Sankce za napadení Ukrajiny se vztahují i na čipy, Rusko odříznuté od západních technologií?

74

Část protiruských sankcí, kterými se západní země snaží oslabit agresi Putinova režimu po válečném napadení Ukrajiny, se týká i počítačového průmyslu. Mají oslabit ekonomiku a průmyslu odříznutím Ruska od čipů.

Jak vám asi nemohlo uniknout, ruský režim zaútočil na Ukrajinu (nicméně ne poprvé, přes předstírání opaku fakticky vedl proti této zemi válku od roku 2014). Země tzv. západního světa v reakci na to přijaly ekonomické sankce, které mají vytvořit na Rusko aspoň nějaký tlak a odpověď na tuto agresi. Součástí těchto sankcí jsou i opatření týkající se počítačového průmyslu, hardwaru a čipů, jejichž dovoz do Ruska má být postižen.

Následky pro počítačový průmysl by měly vyplývat nejvíce z amerických sankcí, a to z jednoho důvodu. Řada počítačových firem je přímo amerických (výrobci hardwaru jako Intel, AMD, Nvidia, softwarové/internetové firmy jako Microsoft, Amazon, Google), takže se musí řídit podle americké legislativy. Vedle toho mají USA nepřímý vliv i na mnohé další významné firmy tím, že často používají americké technologie zprostředkovaně – ať už jde o IP jako technologie ARM (který není americký, ale částečně v zemi působí) nebo technologie, používané při návrhu a výrobě čipů. Současné sankce by proto zdá se mohly připomínat efekt, který dokázaly USA vyvinout na čínský IT kolos Huawei.

Mobily pro běžné Rusy se dovážet mohou, ale třeba čipy pro auta ne

Obsahem současných sankcí je vývoz polovodičů (čipů), počítačů, telekomunikačního a bezpečnostního vybavení, laserů, elektronických senzorů, navigačních přístrojů, avioniky (elektroniky pro letecký průmysl), námořních zařízení a leteckých komponent.

Je třeba říct, že nejde o kompletní odstřižení od všeho takového zboží. Mělo by být možné vozit do Ruska takové zboží, které je potřebné pro civilní telekomunikace, bezpečnost letecké a námořní dopravy a podobné účely, a také elektroniku pro spotřebitele (tedy například telefony, software Windows pro osobní počítače), pokud nejsou pro vojenské nebo podobné organizace a státní orgány. Existuje seznam zatím asi 49 firem či organizací, kterou jsou do této kategorie přiřazené. Při vývozu do Ruska by firma musela žádat o licenci (která víceméně funguje jako výjimka z tohoto zákazu). Ta bude individuálně zvažována a buď udělena, nebo zamítnuta.

Tímto systémem ale musí projít nejen americké firmy, ale i takové, které jsou zapojené druhotně třeba tím, že k vyrábění vlastních dotčených produktů mimo USA používají nějaké americké technologie – toto je vymáháno tím, že firmy, které by nařízení nerespektovaly, se samy mohou dostat na sankční seznam.

SSD a čipy NAND od Hynixu (Zdroj: SK Hynix)

Vypadá to, že k sankcím se proto do značné míry připojí i Korea a Tchajwan (separátně ale vyhlásilo sankce také Japonsko). Rusko tedy podle těchto sankcí bude mít odříznutý přístup k pamětem DRAM (operační paměti) a NAND Flash (paměti pro trvalá úložiště jako jsou SSD, paměťové karty, úložiště v telefonech atd) od SK Hynixu a Samsungu – pro Kioxia, WD a Micron platí asi totéž přímo dle japonských a amerických sankcí.

Stejně tak ale bude mít Rusko utrum u TSMC, tedy nejvýznamnějšího dodavatele moderních výrobních procesů pro čipy, které se bude sankcemi řídit. Toto může znamenat zablokování výroby například vlastních procesorů Baikal, o které se Rusko pokoušelo (jsou nicméně založené na IP od amerického ARMu). Obecně lze nicméně říct, že lokální ruský vývoj čipů je teď ve srovnání s globální konkurencí poměrně marginální a totéž se lze říct o přímo jeho lokálních kapacitách pro fyzickou výrobu čipů. Sankce asi zabrání jeho rozvoji a inovacím.

Prezentace ruského procesoru Baikal BE-M1000 Zdroj: technolong

Galerie: Ruské procesory Baikal BE-M1000 a počítače iRU Opal a iRU Agat

Podle dosavadních zpráv stejně tak bude postižen přístup k čipům pro automobilový průmysl v Rusku. Texas Instruments (USA), Bosch, NXP a STMicroelectronics (Evropa) a Renesas (Japonsko) by měly přestat do Ruska dodávat čipy pro automobily. Podle některých zpráv by mohl být tímto omezen i přímo vývoz celých aut například z Koreje.

