Detaily procesorů Intel Raptor Lake: 24 jader v desktopu. Máme datum vydání Alder Lake

131

Prosákly hodně zajímavé informace o budoucích procesorech Intel. Něco k Alder Lake, ale hlavně Raptor Lake. Tyto next-gen procesory budou mít až 24 jader a mohly by hodně zatopit AMD a jeho Zenu 4.

Poslední dny byly naše hardwarové zprávy samé AMD – firma toho hodně odhalila na Computexu a k tomu se objevovalo hodně úniků. Naštěstí teď máme i něco výživného z modrého soudku, objevily se totiž nové informace k připravovaným procesorům Intel Alder Lake pro platformu LGA 1700, ale zejména k jejich následníkovi Raptor Lake, o kterém toho dosud bylo známo minimum a toto je asi první větší projasnění ohledně jeho podoby.

Nejprve k tomu co, přijde na trh už letos, tedy Alder Lake. Informace k budoucím procesorům Intelu přinesl youtuber s přezdívkou Moore’s Law is Dead (ten samý, který ukázal vzorek grafiky Intel Xe HPG). Jeho video nejprve rekapituluje známé věci, o kterých už se psalo dříve, což přeskočíme (pokud si rámcové informace o Alder Lake už nepamatujete, podívejte se na tento článek) a podíváme se na nové věci.

Alder Lake vyjde 25. 10.

Podle tohoto zdroje prý jako první vyjdou desktopové procesory Alder Lake a jejich nový socket LGA 1700, výjimečně tedy Intel nepotáhne jako prvními mobilními a notebookovými čipy. Dokonce prý má již být stanoveno datum pro jejich odhalení – informační embargo je prý naplánované na 25. 10. Toto nemusí být současně start prodeje (uvidíme), ale i pokud by mezi odhalením a startem prodeje byl celý měsíc, bude se Alder Lake dát koupit ještě v listopadu.

Tyto procesory výrazně zvednou mnohovláknový výkon Intelu (někde prý až 2×, i když v průměru asi budou nárůsty nižší), zejména ale mají Intelu vrátit prvenství v jednovláknovém a nejspíš i herním výkonu. Jednovláknový výkon velkých jader totiž má narůst o 20 %.

Alder Lake: 125W odemčené modely

Jako první mají vyjít odemčené procesory pro nadšence, tedy řada K se 125W TDP. Podle leakera budou mít modely Core i9 plný počet jader 8+8, tedy 8 velkých Golden Cove a 8 malých Gracemontů (bez HT), celkem 24 vláken. Core i7 bude mít také osm velkých jader, ale jen čtyři malá – to znamená, že mu ubude mnohovláknový výkon. Core i5 prý snad bude 6+4, tedy šest velkých jader, čtyři malá. Všechny tyto modely asi budou založené na stejném 10nm čipu s konfigurací 8+8.

Desktopové modely mají mít integrovanou grafiku s 256 shadery, tedy něco jako je teď UHD 750 v procesorech Rocket Lake nebo Tiger Lake-H. Ve výbavě bude PCI Express 5.0 ×16 pro grafiku, ale pro SSD prý jen PCIe 4.0 ×4.

Informace youtubera Moores Law is Dead o procesorech Intel Alder Lake červen 2021 02
Informace youtubera Moore’s Law is Dead o procesorech Intel Alder Lake, červen 2021 (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Zamčené 65W modely

Zamčené (asi 65W, ale není to řečeno) desktopové modely pro běžnější počítače vyjdou údajně spíš až v prvním kvartálu roku 2022. Osmijádra Core i9 a i7 by asi mohla mít stejné konfigurace jako předchozí káčka, ale dále je to se změnou. 65W(?) modely Core i5 totiž mají mít pouze šest velkých jader a žádná malá. Core i3 pak zřejmě jenom čtyři velká jádra a nic malého – toto opět znamená méně mnohovláknového výkonu, který mají malá jádra asi za cíl zvýšit.

Důvod jejich odstranění je asi to, že tyto procesory už budou používat separátní menší křemík – Intel prý bude vyrábět variantu s 8+8 jádry a vedle toho druhou levnější s 6+0 jádry, která bude použitá u levnějších modelů. Toto info není nové, toto už vlastně prozradil před rokem slovutný leaker Sharkbay z tchajwanského fóra PTT.cc.

Informace youtubera Moores Law is Dead o procesorech Intel Alder Lake červen 2021 01
Informace youtubera Moore’s Law is Dead o procesorech Intel Alder Lake, červen 2021 (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Notebooky

V lednu na CES 2022 by prý asi měly být vydané modely pro notebooky. Zde má Intel dva čipy s konfigurací jader 2+8 a 6+8, ty budou mít výkonnější GPU se 768 shadery, tedy jako Tiger Lake-U. Bude zachován PCIe 5.0, TDP by mělo být 12 až 45 W. Dále bude existovat mobilní 7 až 12W provedení v menším pouzdru BGA a s jen PCI Expressem 4.0.

Informace o mobilních konfiguracích už unikly dříve, psali jsme o nich zde:

Tip: Další únik u Intelu: procesory Alder Lake pro notebooky. 5–55W TDP, řada U má 2+8 jader

Alder Lake-HX: desktopový výkon pro notebooky v SoC pouzdru

Už delší dobu se objevují informace, že nejvýkonnější notebooková řada by měla mít plnou konfiguraci 8+8 pocházející z desktopu. Tyto procesory budou mít provedení BGA, v němž by ale prý tentokrát nebyl integrovaný jen čipu CPU, ale už by na něm byl přibalený i křemík čipsetu, což dosud v řadě H chybělo. TDP má být 45 až 65 W a mělo by jít o highend Intelu pro herní notebooky, tato řada by se možná měla jmenovat „HX“ (i když je zvláštní, že to by kopírovalo značení AMD).

