Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]

Bojíme se toho, jestli Microsoft uchopil vývoj Desítek za správný konec – zdá se, že se z loňských problémů nepoučil. Podobně se bojíme, co dalších zajímavého vypadne z ministerstva, které zapomnělo, že má kopat za obyvatelstvo Česka.

19

Tento pořad si můžete stáhnout také ve formátu MP3 (49 MB).

Minulý díl Cnews FMNebývale pozitivní události kolem studia Warhorse a bank

Cnews FM: Strach z vývoje Windows 10 a protispotřebitelské výroky ministerstva [podcast]
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (70.59%) 17 hlasů

19 KOMENTÁŘE

 1. Tak tady nejdříve zabodoval pan Václavík, který naprosto srozumitelně demonstroval (letitou) nesmyslnost a nelogičnost počínání Microsoiftu – to bylo fakt třeba už jednou pro vždy říct nahlas. A pak přišel pan Urban a naprosto mi vyrazil dech. Zdá se že došlo k fatálnímu zvratu v jeho životě a mezi 8:20 a 8:33 KONEČNĚ řekl to, co bdělí ví už dobře tři toky 😀 Bravo pane Urbane, omlouvám se Vám za všechno co jsem o Vás kdy řekl špatného, protože jste to bezezbytku pochopil sice pozdě, ale přece. další velká verze se bude totiž jmenovat No Future!, protože tenhle bastl opravdu žádnou budoucnost nemá a jsem rád že to začíná docházet i dogmatikům 😀

 2. Podivná dezorganizace insiderských větví se vysvětluje tím, že od roku 2020 přejdou Windows na jádro Core OS, k němuž budou přidávány jednotlivé moduly podle edice (a ceny). A to se za půl roku stihnout nedá, i když to už MS nějakou dobu zřejmě chystá. Výsledkem by měl být stavebnicový systém, který se bude snáze modifikovat i udržovat.

  V souvislosti s tím byl prý zrušen bájný projekt Aurora, jako poslední vzpomínka na Windows mobile. Pokud bude někdy skládací počítač s Windows, tak už s jádrem Core OS.

  Zanna z toho asi klepne, protože to najednou bude mít budoucnost… 🙂

  • No tak hlavně že jsi to klukům vysvětlil, proč Microsoft 4 roky buduje něco, co je dneska v naprosto nepoužitelném stavu 😀 Tomu říkám Fanboy logika 😀 „Výsledkem by měl být stavebnicový systém, který se bude snáze modifikovat i udržovat“ … z toho by mě nekleplo, protože na podobném systemu už deset let funguju 😀 Co jiného je Linux že, z toho klepne akorát ty troubelíny, kteří to pochopí až k tomu jednou, možná, dojde … a to se nestane, to buď úplně v klidu 😉

   • No, já tvým kecům zase říkám hatelogika, tak klídek. Nejsem fanboy, zato ty jsi obyčejný škatulkovač s černobílým viděním světa. Já se na rozdíl od tebe snažím vidět jak dobré, tak špatné.

    • Taky nesnáším škatulkovače a podobnou svoloč. No tak Já pořád čekám na to dobrý. Špatný vynech, to znám dobře. Pro mne je třeba dobrý Start menu, dám si tam ikonky jaké chci já a ty ostatní, co jsou na hovno, vyhodím. To je fain…. nebo Instalaci bych tam dal taky, ale je rok 2019, takže nedám. Momentálně mě nic dalšího nenapadá. Jiná věc je, že pro někoho je rok 1819. Prostě jsem dal takový příklad toho dobrého a teď ty nebo je tu někdo další? Určitě něco máte, co odolá mým argumentům.
     B.

