hrát … další věc je, že spousta hráčů hraje hry, které na konzolách nejsou a nebudou a jso to desítky milionů mmo, fps hráčů … i kdyby dávali konzuole zdarma, nemají důvod brát …

      • S tými hrami máš pravdu, páči sa mi cena konzol a výkon je dosť slušný, ale bez hier, ktoré chcem hrať je to zbytočné.

     • Samozřejmě že konzole bude levnější a PC s tím výkonem nepořídím. Tady jde o to zda konzole budou přetahovat PC hráče a naopak zda PC budou přetahovat konzolové hráče.

      Je zcela běžné že v různých diskuzích člověk vidí vyjádření „při těhle cenách PC si raději koupím konzoli“

      A těmi cenami šlo třeba o papírové srovnání nové generace konzolí s aktuálním HW, kde parametrově sedí jen 2080Ti za obvyklých 1200 USD, tedy PCčko za cca 1600-700 dolarů+

      Po vydání RTX3070 parametrově podpbně výkonné PCčko jako ta konzole postavím za 900-1000 dolarů, což už pro mnohé bude částka za kterou raději zůstane u PC než u konzole, případně přesvědčí více konzolistů na přechod k PC.

      To byla pointa na kterou jsme narážel a kterou tady jeden uživatel permanentně překrucuje a snaží se můj názor schodit, jenže stejný názor na to má i spousta novinářů

      Ano lidi jako DD a jeho fanklub z toho dělají obavy NV před AMD, někdo z toho dělá boj proti novým konzolím, někdo to komentuje tak že NV tímto nedává prostor k pochybám kde bude u nových grafik poměr cena/výkon, a kdo mu bude panovat. NV si na 3Q navýšila odhadované tržby o 1 miliardu dolarů proti 2Q, pokud v tom není dodávka nějakého superpočítače tak to může nahnat jedině obřím prodejem herních grafik.

      S nasazenou cenou pro spoustu lidí nemá cenu čekat na konkurenční nabídku protože pokud v nějakém scifi scénáři nabídne 10% víc výkonu při 10% nižší ceně tak je to irelevantní protože pro většinu hráčů, tak jak mi tu i jistý člověk stále připomíná, je i současná grafika za 400-500 dolarů výkonově overkill, s čímž souhlasím, na FHD a 1080p Ultrawide si na 2070S zahraju vše včetně RT na max detaily a 60+ FPS. Nemám důvod upgradovat. Lidí kteří chtějí vysoké detaily i vysoké FPS nebo vyšší rozlišení než FHD je hodně a ceny jsou velice příznivé.

      • „To byla pointa na kterou jsme narážel a kterou tady jeden uživatel permanentně překrucuje a snaží se můj názor schodit, jenže stejný názor na to má i spousta novinářů“
       To myslíš mňa?

       BTW pre neskúseného hráča začínajúceho hráča, môže byť cena dôležitý alebo dokonca najdôležitejší faktor. Pre skúseného hráča bude najdôležitejší faktor samotné hry. Keď na konzolách nebudú hry, ktoré chcem hrať, tak kupovať konzolu nemá zmysel a to isté PC.

      • @teskapolitka
       Komplik alias JirkaK je bohuzel jen dalsi demagog. Jeho oblibeny drivejsi evergreen byl v dobe, kdy byla 1080 druha nejrychlejsi karta na hrani, „1080 je FullHD karta“ a jine. Pak se nejakou dobu spravil a ted je z nej zpatky demagogicky fabulator jako driv.

  • Preco by to RTG nerozdýchalo? Robís prilis skoro závery. Skús si pozriet aj nieco iné ako pocet cuda, tensor, RTX jadier a TFlops, zvysok sa nezdvojnasobil.
   RTX3070 má podobný výkon alebo o nieco vyssi ako RTX 2080Ti, pricom hrubý výkon v Tflops je 40-50% vyssi.
   Pozri si aj ceny, prečo sú voci Turingu také nízke? Kazdý cakal vyssie ceny. Zjavne si Nvidia myslí, ze AMD má co ponúknut proti RTX 3080 a RTX 3070.

   Konzoly dostali na prdel? Priblizne za cenu RTX 3070 más celú konzolu s výkonom RT2080 v prípade Xboxu a hry budú aj tak optimalizované pre danú konzolu. Skôr mám obavz, aby PC hrz neboli len port.

   • Cena PC byla vzdy podstatne vyssi nez konzole. Duvod je zrejmy, konzole je pouze na hry, PC je multifunkcni.
    Konzolisti tvrdili, ze poprve v historii bude pri uvedeni konzole na urovni nejvyssiho highendu PC a vsechno ostatni drtive prekona.
    No a ted se ukazuje, ze RTX 3080 bude mnohem vykonejsi uz pri startu konzoli a bude na trhu jeste o dva mesice driv. RTX 3070 pak bude minimalne stejne vykona a mozna take jeste o neco vykonejsi.
    Zadna konzolova revoluce se nekona.
    Samozrejme konzolim preju, aby mely co nejvyssi vykon, pro nas pro vsechny to bude jen dobre, ale u me osobne jasne vitezi PC.

    • Konzole budou uplne stejne jako pred tim. Cim vyssi cena GK, tim vic se proda konzoli. Teska pise spravne, ze jen cena 3070 se rovna odhadovane cene konzoli. Takze o prodeje konzoli se neni treba bat. Ceny jsou lepsi nez mel turing o tom zadna, ale revoluce je to jen relativni vuci predrazenemu turingu, jinak ne.

     • Pokud mas v knihovne na Steamu 100+ her, tak je cena hardwaru v podstate to posledni co te zajima.
      Nesouhlasim a nepozoruju, ze by ceny hardwaru ovlivnovaly prodej konzoli.

      O prodeje konzoli bych se take nebal, ale ovlivnuje to spis rostouci blahobyt, hrac si koupi oboji, jak konzoli, tak herni PC. A ovlivnuje to i nejake socialni prostredi a spolecnost, pripadne rodina. Treba ted kolegyne ceka na vydani PS5, protoze herni PC uz doma starsi syn ma, ale mladsiho k nemu moc nechce poustet. Druhe PC kupovat nebudou, mladsimu koupi PS5, jakmile vyjde. 🙂

      • „Nesouhlasim a nepozoruju, ze by ceny hardwaru ovlivnovaly prodej konzoli. “
       .. ja to treba pozoruji, ale to je celkem jedno. Selskym rozumem si ale muzes spocitat, ze cim drazsi bude PC HW a levnejsi „relativne“ konzole, tim vic lidi bude inklinovat ke konzolim. Cena prodava. Tim samozreme neni receno, ze 50% lidi co hralo na PC presedne na konzole, nic takoveho netvrdim.

       Jeste k te domaci vybave. Trochu jsi zapomel na kombinaci Laptop + Konzole. Dneska si spousta lidi vystaci s notebooky a nepotrebuji uz desktop. Pokud jej meli na primarne na hrani a nejsou fixovani na PC, nabizi se prave varianta Notebook + PS5(XOX).

      • Keby povolili Steam na Xboxe a mam tam klavesnicu a mys, tak prejdem na Xbox bez mihnutia oka. Treba ale povedat, ze ja mam „hracsky“ notebook i5 9400 s GTX 1650 za 963eur a nechcel som si kupovat desktop, lebo pendlujem zahranicice – domov.

      • Ale tie hry, ktore uz mam v Steame rozchodim v pohode na notebooku, ktory stale mam, problem by bol, keby som sa ho chcel zbavit, to by som musel ostat na PC ako pises.

      • Redmarx 2.9.2020 at 9:34
       Stejne by se dalo argumentovat i s konzolema, zvlaste pak kdyz MS (a Sony) chteji s novou generaci zavest zpetnou kompatibilitu. Nicmene se tu nebavime jen o knihovne her, ale treba i kamaradech na dane platforme.
       Dalsi vec je, jak tu se argumentuje s knihovnou na Steamu (ne jen vy). Kolik realne tech her hrajete / znovu hrajete? Kolik z nich mate vubec nainstalovano? Co vam brani zacit pouzivat jinou platformu a v pripade chute se ke Stemu vratit (kdyz uz vlastne ted mate PC, na kterem ty hry provozujete)? Tyhle otazky bych si asi pokladal v pripade jakehokoliv „vendor lock“.

      • mám knihovny na steamu, gogu, epicu, originu, z těch stovek her hraji dvě (12 resp. 9 let nonstop) které na konzolích nejsou a nebudou … herní knihovny bych do toho vůbec netahal, o ničem nevypovídají

      • Asi tak, mám 500+ her na Steamu a většinu jsem nehrál. A už ani hrát nebudu, není čas a vychází stále nové hry. A ty co už jsem hrál, znovu hrát nebudu, není čas. 😀

      • To Aznohh:
       Som s tým rovnako, hrať sa veľa nehrám, nie je čas, ale vidím akciu na Steame, kde dobrá hras stojí drobné, tak si to automaticky kupujem.

      • Nezlobte se na me, ale toto tvrzeni je dle meho nesmysl. Drive byly konzole uplne odlisna platforma a hry byly limitovane uplne stejne. Ten hlavni faktor jsou penize, nebo jinymi slovy *mainstream*. Bezna rodina neporidi sve ratolesti na hrani RTX 3090 a tedy anivyvojar nebude svoji hru prodavat optimalizovanou na tento HW – prisel by tak prave o obrovskou cast trhu., Konzole jsou dlouhodobe ve vykonu mainstreamu a to treba i diky moznosti optimalizace na presne specifikovany HW se zarukou zivotnosti 5+ roku.
       Jeste poznamka – pokud by byl mainstream vzdy top, tak by se vizual her nemenil linearne dle vykonu. Byl by lepsi treba o 20%, ale naroky by vzrostly napr. o 100%. Jinymi slovy by vyvojari plytvali zdrojema, protoze muzou. Zkuste porovnat mainstream PC s konzolemi jak moc se lisi vizual, HW specifikace, cena, velikost, prikon.

    • A na tom multifunkcnom PC robís nieco iné okrem websurfingu, youtube, prehrávania videa a hrania hier, lebo ja nie. Vacsina ludi robí aj tak len toto na tom hrácskom PC, a nové pc bude stát aj tak výrazne viac ako konzola.
     Ja mám rád startégie a hack&slash a na Steame mam >250 hier, takze uz len z tohto hladiska nemozem prejst z PC, ale netvárme sa, ze PC je nejaká výhodná kúpa v porovnaní s novými konzolami. Konzoly pôjdu na dracku a grafiky pre PC si tiez nájdu svojich kupcov.

    • A vy jste si 100% jisty, ze uz nebude „Titan“? Pokud 3090 neni plny cip, tak bych prave jeste v budoucnu toho „Titana“ / „3090 Super“ / „3090 Xp Special Turbo“ ocekaval. Tedy i cenove vys, nez je ted 3090.

     • Ano jsem si poměrně jistý že Titan nebude, proč by měl být, když Jensen jasně řekl že to je pro ty kteří kupovali Titany.

      Dokonce je dost pravděpodobné že nebude 3080Ti, protože mezi 3080 a 3090 je strašně málo prostoru, kde je prostor pro něco co dává význam je mezi 3070 a 3080, tam to vypadá asi na 40% rozptyl, ale zase cenově není do toho rozdílu moc co dát

      Nejvtipnější je, my máme 2 dny od ohlášení grafik, které budou nejdřív za 2 týdny, jedna dokonce nejdřív za měsíc, spíše měsíc a půl a tady už se píše o všelijakých refreshích, superkách a kartách zaplňujících výkonové nebo cenové mezery jako bychom tu ty grafiky měli už nejméně rok.

  • Ja som spokojný s Amperom az na 8nm proces a z toho plynúce horsie TDP ako by bolo pri 7nm procese a málo Vram. Na druhú stranu tu nebudem kecat, źe RTG to môze rovno zabalit. AMD bude musieť urobiť vlastnú prezentáciu, očakávam to v najbližšej dobe, predtým ako sa Ampere dostane na pulty obchodov.

     • To nebylo ani u Pascalu, ale po těch kartách se zaprášilo, U mě si ověřovali jestli skutečně tu kartu chci 10 minut po objednání, neplatil jsem kartou ani online převodem, takže chtěli uchlácholit že jim to nedržím zbytečně.

      Za ty ceny to fakt půjde pryč rychle a to včetně 3090

      • to ano, já narážel na to, že nebudou „jako vůbec žádné, pár kusů“ … že se budou prodávat dobře, není pochyb a než se trh nasytí …veselo pak bude i v bazarech

   • Nerikam, ze to ma RTG zabalit, jen e spis obavam, ze to budou mit hodne tezke. Ted se od nich ocekava, ze az budou RDNA2 prezentovat oni, tak ze minimalne dorovnaji RTX 3080 a pokud maji vyvolat stejne halo jako ted NVidia, meli by RTX 3080 nejlepe prekonat a to bude opravdu hodne moc tezke, nezavidim ji, ale samozrejme jim preju, aby se jim darilo co nejlepe.

    • A musia vôbec prekonat RTX 3080? Ked tomu nastavia dobré ceny a budú mat podobné features, tak ja v tom problém nevidím, aj keby boli pod RTX 3080. Osobne si myslím, ze budú na úrovni RXT 3080, ale keby neboli, tak dajú lepsiu cenu a bude sa to predávat. Aj tak je otázne, ze koĺko kapacít má AMD rezernovaných pre GPU, ked predaje CPU im idú veľmi dobre, v najhorsom presunú viac waferov pre CPU.

     • Nemusi prekonat RTX3080, ale meli by je dorovnat.
      Duvod jsou ovladace, potrebujes, aby to vyvojari ladili a k tomu potrebujou mimo jine i vykone grafiky.
      AMD se proste nemuze zakopat v mainstreamu, je potreba, aby dorovnavali aspon ten bezne prodavany highend.
      Ze neprekonaji TITANa je uplne jedno, to se stejne koupi jen par velkych zanicencu.

      • Ale vyvojari budu ladit pre RDNA2 uz len preto, lebo Xbox a PS5 obsahuju RDNA2 a taktiez kopu hier z konzol budú portovať na PC.
       Samozrejme, keby AMD nemalo konzoly, tak by sa museli snažit, aby ukrojili najviac trhu s PC grafikami, inak by nebol veľký dôvod pre vývojárov optimalizovať svoje hry na grafiky, ktoré bude mať len malá časť hráčov.