Vzorek procesoru Intel Alder Lake S Zdroj VideoCardz
Vzorek procesoru Intel Alder Lake-S pro socket LGA 1700 (Zdroj: VideoCardz)

Raptor Lake: Intel šlápne na pedál s počtem jader

A teď k novým informacím, tedy o následující generaci Raptor Lake. Možná si pamatujete, že po Alder Lake měly už původně následovat 7nm procesory Meteor Lake. Jenže zpoždění 7nm procesu asi způsobilo, že Intel mezi ně musel vsunout ještě jednu 10nm generaci, tedy Raptor Lake. Takové vycpávky typicky bývají jen refresh předchozího čipu, takže jsme čekali, že Raptor Lake bude spíš jako Kaby Lake a moc se nebude lišit od Alder Lake, jen by třeba mělo lepší takty. Chyba lávky.

Raptor Lake sice možná bude „vycpávka“, ale bude mít víc jader, což z něj dělá rozhodně nový design. Moore’s Law is Dead uvádí, že Raptor Lake už bude v nejvyšší konfiguraci rovnou 24jádro. Ovšem nebude to 16+8 jader nebo 12+12, jak byste si možná přáli, ale 8 velkých jader a 16 jader malých (celkem tedy 32 vláken). Pokud koncepce big.LITTLE není omyl, pak je toto logické, protože říká, že zvyšování mnohovláknového výkonu je efektivnější pomocí dalších malých jader, byť to klade trošku větší nároky na optimalizaci softwaru.

Pro Intel je také asi snazší přidávat malá jádra, protože zatímco každé velké jádro potřebuje jednu zastávku na prstencové sběrnici, u malých jader stačí jedna zastávka na jeden klastr čtyř jader (psali jsme o tom zde). Toto 24jádro tedy může mít stejný rignbus, jaký by mělo CPU se 12 velkými jádry. Toto umožní dál používat prstencovou sběrnici, zatímco s 24 velkými jádry už by asi Intel potřeboval změnit topologii kvůli rostoucím latencím a zhoršujícímu se škálování.

Informace youtubera Moores Law is Dead o procesorech Intel Raptor Lake červen 2021
Informace youtubera Moore’s Law is Dead o procesorech Intel Raptor Lake, červen 2021 (Zdroj: Moore’s Law is Dead)

Architektura jader

O architektuře jader jsou trošku konfliktní informace. Dřívější úniky říkaly, že Meteor Lake ještě pořád vychází z Alder Lake a neměl by mít velký nárůst IPC (tedy nové jádro), takže improvizovaný refresh Raptor Lake by měl nejspíš být stejný případ. Jenže nyní Moore’s Law is Dead uvádí, že v Raptor Lake je nové velké jádro, nazvané „Raptor Cove“, které bude jádro Golden Cove z Alder Lake vylepšovat. Prý má mít vyšší frekvence, ale i vyšší IPC, a také lepší energetickou efektivitu (nicméně by teoreticky něco z těchto zlepšení mohlo být vlivem vylepšeného 10nm procesu).

Roadmapa procesorů Intel ukazující generaci Raptor Lake Zdroj VideoCardz
Roadmapa procesorů Intel ukazující generaci Raptor Lake (Zdroj: VideoCardz)

Ovšem asi to pořád bude spíš tick – tedy ne stejné jádro, ale ne úplně nové, něco jako Broadwell vůči Haswellu nebo nakonec zrušené Cannon Lake (které o nějaká procenta zvýšilo IPC) vůči Skylake. Je možné, že zvýšené IPC mají přinést úpravy cache, které prý v Raptor Lake mají nastat, zatímco ostatní části jádra by mohly být stejné. Podobné je to u architektury Willow Cove (Tiger Lake) vůči Sunny Cove (Ice Lake).

Tip: Tiger Lake odhaleno: architektura Willow Cove a novinky. Výkon zlepší hlavně takty, IPC stouplo málo

Malá jádra asi stále Gracemont, bez AVX-512

Malá jádra zůstanou v Raptor Lake stejná, tedy architektura Gracemont. To je škoda, protože tím pádem asi víme, že pořád nebudou podporovat AVX-512 a tím budou bránit jeho využití u velkých jader. Intel s procesory Raptor Lake bude konkurovat AMD Ryzenům 7000 „Raphael“ s jádry Zen 4, které AVX-512 paradoxně už mají podporovat (i když nevíme, zda jim bude přidávat výkon, nebo to bude implementace sloužící jen pro kompatibilitu, jak mívalo AMD ve zvyku, viz třeba první implementace AVX2 v Excavatoru a Zenu 1).

Nicméně AVX-512 (i díky málo agresivnímu nasazení od Intelu) pořád používá jen málo desktopových aplikací, takže by to Intelu v praxi nemuselo tolik škodit. Bude asi hodně zajímavé vidět, jak se na big.LITTLE spoléhající Raptor Lake se 16 malými jádry (a 8 velkými) popere s Homogenním 16jádrovým Zenem 4 v mnohovláknových aplikacích.

Teď je populární považovat big.LITTLE za berličku nebo chybný přístup, ale toto vůbec není jisté. Může se ukázat, že toto je skutečně cesta umožňující dosáhnout vyšší energetické efektivity a vyššího celkového výkonu. Hodně by tomu pomohlo, pokud by se sladily instrukční sady u malých a velkých jader (tedy AVX-512 pro Atomy), ale big.LITTLE asi může vyhrát i bez toho.

Věříte, že se Intelu povede prosadit big.LITTLE procesory a že to bude úspěch?

Raptor Lake dostane také nové čipsety a vylepšenou konektivitu, jenže podrobnosti nejsou uvedeny. Snad by měla být oficiálně podporovaná DDR5 na vyšších taktech (leaker uvádí DDR5-5600 a víc). Není uvedeno, zda už bude podporováno rozhraní PCIe 5.0 ×4 pro SSD, nebo zda sloty M.2 pořád zůstanou jen u PCIe 4.0.