    • Tak ses vykecal a teď vážně … co si Windows 10 Fanboy představuje pod pojmem CoreOS? Seriozně se ptám. Já si pod tím představuju kernel a kolem volitelnou bižuterii. jasný, teď z Tebe zase žádný názor nevypadne, jenom do mě zase budeš pi***at, protože to je tak to jediné co fanboy’s dokážou, ale zkus zatnout zuby a odpověz. A nebo ne, odpovím si sám, CoreOS je prostě to, co v Linuxovém světě perfektně funguje už řadu let, jenomže to Ty si prostě nikdy nepřiznáš a pokud náhodou přijde den, kdy Microsoft vydá operák kde bude kernel a volitelné šaší okolo (pochopitelně přes jejich sněděný krám, kde nic není, protože přece nebude využívat repozitáře třetích stran že … ) tak budete se zbytkem klaky nadšeně hýkat, co to Microsoft zase vynalezl za objev. Ono je to totiž přesně tak jak to řekl pan Václavík; Windows byly dospělé už ve verzi Windows 7, jenomže kdyby MS jen udržoval system, modernizoval ho, záplatoval, vymýšlel nějaká zajímavá rozšíření, které opravdu k něčemu jsou a ne jen měnil barvičky ikonek, což je úplně k ho**u, tak by z lidí nevytřískal už ani dolar (anooo, Win 10 byly skutečně zadarmo, jak praví MS Lover’s, ale že jenom do první výměny HW, to už neřeknou … ) a to je to jediné o co jde! Windows jako služba? Nesmysl, který byl předurčen k neúspěchu už když to bylo jen na papíře. Důvod? Je podstatně složitější poskytovat OS online, než ho lidem dát na DVDčku ať si jej nainstalují na svoje železo, takže by to tolik nevynášelo ani při paušálních poplatcích, kupecké počty a selský rozum, takže ano, oni sice pořád melou ty ho**a o Windows jako službě, ale fakticky je to obyčejný produkt typu zaplať a odnes. Bohužel se něco pos***o ve státě Redmondském a výsledek vidí všichni kdo ho vidět chtějí. Já nejsem žádný škatulkovač, to je pouze stupidní argumentace těch, co žádné relevantní argumenty nemají. Polož si otázku, co Windows 10 přinesly OPRAVDU nového a užitečného, co by nešlo naimplementovat do Windows 7. A nechci slyšet ty nesmysly jako že DX12, na to se*e pes. Napiš si to někde na papírek a pak, vedle toho napiš, co je v nich zprasené a čím zkracují uživatelům život a hlavně na nic nezapomeň, budeš fakt dost překvapený. Vyrobili nefunkční paskvil, hybrid, kočkopsa, který je nepřehledný, nekonzistentní (to mě vždycky pobaví jak Win 10 Fanboys kritizují Android za jeho roztříštěnost 😀 )a neskutečně komplikovaně a nepřehledně nastavitelný. Chvilku je tam člověk ve Windows 7, chvilku ve Windows 10 a aby toho nebylo málo, tak to po každé druhé aktualizaci udělá nějakou naprosto nepředvídatelnou prasárnu. Chtěl bych znát jeden jediný důvod, proč to používat, tedy kromě toho že člověk musí, protože v jeho firmě to vedou omezenci, kteří potřebují být naprosto zbytečně IN a COOL, jeden jediný opravdu relevantní důvod, proč už nestačí Windows 7 (eventuálně Windows 8.1, protože ty nejsou zdaleka tak zprasené jako desítky a je to spíše jen věcí vkusu) ….

     • 0. Používal jsem Win 95, Win 98SE, XP, Win 7, Win 8, Win 8.1a používám Win 10 a rozhodně se mi nejvíc líbí Win 10 a vracet na předchozí Win bych se nechtěl. A to „líbí“ myslím třeba i technicky.
      1. Co se týče podcastu, připadá mi, jako kdyby se naučili Pat a Mat mluvit a šli dělat podcasty do cnews.
      2. Co se týče CoreOS, nekomentuju něco, co nemůžu vyzkoušet. Pokud si pod tím představuješ kernel a kolem bižuterii, tak tak to funguje už teď ve win 10 (a funguje to už hodně dlouho, myslím už od vist), ta bižuterie kolem jsou komponenty (těch má např. win 10 přes 17000) a instalují se přes CBS (Component-Based Servicing), co se týče „volitelně“ tak nakládat s nimi je možné pomocí souboru mum (jinak je to jen na systému). Ne všechny komponenty mají mum, pokud by se mělo na něčem zapracovat a co by bylo vhodné, tak dělat mum pro co nejvíc komponent a udělat i nějaké GUI aby s těmi komponentym mohly pracovat i lamičky. Zvláštní mi třeba přijde to, že defender má mumy a jde odinstalovat přes CBS, adobe flash jem měl taky, jenže už nemá. Mi přijde, že nevíš jak funguje win (7, 10) teď a chceš komentovat nějaký CoreOS.
      3. Pokud máš podkladovou licenci přenosnou, tak může přenést na jiný pc i win 10 po upgradu, na webu ms je na to i návod. To mi přijde naprosto logické. Takže nechápu to tvé: „ale že jenom do první výměny HW, to už neřeknou“

