Trh se smršťuje. Poda koupila konkurenci a chce být mezi největšími poskytovateli internetu

5
internet kabel připojení
Ilustrační fofo (autor: jarmoluk / Pixabay)
-
Zdroj: jarmoluk/Pixabay

Konsolidace českého trhu s internetovým připojením nebere konce. T-Mobile a O2 kupují menší konkurenty, Vodafone bude patřit stejnému majiteli jako UPC a Nej.cz upevňuje pozici providerské trojky, když pohlcuje regionální poskytovatele.

Hodně teď uslyšíme i o ostravské Podě. Ta již v regionu poskytuje internet více než dvacet let a mezitím se vlastním úsilím nebo fúzemi s dalšími firmami rozrostla do celé republiky. Aktuálně působí v Praze, Středočeském, Jihočeském, Libereckém, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji, kde má vybudovanou zhruba 350km optickou síť, ke které je připojeno 56 000 domácností (dosah je 168 000 domácností) a více než 2000 firem. Dalších 9000 klientů využívá bezdrátové připojení.

Poda má 100 000 zákazníků a bude růst

Nově je Poda o třetinu větší. Od října se sloučí se společností Coma (Unet.cz), která působí ve východních Čechách a má přes 33 000 zákazníků. V šesti městech poskytuje optické přípojky, klienty připojuje ale i skrz 1000 bezdrátových vysílačů. Poda tak po fúzi bude mít asi 100 000 zákazníků.

Tím to navíc nemusí končit. Loni firma za 203 milionů korun získala v aukci ČTÚ příděl frekvencí v pásmu 3,7 GHz, které může využít v celém Česku pro rychlé bezdrátové připojení, které bude spolehlivější než zarušené Wi-Fi či jiné technologie v bezlicenčních pásmech.

Rychlý bezdrát v celém Česku

Před dvěma týdny Poda naznačila, co s vydraženými frekvencemi chystá. Ještě letos nabídne klientům pevné LTE o rychlostech od 30/5 do 50/10 Mb/s. Na příští rok chystá i 100Mb/s tarif. Z výroční zprávy za předchozí rok vyplývá, že letos by Poda chtěla spustit 90 LTE vysílačů na severní Moravě, v okolí Prahy, Brna, Znojma a v jižních Čechách. Firma navíc nechce všechny sítě stavět sama, ale bude regionálním poskytovatelům pronajímat hardware a licence na pásmo, aby mohli LTE nabízet místo Wi-Fi apod.

Poda kromě internetu nabízí i pevné linky, virtuální mobilní služby a IPTV se 100+ programy, kterou využívá 43 000 domácností.

Trh se smršťuje. Poda koupila konkurenci a chce být mezi největšími poskytovateli internetu
Ohodnoťte tento článek!
5 (99.09%) 22 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  • A nejde jen o technickou/zákaznickou podporu. Minulý rok PODA v Praze na některých sídlištích vehementně otravovala lidi s jejich nabídkou Internetu, TV a mobilních služeb. Nakonec to skončilo tak, že zazvonil chlapík u dveří snažil se vám vecpat jejich produkty. Skutečnost, že jejich služby prostě nemůžou konkurovat tam, kde velmi dobře fungují služby od UPC, si neuvědomují.

   • Musím odpovědět. UPC mám cca 14 let. Internet od PODA rok. Hodnoceni. Vypadek internetu od UPC cca 14x. Vypadek od PODA 0x. Rychlost internetu PODA 300/100 a UPC 100/10. Sluzba cenově srovnatelna. Usudek si může udělat každý sám.

    • Jo, jenže u mě za zaplacených 300/100 jsem měl asi 100/50. A komunikace typu „neotravujte“
     Ohledně výpadků, já zažil za ten necelý měsíc u Pody jeden, u UPC je jich jako šafránu. Že jim někdy někdo překopne kabel, s tím se nedá nic dělat. Možná to závisí i na lokalitě, ale já si na UPC nemůžu nějak zásadně stěžovat. Jsou dražší, to ano, ale fungují a mají i použitelnou podporu.

    • a ted se na to podivej z jineho smeru, na jakem uzemi ma sluzby Ponda a na jakem UPC, je to proste, UPC vydela vic i kdyz da min, protoze daleko vic ovecek. A bude hur, Poda si muze delat nadeje jake chce, ale vodafone ma taky nakoupeno 3,7G a ver ze ty predpoklady na lepsi pokryti jsou u vodafonu.