Demo procesorů Intel Alder Lake na Computexu 2021 02
Demo procesorů Intel Alder Lake na Computexu 2021 (Zdroj: Intel)

Vydání rok po Alder Lake, přímo proti Zenu 4

Vydání Raptor Lake má Intel údajně naplánované na „Holiday Season“, čímž se myslí (před)vánoční sezóna. Asi by proto opět mohlo jít o vydání v rozmezí říjnu a listopadu. Ovšem odstup po Alder Lake má být o trošku delší než rok, takže možná spíš listopad a ještě třeba jeho konec. I tak to ale znamená, že Raptor Lakem chce Intel nejen konkurovat Zenu 4 výkonnostně, ale vydání by mělo být víceméně nastejno, protože také „Raphael“ od AMD má vyjít v Q4 2022. Desktopové Raptor Lake má pořád pasovat do socketu LGA 1700 a snad na něj bude možné upgradovat z Alder Lake.

Po Raptor Lake prý Intel plánuje výrazná zvýšení výkonu, zejména asi toho jednovláknového, s vyšším IPC, a také velké změny s čipletovou stavbou procesorů. Prý to mají být brutální pokroky, ale zatím o tom není nikde řečené nic konkrétního, takže zatím to berte s rezervou. Asi je lepší to zatím brát tak, že Intel logicky pracuje na nových architekturách výrazně zvyšujících výkon (jako to dělal vždy), ale zatím prostě nevíme, jak budou vypadat.

Slajd Intelu k 10nm procesorům Alder Lake Zdroj: VideoCardz

Galerie: Úniky a informace k procesorům Intel Alder Lake

Zdroje: VideoCardz, Moore’s Law is Dead

Detaily procesorů Intel Raptor Lake: 24 jader v desktopu. Máme datum vydání Alder Lake
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (94.67%) 15 hlasů

131 KOMENTÁŘE

 1. Skoda ze sa tych PCIe 5.0 pre M.2 nedockame tak skoro ako u AMD tak aj pri Intel a radice na disky su uz na ceste. Chvilu to vyzeralo idealny cas na upgrade koli DDR5 + PCIe 5.0 + USB4. Paradoxne PCIe 5.0 pre grafiku este dlhu dobu nebude davat zmysel a trh pre SSD do PCIE slotu je hrozne maly.

  • PCIe 5 budou na deskách podporovat první dva sloty, takže bude stačit nastavit v biosu režim x8 + x4x4 a do druhédo slotu se dají dvě SSD v „pasivní“ raid kartě. Jde jen o to, aby šlo v biosu bifurcation nastavit.
   Ale jinak souhlas, když už se s PCIe 5.0 dělaj, má ho mít i m.2 z CPU

 2. Famózne informácie, redakcia má pochvalu a 100b. na kredit…
  Intel rozpútava procesorový hurikán, ešte diskrétne grafiky
  a konkurencii nezostanú ani len tie oči pre plač…
  SoC Alder Lake – to nemá chybu, niečo na spôsob
  obdivovaného Apple pre platformu Windows…
  Raptor Lake pre desktop – úplná delikatesa, po tejto
  správe zavládlo v AMD slovom klasika nefalšované zdesenie…

     • tombo, ty sa chlape o čo vlastne snažíš,
      AMD má podiel na trhu notebookov
      ušmudlaných 18% a ty chceš celú tu
      bídu preštítkovať na úspech jedným
      modelom ? No aspon jedna výnimka
      potvrdzujúca červenú mizériu…

      • AMD je absolutne vysmate ty troubo. Zaziva pokud ne nejlepsi, tak jedno z nejlepsich obdobi sve historie. Technicky je momentalne na spicce. Proda co vyrobi, kdyby mela vic kapacit, tak proda i ty. Akcie ma na vrcholu taky.
       Tak si tu ‚ cervenou mizerii‘ strc tam, kde slunce nesviti i s temi dalsimi nemocnymi blaboly, co tady neustsle sypes mentale 🙂

      • Podľa tvojej podráždenej reakcie tombíku,
       to zďaleka s tou červenou nebude do ružova…
       Ale aspon si sa posnažil s jedným notebookom /až/…
       Vieš tombíku, ona tá koroňa raz skončí a reálne čísla, ako ty píšeš v čase rozkvetu
       AMD definujú mizériu:
       notebooky 18%
       desktop 19%
       server 8,9%…
       Na budúci rok v nosnom spotrebiteľskom segmente notebookov bude Intel s Apple
       ponúkať špičkové mašinky s extra výdržou
       na platforme hybridnej technológie, proti tomu nemá AMD ani prd…
       Kto si kúpi AMD notebook, áno, uhádol si,
       nikto…

      • Ze by nekdo byl tak hloupy, se da tezko predstavit..mentalne nemocny, ale byt muzes, coz by pak tvoje nesmyslne zavery do jiste miry vysvetlovalo.
       To ze ti rikam troubo neni podrazdena reakce, ale velmi mirny popis tvych IQ schopnosti 😀

      • tombo, napísal som ti konkrétne čísla a technológiu, ty si sa nezmohol ani na fň…
       Dokázal si vysmolit len tvoj klasický
       príspevok urážok…už si v koncoch…

      • „napísal som ti konkrétne čísla“
       .. a co ma byt? 😀
       Ty jsi tak hloupy, ze nedava smysl ti odpovidat, protoze to stejne nepoberes. Ze se AMD snizil podil na trhu.. a co ma byt? Jsou limitovani svymi kapacitami, to je jediny duvod a Intel dokaze trh saturovat lepe. Pred jeste 4 lety v podstate v OEM segmentu notebooku (vyjma nejlevnejsich krapu) neexistovali. Denska se naopak dostala do trid notebooku, ve kterych vubec nebyli. Loni meli zastoupeni prevazne v ULV segmentu. H rada mohla mit maximalne tridu karet jeako je NV 2060. Letos jsou ve vsech kategoriich a to i TOP tride s NV 3070/3080. A co vic, mohou to zacit parovat se svymi grafikami, coz je dalsi vyhoda. AMD ma rozjeto tak jako nikdy ve sve historii.
       Ted mi odpovez, jaky ma tvych „18%“ vyznam? zadny :))
       A stejne muzu pokracovat v tech dalsich segmentech. Aznoh a jini ti tu vysvetlovali servery..samozrejme to na tobe nezanechalo zadnou stopu :)) Proste hlupak, ktery zna jedine kriterium..vse od AMD je spatne 🙂
       „a technológiu, ty si sa nezmohol ani na fň…“
       .. nevim co to tu blekotas o „technologii“, ja se s tebou o zadne „technologii“ nebavim.
       ps: Tak jak se tady prezentujes, to je neurazitelne..
       .. kdy v historii melo AMD nejaky „nejprodavanejsi notas“?

