10nm procesor Intelu otestován. Architektura Cannon Lake má o několik procent lepší IPC

83
Ilustrační foto: Wikimedia Commons

Před několika dny jsme tu měli informaci o tom, že se AMD (údajně) podařilo zvýšit IPC – tedy výkon při určité frekvenci – připravovaného CPU jádra Zen 2 asi o 13 % proti Zenu jedna. To by mohlo výkon posunout před CPU Intel s jádry Skylake/Coffee Lake, takže fanoušci určitě zajásali. Ale nebude to zas tak jednoduché. Zdá se, že i Intel má v rukávu nějaká esa a jeho budoucí jádro Ice Lake by také mohlo překvapit. Ve stínů recenzí nových osmijader Coffee Lake Refresh se totiž na webu objevil také první test procesoru Cannon Lake. A z toho vyplývá, že ač je Cannon Lake na první pohled pouze „dieshrink“ na 10nm, ve skutečnosti toho ukrývá víc. Intel v tomto jádře provedl značné architektonické změny, které měřitelně zlepšují IPC o pár procent. A pokud se takové zlepšení dostalo už do Cannon Lake, o to víc by mohly výkon při stejném taktu zlepšit procesory Ice Lake.

 

Pohled na výkon 10nm architektury Cannon Lake

Ona recenze představuje procesor Core i3-8121U a jeho prostřednictvím celou architekturu Cannon Lake (jiné modely se z této rodiny na trh nedostaly a i tento byl spíš pro formu). Nepřinesl ji však nějaký hardwarový web, byla publikována na Redditu. Publikována byla tak trochu anonymně, takže ji pro jistotu berte s rezervou. Podle našich informací ji zdá se vytvořil konkrétní vývojář softwaru, který si iniciativně koupil pro potřeby testování softwaru minipočítač NUC NUC8i3CYSM „Crimson Canyon“ s tímto CPU. Jeho test je zajímavý právě tím, že se zaměřuje na změny jádra Cannon Lake proti jádru Skylake a na to, jak se zlepšil jeho výkon (IPC). Bohužel byl text mezitím smazán, z ne úplně jasných důvodů. Ale jak se říká, co je jednou internetu…

Core i3-8121U bylo srovnáno s procesorem i7-6500U generace Skylake, který běží na taktech 2,5–3,1 GHz, zatímco i3-8121U na 2,2–3,2 GHz. Výsledky by ale měly být přepočítány na stejnou frekvenci, aby se dalo porovnat IPC. Procesory měly zvýšený limit spotřeby nebo snížené napětí, aby běžely na svých maximálních turbech (pro dvě jádra 3,0 u Skylake a 3,1 GHz u Cannon Lake). Obě platformy ale používají různé paměti. Skylake je spárováno s LPDDR3-1866 a Cannon Lake s LPDDR4-2400. Cannon Lake má tím pádem vyšší propustnost, ale dle měření také asi o 10% horší latence, což se ještě projeví.

Paměťová propustnost a latence podle testu AIDA64 (Zdroj: Reddit)
Paměťová propustnost a latence Skylake s LPDDR3-1866 a Cannon Lake s LPDDR4-2400 podle testu AIDA64 (Zdroj: Reddit)

Překvapivě dobré IPC

Při porovnání v reálných programech recenzent za těchto okolností zjistil, že Cannon Lake má asi o 3,7 % lepší IPC v testu Cinebench R15 MT (skóre byla 308 a 330 bodů pro i3-8121U). Což není špatný start, ale o dost zajímavěji to ale vypadá v enkódování videa. V x264 vykazuje Cannon Lake údajně o 6,5 % vyšší IPC než Skylake, což je s nastavením –crf 18 –preset veryslow a videem Park Joy v rozlišení 1080p jako vstupem. Podobně dopadlo x265 (–crf 18 –preset veryslow s 10bitovou hloubkou), kde Cannon Lake ukazuje o 5,8 % vyšší IPC. U x265 ale bylo rozlišení vstupu už 4K a konvertovalo se jen 50 snímků kvůli značné pomalosti nastavení veryslow. Je otázka, zda zde trochu nepomohla vyšší propustnost pamětí, ale enkódování by mělo být více limitované hrubým výkonem CPU než RAM a Cinebench taktéž.

