Definitivně potvrzeno: Intel chystá osmijádrový procesor Coffee Lake, už ho má na webu

Poslední 14nm generace Intelu měla být nejvýš šestijádrová. Už ale máme definitivní důkaz, že plán se změnil a přijde i čip s osmi jádry. Dost možná letos.

42
Procesor Intel (Zdroj: Intel)
-
Zdroj: Intel

Tento týden se na internetu začaly šířit zprávy o tom, že Intel chystá speciální procesor Core i7-8086K k výročí svého 16bitového CPU 8086 z roku 1979. Toto CPU by prý mělo mít Turbo frekvenci až 5,0 GHz, ovšem zatím asi jde o hodně divokou informaci a vůbec bych se nedivil, kdyby jeho údajné fotografie a screenshoty byly tzv. „fake“. Ovšem paradoxně se současně objevily doklady pro jiný „bájný procesor“ Intel: osmijádrovou verzi procesorů Coffee Lake, údajně chystanou pro současnou platformu LGA 1151. A ony informace ukazují, že toto CPU by naopak mělo být velmi reálné, byť se i jeho existence často zpochybňovala.

Na to, že je prý osmijádrové Coffee Lake v přípravě – což není jen tak, Intel musel navrhnout a poslat do výroby zcela nový křemík – přísahalo několik zdrojů, ale dlouho pro něj nebyl doklad a v uniklých roadmapách po něm není ani stopa. Už se sice objevil otisk v databázi 3DMarku, ten ale stále ještě mohl být falzem. Teď ale zřejmě máme doklad definitivní: informace o osmijádrovém čipu této architektury se totiž objevily přímo na webu Intelu.

Mezi různou dokumentací na tomto místě lze v tuto chvíli nalézt položky „Coffee Lake S 8+2 Processor Power Integrity Model“, „Coffee Lake S 8+2 DDR4 UDIMM Reference Validation Platform Technical Documentation Kit“ a „Coffee Lake S6+2 S8+2 Processor Line Ballout, Signal, and Mechanical Package“. Tyto kousky si stáhnete jen pod NDA, ale to příliš nevadí, protože nám stačí jejich veřejně viditelné názvy. Coffee Lake S (obvykle psáno Coffee Lake-S) značí desktopovou verzi těchto čipů pro socket LGA 1151 a ona čísla 6+2 a 8+2 konfigurace čipu. S tímto značením jsme se již setkali vícekráte a víme, že první číslice sděluje počet jader procesoru a druhá typ grafiky (2 jako GT2, 3 jako GT3 atd.). Čip 6+2 je tedy to Coffee Lake s šesti jádry, které již známe. Ale Coffee Lake 8+2 nemůže být ničím jiným, než oním bájným osmijádrem, které od podzimu bylo (slovy novodobého klasika) „předmětem vášnivých debat v anarchistických kroužcích“.

Důkazy na webu Intelu: 8+2 znamená Coffee Lake s osmi jádry (a grafikou GT2)
Důkazy na webu Intelu: 8+2 znamená Coffee Lake s osmi jádry (a grafikou GT2)

Definitivní důkaz

Na serverech Intelu jsou tedy dokumenty zabývající se validací pamětí DDR4 pro paměťový řadič těchto nových procesorů, jejich napájením a fyzickým provedením. Minimálně některé aspekty tohoto křemíku by mohly být zřejmě odlišné proti šestijádrovému CPU. Otevírá to asi například možnost oficiální podpory DDR4 na 2933 MHz, ale také vyššího TDP a striktnějších nároků na napájení. Čistě teoreticky by tedy CPU nemuselo být kompatibilní úplně se všemi dnešními deskami, ale prozatím bych spíše očekával, že si toto Intel už stačil pohlídat. Každopádně ale existence těchto dokumentů dokazuje, že bude tento čip skutečně vydán a Intel tak v rámci mainstreamové platformy dosáhne parity v počtu jader s osmijádrovými Ryzeny.