      • Ano, si v koncoch, práve ta hybridná technológia o ktorej sa nechceš baviť
       bude rozhodujúca. Apple slávi megaúspech
       so svojim integrovaným kremíkom,
       Intel má SoC Alder Lake
       a tombík s AMD majú ďúrku medzi
       polmesiacmi…

      • A opet..detinsky infantilni komentar s radoby „technologickym“ B-L..
       Takze vse pri starem.

       Ale k te tve „technolooooogii“. Opet jsi vedle, protoze koncept Apple M1 a M1X je jiny nez Intelu. Apple ma zaklad ve velkych jadrech a k tomu prilepi male. Viz M1 4+4 a udajny M1X 8+2. Intel to ma naopak. 8+8, 2+8, atd… To znamena, tyhle koncepty nejsou stejne. Jsou si podobne, ale zaroven se znacne lisi. Intel se sam vyjadroval i k tomu, ze mala jadra jsou tam na „posileni MT a lepsi vyuziti kremiku“. Samzorejme, ze budou asi i vice setrive, ale jejich funkce je jina nez treba u konceptu 8+2, ktery ma mit Apple.
       Ale to bude zase zbytecne ti vysvetlovat, jelkoz to stejne nepoberes…

      • tombo, tebe uniká podstata, zákazníkovi
       je naprosto ľahostajné aká technológia je
       použitá, zákazník bude vidieť praktický
       dosah – Apple s Intelom mu ponúknu
       stroje s vysokou výdržou, proti tomu
       AMD bude žrať jak kyselina, tudíž sa
       zákazník na AMD pekne krásne vy……
       Kapiš to ?

      • Ne kapis troubo :))
       Venku nemas jediny Notebook, jediny test a dokonce snad neni jeste ani znamy presny termin vydani AL pro mobilni platformu, takze tvoje zavery jsou postavene kompletne na vode.
       Prihlas se, az budou venku nejake testy.

      • Intel tam dáva Gracemont jadrá, aby to
       žralo a nechápavý tombík mal radosť…
       Končím debatu, škoda času s diskutérom,
       ktorého krédom sú neustále urážky
       oponenta, styď se…

      • „zákazníkovi je naprosto ľahostajné aká technológia je
       použitá, zákazník bude vidieť praktický dosah“

       Ba, ba. Nevíte, jestli ty procesory AMD, co nebudou big little, náhodou nebudou mít přesto stejně dobrou výdrž na baterku. Třeba díky tomu, že jsou monolit bez externího čipsetu. Nebo z jiného důvodu, třeba proto, že budou 6nm proti 10nm od intelu.

       Big.LITTLE nemusí být všechno, takže je nesmysl takhle z toho slepě dělat věc, na které se všechno bude lámat. Totéž obráceně, třeba trvat na tom, že Intel je jasně v háji, protože AMD má 6 nm.

       Někdy se prostě musí akceptovat, že zatím nevíme, jak věci dopadnou.

      • No to je iná káva p.Olšan, tak má vypadať
       oponentúra…
       Ale inak, pestujte si tu hulváta tombomina
       na krásu…

      • Neboj CK, JO si o tobe taky mysli, ze jsi trouba, jen to nerika nahlas, stejne jako zdejsi mlcici vetsina 😉

      • Ty máš dost tombo, nielen že si bezprecedentný hulvát, ale na drzovku
       si uzurpuješ názor iných…
       Spovedal sa ti p.Olšan ? Alebo lžeš, jak
       je tvojim zvykom ?

      • „bezprecedentný hulvát“
       .. v poradku ementale 🙂

       Vyborne, koukam, ze se mi podarilo tu tvoji plastenku co mas na sobe trosku proderavet :)) Skoda, ze jsi to pojal timto zpusobem, Mohl jsi se treba zkusit zamyslet nad sebou, proc te tady tolik lidi bud nelichotive pojmenovava (nejsem zdaleka jediny), nebo rovnou psalo (a to i lidi, kteri bezne neprispivaji), jak je mozne, ze jeste nemas banan. Mozna, kdyby jsi se zamyslel nad tim, tak by jsi nemusel psat ani podrazdene komentare na tema, co si kdo o tobe mysli a ostatni, vcetne mne, by te nazyvali taky jinak..

      • Aha ho, tombíka, jak sa chce z toho
       vyzuť…
       Ešte raz – spovedal sa ti p.Olšan, alebo na drzovku prezentuješ jeho názor
       bez jeho súhlasu ?

      • Ja se nepotrebuji z niceho vyzouvat. Jen pouziji stejnou metodu, jakou pouzivas dokolecka ty. Ze kdyz se ti nechce na neco odpovidat, tak jednoduse neodpovis. Pro mne melo vyssi hodnotu ti napsat, ze misto podrazdene reakce, co si o tobe kdo mysli a tveho tradicnoho splachovaciho pristupu k jakekoliv tvoji kritice a nesmyslum co pises, by jsi si mohl zkusit uvedomit, proc te lidi nelichotivymi nazvy pojmenovavaji. Pokud by jsi si to aspon trochu uvedomil, budu mezi prvnimi, ktery te bude oslovovat tvoji prezdivkou bez hanlivych privlastku a klidne ti jeste u toho budu vykat.

      • tombo, prestaň sa tu slizky obhajovat
       a aspon raz sa zachovaj ako chlap…
       Znova – Prezentoval ti svoj názor p.Olšan,
       alebo si ho zneužil, bez jeho súhlasu ?

      • No vidis ementale, klidne si dal dupej nozkama na salasi..
       Nejak tu zmizel ten tvuj „fakeovy usmev a smysl pro humor“..