Zlepšení IPC s jádrem Cannon Lake u x265 a x264 (Zdroj: Reddit)
Zlepšení IPC s jádrem Cannon Lake u x265 a x264 (Zdroj: Reddit)

Poněkud rozporuplnější obrázek maluje sada benchmarků SPEC CPU2017. Při jejich spuštění totiž NUC s Core i3-8121U vykazoval nižší výkon při stejném taktu. V průměru o 2,7 %. Důvodem by ale zřejmě mělo být, že tyto testy, byť jsou založené na reálném kódu, značně závisí na paměťovém subsystému a zřejmě se u nich projevuje hlavně ona horší latence pamětí LPDDR4, kterými byl i3-8121U osazen. Zlepšení IPC je ve SPEC vidět jen na dvou subtestech, z čehož jeden je x264. Ovšem ten má zase deaktivované optimalizace SIMD, což je nerealistické použití a mění charakter této zátěže.

I SPEC CPU2017 ovšem už také ukazuje zvýšená IPC, pokud se na každém jádru CPU spustí dvě instance. HT (Hyper Threading) totiž tím, že zároveň zpracovává dvě vlákna umožňuje „schovat“ do určité míry dopady oné latence pamětí na běžící kód. Pokud totiž jedno vlákno čeká na data z RAM, může prostoj využít druhé vlákno ke svému zrychlení, neboť má pro sebe více výpočetních prostředků. HT tak „zachrání“ část výkonu, který by se jinak ztratil.

Testování v SPEC CPU2017. Vlevo jedna instance, vpravo dvě instance, kde HT částečně maskuje vliv latence pamětí (Zdroj: Reddit)
Testování v SPEC CPU2017. Vlevo jedna instance, vpravo dvě instance, kde HT částečně maskuje vliv latence pamětí (Zdroj: Reddit)

V této konfiguraci již benchmarky ukazují IPC zlepšené v různé míře – 1,9 %, někde i 3,9 %, 4,0 % a v extrémním případě 7,3 %. Některé testy sice stále ukazují propad, nicméně v jejich případě může stále jít o efekt vyšší latence pamětí. Zde bychom potřebovali oba procesory testovat s identickou RAM a ideálně ve stejné desce, což bohužel není možné. Takto s SMT v průměru SPEC CPU2017 vykazuje nárůst IPC o bídných 0,1 %. Pokud by se ale vyloučily subtesty, kde je podezření na pokles kvůli RAM, bylo by zlepšení o nějakých 2,3 %. Zde by asi bylo lepší zaměřit se více na testy závislé hlavně na hrubém výkonu, ale v testu se bohužel kromě enkodérů a Cinebench už další takové neobjevily.

NUC Crimson Canyon s 10nm procesorem Cannon Lake a samostatnou grafikou Radeon (Zdroj: WinFuture)
NUC Crimson Canyon s 10nm procesorem Cannon Lake a samostatnou grafikou Radeon (Zdroj: WinFuture)

Zlepšení v architektuře Cannon Lake

Při testování tento uživatel odhalil několik vylepšení, kterými se Intel nikde nechlubí a která také mohou tvořit část onoho naměřeného zlepšení IPC. Cannon Lake má například výkonnější hardwarovou děličku pro celočíselné instrukce (IDIV). Latence dokončení výpočtu IDIV je u něj jen 10–18 cyklů podle vstupu, zatímco u Skylake mohla latence dosáhnout až 90 cyklů.