      • AMD má CPU aj GPU v konzolách od roku 2012. Stále sa tvrdí, že hru budú vďaka tomu na PC pre ne lepšie optimalizované a stále to nie je pravda. 🙂

      • Ale ja netvrdim, ze budu lepsie optimalizovane ako napríklad Nvidia. Chcem len povedat, ze vdaka konzolám sa AMD nemusí báť, že vývojári budú ignorovať ich grafiky, aj keby mali malý podiel v herných grafikách.

     • Vykon 3090 je dobre pro marketingovou povest. Mas spoustu lidi bud v ‚pubertalnim‘ nebo ‚hipsterskem‘ stavu, kteri se pomeruji ‚silou znacky‘. I tady jich chodi dost, nebudu jmenovat :))
      V tom je NV uz nekolik let bezkonkurencni a pro cast hracske komunity to hraje roli. AMD ma porad privlastek ‚nedozivenych karet‘ a to jim urcite skodi.
      Myslim ze TOP vykon okolo 3080 s mensi spotrebou by jim mohl dost pomoct se jmenem a pokud nastavi zajimave ceny napric trhem, maji sanci s RDNA2 zabodovat. Ale uvidime.

     • „TESKATLIPOKA 2.9.2020 at 9:38

      A musia vôbec prekonat RTX 3080? Ked tomu nastavia dobré ceny a budú mat podobné features, tak ja v tom problém nevidím, aj keby boli pod RTX 3080. Osobne si myslím, ze budú na úrovni RXT 3080, ale keby neboli, tak dajú lepsiu cenu a bude sa to predávat.“

      _________________________________________________
      :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
      Ty v tom nevidíš problém ?
      :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
      Zaregistroval jsi že existuje nějaká RTX 3070 ? Kdo by si pak kupoval AMD. A jaké feature AMD nabízí? Rozbité ovladače a DoDodělej si doma?
      :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

      😆 Nabídka nvidie je naprosto bombastická a nad příspěvky o AMD se skvěle bavím. 😆 Takto jsem se dlouho nezasmál. 😆

      Chápeš, má to dvakrát tolik tranzistorů než předchozí verze a dvakrát lepší spotřebu, ale AMD se tomu vyrovná jak nic, defakto AMD má konkurenční kartu dávno nachystanou a jen čekalo na nvidii, protože ji nechtělo příliš zadupat do země, viď ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

      • Ty jsi opravdu jen dalsi CK kasparek s prehledem a pochopenim prvoka, kdyz reaguje na svetlo..

      • „Zaregistroval jsi že existuje nějaká RTX 3070 ? Kdo by si pak kupoval AMD. A jaké feature AMD nabízí? Rozbité ovladače a DoDodělej si doma?“
       Ano, zaregistroval som, že bude mať približne výkon ako RTX 2080 Ti prípadne o niečo vyšší. Ty si zaregistroval, že Big Navi má 80CU? RX 5700 XT ich má len 40 a RTX 2080 TI je len o 50% výkonennejší, ćiže Big Navi by malo byť výkonnejšie o 20-30% ako RTX 2080 Ti a RTX 3070. Takze kto chce vyšśí výkon ako RTX 3070 pôjde do RTX 3080, Big Navi alebo zoberie rovno RTX 3090.
       Ja neviem aké features AMD ponúkne, ty hej?
       Ešte mi konkretizuj tie rozbité ovládače, kde všade sa to prejavuje, musíš mať desiatky príkladov, keď sa tým tak veľmi oháňaš a čo vlastne treba „Dodelat si doma“, keď si kúpim grafiku od AMD?

       „😆 Nabídka nvidie je naprosto bombastická a nad příspěvky o AMD se skvěle bavím. 😆 Takto jsem se dlouho nezasmál. 😆“
       Ja sa tiež dobre bavím na tvojich príspevkoch. Ze 2x lepšia spotreba, preboha kde? To si zabil. 🙂 Vieš, čo to vôbec znamená? Napríklad výkon ako RTX 2080Ti, ale spotreba len 125W namiesto toho máš RTX 3070 s podobným výkonom , ale TDP je 220W, aj a ešte má o 3GB Vram menej.

       „Chápeš, má to dvakrát tolik tranzistorů než předchozí verze a dvakrát lepší spotřebu, ale AMD se tomu vyrovná jak nic, defakto AMD má konkurenční kartu dávno nachystanou a jen čekalo na nvidii, protože ji nechtělo příliš zadupat do země, viď ? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:“
       Neviem, ktorý model Amper gpu myslíš, ale RTX 3090 nemá 2x toľko tranzistorov ako RTX 2080Ti a spotreba teda v žiadnom prípade nie je 2x lepšia, keď Ampere má 350W TDP a RTX 2080Ti len 250W, aj keby si myslel výkon/W, tak ani ten nie je 2x lepší, pokiaľ si nezapneš RT a DLSS.
       Ďalej mi ukáž, že kde som písal niečo o tom, že AMD zadupe Nvidiu do zeme?

      • Ta 2x spotřeba je fakticky jen zaokrohlená 1.9x.

       A proč by to nebyla pravda, v těch prezentacích se nelže, ale je třeba vidět všechny hvězdičky a poznámky pod čarou či chápat účel grafu a co ukazuje.
       Ta cifra padla že je AŽ 1.9x efektivnější ne že je 1.9. První věc je to AŽ.

       Vyjádření se vztahovalo k 3080 ne k 3070 nebo 3090.

       Graf kde to číslo bylo mi přijde reálný a pravdivý a po vydání ho jistě každý bude moct replikovat s podobným výsledkem.

       Jenže pro jaký scénář to platilo. Jedna to bylo měřené v jednom titulu a šalamounsky.

       Turing měl spotřebu X při 60FPS. Ampere měl spotřebu o chlup vyšší než X ale při 120FPS.

       Předpokládám že bylo použito jak RT, které je cca 1.7x efektivnější na Ampere a DLSS kde na Ampere jsou 4x výkonnější Tensor jádra a je jich tam polovina toho co měl Turing.

       Pokud to je ve hře, kde by ta grafika mohla udělat třeba 150 FPS tak neběží na krev a mohl spadnout do efektivnější napájecí křivky, kdežto Turing stále zůstával v nejnáročnějším režimu napájení. Pro daný use case to udělalo efektivitu 1.9x vyšší a byl to zřejmě best case scenario, takže tvrzení až 1.9x efektivnější proti předchozí generaci je správné a pravdivé. To že to je velice specifický scénář využití, který bude popsaný někde v popiscích v příloze té prezentace nemění nic na faktu že to není nereálný příklad. To samé když 2xRX480 v CF překonala GTX1080, to že to dokázala jen v té jediné hře nijak neinvaliduje to co bylo prezentováno, že si to někdo přeloží „wow, je to rychlejší než GTX1080 a stojí to o 200 dolarů méně“ je jen chyba toho kdo si to tak vyloží.

       Pouhým porovnáním potenciálního výkonu a TDP lze usuzovat že efektivita bude odhadem lepší kolem 15% v průměru proti Turingu, což asi koresponduje s tím jak se změnil výrobní proces.

      • Ja nehovorím, že ten graf od Nvidie je fejk. Ide mi o to, že CrYoPt0N napísal 2x lepšiu spotrebu, ako keby to bolo všeobecné zlepšenie spotreby prípadne pomeru výkon/W, ale to zlepšenie je reálne asi tak do 20%.

      • Ten graf není fake (nebo aspoň nevíme, že by byl), ale ukazuje scénář, který nikdy nenastane – stock RTX 3090 versus podtaktovanou RTX 3090, aby měla stejný výkon, nebo tak něco. Tvrzení je, že Ampere potřebuje na výkon 250W RTX 2080 Ti jenom cca 130 W nebo tak něco.

       Reálně to ale bude vypadat jinak. Výkon jako GeForce RTX 2080 Ti má mít GeForce RTX 3070… a ta má TDP 220 W. Takže nárůst efektivity tam vychází jen 1,15x a něco (podle toho, o kolik bude mít RTX 3070 vyšší výkon).

       Zase tohle je porovnání různých tříd, takže to není asi taky nejlepší metoda.

       Osobně bych prostě vzal výkony RTX 2080 Ti a RTX 3090 na referenčních taktech a TDP, a udělal ten poměr z toho.

       Pokud budu předpokládat, že RTX 3090 je o 70 % rychlejší (prý má být +60 % proti Titanu RTX, ale Nvidia nejspíš vybírá ty lepší výsledky – případně si to můžete upravit směrem nahoru) a její TDP je o 40 % vyšší, tak mi vychází, že nárůst energetické efektivity je 1,24×. Kdyby byla o 80 % rychlejší, tak vychází 1,28×

     • Definuj dobrou cenu.

      Koukněme na Radeon VII, cena 699 výkon jako 2080 za 699… kdo bere Radeon VII vážně?

      RX 5700XT se v průměru prodává o 1/3 ceny níž než 2070S a výsledek je že v přímém srovnání má 2070S cca 60% prodejů a 5700XT 40% prodejů.

      Bude AMD prodávat výkon 3080 pod 500? Ne tomu snad nevěří ani největší fanboy.

      • Myslel som lepší pomer výkon/cena.
       Prečo by nastavili cenu pod 500, ak by bola výkonom ako RTX3080?
       Ale aj pri rovnakom výkone a podobných features, musia ísť cenou nižśie, lebo Nvidia má lepšie renomé.

  • Redmarx 2.9.2020 at 7:43
   „ale ted je jasne, ze konzole dostanou od PC na prdel“
   Jiste, ze nedostanou. Unika vam totiz par faktu ohledne konzoli, ktere budou mit vzdy sve uzivatele a to i mezi HW geeky. Navic jak nekde bylo krasne shrnuto, proc MS stahoval Xbox One X z prodeje – v podstate jde o silneho hrace na trhu, kteremu by Xbox Series X nebyla az tak silna konkurence. A ja ted nechci snizovat graficky vykon novych RTXek, ale osobne si nemyslim, ze pro vetsinu hracu je faktorem rozdil mezi hezkou grafikou a ultra hezkou grafikou pro vymenu konzoli a jejich vyhod za hrani „u stolu“.

   • S RTX nikto nemá problém a je to výtané vylepsenie grafiky hier, ale stále potrebujes výkon aj v klasickej rasterizácií, ktorý sa Nvidia snaží obíst pomocou DLSS a Tensor cores. Je to urcite zaujímavá technológia, ale musia minimalizovat dopad na kvalitu obrazu. Bolo by to celkom blbe, ze v hre nastavim vsetko max, ale poklesne mi FPS, tak zapnem DLSS, aby mi stúplo FPS, ale zároven prídem o kvalitu obrazu voci native 4K.

     • Byl jsi rychlejší mareknr, chtěl jsem napsat, že třeba já bych rozdíl při pohybu určitě nepoznal, na druou stranu chápu i jeho argument, že pokud vysolí ranec peněz za novou grafiku tak chce hrát na max a ne si uměle snižovat detajly..je to ale asi opravdu jen pro ten pocit no

      • DLSS je pre mna mierene tam, kde cisty vykon GPU nestaci. Vtedy je podla mna lepsie pouzit DLSS ak sa da, oproti klasickemu upscale. Ak GPU ma dostatocny vykon pre danu hru, nema zmysel zapinat ziadne pomocne ficury. Podporu DLSS by som ale chcel mat uz len preto, ze to moze pomoct v pripade, ak sa pouzije RT masivnejsie nez je zvykom a aspon tych 4K nad 40 FPS by som nemal.

     • DLSS 2.0 už je oproti první verzi na velmi dobré úrovni a je určitě výrazným přínosem v podporovaných hrách. Dokonce bych řekl, že tahle technologie má momentálně větší přídavnou hodnotou pro hráče než RT a jako bonus výrazně jednodušší implementaci pro vývojáře.

    • No tak já s tím teda problém mám. RTX považuju za nesmyslný počin, protože jednak odvádí pozornost k nepodstatným vizuálům a zároveň prodražuje hraní. Ani tato generace IMHO nebude zvládat 4K hraní bez berličky DLSS, tj. místo detailů přijdou odlesky a (ne)domyšlené detaily.

     • Tynyte důležité je, že jde vývoj dopředu, mě se to rtx náhodou líbí, zeptám se – jak by si chtěl aby hry vypadaly? Do reality mají zatím pořád daleko, osobně bych oželel grafiku na úkor hratelnosti, ale proč si to RTX nezapnout když to bude vypadat líp/reálněji. Vše ukáže čas, trochu zavzpomínám na dobu dávnou kdy většina z nás pubošů pařila doom, nejlepší jakože 3D hra všech dob, pak vyšel quake v opravdovém 3D, ve Score jej tuším Eisler docela sundal, ostatní recenze a časáky hodnotili 9/10, on dal 7/10 a rýpnul si, že to je pořád ten samý koncept bez příběhu atd, za chvíli vylezl half-life a to byla jiná bomba i s tím příběhem a hratelností, která plno z nás donutila koupit pořádnou grafickou kartu a pak už to jelo, tak třeba Cyberpunk bude po dlouhé době tím Half-Lifem…

      • tynyt má naprostou pravdu, RT mělo ješte nejméně 5 let čas, kvuli RT to žere jak prase kvůli nejakému pozlátku RT které nezvládne 4k, jistě RT je budoucnost ale ted platíme za neco co je na prd. Nekde jsem zahlédl RTX 3080 zvládať v 4K a 60FPS, bez DLSS jen 30FPS.

      • iris: 4K nezvláda väčšina súčasných GPU v rasterizácii. Tak prečo požadujete, aby dokázali GPU akcelerovať RT v 4K? BTW podľa prezentácie NV, už RTX 3080 to 4K s RT zvládať má. Dokonca v 60FPS. A to bez DLSS. Beriem to tak, že to budde platiť minimálne u aktuálnych hier a niektorých čo prídu v najbližšej dobe. Ale aj tak je tá požiadavka divná pretože až teraz od aktuálnej generácie budú karty od rady 3070 zvládať 4K obdstojne. V mainstreame ala 3060 tam aaj tak stále nie sme. Znamená to, že sú také karty zbytočné?

      • iris tak nevím kolik lidí má doma 4K monitor, když už to bude v nějaké nové hře líbivé a hýbatelné ve FHD nebo QHD tak v mém případě budu spokojený – jak jsem psal výše, pokud třeba nový tomb raider bude vypadat jako v ukázce na nový unreal engine tak proč ne. Pak se zeptám i vás jako tynyta – jak by jste teda chtěl aby hry vypadaly realističtěji? Nebo vám stačí žádný pokrok, ale místo 150 FPS třeba 300?