      • No prosím, hulvát a zbabelec tombík neni
       schopný priamej, chlapskej odpovede…

       Potom neostáva nič iné, ako osloviť
       kompetentného, ktorému tombo naprosto
       špinavým spôsobom ukradol názor…

       p.Olšan, mám podozrenie, že uživatel tombomino verejne odprezentoval Váš
       názor bez vášho súhlasu.
       Môžete sa k tomu vyjadriť ? Ďakujem

      • „No prosím, hulvát a zbabelec “
       .. ty jsi se nejak rozjel 😀

       Jen pokracuj baco, at ti ale u toho nespadne salas 😉

      • Vydrž tombíku, počkáme na vyjadrenie
       p.Olšana, potom sa uvidí…

      • „Jan Olšan 8.6.2021 at 15:04
       On povídá IMHO dost mimo a je to křeč jako blázen. Ale tak je to třeba brát, jsou to holt výpoty, zasmějte se, jak se na silu ztrapňuje, ale nenadávejte mu.“

       A on chudák C.k. polní vylhánek tak moc doufal, že dostane pochvalu… 😀

      • Aha, profesor Obrovitá Noha priskackala
       zachraňovať tombíka.
       Noho, nevieš co je s nickom
       “ vladarov tatko “ ? Mal by si to vedieť…

       To nič nemení na fakte, že čakáme na
       odpoveď p.Olšana…

      • Aznožka, tombík, bežte spát, podarená ste vy dvojka, vlastne trojka, však profesore Noho…
       Aj zajtra je deň, snád sa p.Olšan vyjadrí…
       Dobrú noc, nešťastníci…

      • c.k. polni marsalek 10.6.2021 at 23:35
       „Aj zajtra je deň, snád sa p.Olšan vyjadrí…“
       Vam to vazne nedochazi? Navic vase osoba uz tu byla komentovana tolikrat a ne zrovna v pozitivnim smyslu. Jak JO, tak spousty dalsich.
       Nicmene JO je naprosty profesional a v techto diskuzich zanechava chladnou hlavu. Snad jedini dva, co ho tu vytocili – jeden demagog a prolhanec z technickeho analfabetova a druhy psychopat z Brna, aneb zname dve postavicky Pat a Mat mistnich diskuzi.
       A kdyz tak procitam ty prispevky, tak nez nekoho nazvete hulvatem, tak si odscrollujte nahoru a pak urcyhlene zametejte pred vlastnim prahem.

      • „C.K! neřeš … šovinismus patří k primárním vlastnostem čechů projevující se nejvíc ve vztahu ke slovákům … s tím opravdu nic neuděláš …

      • @gogo1963
       „šovinismus patří k primárním vlastnostem čechů projevující se nejvíc ve vztahu ke slovákům“
       Jo, taky se mi to vůbec nelíbí, když to někde vidím…

       Jinak bych se radši moc nevyjadřoval, lepší nevyvolávat spory 🙂

      • gogo1963 11.6.2021 at 6:26
       Osobne take nechapu, jak nekdo z CR muze utocit na Slovenskeho „bratra“. A obecne, posmivat se nekomu za jeho narodnost je ubohost.

      • Nečetl jsem teda všechny ty blbosti tady, takže jsem to možná minul… ale docela by mě zajímalo… kde kdo napadá něčí národnost ??

      • Aznohh 11.6.2021 at 18:25
       Rekl bych, ze tim bylo mysleno slovo „bača“, coz je vlastne pastevec, ale na Slovensku.
       Ja jsem se ale spise vyjadroval obecne a jako reakci na JO.

      • Bača = hloupý jako pasáček ovcí. Bačové byli či jsou i na Moravě, od Slovácka po Beskydy. Ostatně „Beskyde, beskyde“ se učil v dětství asi každý z nás.
       btw salaš je taky i český výraz, dokonce je to název vesnice někde na Zlínsku.

       Ale jo, chápu, kdo chce tak si v tom najde co potřebuje.. 😉

      • Hledat v prirovnani k bacovy, nejaky „narodnostni sovinismus“ proti slovakum je ciry nesmysl.
       Je to jak pise Aznoh.

      • koukám, že jsem to popsal naprosto přesně … zbytečné rýpat se v tom dál … jen poznámka … kdekdo si tady plete podvědomí s povědomím …

      • a když už jsme u těch bačů, kterýkoliv z nich byl/je manažersky schopný minimálně tak, jako kterýkoliv z vás, praxi ani nemá smysl srovnávat … je tedy jasné, kam to pojmenování tady v diskuzích směřuje a jen šovinista to nevidí, nebo nepřipustí … samozřejmě to je jen jeden ze znaků, které lze snadno popsat a poznat
       Honza Olšan – palec nahoru

      • Vůbec ne, Pokud jsi to vytáhl konkrétně kvůli bačovi tak jsi vedle jak ta jedle. Spíš to vypovídá mnohé o tobě a tom jak si to projektuješ ty sám. J.O. reaguje obecně na téma šovinismus, ne na tento thread, viz „Jo, taky se mi to vůbec nelíbí, když to někde vidím…“

       Bývá to tu ano.. a taky to nemám rád, ale ne v tomto threadu.

      • tak nějak jsem neočekával, že bys napsal něco jiné …
       J.O. to napsal diplomaticky, napsal taky něco jiné a jak se to jeví, měl pravdu … víc k tomu nemám …

      • Samozřejmě, že k tomu víc nemáš, jak bys mohl mít. Ty přece víš nejlíp kdo a co jak přesně myslí. 😀

       JO to druhé reagoval na
       „c.k. polni marsalek 10.6.2021 at 23:35 Aj zajtra je deň, snád sa p.Olšan vyjadrí…“

      • Aznoha, tá tvoja hnusná povaha ťa raz
       privedie do konečného nešťastia…
       Had je proti tebe vznešený živočích…

      • gogo1963 12.6.2021 at 7:38
       S tou manazerskou schopnosti souhlasm, on vlastne kazdy je manazer. Jsou lepsi, horsi, spatni a skveli. Ale popravde jsem zrovna v tomto vlakne nezachytil uplne ten “sovinizmus” a utok na narodnost vuci Ceskoslovensku. Spis to byl boj mezi konkretnimi lidmi. Vetsinou si tu moc sva slova neprebirate a palite to, jak vam “zobak narostl”, takze ted me ta zdrzenlivost od vas prekvapuje 😉

      • Alichu, nic ve zlém, co se mě týče, je to mnohem složitější …

       C.K. … vidím to podobně

      • C.k. pejskek opět poslušně přihopsal k páníčkovi. Do kouta Punťo a neštěkej, když se dospělí baví. 😀 Ty budeš někoho poučovat o povaze? 😀 Zamysli se nad tím, co tu každý den předvádíš a jak moc tu lžeš. 😀

       @Gogo, stačí se podívat jakým stylem „diskutuješ“ o půlstránky níž s komplikem…

      • tak mě pouč, Mistře arogance, co jsem udělal špatně? Co bych mu asi měl napsat na takové kraviny?