Značné zlepšení by mělo být v případě kryptografie. Intel zřejmě přidal další jednotky pro operace AES, podle recenze je údajně za jeden cyklus možné zpracovat tři až čtyři operace místo dřívější jedné u Skylake. V průměru o půl cyklu se zvýšila latence (ze čtyř cyklů na čtyři a půl), což ale za vyšší propustnost dat asi stojí. Cannon Lake také implementuje akceleraci algoritmu SHA-1 a SHA-256, která je už v Atomovém jádře Goldmont (a v Zenu od AMD). V benchmarcích používajících hardwarovou akceleraci s těmito instrukcemi tedy výkon Cannon Lake (a potažmo na něj navazujících architektur) vylétne nahoru. Mohlo by se to asi projevit třeba u Geekbench.

Takto by Core i3-8121U mělo vypadat (Zdroj: Tech Insights) Poznámka: jde o notebookový procesor, druhý čip je integrovaný jižní můstek/Platform Controller Hub
Takto by Core i3-8121U mělo vypadat (Zdroj: Tech Insights) Poznámka: jde o notebookový procesor v pouzdru BGA, druhý čip je integrovaný jižní můstek/Platform Controller Hub

Kromě toho má Cannon Lake mít rychlejší ještě některé další instrukce. O něco rychleji se zpracovávají některé instrukce Gather a Scatter (a lze jich v přepočtu na jeden cyklus provést víc), 512bitové dělení a odmocnina mají o jeden cyklus nižší latenci. Permutace VPERMW také má sníženou latenci (4 místo 6 cyklů) a lze ji provést každý cyklus místo jednou za dva cykly. Kromě toho také přibyla poměrně komplikovaná instrukce VPMULTISHIFTQB pro výběr nezarovnaných bajtů z 64bitových hodnot QWord.

Různá zlepšení výkonu instrukcí v Cannon Lake. V tabulce je nejprve uvedena latence v cyklech, poté tzv. inverzí propustnost. 1,0 znamená jedna instrukce za cyklus, 2,0 jedna instrukce za dva cykly, 0,25 znamená čtyři instrukce za jeden cyklus (Zdroj: Reddit)
Různá zlepšení výkonu instrukcí v Cannon Lake. V tabulce je nejprve uvedena latence v cyklech, poté tzv. inverzí propustnost. 1,0 znamená jedna instrukce za cyklus, 2,0 jedna instrukce za dva cykly, 0,25 znamená čtyři instrukce za jeden cyklus (Zdroj: Reddit)

AVX-512 by mohlo pomoci víc, než se čeká

Nejvýraznější změnou v instrukční výbavě je ale přidání instrukcí AVX-512, které sice nezvyšují IPC obecně, ale pokud je programátoři použijí, lze s nimi zvýšit výkon kódu při stejné frekvenci CPU. Cannon Lake nemá plnou formu AVX-512 jako Skylake-X. 512bitové instrukce zpracovává zejména pomocí existujících 256bitových jednotek a schází mu druhá vyhrazená jednotka FMA pro 512bitové instrukce – je tedy v tomto podobné Xeonům Silver nebo Bronze.

Přesto, že AVX-512 nemá v Cannon Lake plný výkon, dokáže zvýšit výkon proti AVX2, patrně díky tomu, že jádro je na ně připraveno vyšší propustností cache, kterou disponuje již Skylake. Podle výsledků anonymního testovače by mělo být možné v některý úlohách i s polovičním AVX-512 dosáhnout zlepšení o desítky procent (26 %–40 % v zpracování obrazu, 30 % ve výpočtech neuronových sítí). Ovšem to je řeč o asi o poněkud syntentických testech a v reálné aplikaci tolik nedostanete. Při výpočtu pí (yCruncher) by prý s jejich využitím Cannon Lake mělo například být o 12 % rychlejší.