      • Bod 2 – Každý operák je kernel a bižuterie kolem, ale oni to asi mysleli jinak, než to prezentuješ Ty. Kdyby to mysleli tak, jak to prezentuješ Ty, tak o tom asi nepíšou. Vím že bude složité to pochopit, ale je to prostě tak. A kromě toho moc dobře víš jak jsem to myslel … jenom pro upřesnění, abys to pochopil i Ty; bižuterie se musí dát uživatelsky odstranit (tím nemyslím ty harakiri jaké s operákem děláš Ty samozřejmě) a aktualizace se musí dát povolitúzakázat …. což se samozřejmě neděje, takže Windows 10 NENÍ kernel a kolem bižuterie v tom smyslu, jak je to zřejmě myšleno …

       Bod 3) Tady je to to samé jako v bodě dva, naprosté nepochopení toho co jsem napsal. Já se nebavím o žádném „pokud“ já se bavím o tom, že když jsi upgradeoval na Win 10 zadarmo, tak jsi prostě upgradeoval konkrétní stroj. vyměníš HW, končíš, tečka. jasně že u přenosné licence to jde, to tady nemusíš vypisovat jak idiot, to snad ví každý, ale o tom tady není řeč …

       Oststní nekomentuju, je to jenom omáčka kolem jakš takš srozumitelných souvětí …

      • Zann:
       2. Já nevím jak to mysleli, psal jsem, že CoreOS nekomentuju. Komponenty přes mum se dají uživatelsky instalovat a odinstalovávat, si to vyzkoušej třeba na obyčejné kalasické kalkulačce, pro rs5 ji mám na webu:
       https://krakatoa.www3.cz/download/17763_win32calc_x64_cs-cz.7z
       v cmd je tam příkaz pro instalaci, na to jak ji odinstalovat určitě přijdeš a takto přes cbs se dá instalovat/odinstalovat cokoliv, třeba defender je na tom podobně. Není to vůbec harakiri, harakiri je to až v případě, pokud ms nevytvoří pro cbs komponentu soubor mum a nejde to prostě takto triviálně instalovat/odinstalovat, pak se prostě musí prolést cbs (např. reghoves components) a vysekat se to ručně.
       3. Co nechápeš na tom, že upgrade na Windows 10 byl zadarmo? Byl. Upgrade, ne Windows 10 (pominuli výjimky jako core, pro a prow v insideru). To, jak se s ním může legálně nakládat, závisí na podkladové licenci.

      • Hele, nechci ti brat tve znalosti Windows, ktere budes mit urcite vetsi. nez ja. Ale to co je aktualne zbastlene ve Windows okolo Jadra, ma podle mne asi dost daleko k idealu, tak jak to je treba na jinych systemech, se kterymi jsem delal (nemyslim ted OS, ale treba nejaky Enterprise system). Tam byva deleni celkem jednoduche na Core + volitelne Core moduly, pak ruzne aplikacni vrstvy (sestavajici z modulu), ktere mohou mit dalsi aplkacni vrstvy zase nad sebou. Jedine co je trba dodrzovat jsou zavislosti mezi ruznymi vrstvami a moduly, ktere se daji i zanest primo do konfigu jednotlivych applikaci/modulu. To je cely. To cele se da ukocirovat z nejakeho menu aniz clovek musi vubec otevrit konzoli, potazmo z konzole otevre akorat patricne menu. Pokud nabizi Win10 neco takoveho…no nemyslim si a potrebujes se tim opavdu celkem do hloubky zabyvata a delat ‚harakiri“ jak pise Zann.
       Druha vec je, ze Win10 mozna technicky pod GUI prinasi zajimave veci, ale z uzivatelskeho hlediska a ergonometrie a updatovaci politiky jsou to s prehledem nejhorsi vidle od Win NT, na kterych jsem delal.