      • Na FHD a QHD stačia na RT aj súčasné RTX Turingy. T.j. pre väčšinu ľudí je to v pohode pretože 4K má mizivé percento ludí. Ampere generácia posúva RT aj do 4K. Preto stále neviem kde je problém. Okrem toho používanie RT je volitelné, takže si používateľ stále môže vybrať medzi lepšou grafikou alebo viac FPS (toto aj v prípade, že grafika s aktuálnym použitím RT sa mu nezdá lepšia).

      • iris 60 FPS v UHD s RT… zvládá to 2060, ta žere jak prase. Když zapnu takový control bez RT moje 2070S žere to samé co bez RT, grafika v obou případech běží na max. Když zapnu DLSS, tak dosáhnu na svůj cílený framerate, kde mám také cap FPS a grafika žere méně i když používám RT a Tensor jádra a výkon je vyšší.

      • Tomu bych se nedivil, když 4k 60FPS to zvládá 2060 s DLSS které v 4k zvyšuje výkon cca o 50%

       Dnes 60+ zvládá 2080Ti v 1440p leckdy se to blíží i tříciferným číslům

      • Tých 4K a 60FPS sa myslelo aj so zapnutým RT, čo 2060 nezvláda. 2060 s RT je dobrá pre 1920×1080, ale vyššie nie. Bez RT je to už iné. Ako ukázal Death Stranding, tak s DLSS sa dá aj na tejto karte dosiahnuť taký výsledok.

      • Jaktože ne. Wolf na max detaily s RT a DLSS na GTX2060 jak podle digital foundry tak HW unboxed v pohodě běží 60+ 1% low.

    • To demo bylo tuším jako ukázka co budou zvládat nextgen konzole, i tak to vypadalo parádně včetně nasvícení – já to uváděl jen jako příklad „pokud minimálně takhle budou vypadat nextgen hry“ i s využitím toho RT.

  • „Jak čtu tu prezentaci já: nvidia vsadila vše na vyšší výkon v RTX a přizpůsobila tomu architekturu.“
   To by přece nepřidávali shadery.
   Jako většina ukázaných benchmarků byla s RTX a DLSS, takže tam jea si přínos největší (a teď si uvědomuju, že Huang i řekl, že čím víc má hra ray tracingu, tím má Ampere vyšší výkon, takže to je asi i oficiální), ale to vůbec neznamená, že ten ostatní výkon nenaroste. Jen bude třeba nárůsto o trošku menší. No ale pořád tam určitě budou nějaké ty desítky procent.

   • J.O.: Já myslím, že se ukáže, že RT bude převážně o výpočtech na klasických jednotkách. Můžu se samozřejmě mýlit… to k DXR/RTX atd.

    Co se týká výpočetních jednotek, tak to je přece jen jedna část celého procesu, na to, abys je mohl využít, potřebuješ rasterizéry, a ty, pokud mi něco neuniklo, žádný zásadní boost nedostaly. Nechci sýčkovat (to by mě někteří pravověrní asi lynčovali), ale vypadá to úplně stejně jako u AMD, kde těch jednotek bylo taky nepoměrně víc, než bylo nutno (a výkon nerostl s počtem lineárně). Je samozřejmě otázka, jak se nvidia popasovala s interním rozdělováním práce jednotlivým jádrům, na to jsem třeba osobně zvědavý já.

  • RTX 3070 s 220W a vykonem 260W RTX 2080 Ti si myslim, ze spotreba velmi dobra. Bude velmi zajimave sledovat, kam se spotrebou a stejnym vykonem, ktery tomto pripade urcite ocekavam, pujde AMD na 7nm procesu. Veris, ze pujdou s TDP niz? Ja tedy moc ne.

   • Ten posun v spotrebe nie je žiadna sláva, je tam samozrejme zlepsenie, ale pozri si posun, ked uviedli Pascal, to sa jednoducho nedá porovnat. teraz máś 15-25% lepsi pomer vykon/W a vtedy si mal >50%.
    Jedna vec je desktop, tam sa to vzdy bude dat uchladit, ale co mobilné cipy. Ja mám celkom obavy, ci tam uvidíme RXT 3080 MAX-Q, alebo to skoncí pri nejakom RTX 3070 super so 6144 Cuda.

      • přesně tak, to zda člověk zapne RT nebo ne není na spotřebě poznat, podobně s DLSS. I když s DLSS i v nejnáročnějším controlu dosahuji na nastavený cap FPS, tudíž karta nejede na plný výkon než s DLSS a žere výrazně méně.

       Ono těch RT jader je jen několik a bylo to snad asi 3% plochy čipu, takže jestli se to projeví u 200W karty 6W spotřeby tak to nikdo nepostřehne, zvláště pokud karta naráží na power limit i bez RT.

     • Ďakujem, že si nám ukázal, že nemáš vôbec prehlad.

      „Kolik, že má výpočetních jednotek pro RT efekty AMD karta?

      0 ?“
      RDNA2 bude počítať RT efekty cez TMU, takže 80CU * 4TMU = 320 jednotiek na počítanie RT efektov.

      „Když vezmu výkon RTX3080 320W a vypnu RT efekt bude příkon kolik 150W ? Příkon jedné polarky, výkon čtyř Polárek.“
      Príkon bude stále 320W, neviem odkiaľ máš ten nezmysel o 150W alebo polovičnej spotrebe, ale aspoň som sa dobre zasmial. Len tak ďalej.

      • A kolik těch TMU zbude na rasterizaci, když budou použité pro počítání RT? Kdo bude počítat denoising. Jak to bude fungovat paralelně? Tzn. když se na té jednotce nepočítá rasterizace tak je použitá pro RT nebo denoise. Tzn rasterizace tím trpí, a naopak, když se bude rasterizovat, tak se nebude počítat RT a denoise. U NV se rasterizuje a zároveň počítá RT případně se rasterizuje a počítá denoise spočteného RT.

      • Tak samozrejme, že tie riešenia majú svoje pro aj proti.
       AMD nemusí mať extra jednotky, ale vyťažuje TMU aj na počítanie RT a asi aj denoisingu. Nvidia presne naopak.
       Z princípu sa mi viac páči AMD riešenie, že nebudú nevyužité výpočtové jednotky, na druhú stranu by sa hodilo zvýšiť počet TMU, ale uvidíme, aký to bude mať reálny výkon respektíve dopad na výkon.
       Detaily okolo RT a denoising u AMD zistíme asi až pri uvedení.
       Očakávam, že AMD niečo ukáže v najbližšej dobe, ak nič neukáže, tak to bude vrhať zlé svetlo na RDNA2.

   • Tak buď se tlačí výkon nebo spotřeba. Nebo něco mezi, Pokud chci lepší spotřebu koupí si 3080, capnu ji tam kde i 2070S běží na půl plynu a budu mít luxusní spotřebu a grafiku možná i pasivně chlazenou Když 2070S Gaming X Trio sotva netočí větráky u hraní Destiny 2, tak 3080 v tom provedení je nezapne během té hry nikdy protože fakticky bude žrát ještě méně.

  • Též jsem velmi pozitivně překvapen, pokud se udávaný výkon potvrdí v testech, tak si udělám radost upgradem grafiky. Ceny 3700 a 3800 mi nepřijdou vysoké. Zatímco 20 řada mě ponechala ledově klidným, tohle se mi líbí.

    • Však nehodlám stát ve frontě mezi prvními 😀 já spíš v klidu počkám na testy, podívám se co nabídnou jednotliví výrobci (chladiče, hluk apod.). Tohle není vynucený upgrade, ale spíš „udělat si radost“.

    • Fakt? A co přinese RDNA2? Víš celý feature set? Víš kolik bude stát?

     Může s nákladnějším procesem AMD přijít s něčím výrazně lepším za stejnou cenu, nebo stejným za výrazně nižší cenu? Ne, nemůže. Navíc pro většinu lidí byl dnes i výkon 2070S víc než dokázali použít, tak proč by kupovali výkon který nikdy nevyužijí, koupí něco levnějšího nebo koupí za 500 3070 a po 4-5 let nic řešit, jestli AMD přijde s něčím za 450 a to jen možná, tak to nemá smysl řešit, to řešení bude stát víc peněz než rozdíl se kterým může, hypoteticky AMD přijít. No brainer nabídka.

     Nové RTX a to včetně 3090 se při uvedení vyprodají hned jako pascaly, kdy v obchodech vydržely 5 minut

     • „Může s nákladnějším procesem AMD přijít s něčím výrazně lepším za stejnou cenu, nebo stejným za výrazně nižší cenu? Ne, nemůže“
      Klidně může, pokud si řekne o menší marže (menší proti Nvidii). Což myslím doteď dělali, takže bych to fakt nevylučoval…

     • A ty odkial vieš, že RDNA2 a jeho featureset bude stáť napríklad za velké H? Nevieš to ani ty ani ja, preto hovorím, že treba počkať, veď to tiež predstavia za pár týždňov. Keď niekto nechce čakať, tak nech si kúpi Ampere a hotovo, sú to jeho peniaze, tak nech si ich použije ako chce a kedy chce a Ampere je dobrý produkt, takže nič nepokazí.

      7nm je drahší, ale samotné GPU bude menšie aspoň voči GA102 a bude mať obyčajné GDDR6 na nižších frekvenciách, tak tie výrobné náklady nemusia byť výrazne odlišné.

      Fakt nechápem, prečo si myslíš, že AMD nebude vedieť nastaviť cenu, aby vedel konkurovať Amperu, veď ich podliezli aj pri Navi vs Turing, Polaris predávali za drobné, tam mali určite veľmi nízke marže. Siahnu si na marže a hotovo, vždy lepšie ako mať sklady plné nepredaných grafických kariet. BTW čo si myslíš, prečo Nvidia nastavila tak prekvapivo nízke ceny pre RTX 3070 a 3080? Nejaký dôvod museli mať, ak to nebolo kvôli PS5 a Xbox, tak jedine RDNA2.

      • Kdybych potřeboval větší výkon než mám teď tak nečekám a kupuju, nejspíše 3080 hned 17. je to velký no brainer. Jestli někdy AMD nabídne něco co bude o pár procet lacinější o pár procent výkonnější už je de facto šumák. 3080 bude v pohodě zvládat UHD na max detailech včetně RT, 2080Ti tomu tolik nechybělo a těch cca 50% výkonu navíc bude dostatečných. Kde by to náhodou nezvládl brute force, tak je DLSS.

       Co AMD 100% nenabídne je DLSS, to je na UHD 40-50% výkonu navíc. Pokud přijde s něčím vlastním, bude se to muset nejdříve rozšířit. To samé RT hry, ty které používají RTX API a SDK logicky nepoběží na AMD grafikách, takže i to RT bude tahat AMD od píky. Taktéž je otázka efektivity toho všeho, může nabídnout AMD výkonnější RT než NVIDIA která už s tím má dva roky zkušeností, stejně jako vývojáři co s tím už dělali?

       Počítám že RTX Broadcast ekvivalent AMD taky nebude nějakou dobu mít, NVIDIA už to peče dost dlouho. Kolik stojí green screen od Elgata? jaj takže 3070 za 10, 3080 za 15 když člověk odečte cenu plátna které chtěl koupit? Dokonce bych se vsadil že ten broadcast bude fungovat i na Turingu, nic tomu nebrání jen na turingu to asi bude mít větší dopad na výkon, protože Tensorů je 2x víc ale 4x pomalejších. RTX Sound – to filtrování zachytávaného zvuku funguje i na turingu. Opět no brainer pro content creatory a influencery, NV dostane zaplaceno a ještě budou dělat obří reklamu, tak jako teď.

       AMD si sáhne na marže, to je sice moc hezké, ale jak to pomůže AMD, které chce marže zvyšovat. Ony ty nízké marže nic nevydělávají a investoři chtějí výsledky a AMD ty marže chce zvyšovat.

      • Netuším o čem píšeš, ale ovladače konkurence za 6 let co ji v desktopu používám nebyl jediný problém s ovladači, ale jsem samozřejmě bezvýznamný hlas. To zda je ovladač otevřený nebo ne je mi jako uživateli ukradené, nepotřebuju studovat kód ovladačů, potřebuju tu kartu používat pro to pro co je určená, navíc kódy ovladačů si můžu studovat i bez té grafiky že…

      • komplik 3.9.2020 at 19:32
       Treba takto: https://www.youtube.com/watch?v=IVpOyKCNZYw
       Je to sice velmi stare video, ale ten pristup se moc nezmenil.
       Jeste bych rad upravil vas komentar z „To zda je ovladač otevřený nebo ne je mi jako uživateli ukradené,“ na „To zda je ovladač otevřený nebo ne je mi jako uživateli WINDOWS ukradené,“.

  • Ne nebudou se prodávat jak rohlíky.Hned z několika důvodů
   1.Přicházejí nové Konzole
   2.Corona a celkový pád ekonomiky.
   3.Cena,drtivá většina prodaných karet nejen u nás je v ceně 250-300Euro.Jinak řečeno z nové generace bude největší trhák 3060 a ještě spíše 3050,tedy pokud nějaká bude…
   4.Spotřeba.Spousta lidí chce něco max. s jednim 8 pinem,ideálně 6 pin.
   5.Mimo RTX nevypadají karty na žádnou trhák,a RTX je zatím velké naleštěné nic:)

   • Tak kolik dáš na to že 17. 9. si v krámech 3080 nekoupíš po několika minutách, pokud se vůbec do nabídky dostanou. Tohle je skok výkonu jako Pascal, já tehdy GTX1080 koupil na poslední chvíli, bylo to právě 5 minut po startu prodeje, začal jsem objednávku, 4ks skladem, dokončil, 0ks skladem. Platil jsem převodem, takže ne okamžitě, ani ne 10 minut po dokončení objednávky mi volá zástupce toho obchodu, zda skutečně tu kartu chci a zaplatím, že mají enormní počet zájemců…

    K té prodejnosti…
    Proč se tedy na Alze doteď nejlépe prodávala RTX2070, to rozhodně není karta za 250-300€

    Na Mindfactory se nejlépe prodává 2070S s průměrnou cenou 568€, druhá top karta je 5700XT s cenou 418€, v prodaných kusech to je cca stejně než se prodá všech ostatních grafik. Přes 20 tisíc čtvrtletně, přitom levných polarisů se prodá asi 7 tisíc, 3 tisíce 5700 non XT, což je třeba méně než se prodávalo 2080 Superek a tuším u 5600XT to bylo srovnatelné číslo jako s RTX2080Ti

    • Už jsou venku nějaké zprávy, že dostupnost Ampere bude min. do konce roku horší. Souhlas, že zájem bude velký a to ještě nevíme jaký mají karty hash power. Krypto mining na gpu už je totiž po růstu cen kryptoměn opět profitabilní…

      • No nevím, já bych s tím počkal, Nvidie má hodně velké páky, tak aby to nebyly jenom nějaká přání neprajníků 🙂

      • Ja bych tomu asi i veril, kvuli cryptomanii a nedostatecnosti slibovaneho RT u RTX 20×0. Takhle se ale dela i marketing, kdy se rozsiri nejaka poplasna zprava o nedostatku a pak to vsichni kupuji po 4 kusech, jen aby nahodou meli i do zasoby. Nerikam, ze to tak je, ale moznost je to take.