Vliv AVX-512 v syntetických testech (Zdroj: Reddit)
Vliv AVX-512 v syntetických testech (Zdroj: Reddit)

Měřitelný přínos má AVX-512 také v enkodérech videa x264 a x265, byť jsou v nich tyto instrukce dnes aplikované jen v omezené míře. Cannon Lake údajně při stejném taktu dosahuje se zapnutým AVX-512 o 3,3 % vyššího výkonu v x264 a o 5,0 % vyššího v x265. A pozor, to je ještě nad rámec obecného zlepšení IPC, o němž byla řeč předtím (v něm AVX-512 zahrnuto nebylo). Core i3-8121U se při výpočtech s AVX-512 nepodtaktovává oproti výpočtům v AVX2, takže tyto instrukce vedou k reálnému zrychlení enkodéru. Pokud by ale u budoucích výkonnějších verzí Ice Lake k podtaktovávání docházelo, mohlo by to bohužel tento nízkoprocentní nárůst výkonu za jeden cyklus smazat.

Vliv AVX-512 v Cannon Lake na enkodéry videa (Zdroj: Reddit)
Vliv AVX-512 v Cannon Lake na enkodéry videa (Zdroj: Reddit)

Nadějné vyhlídky pro 10nm architekturu Ice Lake?

Tato zlepšení v architektuře Cannon Lake nemají momentálně příliš velký význam, protože Core i3-8121U bylo uvedeno zdá se jen symbolicky a jeho parametry nejsou jinak zajímavé. Ovšem tato zlepšení tvoří základ pro následující architekturu Intelu Ice Lake. Ta by měla přinést další větší změny, které IPC ještě zlepší (což možná naznačuje nedávný únik vzorku Ice Lake v Geekbench). Ale ty by se alespoň zčásti by měly se zlepšováky nalezenými v Cannon Lake kumulovat. Jde tedy o tak trochu ochutnávku. Proto je Cannon Lake přes svůj neblahý osud pro nás poměrně zajímavý čip. Jeho exempláře by jinak měly mít také některé weby, které také přislíbily testy. Recenze Core i3-8121U by prý měla vyjít i na AnandTechu, takže se snad obrázek brzo doplní o další informace.

10nm procesor Intelu otestován. Architektura Cannon Lake má o několik procent lepší IPC
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.59%) 17 hlasů

83 KOMENTÁŘE

 1. tynyt 23.10.2018 at 7:23
  Honzo, nezapomeň ale, že Intel je dnes velká korporace, která se zřejmě stala neovladatelnou, tudíž faktor „záložního řešení“ bych nebral vůbec v úvahu. O to víc, že byli vyliti Renée a Brian, což znamená, že selhali, a tedy že nic jako záložní plán nemají.
  Podle mě došlo ke klasickému zazm*dování firmy, kde se jednotlivá oddělení zakopala ve svých kanclech a nejsou schopná ničeho jiného, než pomalé evoluční jízdy na stávající kobyle (které ale už celkem jistě dochází dech). Revoluční přestup na nového koníka se nekoná (a zřejmě ani konat nebude). I s ohledem na velmi rychlé, ale zcela prázdné dementi, které mě jen utvrdilo v tom, že 10nm je definitivně mrtvé.

  To samozřejmě neznamená konec Intelu (to si nepřeju ani já), ale jeho dočasný úpadek, který zřejmě skončí velkou restrukturalizací, proti které je ta současná jen neškodný čajíček. Až z Intelu bude zase štika, pak se uvidí.

  Přihlásit a zanechat komentář
  Radek Holeček 23.10.2018 at 8:20
  Můžu se zeptat, jak by mělo vypadat dementi, aby vás neutvrdilo v tom, že je 10nm proces definitivně mrtvý?