Kdy, jak, za kolik… stále neznámo

Jiná otázka už je, kdy se toto CPU dostane na trh. Hádat se dá třeba uvedení v srpnu (veletrh Gamescom) nebo v říjnu (rok po vydání Core i7-8700K), ale třeba podle Ashrafa Eassy z webu The Motley Fool by snad Intel mohl toto osmijádro představit už na Computexu na začátku června, přičemž by současně vyšel i čipset Z390. To je ale už hodně brzy, takže nevíme, zda by třeba nešlo jen o papírové odhalení s dostupností později. Dřívější informace od zaměstnanců firmy Eurocom mluvila o tom, že by osmijádra Intelu pro Z390 měla vyjít až v druhé polovině roku 2018.

Zástupce firmy Eurocom mluví o podpoře osmijádrových CPU na platformě Intel Z390
Zástupce firmy Eurocom mluví o podpoře osmijádrových CPU na platformě Intel Z390 (září 2017). Tehdy jsme ještě netušili, že ona osmijádra nejsou 10nm Ice Lake, ale další 14nm čip Coffee Lake

Stejné je to s parametry (nemáme ani nástřel, až na to, že bude obsaženo GPU třídy GT2) i s otázkou ceny. Pokud toto osmijádro nevyjde až na podzim coby generační nástupce i7-8700K (tedy už jako i7-9700K), ale místo toho bude ještě součástí aktuální osmé generace, pak se asi dá čekat, že se zařadí až nad něj. To znamená, že by mohlo být značené třeba Core i7-8800K nebo i7-8750K a prodávalo by se dost možná za vyšší cenu než i7-8700K, u něhož by Intel mohl cenovku ponechat. Pokud čip nebude mít nějaké zásadní problémy se spotřebou či takty, tak by osmijádrové Coffee Lake mělo mít na to, porazit osmijádrový Ryzen jak v jednovláknovém, tak ve vícevláknovém výkonu. Intel by si tedy mohl dovolit vyšší cenu. To asi ale bude záležet i na aktuálních podmínkách na trhu a tom, jak velké prodeje by měly nyní vydávané konkurenční Ryzeny 7 2700X od AMD (a jak moc by to Intelu bylo trnem v oku).

Snímek čipu Coffee Lake s šesti jádry a grafikou GT2. Při této struktuře by změna návrhu měla zřejmě spočívat v přidání dalších dvou jader mezi stávající a tím prodloužení prstencové sběrnice. Plocha čipu by se měla zvětšit o cca 17 %, tedy orientačně ze zhruba 151 mm² na 177 mm²
Snímek čipu Coffee Lake s šesti jádry a grafikou GT2. Při této struktuře by změna návrhu měla zřejmě spočívat v přidání dalších dvou jader mezi stávající a tím prodloužení prstencové sběrnice. Plocha čipu by se měla zvětšit o cca 17 %, tedy orientačně ze zhruba 151 mm² na 177 mm²

Intel se snaží, možná nás čekají další překvapení

V době vydání už bude zhruba polovina roku 2018 nebo později a měla by se tedy blížit 10nm+ generace Ice Lake, takže by toto osmijádro nemuselo mít tak dlouhou životnost na trhu, nevyjde-li tedy desktopové Ice Lake také třeba až kolem poloviny roku 2019 či později. Navíc takto pozdní přidání nového čipu do stejné generace CPU je pro Intel hodně netypické.

Asi je to znamení toho, že Intel všelijak reaguje na předtím nepředpokládaný konkurenční tlak (osmijádrová verze Coffee Lake evidentně nebyla v původním plánu a byla přidána za pochodu). A to znamená, že se při analyzování situace teď nemůžeme spolehnout na typické jistoty, jako že každá generace musí být na trhu aspoň rok, nebo že Intel během jejího života čipy nezlevní a nenahradí rychlejšími. Mohli bychom se tedy možná dočkat nejrůznějších překvapení: od návratu pájeného rozvaděče tepla, nebo dokonce třeba toho údajného Core i7-8086K – až po situaci, že by platforma Z390 a socket LGA 1151 ještě mohla být kompatibilní s příštím „tockem“, tedy s následujícími 10nm čipy Ice Lake. Něco takového se nestalo od roku 2006 a u Intelu přichází nová architektura vždy s novým socketem. Nyní se ale o této variantě spekuluje a kdo ví, třeba Intel „ve změněných podmínkách“ koncepci změní i v tomto.