      • Děkuji „soudruhu inženýrovi“ s nickem „Krakatoa“ za osvětlení mého problému. Bohužel něco podobného jsem očekával a tudíž nejsem překvapen. Jeho argumentační smršť mne však úplně odzbrojila, tedy již nereflektuji na přídavek. Jisté je jedno, s takovým materiálem je kvalita života na dobré cestě do pekla. That´s all.
       B.

      • @ Krakatoa –
       2) OK, nevíš jak to mysleli, tak to nekomentuj a neotravuj. Uživatelsky nic odinstalovat nejde, protože uživatelsky je to klik – odebrat – ano – vyřízeno, ne nesmysly ala Krakatoa. Je mi jaskné že Ty si budeš furt mlít svoje, ale tak to prostě nefunguje ….

       3) Já nechápu co Ty nechápeš na tom, že upgrade na Win 10 byl zadarmo akorát do prvního upgrade stroje … o podkladové krabicovce nebyla řeč … že tys upgradeoval z krabicovky neznamená že to tak měli všichni, že ty máš čas se mr**t s pitváním operáku abys odebral balast co tam nepatří neznamená, že je to user friendly řešení … Na Živě Ti ty Tvoje hovadiny možná žerou, bo tam je to takový IT Facebook, ale tady akorát otravuješ …

      • @ tombomino
       Chválabohu že alespoň někdo používá mozek a nehledá v prostém textu záhady …

      • @ Krakatoa
       … jo a mimochodem, pro transformaci Windows 10 na použitelný operák používám script od DASMa, ten je funkční, Tvoje fantasmagorie o škrábání se pravou rikou pod nohou za levým uchem fakt nepotřebuju … 😉

      • @Zann..kdyz nekdo rekne, ze WIn10 jsou nejepsi win operak, tak mam chut si vzdycky pustit, jak pejsek s kocickou varili dort, protoze takhle na mne tenhle system pusobi.

 3. Na Windows Core do 2020 podle mě nepřejdou. To je tak velká změna, že to je tak na 5 let. Nezvládají podstatně menší zásadnější změny (např. od Windows Vista slibovaný nový, rychlý filesystém, založený na databázi). Tedy je otázka, co si pod Windows Core představit. Zda se jen ořežou funkce, ale bude to stále to stejné jádro na Win32 API (tzn něco ve smyslu už existujícího Windows Server Core https://docs.microsoft.com/cs-cz/windows-server/administration/server-core/what-is-server-core ), nebo zda to má být už něco založené na .NET Core, což by znamenalo přechod Win32 API do pouhé emulace, jako to několikrát udělal Apple. Ale MS není Apple, základnu programů a vývojářů je nesrovnatelně větší a třeba i takový opravdu už letitý MS-DOS přestal podporovat teprve nedávno.

  Řeči typu „Windows jsou hotový produkt“ (10:35) přímo nesnáším 😁. Takže to jako teď budeme mít nadosmrti tato Windows s touto funkčností a nic nového není třeba? Brrrr. Mohu začít třeba tím filesystémem (nemyslím ReFS), přes pořádnou integraci a mobily a mohu skončit na přechodu z Win32API na plně managovaný kód (bezpečnost). Takže si přeji, aby se Petrovo konstatování nevyplnilo, já nechci zamrznout v čase. To jsme mohli zůstat třeba na Windows 1.0 🤣

  • filesystém založený na DB – jen to proboha ne! Další komplikace rozhodně nejsou potřeba, NTFS plně vyhovuje a maximálně je třeba popracovat na jeho spolehlivosti. A pokud přidávat podporu dalších FS, tak těch linuxových, tedy minimálně EXT2/3/4 a BTRFS (nezlobil bych se ani za Reisera), případně další rockstable FS z BSD (UFS + ZFS).

   • Špatně jsi mě pochopil. Neříkám, že chci filesystém jako DB, ale že ani tohle nezvládli.

    Nicméně NTFS nevyhovuje např. pro idiotský systém oprávnění, který není dynamický (pamětníci Novellu ví, co myslím), ale staticky se při dědění rozkopírovávají. Dále např. neumí rychle vyhledat soubor, nepodporuje deduplikaci, tiering. Nelze použít znaky ?“/\ *|: v názvech souborů, nepodporuje šifrování atd. Neopravíš ho bez odmontování (chkdsk /f ). Rozhodně to není rozumný filesystém.