  Přihlásit a zanechat komentář
  tynyt 23.10.2018 at 9:19
  Třeba tak, že ukážou něco nového, nebo aspoň fotku na čem aktuálně pracují. Ten tweet nebyl ani profesionálně napsaný, vypadá to jako by se někdo po ránu probudil a napsal pod časovým tlakem denial, ve kterém jen zopakoval „mantru.“

  Výše uvedené se zapíše do dějin jako Tynyt fail. Srovnatelný snad jen s Vega Fail. Já vím, já vím, chybu tyhle ega nepřiznají, čekám odvedení pozornosti k nízkému nárustu IPC atp… klasika místního hate clanu

   • Musi to pro ne byt hodne slozity, kdyz je nekdo zcela neprustrelne nachyta pri jejich vlastni blbosti a demagogii, o ktere vi vsichni, krome jich samotnych. Ale musim se smat, tentokrat je pozornost odvadena delkou repostu. Opravdu bezmozci…

    • Tim bezmozkem mas na mysli urcite sebe ne?
     Prvne vypovidajici hodnota tveho prispevku je nulova s vyjimkou toho, ze jsi si potreboval ulevit.
     Mas neco vecneho co by jsi sdelil a nebo jsi tady prisel tynytovy vyhlasit valku? :))
     Prosim te neco trosku inteligentnejsiho nez tve problemy s 73 a 78 fps..

  • Chvíli mi teda trvalo než sem to pochopil, ale tohle skoro určitě nebude PR reakce. Už jenom proto, že to vyšlo už před tím článkem na SA, pokud vím. 14. nebo 15. října. Jenom mě dlouho trvalo, než jsem to sepsal.

   Kromě toho si opravdu myslím, že vím, kdo to napsal a mám za to, že opravdu pořídil ten NUC (kvůli testování AVX-512, open source multimedia etc).

  • Přiznám se, že jsem tě nějak nepochopil. Cannon Lake není žádná novinka, je tu už několik měsíců (jen jeho dostupnost je menší než malá), tudíž nechápu oč ti jde? Jásáš nad (až) 5% rozdílem ve výkonu oproti 2 generace starému Skylaku s pomalými paměťmi, které penalizují proudové enkódování videa?

   Ale vás, notorické fandy, je někdy docela problém chápat.

   • Diky za tuhle reakci, hovori za vse. Dal radeji nebudu ztracet svuj cas, protoze i tvari v tvar jasnemu a srozumitelnemu argumentu je reakci jen utek od tematu a nulova zpetna vazba… ted mam DEFINITIVNE jasno ja.

    • O CL se ví, že byl vydán v malém množství v jednoznačně nehotovém stavu (vypnutá grafika, nízké takty, vysoká spotřeba), a to pouze proto, aby Intel „splnil plán“ – aktivně jej nenabízí, koupit jde jen v NUCu, nikoli od partnerů. A co víc, sám Intel přiznává, že 10nm výrobu, na které se CL vyrábí, považuje za nehotovou a experimentální, jinak by přece nenapsali to dementi, ve kterém se výslovně píše, že vývoj 10nm procesu jede v intencích plánu.

     Tak co že to vlastně po mně chceš? Že TY máš jasno (až vyblikáno), to naprosto chápu.

     • se vi? neco jako „to je znamo“ ? 😉

      „intel sam priznava“ ty uz jsi jak azznoha, ktery z libovolneho tvrzeni dokaze libovolne jine, zcela nesouvisejici tvrzeni, protoze proto 🙂
      vis o tom, ze vyvoj na planarnich procesech probiha po celou dobu jejich aktivniho zivota? to je prekvapko co? 😀

      • https://www.techradar.com/news/intel-cannon-lake
       Odstavec nazvaný příznačně „Release date“ – máš to tam i ozdrojováno přímo na Intel. Takže ano, je to známo a ví se to.

       Vývoj výrobního procesu zcela jistě probíhá. Ale řeč je o Cannon Lake – jednom jediném modelu CPU, který byl uveden v srpnu tohoto roku (a nikdo zatím ani nedostal od Intelu oficiální test kit). Což je ta věc, o které je tento článek.

       Ale pobavilo mě to tvé „nesouvisející tvrzení“ (kterého ses ty vůbec, ale vůbec, nedopustil). A kromě toho, jsi jen jinými slovy napsal totéž co já.

