Rok 2017 očima redaktorů Cnews.cz

Co přineslo uplynulých dvanáct měsíců? Které produkty považujeme na nejlepší a nejhorší? Co nás příjemně překvapilo, nebo naopak zklamalo? Jaké marketingové úlety loni firmy spáchaly? A co čekáme od roku 2018?

6

Tak jako každý rok na Cnews (a dříve na ExtraHardwaru) bilancujeme, co dobrého a špatného přineslo uplynulých dvanáct měsíců. Výběr je čistě subjektivní, čtveřice redaktorů s různým zaměřením a zájmy ale zajišťuje jakous takous pestrost názorů. Bodů, které je třeba za rok 2017 vypíchnout, je dostatek.

Věřím, že i za rok bude velkých témat dostatek. ARM chce proniknout do počítačů. Intel uvede první vlastní dedikované grafické karty. Technologie Micro LED by mohla přinést konečně dokonalé displeje. Největší americké firmy čelí v EU velkým pokutám kvůli krácení daní nebo zneužívání dominantního postavení.

Bitcoin může vystřelit nahoru, nebo naopak splasknout. Úřady čeká rozhodování, co s netaxikáři (Uber) a nehotely (Airbnb). Apple představí nejlepší iPhone všech dob. Google s Facebookem hledají řešení, jak vymýtit dezinformace. Microsoft uvede další dvě kapitoly jménem Windows 10. Elon Musk chce poslat turisty na oblet Měsíce. Mobily čeká integrace čteček otisků do displejů. Jistě to také bude rok, kdy (ne)zlevní datové tarify, (ne)rozšíří se virtuální realita a (ne)přijde akumulátorová revoluce.

Tak či onak, do nového roku vám přejeme všechno nejlepší!

Předchozí
Následující

Nejhorší produkt roku 2017

Lukáš Václavík: Mikrotransakce ve hrách. Nad principem free-to-play, který zaplavil mobilní obchody, ohrnuji nos. Lidé zkrátka dostanou fajn hry zdarma, ale musí tam přetrpět mraky reklam nebo platit, pokud na některé věci nechtějí čekat nebo grindovat jako blázni. Ale mikrotransakce v hrách za plnou cenu?

EA loni názorně ukázalo, jak se to dělat nemá. Star Wars Battlefront II nebo Need for Speed Payback jsou těmi placenými balíčky tak prolezlé, že se skoro nedají hrát. Však už také firma po velké kritice trochu změnila pravidla. Design her ale evidentně od začátku počítal s loot boxy a jinými nesmysly, takže definitivně se jich nezbavíme.

Star Wars: Battlefront II
Star Wars: Battlefront II

Radek Kejduš: Pokud zůstanu u notebooků, tak zklamáním je nabídka levnějších laptopů značky Toshiba, která v ceně zhruba pod 25 000 Kč nemá vůbec nic zajímavého. Slušnou konfiguraci nabízí až model Satellite Pro A50-D-10X. Je to zklamání hlavně proto, že u ostatních se najde dobrý notebook i za cenu o 10 000 Kč nižší.

Z jiných nehardwarových vod je velmi špatným produktem Vodafone Pass i konkurenční T-Mobile StreamOn, ale ty spadají spíše do marketingových úletů. Nejhorší produkt jsou pro mě prakticky všechny nabízené tarify našich mobilních operátorů.

Jan Olšan: Někdo by teď možná chtěl slyšet Radeon RX Vega 64, ale nemyslím si, že by si zasloužil pranýřovat. Kritizovat by se na něm dalo předražení v obchodech, které by ale třeba vůbec neexistovalo, nebýt našich kryptotěžících bližních, a pak ohromné zpoždění nereferenčních karet. Ovšem jako GPU a grafická karta je Vega sama o sobě docela dobře použitelná a obhajitelná, čímž se liší od jiné loňské premiéry: procesoru Kaby Lake-X, tedy oněch pseudo Core i-7700K a i5-7600K, přebalených do pouzdra LGA 2066. Vlastnit některý z nich totiž podle mě smysl nemá prakticky vůbec.