      • Tak i kdyby dodávky nebyly nějak limitované, já třeba nic neviděl krom diskuzí, tak dost pochybuju že se ty karty v prvním dni nevyprodaly, vyprodal se pascal, ampere taky, a to platí jak pro 3080, tak o 3090 a o 3070 snad ani nemluvit. Takže pak chvíli než se naskladní další a ty zase vyhučí raz dva. Počítám měsíc minimálně bude obrovská poptávka a nabídka ji nepokryje

       Však kolik lidí teď pouští RTX2070 Superka už kolem 9 tisíc a to i věci jako GamingXTrio ROG Strix apod. Za 10-11 jde sehnat v pohodě 2080 Superka, jen u 2080Ti se lidem moc pod 15 nechce, ale to chápu, 3070 nebude určitě výkonnější vždy a pořád má méně paměti.

       Nicméně ceny u 2070S za 9-10 a 2080S za 10-11 mi přijdou poměrné férové, často ty karty mají cca půl roku, takže jako nové. Do doby než přijdou nižší řady si to myslím ceny udrží.

       A to je vlastně docela velká rána i pro AMD. To teď má karty které držely prodejnost jen kvůli nízké ceně, jenže teď člověk koupí levněji skoro novou 2070S výrazně pod cenou 5700XT a to ty karty NV ještě nejsou venku.

       Až AMD vydá velkou navi, tak pořád konkuruje levnéý turingovému bazaru

      • Tak tršku kratší..

       Hodně lidí bude z Turingu přecházet na Ampere díky nízkým cenám, 2070-2080Super na bazaru budou k dostání s přehledem za ceny nižší než měly doteď RX 5700 přitom mají výkon vyšší než 5700XT.

       Turingový bazar zničí prodeje 5700 a 5700XT, největší dojnou krávu co mají. Vydání velké navi nepokryje tenhle výkonový segment za cenu za jaký bude bazar. A jelikož turing bude tlačit ceny bazaru dolů, tak pohne dolů i pascal a ten bude ohrožovat i prodeje v low endu. Vánoce se blíží….

   • @Tom1. Covid je boostem pro gaming a prodeje her. Všichni sedí doma na zadku a kopou se nudou. Najdi si statistiky gamingu a Netflixu..
    Nikde jsem nepsal, že 3070 bude nejprodávánější karta ze všech… to sis vymyslel.

    • Ono to ma ale i druhou stranu.. dokud se z duvodu covidu ekonomicka situace jednotlivcu dramaticteji nezhorsi, tak je to jak pises a bude z toho tezit HW i SW. V momente, kdy to ale preleze do situace, ze lidi zacnou premyslet, jak zaplatit najem + jidlo, tak se zacnou vydaje za HW a spol rapidne seskrtavat.

 3. Tak plac nad $2000-$3000 kartami se spotrebou 500W se zmenil na STFU and take my money. Profiky oblibeny Titan ktery stal kdysi 65kkc bude nyni stat 40 s chladicem, na ktery zrejme nereference parametrove nedosahnou. Prezentace RTX Cyberpunku to dorazila, lidi ted uz jen kontrolujou bankovni ucty jestli 3070, 3080 nebo 3090. Poor Big Navi.

  Takhle pekne reference uz dlouho nebyly, poprve premyslim o referencni /3090/.

   • Viděl jsem to shrnuté tak, že Nvidia tím vlastně trošku uznává, že u Turingu trochu přestřelila (asi je to dost zjednodušující, ale možná…). Ale řekl bych že je to takové 66/33 – ceny jsou proti Turingovi hodně dobré (že hezky roste poměr cena/výkon a RTX cena zůstala) u toho modelu RTX 3080 a 3070.
    Kdežto u RTX 3090 je to + 50% cena, takže když vezmu že + 40 % spotřeba, tak nárůst výkonu už to až tak skvěle omlouvat nebude.
    Mezi tou RTX 3080 a RTX 3090 („80 ti“) se hodně rozevřely nůžky. Přitom rozdíl hlavně v pamětech, takže myslím, že marže na 3090 bude o dost vyšší než na 3080.

    Edit: na druhou strnu je dobře, že zdražil highend a nestouply ceny levnějších karet „pro lidi“. Obráceně by to bylo o dost horší!

    Tak teď nevím, jestli je to proto, že proto, že u RTX 3070 a 3080 ještě Nvidia očekává konkurenci (čili si nemůže dělat co chce) a u RTX 3090 ne (takže si může říct, co chce), nebo izolovaně od konkurence uznali, že pro hodně hráčů ta cena není až tak gumová a nemuseli by to akceptovat.

     • Dost možná. Ono možná je tu taky pokles ekonomiky kvůli COVIDu. Tu „luxusní“ klientelu to neovlivní, takže tam je možný zdražit, kdežto to 3070 a 3080 jsou pro lidi, kteří by měli být citlivější, tak cenu raději nechali? (a AMD v tom vůbec nemusí hrát roli…)

    • Jí tedy u 3090 vidím pokles ceny o 40% ne nárust o 50%, nebo od kdy stál RTX Titan 1000 dolarů?

     3090 je kompromis mezi titany a 2080Ti, Jednak rozestup výkonu je víc než kdy v posledních generacích titany měly, zároveň tu není 80Ti, která invalidovala nákup Titanu, teď je to vlastně krásný vlk se nažere a koza zůstane celá. Ti co koupovali titany mají výrazně levnější absolutní top a ti co kupovali 80Ti za nepodstatný příplatek dostávají top kartu kalibru titana

     • „Jí tedy u 3090 vidím pokles ceny o 40% ne nárust o 50%, nebo od kdy stál RTX Titan 1000 dolarů?“
      Toto srovnání dává smyslm jenom když chce někdo na silu omluvit to zdražení proti RTX 2080 Ti. Je to sice moje IMHO a ne to, co Nvidia tvrdí (tj. potenciálně marketingová fabulace), a můžete na to koukat jak chcete, ale myslím, že ten můj pohled je o dost opodstatněnější než opak.
      Ta argumentace s Titanem je IMHO taková zpětná, tj. potřebuju omluvit vyšší cenu – > vymyslím důvod.

      • taky si myslím, že +10% ke 2080 ti za paměti navíc by byla vhodnější cena … těch cca 33k by bylo akorát a prodávala by se dobře

  • Osobně, za tuhle cenu bych ji čistě na hraní nekoupil (3080 by byla vážně strop), pokud bych ji měl i na práci a bude mi „vydělávat“ tak s tím problém nemám, ale jasné každý ať si koupí co chce 😉

   • Právě 2080Ti se neprodávala špatně. Zhruba 10% toho co se prodávala 2070S a 50% toho co 2080 Super. Cena 3090 není o tolik vyšší aby to cílovou skupinu odradilo od nákupu, ano bude i dost těch co už si to nekoupí, ale zvýšená marže to pokryje, stejně tak je nemusí trápit že slevili těm co kupovali karty jako RTX Titan, těch nebylo moc.

    Nicméně 40 tisíc není zase tak moc, i u nás.. Zhruba 3% pracujících berou 100+, takový člověk si tu kartu může koupit z výplaty aniž by mu to narušilo běžné výdaje na živobytí, natož aby ho to existenčně ohrozilo. Takové částky leckdo platí jako leasingovou splátku na auto nebo splátku hypotéky. Ta grafika ale není pravidelný výdaj, je to jednorázový výdaj 1x za pár let. Rozpočteno na tu dobu je to pro takovou přijmovou skupinu pod rozlišovací schopnosti.

     • To bych nepřeceňoval. Cílová skupina běžně pálí 50 W v RGB iluminaci, takže sice technologicky je to sice negativní trend (stejně jako to RGB lol) a pomyslně by se za to měly strhávat body, ale trh to těm firmám asi dovolí…
      Teda pokud se neukáže, že ty provozní vlastnosti nejsou zvládnuté.

      • Spíš bylo myšleno, že jestli 33 nebo 41 tis., to až takovou roli pro danou cílovku opravdu nehraje. Kdežto zvednutí spotřeby o 100W ve chvíli, kdy je v řadě vyspělých zemí na vzestupu ekologické smýšlení, by už část cílovky – často řidičů Tesly 😉 mohlo odradit.

    • Kompliku to beru a kdo chce tak si na ni našetří, někdo si ji koupí jak píšeš z platu hned a ani to nepocítí, jedinkrát jsem si ve své době koupil top kartu radeon 9700pro a od určité doby to prostě beru jako vyhozené peníze, pro někoho to užitek má, je to prostě individuální – věřím, že prodeje budou a obří zisky taky 🙂

 4. Garážnik to už psychicky nezvláda:

  “ znovu opakuji pro méně inteligentní:
  RTX 3070 nyní nekoupíš a nedostaneš. Takže pokud chceš grafiku hned teď, tak prostě nemá smysl kupovat nic dražšího než 5700XT ….
  nechápu, co na tom nechápete? já říkám, že máš tu 5700XT kupovat? Neříkám, takže vy flameři a zabedněnci pochopte, že pokud někdo chce novou grafiku teď hned, tak RTX 3070 prostě nedostane a 5700XT je jediná smysluplná nejdražší volba. „

      • Naopak, psychicky to nezvladas ty, protoze mas potrebu spamovat vsude, kde ti naskoci cervenej hadr.. a k tomu spamujes zbytecny off topic aniz chapes aspon smysl tech komentaru, na ktere reagujes.

      • Jedinej kdo tady všude spamuje pod všechny články o nvidii, intelu a AMDD, jsi ty.

      • Fakt a jak takovy spam ode mne vypada? Podle ceho to truhliku meris? Njespis podle toho, ze to neni achajici komentar nebo hlouposti, ktere pises ty sam?

    • Jasne. Dostupnosť asi nebude vysoká. Narážal som iba na to, že luďom čo teraz potrebujú grafiku odporúča DD RX 5700XT. A to aj napriek tomu, že tá karta nemá podporu DX12 Ultimate a ani ničoho podbného ako DLSS. Kde DLSS je skôr optional ale dnes by som nekupoval kartu bez podpory DX12 Ultimate.

     • „Narážal som iba na to, že luďom čo teraz potrebujú grafiku odporúča DD RX 5700XT“
      tak vis jak, ono vzdycky zalezi. Pokud nekomu neni lito vyhodit 500,-E za kartu, tak urcite nema smysl kupovat zadnou 5700XT. Oosbne bych taky pockal na 3070. Pokud ma nekdo rekneme budget „do 400,-E“, tak je 5700XT porad dobra alternativa, potazmo lepsi cena/vykon nez odpovidajici NV v soucasnosti, nez prijdou slevy.
      Akorat fanatici z obou stran nedokazi takovou jednoduchou uvahu pochopit.

  • ….no rýpnem si aj ja a síce už sa teším ako bude „kabelka“ plakať nad cenou RTX3090 a že 1500 „papierov“ je nehorázne veľa a on také peniaze naviac nVidii nikdy nezaplatí.

   PS: garážnik posledné mesiace odpadával nad odhadovaním výkonu novej super AMDD grafiky okolo 2 násobku RX5700XT a keď už je jasné že ani takýto výkon nVidiu nijako nezaskočí tak musí kontrovať…
   a „tak prostě nemá smysl kupovat nic dražšího než 5700XT“ – to tvrdí od kedy RX5700XT vyšli tak neviem čo tým teraz myslí ale to je jeho uvažovanie, viac ako 100% výkonu za 400-450€ u RX5700XT nemá zmysel kúpiť teda urobí to len hlupák a idiot ale v druhej vete na to nazve 700-800€ Ryzen 3950X za maistream… pohoda.

   • Stratos sa nasilu snaží RTX 3090 prezentovať ako nástupcu RTX 2080 Ti a tvrdí, že táto kategória kariet zdražela. Že je jedno, že ju Huang sám označil ako nástupcu Titana (čo inak naznačuje aj veľké množstvo VRAM). To je podľa neho marketing. 🙂 No a samozrejme Ampere je aj tak drahý lebo kopíruje ceny Turingu, ktorý bol tiež predražený. Takže klasika.

    • No já tady teda souhlasím. Kdyby to byl nástupce Titana RTX/V, tak to pojmenuje Titan a chce za to 3000 $.

     Jestli je to nástupce těch Titanů co ještě nestály raketu, tj. Titan, Titan Black, Titan X/Xp, tak jejich nástupce byla RTX 2080 Ti cenově, protože eliminovala jejich pozici. RTX 3090 teda nemůže být nástpce jednoho, ale ne druhého, IMHO. Na pozici RTX 2080 Ti nic není a přitom ten pricepoint Nvidia určitě měla ráda, takže je jasné, že RTX 3090 není lidumilně zlevněnej Titan, ale zdražená RTX 2080 Ti. Takže bych souhlasil, že to s tím TItanem je marketing. Ostatně Huang nemluvil o nějaký data science a pro užití, ale že je to „karta pro hráče s max výkonem“.

     A taky když si to vezmu z pohledu trhu, tak RTX 3090 budou kupovat lidi, co předtím kupovali RTX 2080 Ti (někteří asi kvůli ceně odpadnou, ale jádro zákazníků bude stejné).

     Ta velikost paměti – on Titan XP měl už před lety 12 GB, a řekl bych, že už prostě uznali, že zůstat na 11 nebo 12 GB by už bylo málo. Myslím, že nejradši by tam dali 16 GB a pak by asi tyhle argumenty („24 GB takže Titan!“) nebyly. Jenže GPU má 384bitovou sběrnici, takže musí mít 24 GB, 22GB jim asi vyšlo, že úspora nestojí za snížení propustnosti.

