Bezplatná Wi-Fi v celém metru nebude. Praha už síť rozšiřovat nechce

2

Na podzim roku 2017 nás Dopravní podnik Praha překvapil plánem na pokrývání metra bezplatnou Wi-Fi. DPP tehdy ve spolupráci s ČD Telematikou instaloval síťové vybavení do šesti stanic. Šlo o pilotní test, po němž by se podnik rozhodl, jestli má smysl v něm pokračovat.

Ještě před rokem si šéf DPP Martin Gillar zájem o Wi-Fi pochvaloval a s další výstavbou to vypadalo nadějně. Nový generální ředitel Petr Witowski však podle Pražského Deníku s takovým plánem nepočítá. Podnik nebude financovat další rozšiřování a hledá zájemce, kterým by službu pronajmul ve stávajících stanicích.

Konkrétní důvody neznáme, ale teoreticky jsou tři. Zaprvé letos skončí pilotní test a DPP si nakonec mohl spočítat, že Wi-Fi zase tak úspěšná nebyla. S tím souvisí i druhý bod. DPP při nedávném ohlašování finančních výsledků uvedl, že mu v důsledku rostoucích nákladů klesá ziskovost a že bude muset zvýšit efektivitu. Zrušení zbytných služeb se přímo nabízí.

Podle Witowského jsou roční náklady na provoz sítě zhruba 10 milionů korun. Pro společnost s hrubým ziskem přesahujícím dvě miliardy korun jsou to sice drobné, ale ušetřené peníze lze využít i jinak.

Tím hlavním důvodem ale bude rozšiřující se pokrytí metra mobilním signálem. Když DPP spouštělo Wi-Fi, město ještě pořád nemělo uzavřenou smlouvu s operátory. Wi-Fi tak vznikla natruc, aby cestující mohli plnohodnotně využívat smartphony v místech, kam signál zvenčí nedosvítil.

K podpisu s operátory po dlouhých tahanicích došlo až loni v dubnu. Na rozdíl od Wi-Fi bude 2G, 3G a LTE dostupné i v tunelech metra. Operátoři aktuálně pokrývají části tras C (mezi Muzeem a Roztyly) a A (z Dejvické do Motola). Letošní etapa počítá s výstavbou mezi dalšími 21 stanicemi. Kompletní pokrytí je v plánu do konce roku 2021.

Bezplatná Wi-Fi v celém metru nebude. Praha už síť rozšiřovat nechce
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

2 KOMENTÁŘE

    • Ale prosim te, jake socky stahuji ve stanicich? Ale predevsim free Wifi je bezpecnostni problem, nevis jak to maji zabezpecene a do ceho se to pripojujes.
      Proste naprosty nesmysl, radsi at pridaji dve stovky mesicne strojvedoucim metra.
      Idealne kdyby DPP posililo spoje, po ranu cekat 7 minut na metro je dost otresne, driv to jezdilo maximalne po 4 minutach.