      • Lepší by bylo nepsat nic, než to co jsi mu napsal. Ano, ‚arogance‘, to přesně vystihuje ten tvůj příspěvek. 🙂

      • klasika chudáka v argumentační nouzi, přehazovat všechno na jiné … C.K má naprostou pravdu, sálá z tebe zákeřnost a sliz, raději budu řádově vulgárnější, než slizký a prolhaný ksindl, jako ty …

      • To předvádíš právě ty, ty tu nikdy nepíšeš argumenty, jsi tím už proslavenej… o stránku níž se může každý podívat na ty tvoje ‚argumenty‘. Nenapsal jsi mu nic, jen jsi ho pozurážel a budeš tu po mě chtít argumenty? lol!

       CK je největší póvl co jsem tu zatím viděl, je to odpad a asi i psychicky nemocnej. Když tu CK psal Dědkovi že stejně už brzo umře, tak jsi neckl slova, ale teď mu podkuřuješ a vytahuješ imaginární napadání národnosti…. není co dodat.

      • Typická zákerná špinavá Noha,
       vlníš sa jak užovka, grc…

      • Azlháři, přečti si svoje komentáře na jeho adresu, ty starší, pak se sem přijeď vybrečet, ubožáčku úchyláckej … bůůů bůůů … klasika … pal už do zádele s těmi kecy, možná ti to žerou tam u vás na lazech
       … s tím napadáním … v tomhle jsi snad největší zrůda, kterou jsem tady kdy viděl, to Tombovo pokřikování není vůbec ničím ve srovnání s tvojí chrapounskou povahou … nemáš žádné právo kohokoliv kritizovat, můžeš jen držet tlamu a šoupat nohama, když tě někdo nazve zasraným úchylákem …

      • 😀 Od vás dvou, vzhledem k tomu co tu předvádíte, to beru jako slova chvály. 🙂 Jste oba naprosto irelevantní a tyhle vaše výpotky to jen dokazují.. Gogo ty jsi jen patetický cholerik, člověk co anynomně nadává na internetu s cigaretou u huby a třesoucí se rukou bušící do klávesnice. Do očí bys mi ve skutečnosti neřekl ani hovno. Nic proti tobě jinak nemám a mysli si o mě co chceš, je mi to skutečně zcela jedno ale C.k. je obyčejná špína… až se tu leakne jeho soukromé info, které sem omylem dal, budu mu to z celého srdce přát. 😉 Nikomu jinému tady bych to nepřál, ale takové špíny jako je on mi nebude ani v nejmenším líto. Pěkný den nolifeři, mám lepší zábovu na víkend.

      • jen kdákej, pokud ti chybí osobní kontakt a vybrekáváš, že tě někdo anonymně nazve kriplem, nech se odvézt svému psychiatrovi … a že bych ti něco neřekl do očí … málem jsem se pochcal smíchy … vykládáš tady o anonymitě webu a sám vystrkuješ vyhublá ramínka a děláš hrdinu … typický úkaz …

      • Myslite si, ze bude existovat i scenar, kde se budou zapojovat primarne mala jadra? Intel nekde uvadel, ze mala jadra maji vypomahat v MT, coz by znamenalo, ze scenar usporneho chodu pomoci malych jader se konat nebude, ale to se mi zda byt spatne pochopene. Tak nejak me nenapada pripad, kdy by davalo upkne smysl parovar velka a mala jadra pro MT vykon (kvuli zbytecne spotrebe velkych jader) .

      • @gogo Stačí si přečíst tohle vlákno, jak kdo reaguje a je jasné kdo tu brečí, kope zuřivě nožičkama a je na hraně nervovýho meltdownu. 😉 Tipnu si, že papiňák Gogo brzo opět ragequitne. To máte s CK Vladařem společný, oba jste oznámili, že tu končíte a jste furt tady. 😀 Vy dva podkuřovači byste měli zkusit společný bydlení, celkem se k sobě hodíte. ♥️

      • hahahaha to tvoje „kope nožičkama“ přesně vystihuje tvoje chování, už si o mě neotírej tlamu, uplakánku úchyláckej, stačí to, cos předvedl … já si na nic nehraji, na rozdíl od tebe, slizoune … ten tvůj závěr jen potvrzuje, jaké myšlení převládá ve tvé hlavičce …

      • Brečíš tu jak malá holka před kolapsem, podporován věrným kojotem a přidržtaškou C.k. Vladařem. Ty tvoje labilní příspěvky tě velmi přesně vykreslují, takže chápu, že máš asi dost smutný život a proto si vylíváš žluč na anonymní diskusi.

      • úchyláku, ty víš velmi dobře, co je brečení 😀 děláš to pravidelně a prskáš až sem, do Brna … seru už na tebe, tvoje přimrdlé pokřiky nedávají žádný smysl … tu anonymitu jsi nemusel zas vytahovat, tvojí zálibou je ji porušovat jakýmkoliv chrapounským způsobem při každé možné příležitosti … nic ti není svaté, slize …
       … doufám jen, že to J.O. nepromaže, ať každý vidí, co jsi za hovado …

      • To tě zklamu, ale stačí si přečíst tenhle thread od začátku a je jasné kdo tu je hovado. Pořád dokola píšeš, jak mě nemá smysl řešit a stále znova s a znova se vracíš jak pejsek, triggnutej tím, že jsem odhalil tvou arogantní a hulvátskou povahu.