     • “ RTX 3090 není lidumilně zlevněnej Titan, ale zdražená RTX 2080 Ti “

      To predsa nehrá rolu, parametre má hodné Titanu, cenu viac než prijateľnú k daným špecifikáciám, proste topka jak má byť s ďaleko lepšou cenou….

      • Přesně tak, nechápu proč lidi řeší jak se produkt jmenuje a na co navazuje a neřeší podstatu věci. Top karta za 41 tisíc, předchozí Top karta 73 tisíc… To co je na tom napsané je irelevantní

      • Smím připomenout, že při vydání Turingu (dnes jsme ve stejném bodě) žádný Titan RTX nebyl, vyšel až později, a tudíž byla top karta za 1000-1200$, RTX 2080 Ti?
       Za nějakou dobu může Nvidia vydat Titan RTX i od čipu GA102 (jsou tam deaktivované jednotky, paměť by mohla s 16Gb čipy jít na 48 GB), potom bude tahle teorie trošku nahraná…

      • Jak víš že 3090 je top karta? Hele víš o tom, že Turing byl přestavenej taky v září a Titan RTX přišel až v prosinci? 🙂
       Trochu míň demagogie by to chtělo..

      • I „ti“ karty ale v historii vycházely opožděně. Proč by to tedy teď, když navíc čekají na konkurenci od AMD, nemohlo být podobné? RTX 3080ti by byla skvělá reakce na cokoliv od AMD.

     • ‚Ostatně Huang nemluvil o nějaký data science a pro užití, ale že je to „karta pro hráče s max výkonem“.‘

      To je lěž. Huang naprosto jasně mluví o tom, že to je nástupce Titan grafik. Doslova uvádí, že před několika lety uvedli na trh grafiky, které byly dostupné jen omezeně a zájem veřejnosti je překvapil. Dál uvádí, jak uživatelé ty Titany používali – mluví o tvorbě 4k filmů, renderování cinematics (neboli filmečků třeba do her atd.), „researchers build workstations for data science and AI“, bloggeři stavěli broadcast workstationy, flight a racing sim fandové stavěli sim rigy.

      Tady je celá ta část.
      https://youtu.be/E98hC9e__Xs?t=2050

      Upřímně nerozumím té motivaci, proč takhle lhát. Jasně, jste fanda AMD a na tom není nic špatného, ale v článcích a komentářích by jste měl držet neutralitu a už vůbec ne publikovat naprosto jasné a snadno vyvratitelné nepravdy. Opravte si to i v článku. RTX 3090 není v žádném případě nástupce RTX 2080ti. Je to nástupce Titanu. Navíc když se podíváte na ty čipy a cenovou propast mezi RTX 3080 a RTX 3090, je docela jasné, že tam je prostor pro RTX 3080ti.

      • „To je lěž. Huang naprosto jasně mluví o tom, že to je nástupce Titan grafik. Doslova uvádí, že před několika lety uvedli na trh grafiky, které byly dostupné jen omezeně a zájem veřejnosti je překvapil.“

       Myslím, že podle kontextu to byly ti Titani za 1000-1200$.
       Já mluvil o tom, že jako první v tom videu Huang řekl, že je to pro hráče co chcou maximální výkon. Asi jsem to napsal blbě. O tom creative využití sice mluvil, ale fokus byl podle mě na hry. U Titanu V/RTX byl marketing přesně naopak, hry až tak někde na okraj nakonec.

       P.S. hned křičet o „lži“, když reálně je to odlišné chápání/neúplná formulace, případně to může být omyl a tak… 🙁

      • Kde tam říká Huang něco o tom, že to je pro hráče, kteří chtějí maximální výkon? Přehrávám si to už po desáté a nikde to tam není. Můžete postnout timestamp? Díky.

       A tady není co chápat jinak/alternativně. Jasně tam Huang mluví o Titanu.

      • Hmmm, nevidím to tam, možná jsem si to spletl s tím, co bylo před tím trajlerem, moje chyba.
       1) Ovšem po znovu poslechnutí si stojím ještě víc na tom, že Huang mluví o starých, ne nových Titanech. A to byly herní karty, byly tak i marketingem prezentované. Na rozdíl od těch Titanů za 3000$
       2) V slajdu je u toho napsané „8K gaming GPU“ GAMING, hmmm…
       3) hned za tím je demo… ve hrách.
       Takže, jak tohle není herní grafika?

       Jinak tohle je slovíčkaření, ale moje argumentace o tom, proč je to následník RTX 2080 Ti ale není o slovíčkách, ale o tom jak to do toho product stacku zapadá. Takže pro mě se nic nemění.

      • Ohledně té lži – jako omyl by se to dalo brát pouze pokud by to bebylo napsané tak naprosto absolutně. Píšete, že tam Huang “ nemluvil o nějaký data science a pro užití“. Kdyby ten váš výrok byl „nevšiml jsem si, že by tam Huang mluvil o data science“, tak bych to ještě bral. Vidět to ale takhle rezoultně to popřené, když jsem před malou chvílí viděl naprostý opak, to se na mě nezlobte, ale na to nemůžu reagovat jinak.

      • „„spec’d like a Titan“ „priced like a Titan“.“

       To je stejné jako ty argumenty, že když stoupne cena nebo se zvětší paměť, tak přece chudák firma musí zvýšit cenu.
       Zapomínáme, že zlepšování parametrů je naprosto inherentní hardwarovému vývoji? Co bylo o generaci nebo dvě předtím highend, je pak mainstream. CO byla dřív drahá nadstandardní kapacita paměti, z toho se za pár let musí stát norma.

       Zase mi to přijde jako zpětná argumentace ve stylu „mám něco, co musím omluvit, tak pro to hledám nějaký důvod“.

      • Imho 3090 je něco mezi TI a Titanem. Zatím ji teda Huang prezentoval jako herní. I zařazení do řady se zbytkem herní řady naznačuje na jakou cílovou skupinu míří primárně. Titan se ještě může vesele objevit na Vánoce jako posledně. 🙂 Stejně tak 3080Ti. 🙂

      • Žádná hra nepotřebuje 24GB paměti. Co potřebuje tolik paměti? Trénování AI, content creation. Jasně, Huang bude mít dlouhý proslov o tom, jak lidi používají Titany na content creation a science a ta karta přitom bude herní. To určitě.

       8K Gaming neznamená nic jiného, než že to ta karta dokáže. Je to uvedené jako feature. Asi nejpodstatnější je, že jako „new flagship“ je uváděná RTX 3080, ne RTX 3090. Tady prostě není o čem.

       A když tedy chcete uvádět „názory“, tak mi dovolte taky jeden čistě můj vlastní názor – uvádíte RTX 3090 jako nástupce RTX 2080 ti jen aby jste mohl říct, že došlo ke zdražení. A to není nestranná žurnalistika. Dokonce bych řekl, že to je dost ubohé. Dokud to tak budete mít v článku, narozdíl od oficiálních informací výrobce a většiny ostatních webů, tak mi to nevymluvíte. V komentářích, pokud to označíte jasně a čitelně za váš čistě osobní názor, tak si pište co chcete. To je mi úplně fuk.

      • To Bedrich – Hele, já se na to video kouknul znova a ještě jednou, protože ani včera mi napoprvé nepřišlo, že by Jensen řekl napřímo, že 3090 je nástupce Titána. On povídá, že udělali Titána, že zájem je překvapil a na co byl Titán používán. Pak řekne, že je jasná poptávka po „velké“ (giant) kartě. A pak řekne, že proto udělali velkou Ampéru, 3090. Dále představí parametry a mluví už jen o hraní (první karta na 8k…). Jediné porovnání (parametrové) s Titanem RTX zazní u chladiče. Já si spíš myslím, že si ještě nechávají otevřená vrátka, třeba i podle toho, jak 3090 pojede, a že klidně nějaký Titán může být. A ty by ses měl JO omluvit a negeneralizovat své dojmy.

      • Kdyby to bylo poprvé, tak bych nad tím mávnul rukou. Ale to už tu takhle bylo při uvedení parametrů RDNA2, kdy autor úplně stejně „opomenul“ naprosto nepodstatnou informaci o tom, že RDNA2 nedokáže zároveň na texturovací jednotce dělat texturovací operaci a ray intersection operaci. Je to buď texturovací operace nebo ray intersection, ne zároveň. To na mě prostě působí, že se jedna značka barví růžověji a druhá černěji, než je realita.

      • No tady lže zatím jedině Bedřich. Obviňovat zrovna J.O. to je dost ubohost, protože z jeho článků, ale i reakcí v diskusi se dá celkem snadno vyčíst, že se snaží být nestranný.

       Další věc – Titana si NV prodávala jen sama. 3090 je běžná karta, kterou nabízí všichni výrobci. Imho o Vánocích vydá Huang Titana 3 a hejlové co si 3090 koupili na práci budou kupovat znovu. 😉

      • Jasně, já jsem ten, kdo tvrdil, že Huang nic o data science a creatorech neříkal. A jasně, já jsem ten, co tvrdil, že Huang mluvil o RTX 3090, že je to „karta pro hráče s max výkonem“.‘ Tak určitě.

      • „Další věc – Titana si NV prodávala jen sama. 3090 je běžná karta, kterou nabízí všichni výrobci.“

       Proboha vždyť o tom ale Huang přímo v tom videu mluví, že vydali Titany, které byly dostupné jen od nich a v omezené míře, ale že je zájem překvapil a očividně je po takových kartách poptávka. Takže tuhle generaci to dělají jinak. Zbytečný pokus o spin.

      • Ne, nemáš pravdu. U 3090 Huang o science vůbec nemluví, naopak presentuje jen gaming. To shrnutí Titanů je ‚marketing talk‘ a já proti tomu nic nemám, na tebe to evidentně zabralo..
       A důkaz najdeš přímo na stránkách Nvidie. Porovnej si tyhle dvě stránky:
       Titan RTX https://www.nvidia.com/en-us/deep-learning-ai/products/titan-rtx/
       vs
       RTX3090 https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3090/

       U Titanu RTX je čistě popis creative, AI, science atd… o gamingu ani slovo, naopak 3090 „ultimate gaming experience“ a ani slovo o creative, science atd.. je to jiná třída a jiná cílovka. (TITAN class performance marketing talk je pouze potvrzení řečeného)

       Klidně se vsadím že bude trojkový Titan na práci, Huang by byl úplně blbej, aby se dobrovolně připravil o tučný zisk od lidí, co se jim ta karta za tejden zaplatí a on blbej není…

      • „Ale to už tu takhle bylo při uvedení parametrů RDNA2, kdy autor úplně stejně „opomenul“ naprosto nepodstatnou informaci o tom, že RDNA2 nedokáže zároveň na texturovací jednotce dělat texturovací operaci a ray intersection operaci.“ Co se prosím pěkně ví o RDNA2 naprosto jistě? Kolik a jaké jisté informace už prosákly? A ty budeš u spekulativního článku (protože jinak se to ani brát nedá) někomu vyčítat „opomenutí“?

      • „a ani slovo o creative, science atd.. “

       A tohle si jako přehlédl? Ehm.

       „Up Your Creative Game

       Take your creative projects to a new level with GeForce RTX 30 Series GPUs. Delivering AI-acceleration in top creative apps. Backed by the NVIDIA Studio platform of dedicated drivers and exclusive tools. And built to perform in record time. Whether you’re rendering complex 3D scenes, editing 8K video, or livestreaming with the best encoding and image quality, GeForce RTX GPUs give you the performance to create your best.“

       Česká verze:

       „Nová úroveň kreativní práce

       Posuň své kreativní projekty na novou úroveň díky grafickým kartám GeForce RTX řady 30. Přinášejí akceleraci pomocí umělé inteligence v nejlepších kreativních aplikacích. Opírají se o platformu NVIDIA Studio obsahující dedikované ovladače a exkluzivní nástroje. A jsou konstruovány k odvádění výkonu v rekordním čase. Ať už renderuješ složité 3D scény, upravuješ video v rozlišení 8K nebo živě streamuješ s nejlepším kódováním a kvalitou obrazu, grafické karty GeForce RTX ti poskytnou výkon, který ti nebude bránit v kreativním rozletu.“

      • „Co se prosím pěkně ví o RDNA2 naprosto jistě?“

       Tohle byla informace přímo uvedená ve slajdech prezentace: „4 texture OR ray ops/clock“. Na tom není nic spekulativního.

      • @Bedrich
       Vetsina tech magazinu co jsem prosel se shoduje v tom, ze 3090 ‚nejspise‘ nahrazuje Titan, nikde neni psano ‚je to nahrada za Titan‘. Je to porad v poloze ‚pravdepodobne‘. I podle ciste anglickeho vyjadreni Huanga ve videu se to neda jednoznacne interpetovat tak, ze je to nahrada Titanu. Nikde neni specificky receno, ze jej nahrazuje, ani ze nejaky Titan nevydaji. Pouze se to da odvozovat kontextove, ale to je vec vykladu.

      • A to je právě proto, že kvůli nečekanému zájmu o Titan grafiky přechází Nvidia u téhle kategorie na nový obchodní model.

      • Ja nerikam, ze to tak neni. ALe zaroven bych netvrdil na 100%, ze to nemuze byt i jinak, i kdyz mne osobne se taky zda (podle velikosti VRAM) ze by to ‚titan‘ byt mohl..a nebo taky „ti“ a Titan nevydaji 😀

      • Já tam hlavně vidím titulek jak kráva „GeForce RTX řady 30 Nepřekonatelné hraní“. A někde daleko pod tím malým písmem to, co tu píšeš. A ano, samozřejmě, že i tyto primárně hráčské karty budou lidé používat na něco jiného, jako tomu bylo u předchozích generací. Třeba na těžení 😉

      • „nikde neni psano ‚je to nahrada za Titan‘. Je to porad v poloze ‚pravdepodobne‘.“
       Tak nevím, které stránky myslíš, ale třeba Linus, vůbec ten největší streamer, je dost jednoznačný: „RTX 3090 is the formal name of this generation’s Titan“.

       Tam není žádné možná nebo pravděpodobně. Ani náznakem.