Ze začátku Kaby Lake-X až tak blbě nevypadalo, přišlo mi na něm docela zajímavé, že je možné takto uzpůsobit křemík pro zcela jiný socket (kdyby ta vůle radši byla u Coffee Lake!), a to jsme ještě nevěděli nebo si neuvědomovali, že Skylake-SP má zcela jiný systém napájení s integrovanými regulátory napětí. Technologicky to tedy vypadlo celkem zajímavě, ale jak CPU přišlo na trh, bylo třeba se postavit realitě: neexistují dobré důvody, proč to chtít.

Procesor přináší jen mizivá zlepšení ve výkonu dosažitelném při přetaktování, ale přitom potřebuje výrazně dražší desku platformy X299 (nemluvě o tom, že ještě zkomplikoval jejich návrh, řada modelů má zbytečně zapojené sloty M.2 do čipsetu místo do CPU, Kaby Lake-X tedy tak trochu sabotuje hlavní chod Skylake-X).

Intel Coffee Lake
Intel Coffee Lake

Průšvih ale je, že Intel vydal toto čtyřjádro v momentě, kdy už skoro měl možnost pro něj použít čipy Coffee Lake s šesti jádry. Ty přišly jen o nějaké tři měsíce později a i onu drobnou výhodu v příslibu o stupínek vyššího OC a jednovláknového výkonu proti mainstreamové platformě zcela zabily. Ti, kdo si tato CPU pořizovali jako „nejlepší volbu na hry“, o tuto hodnotu rázem přišli. Proti Core i7-8700K jednoduše i7-7740X (o i5-7640X nemluvě) nemá důvod existovat a Intel si ho na těch pár měsíců mohl odpustit. Je to asi nadsazené, ale člověk má pocit, že snažit se něco takového lidem prodat někdy v červenci, srpnu byla trochu zrada.

Petr Urban: Suverénně nejhorším produktem je Vodafone Pass. Patrně jste to čekali, není to originální, ale situaci přehlížet nelze. Čtveřice balíčků, které lze dokoupit, nám nabízí omezené používání některých internetových služeb. Za prvé nás takto nutí platit za data dvakrát, za druhé je rozdělení do čtyř balíčků komplikované a za třetí Vodafone v reklamách prachsprostě lže, když hovoří o neomezených využíváních služeb. Nakonec vlastně zjistíte, že neomezené jeho nabídky nejsou ani náhodou.

Balíčky jsou dále svázané nemožně složitými podmínkami, že byste na jejich nastudování potřebovali měsíc v klidu v chatě na horách. A myslím, že byste v ní nakonec raději zůstali, než se vracet do téhle reality. Nevěřte jeho reklamnímu sloganu Budoucnost je datování bez počítání, je to čirá smyšlenka. Abych nebyl jednostranný, T-Mobile si myslel podobně „úžasný“ produkt s názvem StreamOn.

Článek pokračuje v další kapitole…

Předchozí
Následující

6 KOMENTÁŘE

 1. Podobné bilancující články většinou nečtu, protože jsou nuda. Tento jsem si ale přečetl rád a jsem rád. Jako vždy (tedy většinou 🙂 ) je to kvalita CNEWS, která se na v našich končinách jen tak nevidí a nevím o žádné redakci, která by ve 4 lidech měla tak velký záběr, držela kvalitu a nesklouzávala v Blesku.

  Redakci přeji vyšší návštěvnost a aby si svůj nadstandard udržela i v roce 2018. Nám, čtenářům, přeji, abychom se v roce 2018 konečně dočkali dopracování funkcích tohoto webu 🙂

  PF 11111100010

 2. Něco pěkné, něco směšné, na každé stránce zbytečně opakovaný úvod kupodivu nejlepší čtení…

  Přeju redaktorům a redaktorkám, ať jim to pořád dobře píše – a ať nepodléhají fake news o fake news.

 3. Přidávám se k přání šťastného a úspěšného roku 2018. A také ke chvále cnews, jakožto na české poměry neobvykle kvalitnímu IT zpravodajství.
  Jako PC HW nadšenec se především těším na další články od pana Olšana. 🙂