Definitivně potvrzeno: Intel chystá osmijádrový procesor Coffee Lake, už ho má na webu
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95.56%) 18 hlasů

42 KOMENTÁŘE

 1. Aj ked by teoreticky mohol 8 jadrovy coffee lake fungovat v sucasnych doskach, tak prakticky nebude 🙂

  Bude treba bud Z390 alebo Z470 na 8 jadrovy procak.

  Ice lake samozrejme bude potrebovat novy socket s novymi doskami a chipsetmi.

  • protože by ho nikdo nekupoval stejně jako 1800X, podobný osud potkalo i 1700X , většina volila levnější 1700 nebo dokonce nižší řadu 1600/X které po přetaktu běžnému uživateli přinesly +– stejné výsledky za výrazně méně peněz. Teď už AMD spoň nepouští tolik variant CPU a navíc jsou ceny výrazně jinde než v době vydání Ryzenu 1. Intel tlačí ceny AMD dolů

   • To je ale tvoje interpretace, byt ekonomicky dava uricte smysl. Titan si taky 99,9% uzivatelu nekoupi a ekonomicky nemuze byt zajimavy a presto jej NV vydava, stejne jako 18C CPU do HEDT platformy.
    Stejne dobre je mozne, a ukazi to az pristi mesice, ze si AMD schovava 2800X prave na vydani 8C kafe a nebo jako refresh ve stylu Thubanu.

    • Proč tedy docházelo k rychlým slevám na 1700X a 1800X? Ty procesory ležely na krámech a hojně se prodávaly výrazně levnější 1700. Teď při výprodejových cenách je cenový rozdíl minimální a řekněme že kopíruje i výkonnostní rozestup těch čipů. To samé teď jde vidět na cenách Ryzenu 2. Rozdíl ceny mezi 2700 a 2700X je vyrazně nižší než byl u první generace a výkonově ten 2700X s přehledem nahradí jak 1700X tak i 1800X.

     Z toho mála co zatím o Ryzenech 2 máme k dispozici vychází že taktování nešlo přes max turbo 2700X, dá se předpokládat že ten čip už víc nezvládne, tzn není ani na čem tu hypotetickou 2800X stavět.

     • Nevím Tys někde viděl prodeje, které by dokládaly Tvé tvrzení? Ne že ne R7 1700 mám osobně jen se ptám. V USA, Německu a pod (myšleno v bohatších zemích) rozdíly mezi 1700 a 1700X/1800X byly jen drobné…
      Co se týče taktů, tak si taky myslím, že zde bude strop. Nicméně bych ještě nezahazoval možnost R7 2800X.

     • @Komlik.. z toho co jsi napsal, tak mi opravdu nevychazi nikde, ze by AMD nemohlo mit dalsi chip v zaloze. A jak pise Kochren.. kdyz se podivas do NDR, coz je dobry trh a podivas se na mindfactory, tak uvidis, ze 1800x zase takovy ‚propadak‘ nebyl. 1700 a 1700x se prodavali snad s vyjimkou prvnich 2-3 mesicu podobne. Vykonove jsi mel treba TRka, ktere sli taktit 4.2-4.3Ghz..pritom R7 mel strop 4.1ghz..takze prostor tady teoreticky byt muze.
      To co pises sice dava smysl, nicmene to neni dukaz toho, ze by AMD nemohlo uvest dalsi chip.

     • Není pravda, že by se ty vyšší modely neprodávaly vůbec. Měly o dost nižší prodeje, podobně jko třeba R5 1600 se prodávalo víc než cokoliv jiného. Jenže to neznamená, že nemají smysl. Když si ten vyšší produkt koupí třeba 20 % lidí, co ten nižší, tak jsou to celkově pořád vyšší tržby, než co by měli, kdyby tihle lidi koupili také jen ten nižší, prostě peníze navíc. Proto všechny firmy mají vyšší modely a když nějaký můžou vyprodukovat, tak má smysl ho vydat.