      • @tombomino
       Ta velikost VRAM může zase mít více důvodů a mohou platit všechny, některé nebo jen jeden, ale to ví nejlíp Jensen. Těch 24G samozřejmě naláká kreativce všeho druhu, ale na druhou stranu, pokud je to pozicované jako (aktuální) top herní karta, chtějí tam mít i proto co nejvíc paměti. U Big Navi se spekuluje s čímkoliv od 12 do 32G, dle pozicování na trh. Jestli Micron začne brzy sypat i 2G 6X moduly, tak nic nebrání nějakému novému Titánovi s 48G VRAM, kterého Jensen s úsměvem prodá „pro kreativce“ s douškou „a pěkně si na tom i zahrajete“ 😉

      • „ale na druhou stranu, pokud je to pozicované jako (aktuální) top herní karta“
       To právě není. Jak jsem psal nahoře, NEW FLAGSHIP je uvedeno u RTX 3080, ne u RTX 3090.

      • @Bedrich
       Bedrichu, a to je Linusův dojem, nebo mu to Jensen přímo zašeptal?

      • Myslím Bedo, že jsi z těch samotných stránek Nvidie už pochopil, že jsi přestřelil. Měl by ses J.O. omluvit.

      • Honzo (Aznohhu), pokoušel ses tu tvrdit, že na stránkách Nvidie nic o kreativním použití té karty není. A ono je. A docela obsáhle. Měl by ses nám všem omluvit.

       Teď ale beze srandy pánové – klidně si autorovi lezte do zadku jak chcete aby vám tu toleroval to vaše trollování. Posledních snad 20 komentářů tu ale píšete samé nesmysly, nepravdy a při nejlepším polopravdy. To je zbytečné se dohadovat. Naštěstí se mnou souhlasí de facto zbytek internetu, takže pokud ostatní čtou i jiné zdroje, než Cnews, snadno si udělají obrázek sami. Přeju hezký zbytek dne. A hlavně se nezapomeňte se tu poplácat po tomhle mém poslením postu po zádech navzájem, aspoň v dalších 20 komentářích, jak jste se navzájem dobrali k „pravdě“. Na to se těsím asi nejvíc.

      • Jako názor nikomu brát nechci, ale mě to prostě tak nedává smysl.

       Říkat, že tohle je Titan nebo nástupce/náhrada Titanu předpokládá jednu věc: že Nvidia dobrovolně zlevní kategorii produktu za 2500-3000$ na skoro polovinu. O tom trošku pochybuju, tudíž z toho dělám logický závěr, že RTX 3090 asi nebude Titan. Osobně tipuju, že Titan nakonec vyjde a už tím se tady tohle ukáže jako zbytečné handrkování. I když samozřejmě se můžu splést, kdo ví co bude/jak budou taktizovat.

       Ať tak nebo tak, mě ta argumentace ve výsledku přijde trochu jako obdoba falešných slev v obchodech…

       1) zvednu cenu zboží z 1000$ na 1500$.
       2) aby to nevypadalo blbě, napíšu tam přeškrtnutých 2500$, sleva 40 %
       3) …

       A tím nechci ani tak podsouvat takovou praktiku Nvidii, jenom těmhle pohledům v diskusi 🙂 Přijde mi, že se na to lidi koukáte jako kdybyste měli za úkol to prodávat a ne jako kdybyste byli zákazníci, co to potenciálně budou kupovat 🙂

      • 😀 Četl sis to vůbec? To je jen creative GAME člověče… Víš k čemu slouží ta Platforma Nvidia Studio? Opět primárně pro hry.
       To není deep learning, data science, AI learing atd.. na což je primárně určen Titan. Máš to tam všechno napsaný. Tyhle frameworky dost možná 3090 vůbec nepodporuje.

       Hele dej si studenou sprchu a znovu si porovnej tyhle dvě stránky
       NVIDIA® TITAN RTX™ is designed for researchers, developers and creators https://www.nvidia.com/en-us/deep-learning-ai/products/titan-rtx/
       vs
       RTX3090 features a staggering 24 GB of G6X memory, all to deliver the ultimate gaming experience https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3090/

       Ty tu tvrdíš, že 24GB je na hry na nic a NV tvrdí opak. 😀

       Pokud ti to stále nedochází, že jde o dva produkty pro jinou cílovku, tak ti není pomoci.

      • Jinak stránky Nvidie mluví jasně, 3070 až 3090 jsou tam uvedené jako herní karty, pěkně popořadě. Žádné vypichování 3080 jako flagshipu. To, že v tom videu Jensen tu kartu takhle označil, tak za a) nechtěl být za blázna, co by lidem jako první v pořadí na hraní cpal tu nejdražší trojkovou kartu, což by mu dali hned sežrat, za b) heleďte, 3080, jak je hezká, a co umí (no a teď si představte 3090…) (ano, 3080 je drahá, ale koupí si ji daleko více lidí, než 3090, a třeba si ji koupí ještě více lidí, než si myslíme, viz poznámka o upgradu pro vlastníky Pascalů) a za c) se potřebuje výkonově vymezit vůči přicházejícím konzolím a u 3080 si je jistej, že na ni konzole výkonově nemají nebo to může věštit průser pro AMD, protože třeba ví, že RDNA2 na 3080 nemá 😉
       Flagship znamená vlajková loď, a jak jistě víš, vlajkovou lodí často nebývala ta největší, nejrychlejší nebo nejsilnější loď v operační skupině.

      • Beda si nějak nevšiml, že ten malý UP YOUR CREATIVE GAME odstaveček jak tu kopíroval jako argument je u všech modelů.. i 3080 a 3070 😀 To je jen obecné info o podpoře Nvidia studia u všech karet.

       3090 definitivně není Titan.. 3090 je běžná herní grafika a ani nepodporuje např. CUDA-X AI SDK jako Titan, tzn ani s ní Titan nelze nahradit. NV by byla úplně blbá kdyby prodávala prémiový produkt pro výzkum na kterém doteď měla tučnou marži s obří slevou.

      • @Bedrich
       „třeba Linus, vůbec ten největší streamer, je dost jednoznačný: „RTX 3090 is the formal name of this generation’s Titan“.“
       .. Linus neni primo NV, tudiz jeho odhad je stejne dobry/spatny jako jinych redakci, pokud nema nejake info, ktere jine redakce nemaji. ALe o tom se nezminuje.

      • „3090 definitivně není Titan.. 3090 je běžná herní grafika a ani nepodporuje např. CUDA-X AI SDK jako Titan“

       To je taky tvůj výmysl. Na oficiálních stránkách o nějaké nekompatibilitě není ani slovo. Jediný požadavek pro kompatibilitu CUDA toolkitu s Ampere GPUs (všimni si toho množného čísla) je mít nejnovější drivery. Zdroj toho tvého nesmyslu nám samozřejmě neřekneš. Prostě zbytečné na tebe dál reagovat. Ty sem budeš dávat jen další a další lži. Ale dobře ti tak, jen ať ostaní vidí, co jsi zač 😉

       https://docs.nvidia.com/cuda/ampere-compatibility-guide/index.html#building-applications-with-ampere-support

      • Na stránce Titanu je přímo napsaná podpora, na strácce 3090 ani slovo. No ještě aby bylo, když jsou tam popisy jen všeho co se týče gamingu. 🙂
       Proč tu dáváš nějaké nesmyslné odkazy na normální CUDU, která jede prakticky na všem 🙂 to je slušný pokus o spin. 😀

      • Od kdy se absence rovná negaci? Podpora CUDA v té tabulce vůbec zmíněna není.

       Víš vůbec, co to je CUDA-X? CUDA je API a platforma, CUDA-X je sada knihoven, které na tom API staví. Jakákoliv polemika o nekompatibilitě nedává smysl. Buď to GPU nepodporuje dané API, což včechny Nvidia GPU podporují, nebo ho podporuje, a tím pádem i všechny knihovny na něm postavené. Nvidia nediverzifikuje svoji nabídku schopnostmi. Ostatně to by bylo pro programátory peklo. Nvidia diverzifikuje výkonem, např. v neprofesionálních čipech omezí výkon výpočtů v určitých přesnostech, třeba FP32 nebo FP64. Tak to je například u RTX 2080 ti. Prostě plácáš nesmysly.

     • „No já tady teda souhlasím. Kdyby to byl nástupce Titana RTX/V, tak to pojmenuje Titan a chce za to 3000 $.“

      Jak to bylo v tom Hori, ma panenko? Kdyz 3090 neni Titan a je to 3080Ti, tak kde je ten Titan? 🙂

      • Stejně jako v generaci Turing nevyjde s prvními modely v září, ale až s velkou pompou na Vánoce?

      • Mne to prijde jako dobry marketingovy tah. Nejdriv zamlzi kolem Titanu, zpusobem, ze ho ani nikdo nemuze narknout ze lzi. Takze jista skupina lidi zacne zkupovat herni karty jako Titany a Kozenak pak v zime prijde se skutecnym Titanem a udela dalsi prezentaci ve stylu „you buy more, you save more, that’s right! it’s not complicated, work with me…“. Coz pro cast te skupiny bude znamenat, ze pujdou do obchodu a koupiJesteVetshoTitana Titan a ty 3090 poslou treba do bazaru. Pro Nvidii to ale znamena „they buy more, we earn more“. 😉

 5. Tak prezentaci NV mame za sebou. Bylo to pekne. Dobre zvladnute a nove karty a ceny jsou prijemnym prekvapenim. King of The Hill je asi jasnej.
  No a ted si pockame na klasicky „bordel“ od AMD. Budou zase menit biosy? 🙂

   • To práve AMD nepotrebuje robiť. Oni už CPU a GPU divíziu rozdelili na pokiaľ viem samostatné objekty, ktoré si na seba zarábajú samy. Takže sa kľudne môžu presadiť v oboch smeroch a je to takto aj viac rentabilné.

   • A všiml jste si, že AMD prodá daleko více APU, než neAPU, takže kdyby přišlo o svou grafickou divizi, rázem by prodej procesorů klesnul o cca 75 %. A to nemluvím o příjmech z APU pro konzole, kde by byl pokles 100%.

    • Ano, souhlas.

     Každopádně nové konzole teď budou to hlavní co bude Radeon divizi příjmově držet – nová generace bude znamenat výrazně zvýšenou poptávku.

     U herních grafik to bude horší, RTX 3070 a 3080 mají lepší poměr cena/výkon než se čekalo a i pokud nové Navi nebude tak „slabá“ řada jako RX 5700 a spol., těžko bude schopno nabídnout zajímavě lepší poměr cena/výkon v kategorii á $500-700 než Nvidia, pokud se vůbec do této kategorie dostane výkonostně (čekal bych, že budou mít něco proti RTX 3070, ale ne proti 3080).

     U méně výkonných karet zatím můžeme jen spekulovat, ale u Nvidie se dá předpokládat taktéž zachování cen a slušné zvýšení výkonu jako u 3070/80, takže u Radeonů co půjdou proti nim lze doufat spíš ve srovnatelně dobrou nabídku, což je ovšem v praxi výtězství pro Nvidii, protože Radeony by v současné situaci musely oslnit jako extra dobrá koupě, aby měly šanci se prodávat opravdu masově….

     • Opravdu zvýšenou poptávku? Za zvýšenou cenu, Navíc pokud jsou takto agresivně naceněné grafické karty, tak to těm konzolím taky nepomáhá protože těch co řeknou PC je moc drahé raději koupím konzoli bude méně než kdyby ty grafiky stály 2x tolik.

      Ano ty NV ceny jsou jistě nastavené aby tentokrát nebylo pochyb o tom kde je poměr cena/výkon lepší

      • Opet jsi demagogicky nezklamal.. od kdy je pomer cena/vykon u herniho PC lepsi nez u konzole? 😀
       Tak mozna po par letech od uvedeni na trh..

      • Tak PS5 s verzí bez mechaniky bude tuším za cca podobnou cenu jako bylo PS4, Xbox podraží víc (jestli si to správně vybavuji), každopádně na to že původní PS4 / Xbox One vyšly v r. 2013, tak to za 7 let není takové podražení a PS4 Pro a Xbox One X, které vyšly tuším 2015/16, a ty byly taky dražší a šly „na dračku“.

       Navíc můžeme chválit Ampere za dobrý poměr cena/výkon (já jsem příjemně překvapen a příští rok budu upgradovat na 3080), ale pořád zůstává faktem, že grafiky „vyšší střední třídy“ jako 3070 a 3080 stály pár generací zpět tak o třetinu méně, takže konzole akorát nějak dorovnávají ten vzestup cen PC (kdo dřív stavěl PC za 30 tis., dneska podobnou „výkonostní třídu“ staví za 50 tis.) a poměr cen výkonného PC / konzole se v praxi nezmění.

       Dalším faktorem je, že migrace uživatelů konzole-PC je mnohem menší, než si možná lidi myslí. Speciálně na „západě“ by většinu konzolistů vůbec nenapadlo řešit nějaké PC. Navíc PS, které je v prodejích na dvojnásobku Xboxu, tak má dlouhodobý systém exluzivek, atd, což hodně drží uživatele na platformě.
       Takže ona byla spíš obava, že pokud by Ampere byly totálně předražené, tak by to mohlo hnát PCčkáře na konzole. Pozitivní odezva na Ampere tuhle obavu asi docela zažehnává a řekl bych že sitauce PC/konzole teď bude celkem stabilní.

       Každopádně – proč ještě si tedy myslím, že po nových konzolích bude taková poptávka? Čistě proto, že velké množství konzolistů už x let hraje na stejném HW a na rozdíl od PCčkářů neustále nedávají prachy do upgradů, max. koupí novou TV, takže nepochybně spousta z nich má už na nové konzole peníze dávno nachystané a půjdu po nich hned jak to půjde.
       A jelikože se min rok a půl už ví, že nové konzole se blíží, poptávka po starých šla samozřejmě dolů, takže je naprosto jasné, že jakmile budou venku nové, poptávka alespoň na nějakou dobu vyletí.