      • No na tomhle ale asi něco fakt bude. Intel oznámil, že vyrábí před koncem roku 2017. Do léta byl oznámen jeden NUC, kterej ten člověk, co i3-8121U otestoval, dostal až v září (IIRC)
       Ty notebooky Lenova taky myslím rychle zmizely.

       Takže to, že těch CPU bylo vyrobených/dodaných na trh málo (v řádu tisíců, maximálně nízkých desetisíců), to je asi pravda. Jako při možnostech Intelu by jich normálně bylo spousta a taky víc modelů, tady je asi evidentní, že se něco nepovedlo a že je to takové polopapírové vydání pro formu říkají i lidi který Intelu fandí (nevím, třeba ten Ashraf Eassa).

       Respektive takhle – to není třeba brát nějak moc negativně. Cannon Lake mělo původně vyjít už někdy v roce 2016 a tenhle čip byl jenom dvoujádro. Tím zpožděním se stalo, že vlastně po svém příchodu už moc k ničemu nebyl, protože na trhu jeho roli mezitím převzalo 14nm čtyřjádro, kterému nemohl konkurovat. Takže Intel by ho asi zrušil i z pragmatických příčin, i kdyby 10nm proces fungoval líp (i když myslím, že problémy tam asi jsou, protože pokud ne, tak by ho Intel aspoň použil v Y segmentu, kde Amber Lake jsou pořád dvoujádra).
       Je docela dost pravděpodobný, že z pohledu Intelu nedávalo smysl to vůbec vydávat a normálně by prostě 10nm odložil až na Ice Lake a nepáral se s tím, ale vedení nechtělo ztratit tvář nebo tak něco. Jako zase je myslím pozitivní, že se to CPU dostalo ven a bude možný ho prostudovat. Kdyby zůstalo v šuplíku, tak by to byla škoda už jenom pro tohle. Je spousta věcí, co se ven nedostaly a přitom by bylo ajímavý vidět, jak by vypadaly.

 2. Jinak co se tyce narustu vykonu v H265 (H264), tak tam pameti hraji roli. Napriklad 3200 vs 2660 pro 4K h265 enkoding dela pro uricty setup i vic nez 2%. Neni to nejak extremni, ale vzhledem k tomu, ze ten narust byl nekde okolo 5%, tak to muze byt treba i jen 3%. Jejich nastaveni jsem ale netestoval nezkousel.

  • No taky mě to napadalo, ale zase je to nastavení veryslow, kde se hodně vytěžují výpočetní jednotky a čekal bych, že vliv RAM je při těch nízkých fps spíš nižší. Já kdysi s těmahle nastaveníma enkódoval na počítačích, který měly celkově třeba o třetinu míň RAM než kolik mělo x264 naalokovaných, takže to muselo swapovat jako blázen, ale kupodivu to ten enkodér až tak moc nezpomalilo (nevím, tak možná o 10-15 % maximálně? rozhodně to nešlo do kolen, jako se to normálně stane při swappingu).

   • Tak jsem to zkusil jeste popohnat znovu pres 4K X265 a tentokrat na „very slow“ jako v tom testu a krome toho, ze nechapu, kdo tenhle preset muze pouzivat :)) Tak jsem nezjistil zadny negativni dopad s pametmi..chtel jsem to premerit, ale vzhledem k delce enkodingu jsem to vzdal :))
    Nicmene tech namerenych +2+% bylo u presetu „slow“.
    Jeste jsem to pro srovnani projel ve 4k z H265 do H265 na „slow“ preset a vysledek byl cca +2,5% rozdil v rychlosti pri pouziti 3200 vs 2660 pameti

    • Dík, takže vliv tam pořád je… možná by stálo za to i zkusit ještě vliv toho horšího časování (jestli tam třeba není?), ale to je stejnej opruz… (i když by to asi mohlo být s nižším rozlišením, to by myslím nemělo vadit, protože obraz se zpracovává po řadách bloků).

     Jinak veryslow není taková hrůza, proti placebu… když chce človak z toho formátu vymáčknout co nejvíc, tak to za to stojí (minimálně u x264). x265 to je jiná, tam je všechno mnohem pomalejší.