 2. Otazne je aky overclock zvladne. 5Ghz na 8jadre uz bude mat dost vysoku spotrebu, a problem to uchladit. Nizsia frekvencia uz bude krok spat. Pre vacsinu beznych konzumentov bude lepsie 6jadro na 5Ghz ako 8jadro na 4,7-4,8.
  Ohladom dosiek, ak Z370 to papierovo budu zvladat, tak bez lepsieho chladenia VRM tie dosky budu rychlo umierat.

  • „Pre vacsinu beznych konzumentov bude lepsie 6jadro na 5Ghz ako 8jadro na 4,7-4,8.“ – no, nechcem slovičkáriť ale „bežný konzument“ bude vysmiaty od ucha k uchu aj s „““len“““ 4,7-4,8GHz 8jadrom aj s 5,0GHz 6jadrom – tých 2/300 MHz naviac bude smrteľne podstatných a kriticky dôležitých len pre 0,01% overclockerov a 0,05% hráčov leteckých simulátorov ktorí ťažia z výkonu na jedno jadro.

   „tie dosky budu rychlo umierat“ – nech umierajú, 3ročná záruku majú aj 40 eurové H110tky pod 1151 Intel, lepšie Z370ky dosky aj 5rokov, ergo, ty ako zákazník o nič neprídeš.

     • Uplne bezny uzivatelia si uz velmi K procesory koli ich cene nekupuju, a myslim ze vacsina z nich ich kupi koli tomu aby si ich pretaktovala. Vela z nich nema skusenosti a postupuje podla navodov na nete/forach. Ked si ale niekto kupi najlacnejsiu Z370 dosku a do toho za 8700k na 5Ghz tak VRM teplota v zatazi vyleti cez 100ky… a pri 8jadre si to ani nechcem predstavit. A len aby sa vyrobcovia dosiek nezacali ohanat s tym ze dosky nie su stavane na pretaktovanie a reklamaciu nezamietli.
      A tych 200-300 mhz v hrach robi v niektorych pripadoch znacny rozdiel. Hlavne pre tych co hraju na vysokch fps (koli 240hz monitorom)

     • @tips, „200-300 mhz v hrach robi v niektorych pripadoch znacny rozdiel.“

      Prosím ťa, napíš mi nech len 3 také hry, byť aj v scenáry vysokých fps.

      tých 200-300Mhz teda 4,7/4,8 vs 5,0GHz je 4 resp. 6% rozdiel – vážne by ma zaujímalo kde sa nech tých 6% prejaví ako „znacny rozdiel“….

     • Maťko911: 6% může pro mě znamenat 1-2 FPS navíc, které zatraceně uvítám, když jsem limitovaný výkonem CPU a ne grafiky.

      Výkon CPU může ovlivnit plynulost – stutterring apod, může mít výrazně vyšší vliv na minimální FPS než silnější grafika nebo snižování detailů…

     • @komplik “ 6% může pro mě znamenat 1-2 FPS navíc, které zatraceně uvítám“ to sa bavíme o rozdiele medzi 33 a 35fps, ak mi chceš povedať že tých 35fps je REÁLNE teda viditeľne a užívateľky lepších než 33fps tak to ti závidím tvoj zrak a zmysle pre plynulosť 😀

      „Výkon CPU může ovlivnit plynulost…“ bezo sportu, ale ako asi ju ovplyvní pri 4-6% ? Minimálne…

  • Tak hlavne to se bavite o oblasti OC a ta diskuse ma smysl jen pro cast uzivatelu. Zbytek bude koukat na frekvence, ktera mu da Intelovske turbo a tam by to teoreticky mohlo byt podobne jako u toho 6 jadra (4.3 az 4.7), spise o neco mene mozna 4.2 az 4.7. Nicmene urcite stoupne spotreba, takze ono s tema deskama, to zase tak od veci uplne neni, potom co se objevili zpravy, jake shity (nektere) s temi nizsimi chipsety ted vydavaji. Ale tady se da predpokladat, ze stejne bude potreba novy chipset, takze tam by si to mohli vyrobci desek spis pohlidat.