      • triggnutý je tvůj mozeček, nic jiné a že jsi ty něco odhalil? 😀 tak jo, Sherlocku, jsem odhalanej … arogantní jsi ty sám a že jsem hulvát? Jak ke komu, k tobě kdykoliv, úchyláku …

      • co tobě připadá dětinské, nemusí takové být … tobě se spousta věcí jeví jinak, než v reálu je .,.. třeba tvoje stalkování, úchyláctví, vytahování osobních věcí ve veřejném prostoru … doslova svinská povaha, můžeš mlít pantem nonstop, z tohohle se už nijak nevyvlečeš … tvrdíš, že v podstatě proti mě nic nemáš :DDD dobrý pokus, hnido … jsi v podstatě zbytečný produkt přírody, nikomu jsi nepomohl, hledíš jen na vlastní střevo …

      • Nemám proti tobě osobně nic a můžeš se vztekat a dupat nožičkama jak chceš. 🙂 Pochop že tu shazuješ jen sám sebe tím věčným dětinským nadáváním a pokusy o urážku. Ty jsi úplně nepodstatný cholerik, s takovýma jsem se setkal už mnohokrát, je mi tě spíš líto, protože je jasný, že tvoje okolí s tebou nemůže vyjít a proto si ten tvůj věčnej vztek a mindráky anonymně léčíš na netu. 🙂

       Ty mi Gogo nestojíš ani za to, abych ti ty nadávky opětoval. Vykreslil jsi nám tu svoji povahu téměř dokonale sám. 😉

      • Aznožka, jedinný, kto z posledných diskusií včetne
       tejto vyšiel ako totálny potrat si ty Noho…
       Zákerný smrad archivujúci príspevky oponentov
       za účelom zneužitia v inom čase, v inom kontexte…
       Zbabelý, slizký had prihlasujúci sa cez dva účty…
       Ty nie si človek, ty si škodlivý kód…

      • azlháři, často používáš zájmena „nám, my“ … koho tím mylíš, úchyle? Opět dupkání a kopání nožičkama …mít tvoje představy a fantazii, vyhledám neprodleně odbornou pomoc, opravdu ji potřebuješ … hluboce narušena osobnost …ty se ani na ty nadávky nezmůžeš, hnido … napsal jsem ti několikrát, já si na nic nehraji, pokud to považuji za nutné, pošlu do prdele kohokoliv, na webu i v reálu, nepotřebuji si hrát na hrdinu anonymně … ty jsi z jiného těsta, šmíruješ, pak udáváš, vytahuješ z lidí pod bůhvíjakou záminkou osobní informace, když někdo něco postne, osobní data jsou první, co tě zajímá a hned víš jak je zneužít … ksindl prvního řádu … a že ti za něco nestojím? To vidím, slize … 😀
       … a je vidět, že nervy pracují … děláš si z huby prdel … doposud jsi si alespoň dával pozor na konzistenci svého lhaní, už se ale zapomínáš a kdo čte pozorně, vidí 😀 😀 jsi v hajzlu, úchyle a patří ti to …

      • @Triggnutej nasranej C.k. Vladař Jožkopower vždycky potěší. 😀 Máš smůlu lháři, tebe tu budu vždycky srát a trolit, zvykni si. To že si vymýšlíš ptákoviny o nějaké archivaci příspěvků a a přihlašování na dva účty.. od tebe prokázaného multinickaře je to vtipné. Padám tu smíchy z židle. 😀

       @gogo A tím, že někoho pošleš na internetu do prdele si myslíš, že jsi king? 😀 Jsi jen anonymní sprostej loser.. Koho šmíruju a jaké osobní informace jsem vytáhl.. povídej, přeháněj., chci se pobavit jak že se tahaj na internetu informace z anonymních idiotů. 😀 Že jsi nervák se tu vědělo, že jsi široko daleko ten nejvulgárnější tu nedávno zmiňoval JO, ale že jsi i ulhanec, to je asi novinka.. Ty tvoje příspěvky, kde píšeš že mě nemá smysl řešit a pak tu spamuješ jeden wall of text za druhým no lol. Psychiatr by ti prospěl, pokud už nedocházíš.. to dětské komolení přezdívek a neustále nadávky na někoho tvýho věku… to je mentálně jak z mateřský školky.

      • tak vidíš, azhňupe, jak ti to jde 😀 😀 jedu, jedu, tohle tě ošetřovatel učil? … jdu si po svých, úchyláku … stejně nečteš co píši, přes rudou před očima vidíš jedno-dvě slova a vřískáš, jak Viktorka … opět problém s nožičkami, s dětmi … nejsi nakonec pedofil, hajzle? Co ještě z tebe vyleze?

      • Takže jsme se nic nedozvěděli, tak jak jsem čekal. Pouze plácáš do větru lži… ok.
       Zbytkem pouze potvrzuješ moje slova. Pokud tě někdo v dětství zneužil, což tak docela vypadá dle těch tvých žlučovitých křečí, tak si asi neseš nějaké trauma.. o to víc ti doporučím navštívit psychiatra.

      • 😀 tak zrovna tohle jsem nechtěl 😀 no nic, „užívej“ si, dokud můžeš, resp. dokud je ti dovoleno … pěkný zbytek dne přeji …

      • Tobě též a ber to jako poučení pro příště – nelhat, pak to vypadá blbě když to neumíš vysvětlit. 😉

      • ach jo, já nepotřebuji nic vysvětlovat a ani nechci, není důvod a na tvůj rozkaz…? … každý si udělá obrázek sám … poučit se? 😀 no … nechci zacházet do trapností, máš dneska dost … co se lhaní týče, nelžu nikdy, pokud se někdy spletu, nemám problém přiznat to … na lhaní jsi expert ty.

      • Po mně jsi chtěl vysvětlovat a sprostě jsi mi nadával, když jsem dle tebe nevysvětlil dostatečně, sám napíšeš kraviny a lži, které neobhájíš. Vše v souladu s tvým přístupem k ‚diskusi‘, viz https://www.cnews.cz/procesory-intel-raptor-lake-24-jader-v-desktopu-unik-datum-vydani-alder-lake/#comment-250974

       Včera jsi psal Aznohha neřešit, dnes tu máš o Aznohhovi 20 příspěvků a vracíš se jak poslušnej pejsek.. 😀
       To, že se snažíš teď ten konec uhladit a zvadl jsi jak kopretina neodmaže všechnu tu žluč co jsi v tomto threadu vyzvracel. Máš smůlu, každej si tu může udělat obrázek, co jsi zač.

