V srpnu už bude možné koupit 8TB SSD. Samsung v této kapacitě vydá QLC SSD 870 QVO

5

Použití QLC NAND brzo přinese výrazné navýšení kapacity SSD, instalovatelných třeba do notebooku. Samsung SSD 870 QVO s kapacitou 8 TB už prozradil eshop.

Pevné disky vám v poslední době dělají radost přechodem na záznam SMR, takže zřejmě řada z vás přemítá, zda či kdy by mohlo být možná i pro ukládání velkých dat přejít kompletně na SSD. Nějaká parita ceny za gigabajt u magnetických disků a SSD je asi ještě dost daleko, ale na trh míří disk, který by ji mohl zase trošku přiblížit: nová generace QLC SSD od Samsungu.

Samsung SSD 870 QVO by díky QLC měl tlačit dolů jednotkovou cenu úložného prostoru (i když možná hlavně časem a ne hned po uvedení). Přinese kapacitu až 8 TB, která dosud u obyčejných spotřebitelských SSD nebyla jednoduše k mání, ale vedlejším efektem by mohlo být i zlevnění 4TB modelů.

Korejský koncern tuto novinku zatím neoznámil, ale disky označené Samsung SSD 870 QVO se objevily na Amazonu k předobjednání, což je asi jasná známka, že se chystá jejich vydání. Kapacity budou zřejmě začínat na 1 TB, protože tímto způsobem se prozradily právě 1TB model (označení MZ-77Q1T0B/AM) a dále 8TB model (označení MZ-77Q8T0B/AM). Ten asi zase ukazuje maximální kapacitu, které se v řadě 870 QVO bude dát koupit. 2TB a 4TB model mezi nimi budou pravděpodobně existovat také.

Je prakticky jisté, že toto SSD používá QLC NAND, neboť značka QVO byla vytvořená speciálně pro ni. Samsung použije opět asi svůj vlastní řadič (nejspíš používající mezipaměť LPDDR4), ale zatím k němu nejsou bližší informace. Co ale z fotografií vypadá jako hotová věc, je rozhraní. SSD 870 QVO bude nadále používat připojení přes SATA a 2,5″ provedení. Nepřejde tedy na standard NVMe a formu modulu M.2.

Samsung SSD 870 QVO 04
Samsung SSD 870 QVO (Zdroj: Amazon)

Galerie: Samsung SSD 870 QVO

Smysl tohoto je nicméně asi právě v tom, že Samsung chce tímto diskem konkurovat úložištím HDD. U těch jsou uživatelé zvyklí na použití většího množství disků, když je třeba skladovat množství data, ale sloty M.2 jsou na desce většinou jen dva až tři (u starších třeba jenom jeden) a první bude typicky již zabraný systémovým SSD.

A zejména pokud bude uživatel chtít SSD QVO použít v NASu nebo externím boxu, bude typicky potřebovat, aby mělo rozhraní SATA a provedení kompatibilní s HDD. NAS na moduly M.2 existují, ale jsou zatím vzácná. Kvůli těmto určením je tedy asi výhodné, aby vysokokapacitní model zůstal u rozhraní SATA.

O výkonu zatím nic nevíme. Amazon měl u 1TB modelu uvedenou cenu 130 $ (s DPH 3700 Kč) a u 8TB pak částku 900 $ (25 500 Kč). To nejsou úplně nejlepší ceny za gigabajt, ovšem je možné, že jde o nadsazené ceny, vzhledem k tomu, že oficiálně asi ještě produkt nebyl uveden. Snad se tedy ještě smrsknou na přijatelnější úrovně.

Samsung SSD 870 QVO 01
Samsung SSD 870 QVO (Zdroj: Amazon)

Dostupnost těchto SSD je ještě ovšem kousek vzdálená. 1TB disk má podle Amazonu dorazit sice tento měsíc (30. června), ale ona 8TB verze SSD 870 QVO, která nás zajímá, bude reálně dostupná až na konci prázdnin, podle Amazonu od 24. srpna (augusta).

Aktualizováno: Samsung první nebude, předběhne ho M.2/NVMe modul Sabrent Rocket Q

Vypadá to, že nakonec Samsung nebude s kapacitou 8 TB na trhu první. Před nedávnem jsme psali o 8TB SSD Sabrent Rocket Q, které se chlubilo tím, že bude prvním M.2 modulem v kapacitě 8 TB. Původně jsme neznali jeho datum dostupnosti a trošku to vypadalo, že výrobce chce na sebe strhnout pozornost papírovým uvedením.

Ovšem toto SSD má podle Amazonu (na listing upozornil web ComputerBase) být skladem a dostupné už 23. června/júna, takže dost možná 8TB Samsung SSD 870 QVO předběhne. I zde je 8TB kapacita tvořena QLC NAND, ale rozhraní NVMe slibuje špičkové rychlosti čtení/zápisu přes 3 GB/s (zápis asi ale bude v režimu SLC cache) a o dost víc IOPS. Nevýhoda je v tom, že cena je o hodně vyšší, 1500 euro, což momentálně dělá téměř 40 tisíc korun.

Zdroje: Tom’s Hardware, ComputerBase

V srpnu už bude možné koupit 8TB SSD. Samsung v této kapacitě vydá QLC SSD 870 QVO
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 4 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. S ohledem na to, že QLC je prakticky přesný NANDový ekvivalent SMR, nepokládám uvedené ceny za realistické, natož výhodné. Pokud by se ceny byly blížily polovině uvedené částky, pak bych byl ochoten uvažovat o případné výměně či upgradu. Takto je to stále extrémně drahé. Ale směr je vytýčený dobře. 🙂

    Osobně to vidím tak ještě na 5 let, než se „magneťáky“ kvůli hamižnosti výrobců úplně znemožní, a budou převálcovány flashovými úložišti.

    edit: a co se výkonu týká, přepodkádám klasický QLC SATA standard, tj. čtení na hranici možností rozhraní, zápis ve stylu „jak to zrovna vyšlo a kolik bylo volné cache.“ 🙂

  2. Takže za cenu 4-5 ks 8TB HDD dostanu 1 QLC SSD. To se teda vyplatí! Jediné plusy jsou spotřeba, žádná hlučnost a vyšší rychlost. Na druhou stranu v případě selhání řadiče jsou data po smrti, u HDD mám většinou šanci je dostat bez větších potíží, pokud se začnou objevovat vadné sektory. Zajímala by mě cílovka, protože na zálohování bych se neodvážil toto nasadit.

  3. S QLC SSD nemám absolutně žádný problém. Ano, všichni je hejti, ale ja prostě jako běžný uživatel nedělám na SSD takové zápisy, aby se jakkoliv projevil nedostatek cache. Nicméně QVO SSD dražší než QLC nechápu.