 3. Podle mne stoji za zajimavost jeste jedna vec. Intel (s pomoci AMD) si celkem slusne kanibalizuje HEDT platformu, aspon v te nizsi casti tykajici se 6, 8 a 10jader. Pro srovnani (mindfactory).. prodeje 7xxx rady jsou na 30% toho, co prodali jeste jako 6XXX radu. A to je u 7xxx rady i 7900x 10ti jadro, ktere dela 25% z tech 30% celkem.
  Pokud vydaji slusne 8jadro, coz se da predpokaldat, tak jim to klesne jeste vic, Takze HEDT se podle mne stane docela okrajovou zalezitosti jen tam, kde je to absolutne potreba.

  • Zalezi, co to je HEDT?

   „HEDT, or High End Desktop, is an acronym originally coined by Intel to refer to their high end consumer desktop PC platforms designed for enthusiasts, gamers, and content creators.“

   Pokud je to jak pisou, tak to co rikas ty je nesmysl, protoze soucasny Intel HEDT Skylake-X je v mnoha hrach horsi nez nehedt Core i7-8700K. Stejne tak u AMD by hrac byl uplne blbej, kdyby si na hry kupoval Threadripper, protoze ve vetsine je jasne lepsi jak R7 1700X tak R7 2700X a ani jedno HEDT neni.

   Teda by melo byt zrejme, ze ani vysoko taktovanym osmijadrem Coffee lake Intel nekonkuruje Skylakum-X s nizkymi takty. Ovsem pro koho je Skylake-X urceny uplne netusim, domnivam se, ze pro graficke stanice na rendering obrazu nebo mozna i na nejake vypocty, ale tam bych spis predpokladal vypocetni karty.

   • Nejak nerozumim tomu, proc je to co jsem napsal ‚nesmysl‘?
    Ja nikde nezminuji, ze je HEDT je nutne o hrani. Ono se to na Hard-Core hrani vyuzivalo, protoze nebyla jina alternativa. Dneska alternativy jsou a jsou na hard-core hrani i lepsi.
    Spis Intelu HEDT platforma (diky AMD) prestava ‚fungovat‘ i co se tyce content creation, protoze jak AMD, tak Intel nabizi CPU, ktera jsou stejna/rychlejsi rychlejsi, nez co ma Intel v HEDT, za uplne jinou cenu.
    Takze zbyvaji jen opravdu Ti co z te platformy vytriskaji maximum, pro ostatni je zbytecna.
    Apropo.. prodeje AMD HEDT vs Intel HEDT jsou cca 1:2..coz pro AMD je myslim docela uspech.

    • Ale ty svym komentarem predpokladas HEDT jako onen „enthusiasts“, jenze to tak neni. Skylake-X je pro „enthusiasts gamera“ nepouzitelny a treba na enkodovani rovnez k nicemu. Takze asi nejake specializovane stanice a jinak nic, take Coffee Lake 8C neni zadnou konkurenci pro Skylake-X, maximalne nekteri potencionalni zajemci o Coffee lake i8700K teda 6C si pockaji na 8C, vic nic.

     • Ty vychazis ze soucasne situace, ale i tak to neni „pravy enthusiastic“. Drive to tak nebylo vubec. HEDT byl jedinym opravdovym „enthusiastic“ do prichodu Ryzenu. Nic na tom nemenilo ani napr. 7700k ze zacatku 2017.
      Tudiz to srovnani je spravne, protoze srovavam stale prodane ks pro tu stejnou platformu a na te stejne platforme HEDT prodeje Intelu 3x klesly.
      Porad nerozumim, v cem vidis problem.

 4. V kompatibilitu s Ice Lake bych nedoufal. Ice Lake by totiž měl mít FIVR (podobně jako Haswell), což znamená úplně jiný design napájecích obvodů na základní desce. Tedy pokud to neplánují jen pro serverovou verzi, ono u Skylake FIVR není, ale v serverové Skylake-X verzi ano.