      • ano, úchyle, jsem králem sprosťáků „vy to víte“, nevím, kolik vás je u compu, ty, ošetřovatel a komplet Bohnická parta, ale víte … tedy, na závěr, poruším svůj slib který jsem dal, že tě při každé příležitosti pošlu do prdele, a budu tě ignorovat, co to půjde … to jsem zač, potkane

      • Tak podle těch pedofilů, kterýma se tu oháníš vypadáš na úchyla spíš ty. 🙂 Žlučovitý král všech internetových anonymních frustrátů s pěnou u huby uprostřed nervovýho meltdownu..

      • Sa divím, že tombo ešte nevytiahol
       jeho obľúbené Helmutove Mindfactory…

      • Trololo.. : )
       ja jsem Jiricku nekde psal, ze je nejlepe prodavany svetove?
       Zkus cist co je napsano, ne co si myslis, ze je napsano..

  • Klidně bych redakci poslal za tento článek pár stovek, kdyby tady bylo zveřejněno číslo konta, žádné sáhodlouhé vykládání a rovnou k věci. Tak to má být. Vypadá to zajímavě, poladěná Káčková i7 k tomu 3080 nebo 3090 z rigu…upgrade jak víno.

   • Kčková i7 má dnes smysl? Však to nic nového nepřináší, kromě extrémní spotřeby. Dnes bych díky presenci Fkových procesorů a to že procesory Intelu primárně limituje spotřeba Kčko vřele NEDOPORUČIL, naopak, ušetřit, koupit levný základ, pokud grafika netřeba tak Fko, jinak non F, non K, k tomu nejlevnější desku která má všechny porty a konektory které člověk potřebuje, hodit na to stock, pokud někdo neřeší hlučnost nebo nějaký levný věžový chladič za pár stovek a hotovo. Za Kčko, Ztkovou desku a adekvátní chlazení člověk dá bezmála 2x tolik a výkonu to přidá možná 5%. Ano v době kdy to přidalo vyšší desítky procent nebo procesory obecně byly slabší, tak to ještě význam dávalo

    • k čemu mi bude 24 vláken, když hra kingdomecome jich využije kolik ? 4 ? 6? 8? Jako novodobé kraviny typu batllefield s největší pravděpodobností hrát nebudu. A mám tu ještě dost dlouhou zásobu her, které mám ještě dohrávat a sotva dokáží využít 8 jader max. Stále jsem nedohrál Fallout4. Takže radši si vezmu i7, která bude mít míň jader a tudíž větší teplotní kapacitu a tím pádem možnost většího přetaktování per core, které mi ve hře přídá víc než 24 polovláken.

  • Vzhladom na to, ze sa neda reagovat priamo na Vasu reakciu v boji s Tombominom, tak to skusim takto:
   Podiel 18% v celosvetovom ntb segmente je paradny. To sa bavime v cislach, ktore su pre niektorych nepredstavitelne (dokazu, ak nie cely tak min. podstatnu rast R&D dalsej generacie napr., zafinancovat… o marketingu nehovoriac).
   Za seba musim skonstatovat, ze sa cudujem tymto „bojom o barikady“. Pre uzivatela je to to najprospesnejsie, co moze takyto boj ponuknut.
   Pripomina mi to boj medzi konzolistami… 😉

 3. Intel řešení smysl určitě má. Je plno aplikací které nevyžadují tak vysoký výkon, ale zároveň potřebují mít zároveň nízkou spotřebu.
  Spíš si myslím, že na to Microsoft naváže nějakým způsobem předplatné Windows. Dnes se serverové produkty prodávají dle jader. Věřím tomu, že základ (S/Home) bude za stávajících podmínek, ale až vyšší edice budou mít podporu více jader, ale ne tolik jako Win 10 Workstation.

 4. Mne se moc nelibi TDP, no bude zalezet na tom, kolik vykonu ve vysledku pridaji ta mensi jadra na MT. Ale co me zajima jeste vic, jsou predictor a scheduler, protoze jestli intel toto silne nepodchyti, tak by z toho mohl byt novy Meltdown, pripadne ruzne pady.

  • Mne se nelibi ten pomer velkych a malych jader. Tohle bude mit nekozistentni vysledky v momente, kdy k dojde k saturaci velkych jader a dojde k zapojeni tech mensich, ale nebude dosazeno max. MT vykonu.
   Neco treba jako 9-16T bude podle mne podavat slabsi a nevyrovnane vysledky, nez napr 16C Zen3. Tipnul bych si, ze to bude mit dost ‚rozkolisane‘ vykonostni testy, coz se mi nelibi.

   • Na testy bych pockal, ono polemizovat muzeme cele hodiny, ale stejne nebudeme moudrejsi. Jinak nad tim pouzitim malych jader v desktopu a pracovni stanici jsem take premyslel, kdyz maji byt vypomoc. V sitovych zarizenich to smysl dava, ale nevim ci to zlepsi (za mensi peniz nez by stala velka jadra) i vykon treba Firefoxu s bambilionem tabu.
    Ale musim rici, ze treba ARMu na desktopu jsem moc neholdoval, ale M1 me dost prijemne prekvapila (coz by se dalo pokladat za „male jadro“ skrz spotrebu).

   • Kde jsi přišel na to, že po vytížení velkých jader se zapnou malá ? Podle mě se to přizpůsobí tak, že malé prográmky a podpory jakou je třeba zvuková karta, síťovina, telemetrie, správa disků, apod… pojede na těch malých a ty velká jádra se pak budou celá věnovat jen náročné aplikaci a nezabývat se programy na pozadí.
    Ale uznávám, že bude záležet na programátorech SW, kam pošlou instrukce, popřípadně kdo a jak si bude posílání těch instrukcí řídit.