      • Gildore, s těmi konzolemi jsi úplně, opakuji úplně vedle … a nejen ty, každý, kdo tady blouzní o tom, jak budou pécéčkáři utíkat ke konzolím …

      • Gogo ty máš ale opravdu hodně silný PC bias, je to vidět na většině tvých příspěvků. Třeba já mám PC jako hlavní herní platformu, ale mám i konzoli a myslím, že to Gildor dobře shrnul. NV s nárůstem výkonu Ampere situaci víceméně zachránila.. i tak by mě nepřekvapilo, kdyby prodeje PS5 překonaly dokonce i PS2. Silný HW, zpětná kompatibilita se staršími PS, nový ovladač s haptickou odezvou…

 6. Pár postřehů..
  – imho Huang zabojoval proti nové generaci konzolí a předvedl velmi solidní nárůst výkonu za stejnou cenu, tedy tak jak jsem tu psal, že NV zabojuje buď cenou a nebo vysokým nárůstem výkonu. Cena zůstala stejná, výkon narostl značně.
  – tak jak jsem čekal, v top class AMD asi nebude mít šanci
  – už při vydání Turingu jsem tvrdil, že se Huang bude snažit více prosadit přímý prodej postupným vylepšováním FE modelů a tím dosáhne výrazného navýšení zisků. Sice se to nelíbí výrobcům karet, protože jim NV krade zákazníky, ale při aktuální dominanci NV s tím nic nenadělají. NV se stane Applem grafických karet.
  – RTX IO – vedli jsme tu diskusi, že pc se sata ssd nebo dokonce hdd můžou mít díky hrám dělaných pro nové konzole se superrychlýma ssd problém, bum a je tu rtx io, které to potvrzuje
  – ty preview testy Digital Foundry atd.. jsou na hrách vybraných NV, takže bude dobré počkat na recenze, ale min. 60% nárůst rast. výkonu by tam určitě měl být
  – akcie NVDA jsem nakoupil před rokem a půl za prům. cenu $130, dnes jsou na $575 a těsně před US volbama budou za litr 😉

   • Souhlas. Tady je Nvidia spíš jako Microsoft a jeho Surface. Dělají premium produkt jako motivaci, jak může ten hardware vypadat a čekají, že se výrobci chytnou. Proto byl dřív FE dražší, aby měli výrobci referenček manévrovací prostor. Je dost možné, ale zatím to samozřejmě netušíme, že baseline karty výrobců budou o něco levnější, pokročilé nereference pak stejně ceněné jako FE. Uvidíme.

    • Nebyla myšlena výroba. Spíš aura kolem značky, důraz na přímý prodej zařízení, prodej Cloud služeb (Geforce Now).
     Ceny nereferenček už jsou známé, základní modely stejná cena, premiové dražší.

      • Ty jsi fakt slušnej křivák, to se jentak nevidí. Klidně sem napostuješ link, který potvrzuje moje argumenty a doufáš, že si to nikdo nepřečte. Naštěstí je to shrnuté i na jiných webech.

       RTX 3070 FE od Nvidie je za £469, nejlevnější baseline RTX 3070 od výrobců je za £449. Founders Edition je o 20 liber dražší, tj. cca 600,-

       RTX 3080 FE od Nvidie je za £649, nejlevnější baseline RTX 3080 od výrobců je za £639, tj. cca 300,-

       https://www.techpowerup.com/271672/nvidia-geforce-rtx-ampere-aib-cards-listed-on-overclockers-uk-official-eu-uk-pricing-published

       Když si k tomu přidám tohle:
       „😀 Četl sis to vůbec? To je jen creative GAME člověče… Víš k čemu slouží ta Platforma Nvidia Studio? Opět primárně pro hry.“

       Překládat „Up Your Creative Game“ jakože to má něco společného s hrami, zvlášť když jsem pod tím schválně dal i oficiální českou verzi: „Nová úroveň kreativní práce“, to chce opravdu řádnou dávku stupidity.

       Navíc když je snadné pro ostatní ověřit si, co a k čemu je Nvidia Studio, že to naprosto není o hrách, viz. seznam podporovaných kreativních aplikací přímo na jejich stránkách:
       – Model and render rich virtual worlds with blazing fast performance across leading creative apps Autodesk Arnold, Blender, Adobe Dimension
       – GPU-accelerated ray tracing in Unreal Engine 4, V-Ray and Enscape
       – Shoot, edit, and deliver faster in 4K, 6K, even 8K, saving you hours Adobe Premier Pro, Davinci Resolve, Redcine-X Pro
       – Adobe Photoshop, Illustrator

       Zkus si ty angličtináři přeložit ještě jednu frázi – full of hot air 😉 Ta tě vystihuje opravdu solidně. Takovej lhář, to se jentak nevidí. Řekl bych, že je docela ztráta času na tebe kdekoliv odpovídat. Na 99% jsi zamindrákovanej neúspěšnej prcek, který sem ty mindráky zkouší chodit žehlit. Vůbec nepochybuju o tom, že se nás okamžitě budeš snažit přesvědčit o opaku buhvíjakými výmysly, protože tak lidi jako ty fungují. Ale já už ti neuvěřím ani nos mezi očima, jak se říká. Mě je už jasný po všech těch tvých výstupech pod tímhle článkem, odkud vítr fouká. 🙂

      • A jěště než začneš něco plácat o Unreal Engine v tom seznamu, tak pro ostatní – Unreal Engine se nepoužívá jen ve hrách, ale i pro vizualizce v architektuře, automotive, pro filmy a simulace, viz. třeba https://www.unrealengine.com/en-US/industry/architecture

       To jen tak na okraj, protože úplně přesně vím, jak přemýšlíš.

      • Tak koukám se nám ulhánek kapánek triggnul… 😀 No ty už ses tu lhaním a napadáním autora celkem proslavil experte, prakticky 90% tvých minulých příspěvků je jen o tom. Ale, že sem furt lezeš když ti všechno tak vadí. 😀 Je celkem zřejmé, že mindráčky si tu léčí někdo jiný… možná by ses měl přesunout k DeDemu nebo Obrovi na kvalitní žurnalistiku.

       Béda argumentuje, že 3090 je Titan a postne odstaveček o Nvidia Studio, což je framework primárně na tvorbu her, jejich streaming atd. Bohužel trotlík Béda si nevšimne, že úplně ten stejný odstavec je i v popisku 3080 a 3070. 😀 Tak že by snad 3070 podle Bédy byla taky Titan? 😀

       Béda navíc zarputile tvrdí „Nvidia Studio naprosto není o hrách“ Pustíme si prezentačku Nvidia Studio.. zjistíme, že 80% je o dělání či streamování her, přesně jak jsem psal (psal jsem primárně, ne pouze) https://www.youtube.com/watch?v=IwDtYT4EWOY

       Nic popojedem… Béda píše cituji.. „Žádná hra nepotřebuje 24GB paměti. Co potřebuje tolik paměti? Trénování AI, content creation.“
       Mrknu na web Nvidie na 3090 a tam se píše „it features a staggering 24 GB of G6X memory, all to deliver the ultimate gaming experience“. Heh, teď kdo má pravdu, NV nebo anonym Béda. 😀 Naopak o AI, Deep learning ani slovo. U Titana RTX je jasně vypsané, které deep learing nebo Data science frameworks podporuje, u 3090 ani slovo, jednoduše proto, že to není Titan.

       Každý nezávislý člověk, který si otevře tyhle dvě strany ihned vidí rozdíl, ale Béda ne, ten je zaslepený, protože by se J.O. musel omluvit a to on teda ne. 😀 Až vyjde Titan Ampere tak se ti připomenu troubo.

       NVIDIA® TITAN RTX™ is designed for researchers, developers and creators https://www.nvidia.com/en-us/deep-learning-ai/products/titan-rtx/
       vs
       RTX3090 features a staggering 24 GB of G6X memory, all to deliver the ultimate gaming experience https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3090/

      • Bedrich 3.9.2020 at 15:29
       Eh, tak toto mi zni jak projev samotneho DLSS Mata.
       Jen pro vasi informaci, na akcelerovany strih videa, ci Blender jsem pouzival treba i GTX 660 Ti, a to rozhodne nebyl Titan. A kdyz se podivate treba na zmineny Blender, tak Titana opravdu nepotrebujete: https://developer.nvidia.com/cuda-gpus#compute
       co se tyka napr. strihu videa: „You can run Premiere Pro with the latest GeForce series GPUs or Quadro Series cards. „.
       Opravdu teda netusim, jak ten vas komentar dokazuje, ze 3090 je „Titan“ (at uz ve skutecnosti je, nebo neni).
       A kdyz uz jsem zacal psat tento komentar, tak pripojim i svuj nazor, ktery uz tu take padnul – Kdyby Nvidia prodavala „Titana“ v podobe RTX 3090, tak by to znamenalo jednu ze dvou veci. Bud by se tam nekdo uplne zblaznil a dobrovolne zacal prichazet o vyvar na skutecnem Titanu, nebo by se Nvidia dala na dobrocinnost.

      • Jen v rychlosti, protože s takovým nýmandem nebudu ztrácet víc času – opět ta samá písnička, dáš nám link, ve kterém je zcela něco jiného, než co pak napíšeš do komentáře. Takže k tomu tvému videu:
       https://www.youtube.com/watch?v=IwDtYT4EWOY

       Video má 1 minutu 45 vteřin.

       0:00 až 0:29
       – fotorealistický rendering
       – zmiňuje Substance Designer, Autodesk Arnold for Maya, Unreal Engine 4

       0:29 až 0:46
       – filmová produkce
       – zmiňuje 4K, 8K a vyšší editing, nástroje jako Adobe Premiere Pro, Redcine-X Pro

       0:46 až 1:09
       – profesionální fotoeditace
       – zmiňuje Adobe Lightroom

       1:09 až 1:38
       – profesionální streaming
       – software OBS

       Nikde žádné hraní. I kdyby jsi chtěl streamování vydávat za hraní, ať už to zní jak chce přitažené za vlasy, je to pořád pouze čtvrtina toho videa.

       „Mrknu na web Nvidie na 3090 a tam se píše „it features a staggering 24 GB of G6X memory, all to deliver the ultimate gaming experience“.“

       Úplně přesně podle tvého vzoru chování nám sem dáváš část, která byť naprosto minimálně s tím související, ti dává naději na spin. Ale už nám sem nedáš to, co je přímo nad tím tvým textem:

       „The GeForce RTX™ 3090 is a big ferocious GPU (BFGPU) with TITAN class performance.“

       https://www.nvidia.com/en-us/geforce/graphics-cards/30-series/rtx-3090/

       Ty jsi opravdu mentálně vyšinutý jedinec. To nemá obdoby. Zkoušej si ty svoje hry na někoho jiného. Na tebe už reagovat nebudu.

       Pro Alicha – tady nikdo netvrdí, že kvůli Blenderu je RTX 3090 nástupcem Titanu. Já tu jen vyvracím Aznohhovy bludy o tom, že Nvidia Studio je jen o hraní.

      • Bedrich 3.9.2020 at 17:05
       „Já tu jen vyvracím Aznohhovy bludy o tom, že Nvidia Studio je JEN o hraní.“
       realita: Aznohh 2.9.2020 at 21:11 „Platforma Nvidia Studio? Opět PRIMÁRNĚ pro hry.“

       Chlapče, na to tvoje věčné ohýbání reality tu už nikdo neskočí, další Bédova lež. Já psal, že „primárně“, ty píše že jsem psal „jen“. 😀 😀 Tohle už je fakt směšný.

       Alich: Jasně že je to Maudit, vím to už nějakou dobu. 😀 On se to snažil maskovat, ale jak se triggnul, tak se přestal hlídat. Jestli se budu večer nudit, tak sem dám srovnání těch jejich stejnejch frází. 😀 Ty jeho Spiny a další slovíčka která tak rád dokola používá, stejné nadávky, většina příspěvků napadajících AMD a Honzu Olšana + Béda se objevil po té, co zmizel Maudit… prostě Bohnice no, co na to víc říct. 😀

      • „protože by se J.O. musel omluvit“
       Mě se nikdo omlouvat nemusí… sice se mi moc nelíbí, že na mě hned pálil že „lžu“, ale to už je asi holt úroveň polemik na internetu, tak si na to asi budu muset zvyknout, prostě, no.

       Edit: jinak teda ještě pozor – když se Studio používá pro vývoj her, tak to je tvorba obsahu a ne samotné hraní. To by se míchat nemělo.
       Ale jinak teda, když se kouknu na stránku k Titanu RTX a pak na tu stránku k RTX 3090, tak má IMHO jasně pravdu AznoH. Ty grafiky jsou prostě prezentovaný úplně jinak, Titan jako karta pro vývoj umělé inteligence a výpočty, u RTX 3090 je to téměř všechno o hraní – hraní, DLSS, streamování vide z her do Twitche atd.

       Rozdíl naprosto jasnej. BTW, když se kouknu do záhlaví, tak Titan je zakategorizovanej mezi produkty „Deep Learning AI“, RTX 3090 mezi… „GeForce“. Howgh?

      • „… tady nikdo netvrdí, že kvůli Blenderu je RTX 3090 nástupcem Titanu. Já tu jen vyvracím Aznohhovy bludy o tom, že Nvidia Studio je jen o hraní.“ Jo, pěkná výhybka. Nejdřív si ujasni, jaký je rozdíl mezi slovy „primárně“ a „jen“ a pak mi prosím vysvětli, proč Nvidia Studio, které se dá použít na všech GTX a RTX kartách (viz kompatibilita) má najednou dokazovat, že 3090 je nový Titán.

      • Pro J.O. – O to tu ale přeci celou dobu jde a psal jsem tu už včera. Nvidia změnila pro karty z kategorie Titan obchodní model, protože viděli, že je o ně mnohem větší zájem, než čekali. Proč by tu kartu měli prezentovat stejně, když ji chtějí nabízet vetšímu množství lidí a pro mnoho dalších použití? A co se týče hraní, tak to tam bylo přeci zmíněné také, konkrétně letecké a závodní simulace. To mi přijde jako pokus o kruhový důkaz, doufám neúmyslný. Snažíte se dokázat, že karta není nástupce Titanu tím, že není pojmenovaná Titan a přesně stejně prezentovaná, přičemž já ale netvrdím, že to je Titan. Tvrdím, že to je jeho nástupce ve změněném obchodním modelu. Z pohledu výrokové logiky je nesmyslné dokazovat něco vlastním předpokladem vycházejícím z dokazovaného. To je kruh.

       K těm nesmyslům od ostatních, zdá se mi učtů všech patřících jedinému člověku – je celkem jedno, jestli jde o JEN nebo PRIMÁRNĚ. To je slovíčkaření. I u toho videa ten šílenec Aznohh píše „Pustíme si prezentačku Nvidia Studio.. zjistíme, že 80% je o dělání či streamování her“. Ve skutečnosti je o tvorbě her v tom videu 0%. O streamování tam je 25% a to ještě není omezené jen na hry. Nahoře tvrdil něco o tom, že RTX 3090 nepodporuje CUDA-X. Kouknu do dokumentace a tam o ničem takovém není ani slovo. A pak spousta dalších pomatených výmyslů, to je pořád dokola. J.O. to tu takovéhle kolovrátky nemoderujete?