    • Ja zkousel „very slow“ pro ten 4k X265..a trval 5x dyl nez slow :))
     Jinak jsem to preci jen pretestoval 2x a i u toho very slow a ted mi vysla odchylka 1.2-1.5%. Evidentne tady maji pameti mensi vliv, ale stejne maji.
     Jinak k tomu very slow..mozna se to da pouzivat pro nejaky maly rozliseni, ale v tom 4k je to podle mne nepouzitelny (H265) .. pro predstavu cca 2:20 hod reencoding 4k H265 trva na „fast“ treba 7 hodin 😉 Na very slow si to nedokazi ani predstavit..krome toho u tech velkych rozliseni je tech informaci na pixel stejne hodne a kdyz se zvoli Constant quality, tak on tem narocnejsim fraame scenaam klidne prida i 6-7 vyssi bitrate..

    • „Jeste jsem to pro srovnani projel ve 4k z H265 do H265 na „slow“ preset a vysledek byl cca +2,5% rozdil v rychlosti pri pouziti 3200 vs 2660 pameti“…
     …tady je chyba ma tu byt z H265 do H264

 3. Hele, po zběžném skouknutí tvých komentářů pod tímto článkem:
  a) Nikdo soudný netvrdí, že Intel nedokáže vyrobit 10nm procesor. Dokáže – a v limitované edici nějaké vypustil do světa tuším už asi před půl rokem. Problém je jinde: nedokáže na tom procesu vyrobit nic s nižší (anebo alespoň shodnou) spotřebou, vyššími (anebo alespoň stejnými) takty, nebo levněji (anebo alespoň se zhruba stejnou cenou,) než co leze ze 14nm linek.
  b) srovnání IPC na standardizovaném taktu s výše uvedeným fakt nemá nic společného:)

   • píšu neřeš to, sám to často řeším, ale je to boj s větrnými plýny, mlčící většina neřeší a pracuje, nebo hraje, krákající menšina kráká, sem tam něco k věci, většinou ale jen kydání vlastní frustrace …kdyby nebylo těch arogantních blábolů kolem Intelu takové množství, možná bych už dávno přešel na Ryzen a určitě nejsem sám … z toho vyvozuji, že ta neomalená obhajoba jejich oblíbené značky je kontraproduktivní …

    • Ty reakce jsou famozni… ja napisu do DISKUZE k clanku o 10nm Intel, ze v predchozich dnech DISKUTER (mimoradne sebevedomy, skoda jen ze zcela bezduvodne) DEFINITIVNE 10nm Intel opakovsne pohrbival a jako argument jsem pridal repost. Cekal bych neco jako „jo, ja se spletl“, nebo „mel jsem a mam malo informaci“. Misto toho se sebehla ruda uderka, ve snaze utlouct toho antikrista, co jim vmetl jejich nedavne nesmysly do tvare. Bohuzel ho neutloukaji argumenty, ale prazdnym a detinskym osocovanim ze vseho mozneho. Takze, abych to uzavrel,… dekuji, clovek hned alespon vi, na cem je a jak jsou na tom nekteri diskutujici se socialni inteligenci, s porozumenim psanemu textu nebo schopnosti sebereflexe. Jelikoz neco vysvetlovat se stalo zcela zbytecne, necham vas zit ve vasi sekte a nebudu se vam uz do ni navazet. Placejte se dal po ramenou a pripadnou kritiku rychle a jednotne zadupejte.

     • A v čem jsem se měl KONKRÉTNĚ splést? 10nm Cannon Lake je stará vesta, pokud tě probudili z hibernace, tak uvedení už proběhlo v létě:
      https://www.anandtech.com/show/13233/intel-crimson-canyon-nuc-with-cannon-lake-10nm

      A o tomto nepodarku se ví, že Intel jej nechce prodávat, že jej vyrábí na experimentální lince, atd. (nebudu to už opakovat, najdi si to v mých předešlých postech).

