Panelové prostředí ve Windows 10 nebude. Nápad lidi nenadchl

Revoluce v koncepci uživatelského prostředí Windows se konat nebude. Panelové prostředí nebylo přijato dobře, byly by s ním ovšem i jiné problémy. Funkci proto Microsoft nakonec zrušil.

8

Těšili jste se na panelové prostředí ve Windows? Raději si nechte zajít chuť. Původně se o nápadu mluvilo už v roce 2017, přičemž na konci listopadu téhož roku si někteří jednu z prvních iterací vyzkoušeli. Po pauze a pár vylepšeních se do testovacích okruhů panely vrátily, aby v červenci opět zmizely. Domnívali jsme se, že se po čase znovu objeví. Jenže jarní Desítky jsou téměř hotové a panelové prostředí jsme si v rámci tohoto testovacího cyklu neužili.

Kam se podělo? Podle zdrojů Mary Jo Foley byla vyvíjená funkce zrušena, tudíž nemůžeme očekávat její návrat. Důvod ovšem nepřekvapí. Jakkoli by někteří panelové prostředí ocenili, aby mohli v jednom okně pracovat s více různými aplikacemi, podle interních zdrojů citovaných Foley lidé konceptu během testování nerozuměli a celkově ho nepřijali s nadšením.

Navíc bylo nutné ze strany aplikací jako Office investovat mnoho prostředků do vývoje, aby s novým prostředím spolupracovaly. Posledním hřebíčkem do rakve se stala migrace Edge na Chromium, jež loni započala. Prohlížeč byl s panelovým prostředím pevně spojený, tudíž by se opět muselo investovat do vývoje. Jenže by došlo ke výraznému zdržení příchodu „Chredge“, uvádí zdroje Foley. Nebo by zkrátka prohlížeč nebyl součástí panelů, což by bylo podivné a nekonzistentní.

Zrušení vývoje panelového prostředí nepřímo potvrdil i Rich Turner z Microsoftu, jenž se na vedoucí pozici podílí na vývoji konzole a příkazového řádku. Současně uvedl, že pro jeho tým jsou panely stále prioritou. Hranice prostředí konzole zřejmě nepřekročí, uvedený tým si navíc musí poradit bez funkce dostupné v základní výbavě Windows. Komu případně zrušení vývoje panelového prostředí vadí, může si např. koupit Groupy od Stardocs.

Panelové prostředí ve Windows 10 nebude. Nápad lidi nenadchl
Ohodnoťte tento článek!
3.4 (68.89%) 18 hlasů

8 KOMENTÁŘE

 1. Rozumný krok. Nemyslím, že by to mělo nějakou velkou rozšířenost. Pár nadšenců by to uvítalo, ale byly by to myslím jednotky %. Udělat to tak, aby to bylo bezproblémové přes všechny možné aplikace není jednoduché ani pro Microsoft. Aplikace mají různá okna a vzhled (typicky SW na úpravu audia/videa), některé aplikace nejsou ani „obdélníkové“. Nedělalo by to dobrotu. Jsem rád, že pochopili, že než (jako obvykle) nedotaženě (navíc pro málo lidí), tak raději vůbec. Ani řešení Groupy od StarDock nefunguje úplně OK.

  Raději bych uvítal, kdyby dodělali 100 % fungující záložky jen v konkrétních aplikacích – Poznámkový blok, Průzkumník, Office , … To by mi dávalo větší smysl. BTW, na Office mám tohle: https://www.extendoffice.com/product/office-tab.html

  Docela by mě zajímala využívanost časové osy nebo cloudové schránky. Taky o nějakém velkém používání celkem pochybuji. Já, až jsem IT, tak to nepoužívám. Na schránku mám lepší SW (Clipboard Fusion) a časová osa není vůbec přehledná. Navíc se po Win+TAB nedá hned hledat, ale musí se stisknout ještě CTRL+F nebo kliknout na lupu …

 2. Rich Turner však povedal čosi iné: https://twitter.com/richturn_ms/status/1120446594472656896

  Can you clarify? Is Sets canceled or are you planning to bring tabs to apps via another method?

  „No. I am not the PM for Sets/Tabs. I was answsering a question **in the context of Windows Console**, for which I am the PM. I am not involved in the future of sets/tabs – I was merely pointing out that sets/tabs isn’t shipping for the Console in 19H1“

  Takže článok je, opäť raz, zavádzajúci. Kvalitná „žurnalistika“, len čo je pravda.

  • Napsal toto: „The Shell-provided tab experience is no more, but adding tabs is high on our to do list.“

   V tomto příspěvku jasně mluví o tom, že panely se nestávají součástí základního uživatelského prostředí (tj. shell). To vyjádření je součástí sdělení o tom, že panely v konzoli budou (že dnes ještě nejsou, vidíme, a Turner na to rovněž poukazuje). V článku uvádím, že konzole bude muset panely zavést pomocí jiného řešení, než bylo v plánu. To vámi odkazovaný příspěvek také říká. Co je tady zavádějící?

 3. Mám dojem, že o panelech se negativně vyjádřil už dávno Satya Nadella při nástupu na šéfa. A vysvětlovalo se to, zavržením dalšího vývoje MS-mobilů, pro které hlavně bylo vyvinuto (teorie sjednoceného uživatelské prostředí 😉 )