      • Aznohh 3.9.2020 at 18:19
       No ja jsem si toho vsimnul drive take, jak pisete – fraze, slovni obraty, utoky na jiste lidi, demagogie a lzi. Jen uz mi to proste nedalo to nepropalit 😀 Ale mozna jsem ani nemusel, je to docela ocividne.

      • MauditoBeda: Nvidia Studio je platforma PRIMÁRNĚ zaměřená na hry – tvorbu a streaming. V první části uveden Substance Designer – primární cílovka softu jsou hry, viz jeho web a jako první industry uvedeny games. Dále Maya plugin a Unreal engine – následuje ukázka gpu akcelerace renderingu Nvidia Sol v Maye pro Unreal Engine. O primárním zaměření Unreal Enginu asi není třeba debatovat.. 🙂 Nikde jsem netvrdil, že se Nvidia Studio nepoužívá i na jiné věci, to sis vymyslel jako lživý argument.

       To že tu kecáš a budeš do nekonečna manipulovat, na to už jsme si zvykli. 😀 Jen nevím proč ten multinick, to se tak stydíš za ty předchozí faily? 😀

      • Hmm, takže od „Huang naprosto jasně mluví o tom, že to je nástupce Titan grafik“ jsme došli k „Tvrdím, že to je jeho nástupce ve změněném obchodním modelu“ 😉 „Z pohledu výrokové logiky je nesmyslné dokazovat něco vlastním předpokladem vycházejícím z dokazovaného. To je kruh.“ A ten „změněný obchodní model“, ze kterého vyvozuješ to nástupnictví, je info přímo od Nvidie nebo tvůj předpoklad?
       A já tvrdím, že skutečný trojkový Titan ještě klidně může vyjít. A pokud to nastane, jsem zvědavý, co budeš potom psát… zřejmě něco o změně změněného obchodního modelu.

      • K čemu že jsme došli? Došli jsme k tomu, že jsi úmyslně vynechal hned následující větu: ‚Huang naprosto jasně mluví o tom, že to je nástupce Titan grafik. Doslova uvádí, že před několika lety uvedli na trh grafiky, které byly dostupné jen omezeně a zájem veřejnosti je překvapil.‘

       Když už jsem načal ty důkazy, zkusme tedy důkaz sporem. Huang říká, že si všimli nečekaného zájmu o Titany a způsobů, jakými je lidé používali. Ale přes jejich víc než dvacetiletou zkušenost s obchodem a marketingem na to nezareagují a nevydají nástupce Titana pro masy, na kterém by díky vyšší dostupnosti a vyšším prodejům vydělali pravděpodobně víc, než na původním Titanu, i přes nižší cenu. Dává to smysl? Ne.

       A další důkaz sporem. Huang stráví mezi uvedením RTX 3080 a RTX 3090 několik minut mluvením o Titanech a jejich kreativním, vědeckém a herním využití. RTX 3090, kterou uvede hned po tom, s tím ale nemá nic společného. Huang začal o Titanech uprostřed uvádění karet mluvit jen tak, pro nic za nic. Dává to smysl? Ne.

       Pokud trojkový Titan vyjde, tak se klidně omluvím. Však může vyjít i RTX 3080 ti. Co pak? A co když vyjde obojí, Titan i RTX 3080 ti? Zatím si ale za svým názorem stojím a je za mnou i většina internetu, včetně těch nejvěhlasnějších jmen.

      • RTX 3080 Ti klidně může vyjít (může se tak jmenovat ta 20GB verze?), ale to z RTX 3090 těžko může udělat „Titan RTX 2“ (jako jak to má ta logika způsobit? :).

       Většinu internetu jsem nečetl, ale podíval jsem se na AnandTech (text jeho šéfradaktora):

       …with the RTX 3090 and RTX 3080 leading the charge. The two cards, in turn, will serve as the successors to NVIDIA’s GeForce RTX 2080 Ti and RTX 2080/2080S respectively, hitting new highs in graphics performance, albeit while also hitting new highs in prices in the case of the RTX 3090.

       v článku není Titan nikde zmíněn, nehorázně :>
       (Dál jsem teda nehledal…)

      • „Bedrich 3.9.2020 at 17:05
       s takovým nýmandem nebudu ztrácet víc času“
       Nevím no, zatím chrlíš jednu wall of text za druhou. 😀

       Co řekl Jensen je úplně jedno, jak už psal J.O. tady jde o marketing, Cílovka 2080Ti chce mít pocit, že za lehce vyšší cenu kupuje výkon Titanu. Jensen je v prvé řadě salesman (10 times quieter apod.) a ví jak karty prodat. https://www.youtube.com/watch?v=XDpDesU_0zo
       Dál v té prezentaci je 3090 čistě o gamingu, ani slovo o machine learning, research, AI atd.. to stejné produktová stránka 3090 Nvidie. U Titanu RTX je to přesně opačně.

       Kdo na internetu co říká je mi opravdu jedno, mám vlastní rozum a vlastní názor. Neřídím se názory jiných. Pro mě to může znamenat to, že marketing NV to prodal přesně tak jak to prodat chtěl.

       „Aznohh 2.9.2020 at 18:22
       Imho 3090 je něco mezi TI a Titanem. Zatím ji teda Huang prezentoval jako herní. I zařazení do řady se zbytkem herní řady naznačuje na jakou cílovou skupinu míří primárně. Titan se ještě může vesele objevit na Vánoce jako posledně. 🙂 Stejně tak 3080Ti.“

      • @Bedrich
       Takže jsme došli k tomu, že to, že 3090 je nástupce Titána, je tvůj názor, konečně. A můj názor je, že není, akorát kvůli tomu netapetuju diskuzi sáhodlouhými příspěvky, nikoho neurážím a nevolám po moderaci. Silně mi svým stylem připomínáš jednoho, jenž pod svými články donedávna psal, že objektivní fakta se nedají zpochybňovat subjektivními pocity. A tím s tebou tuto diskuzi, dá-li se to tak nazvat, končím.

      • J.O.

       Linus Tech Tips https://youtu.be/ucutmH2KvSQ?t=617

       JayzTwoCents https://youtu.be/yGDOa5Qbo3E?t=349

       GamersNexus https://youtu.be/UUGj3gCf3sg?t=473

       „The RTX 3090 sets a new high-bar for single-GPU pricing at $1,499, not counting Nvidia’s Titan series that it’s apparently meant to replace.“ https://www.tomshardware.com/uk/news/nvidia-geforce-rtx-3090-ga102-everything-we-know

       „This is the new ultra-enthusiast class GPU that Nvidia is noting as effectively the new, more widely available Titan card.“ https://www.pcgamer.com/uk/nvidia-ampere-release-date-specs-performance/

       „RTX 3090 is the new TITAN. Twice as fast as RTX 2080 Ti, 24 GB GDDR6X. The Giant Ampere.“
       https://www.techpowerup.com/271628/nvidia-announces-geforce-ampere-rtx-3000-series-graphics-cards-over-10000-cuda-cores

       HadrwareUnboxed https://youtu.be/j8XJvIWAcP0?t=658

       Co se týče Anandtechu, tak narozdíl od textu v jejich novince, v textu z přímého přenosu zmiňují Titan a že Nvidia RTX 3090 tak uvádí, ale že netuší, proč tam není spíš srovnání s RTX 2080 ti. Zřejmě tápou jako vy.

       „(Dál jsem teda nehledal…)“ Tak to jste nehledal opravdu dobře, že vám vyšel snad ten jediný článek velkých redakcí, ve kterém to je tak napsané. To se tak dobře povedlo to hledání, až se tomu skoro nechce věřit.

       :>

      • To mě teda trošku zklamali (ten TPU/THW hlavně), že se takhle pletou 🙂

      • Mikymauz – jestli ten styl není spíš vynucený prostředím a lidmi, kteří sem poměrně agresivně a zcela bez podpory faktů přizpívají. Pokud mají lidé rádi fakta jako já, nedivím se, jestli reagují podobně. Na takových bezbřehých fabulacích, jako předvádí například Aznohh, je ostatně trollování postavené. To nemá za cíl někoho přesvědčit, pouze vyprovokovat reakci.

      • „„The RTX 3090 sets a new high-bar for single-GPU pricing at $1,499, not counting Nvidia’s Titan series that it’s apparently meant to replace.“
       .. a vsiml jste si, ze treba v teto konretni pasazi se mluvi dost jasne o „PRAVDEPODOBNE“ nahrazuje.
       „„RTX 3090 is the new TITAN. Twice as fast as RTX 2080 Ti, 24 GB GDDR6X. The Giant Ampere.““
       .. i tady si muzete hadat, protoze „TITAN“ muze byt pouzito jako srovnani vykonu ve smyslu neco „gigantickeho“. Ciste prekladove to neznamena, ze je to nahrada.
       atd.
       Tudiz Vase zavery vyplyvaji z kontextoveho prekladu, kdy vy si to „prekladate jako ‚nahradit‘. A v tom je hacek..kontextovy preklad neni cisty preklad textu a je zavisly na uhlu pohledu a pochopeni vyznamu dotycneho, ktery dany vyrok pronesl.

      • ‚„„RTX 3090 is the new TITAN. Twice as fast as RTX 2080 Ti, 24 GB GDDR6X. The Giant Ampere.““
       .. i tady si muzete hadat, protoze „TITAN“ muze byt pouzito jako srovnani vykonu ve smyslu neco „gigantickeho“. Ciste prekladove to neznamena, ze je to nahrada.‘

       Tak na vysloveně dementní, odpusťte mi ten výraz, fabulace opravdu už nemám nervy. J.O. co vám to sem chodí proboha za lidi? Zastánci placaté Země? Popírači holokaustu? Nemám slov.

      • Bedrich 4.9.2020 at 8:08
       Kdyz tu chcete poucovat ostatni o „faktech“ a jeste v Anglictine, tak se tu Anglictinu prosim naucte dobre. Vase fakta nejsou fakta, ale domnenky a vase Anglictina je zjevne na styru.
       A pokud vam to tu tak vadi, tak se proste seberte a tahnete uz jednou pro vzdy do …… 😉

      • Bedamaudit si vybírá jen to, co se mu hodí, když se mu předloží fakta, tak je potichu ignoruje a napíše v rámci wall of text nějaký ten oblíbený spin ve kterém přejde na úplně jiné téma.
       např.:
       Bedrich 2.9.2020 at 18:36
       Žádná hra nepotřebuje 24GB paměti. Co potřebuje tolik paměti? Trénování AI, content creation. Jasně, Huang bude mít dlouhý proslov o tom, jak lidi používají Titany na content creation a science a ta karta přitom bude herní. To určitě.

       Hlavní popis 3090 na webu Nvidie:
       features a staggering 24 GB of G6X memory, all to deliver the ultimate gaming experience.

       Jako pokud ty rozpory nevidíš, tak je to jen mlácení prázdné slámy. Ty jsi celou tvou teorii založil na jediné věci a to na té Jensenově zmínce o Titanech, což dle mě byl čistě marketing talk. Vše ostatní včetně popisu na produktových stranách Nvidie, zařezení do kategoií dle url atd.. mluví jasně.

      • Tak ještě jednou a vážně naposled. Já sám jsem tady Jensena za jeho Ampéra ántré chválil, protože ví jak mluvit a jak to prodat – takhle má vypadat pořádný marketingový šou. A z toho, jak to bylo uděláno, tj. že zmínil Titán a pak plynule přešel k 3090 bez toho, aniž by na plnou hubu řekl, že to je přímý nástupce Titána, mám vcelku silný dojem, že to je prostě vábnička. „Helejte, Titán, to je mašina, k čemu všemu se hodí a jaký o něj byl zájem, mrk mrk, tady máte 3090, óóóch, a za pěkný prachy, mrk mrk“ (smysl sdělení je dle mého jasný, tady máte vlastně něco jako Titán). A pak se podívám na stránky Nvidie, jak je tam 3090 zařazena… A teď mi řekni, proč bych si nemohl myslet, že skutečný, ampérový Titán časem nevyjde taky. K tomu, co říkají některé redakce na netu – něco je výsledek jejich nadšení, něco jejich dojmů… Mmch, „The RTX 3090 sets a new high-bar for single-GPU pricing at $1,499, not counting Nvidia’s Titan series that it’s apparently meant to replace“, víš co znamená apparently? patrně, zřejmě, podle všeho,…, takže ne určitě a ani z ostatního nemám pocit, že to tvrdí kategoricky – žádný novinář (a tím myslím novinář, ne nějaký umaštěný jutuber nebo lajfstajlovej blogista) pokud nemá tutovou informaci, tak si to kategoricky podat nedovolí… A pokud ampérový Titan vyjde, není pro ně nic snažšího než z toho vybruslit stylem „Jestli jsme si mohli myslet, že RTX3090 má nahradit Titána, pak blá blá blá óda na nový Titán“.

      • Řekl bych, že spousta novinářů se uklidní z prvotního výkonnostního šoku a začne v klidu uvažovat čeho je 3090 skutečně nástupce…. viz PC Tuning:
       „…mám takový pocit, že je to přece jen nástupce RTX 2080 Ti pro hráče, kteří nevědí, co s prachama). Ostatně ani z promovidea od Nvidie nemám dojem, že by šlo o nějaké pracanty nadšené z toho, jak stříhání videa na RTX 3090 odsejpá. Z toho všeho mám pocit, že hlavním důvodem prezentace RTX 3090 coby nástupce Titanů a karty pro profesionály byla snaha Nvidie vyhnout se nářkům, že svůj top model opět zdražuje o pěkných pár tisíc… „

      • PCT „…Kvůli tomu, že RTX 3090 je opravdu extrémní řešení a nedá se předpokládat, že by se prodávala ve velkém, si Nvidia zvolila jako „vlajkovou loď“ nová řady GeForce RTX 3080.“

       chudák Mauditobéda, všechna česká média se proti němu spikla

 7. Aktualizace parametrů pro GeForce RTX 3070.

  Měli jsme uvedeno, že takt pamětí je 16,0 GHz efektivně, ale vypadá to, že ve skutečnosti je to jenom 14,0 GHz, tj. beze změny proti Turingům.
  Propustnost teda bude jen 448 GB/s, ne 512 GB/s. Omlouváme se za chybu.