      Takže já stále čekám, až začneš argumentovat, ty „úderko“ a opakovaně tvrdím, že podle mého názoru intel stávající 10nm odpískal a pracuje na něčem jiném, protože Cannon Lake nedokáže vyrobit v produkční kvalitě (dokonce musí jej párovat s Radeonem – ó jaká to hereze!). To je realita, ze které vycházím. Před čtvrt rokem Intel uvedl produkt, a ty dnes jásáš, že si soukromník opatřil komerční produkt a otestoval jej (a shledal boží, prostě boží, 5% výkonový nárůst oproti 2 roky staré platformě). Shledávám to spíše komickým, tak promiň že nejásám s tebou.

      Ty si myslíš, že Intel má 10nm – v takovém případě má AMD už 7nm, protože má vzorky vyrobené tímto procesem? Chápeš vůbec, do jaké pozice ses dostal?

     • Tynyte, kdyžCrha napíše, že Navi bude v roce 2025, ihned posíláte na něj hlášení Jandovi na MV, když něco podobné napíšeš ty, říkáš, že je to tvůj názor a když se potvrdí opak, projdeš to většinou děláním mrtvého brouka … já se taky běžně nebavím s individui jako ty a tobě podobní, tady dělám výjimku a co mám za to? Tvoje opovržení jen proto, že si myslíš, že jsi něco víc … asi bys byl zklamán …

   • Tak se chlapci vzájemně ujistěte, že máte pravdu. Sršeň sem, sršeň tam. Docela se pamatuju, jak jste se „sršňovsky“ v přesile vysmívali oDDbornému bloggerovi (ne že by si to za své veletoče nezasloužil).

 4. … a těch přátel mají dost, mezi vlastními. Pak to trollování je spíše frustrace … když i na „spřátelených“ webech se neřeší nic jiné, než modrá a zelená, a je jedno v jakých souvislostecj, co bys čekal …

 5. Mno posledních několik týdnů až měsíců jsem chodil do komentářů pod články, abych se dozvěděl občas dost zajímavé střípky informací či odkazy na různé weby, testy co jsem nezaregistroval apod.

  Ale dnešní konverzace pod článkem mne definitivně přesvědčila o tom, že je to ztráta času a skončím maximálně u článku. Už se pod IT článkem neřeší nic ohledně tématu jen to, že někdo někdy něco řekl a osobní invektiva a podobné věci. Z 31 komentářů (v čase psaní tohoto komentu) jsem našel jen dva, které obsahují užitečnou informaci (tynyt a tombomino), zbytek vypadá jako hádání se středoškoláků o tom, kdo je víc cool. Pěkná práce.

 6. Hele teda s prominutím, jestli zrovna ten tvůj rant na začátku poslal tuhle diskuzi kompletně do kopru. Sice mažu jenom sprosťárny, ale že já sem teda svévolně neudělal výjimku. Protože přes 70 příspěvků balast? Přitom zrovna zajímavý téma.

 7. No teda nezlobte se, ale rozhodl jsem se tu diskuzi skoro celou smazat, protože tam opravdu nebylo prakticky nic k věci, a přijde mi, že zrovna tohle téma je zajímavý, takže pokud by někdo něco chtěl nahodit nebo se na něco ptát, tak by to chtělo, aby tu k tomu vůbec byl prostor.

  Zúčastněným se omlouvám. Pokud by to fakt vadilo, tak se to může obnovit, ale opravdu to převážně bylo 80+ někdy i dost napjatý hádky o tom, kdo je větší a fanatik a kdo vůbec ne atd.

  • Společnost je polarizovaná, téméř ve všech sociálních oblastech. Díky 2 hráčům na poli GK a CPU logicky existují tábory zástupců a odpůrců. Ale ta diskuze se zvrhla už příliš a fakta vystřidalo přesvědčení… takže čistě za sebe se Vám p. Olšane omlouvám za podíl na katalyzaci oněch hádek…