Zatím nevíme jistě, jak důsledně a tvrdě dopadnou tato opatření v praxi a jak úspěšné tedy budou v poškození ruské ekonomiky (což sice může znít jako zlovolný záměr, ale jde o jedinou mírovou páku proti agresi, násilným výbojům a obecné hrozbě, kterou se Rusko proti našim zemím rozhodlo být).

Z pohledu výrobců čipů je samozřejmě nepříjemné a ekonomicky negativní, že přijdou o část svého trhu a zakázek. Určité štěstí může být, že tato situace přichází v době, kdy je o čipy téměř všech typů velká nouze. Proto asi výrobci budou mít hodně zakázek, které jim výpadky v dodávkách třeba pro Ruské automobilové závody vynahradí. Některým firmám a zemím by mohlo toto paradoxně pomoci tím, že se zlepší dostupnost čipů, které potřebují.

Prace v cleanroomu polovodicove tovarny SMIC 01
Práce v cleanroomu čínské polovodičové továrny SMIC (Zdroj: SMIC)

Rusko se bude muset spoléhat na čínské čipy

Rusko má v zásadě jednu hlavní únikovou cestu z těchto opatření, kterými bude moci jejich efekt částečně zmírňovat (avšak úplně se mu tím nevyhne). Tou je získávání čipů od Číny, která se snaží o vývoj vlastních nezávislých technologií včetně výroby čipů (SMIC) a také pamětí. Rusko tak může využívat z toho vzešlé čínské technologické produkty. Nicméně čínské firmy se pak také asi mohou vystavovat hrozbě, že budou odříznutí například od technologií ARMu a výroby čipů v TSMC a podobně. Některé čínské podniky jako Huawei nebo už i ona továrna na čipy SMIC již na sankčním seznamu jsou.

Nahradit všechny západní technologie čínskými nemusí být ovšem snadné ani bezbolestné. Například v oblasti nejvýkonnějšího výpočetního hardwaru znamená omezení jen na čínské zdroje, že Rusko bude mít k dispozici jen technologicky horší náhražky. Efekt na ruské hospodářství samozřejmě bude hlavně dlouhodobý a čistě tato opatření nejspíše v hlavě ruského prezidenta a fakticky asi neomezeného diktátora nemohou nějak sama o sobě zapudit možná už dlouho se vyvíjející agresivní choutky. Bohužel asi platí, že podobná opatření trestající ruskou ekonomiku by měla lepší efekt, pokud by byla uvalena dávno v minulosti jako odpověď na předchozí stupně rostoucí ruské agrese, nicméně stále lepší pozdě než nikdy.

Zdroje: Wired, Tom’s Hardware, Korea Herald

Sankce za napadení Ukrajiny se vztahují i na čipy, Rusko odříznuté od západních technologií?
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (74.07%) 27 hlasů

74 KOMENTÁŘE

 1. Jestli „Rusko se bude muset spoléhat na čínské čipy“ tak to si budou muset soudruzi v Číně vybrat pro koho budou vyrábět. Na obě strany to asi nepůjde a mám pocit, že jim nezbyde než v budoucnu dělat jenom pro Putina. Důvěru „západu“ z mého pohledu už dávno ztratili.

  Tedy jestli se něco nezmění.

   • Co je donutí? To ze demokratický svět nebude spotřebovávat zboží z ruských surovin. To co se děje s Ruskem je v první řade důležitá lekce toho jak se nevyplácí závislost na totalitním režimu a je jedno je-li to Ruský nebo Čínský režim. Komunistický režim nikdy nepatřil a ani nebude patřit do nějaká vyšší ligy. To nám dějiny jasně i přítomnost ukazují.

    • To bych rád viděl, jak by si celý svět řekl: “Od zítra je absolutní stop importu a exportu z/do Číny”.
     A na druhé straně je Čína vypočítavý obchodník a už teď se ukazuje jejich zdrženlivost ve spojenectví s Ruskem. On totiž Putler nepostupuje tak, jak si představoval a Číňan cítí jistou nespolehlivost v potenciálním spojenci.

 2. Co se těch aut týče, obnoví výrobu žigulíka. Beztak se vyráběl s drobným faceliftem skoro 50 let, elektronika v tom není žádná, opravit to tam umí kde kdo a pro rusa je to i tak až moc luxusní auto!

  • Je, ale oni mají provoz v USA i v Británii*. Kvůli tomu, že se vyvíjí v USA (zrovna ta poslední nejúspěšnější linie jader A76-A710/X1/X2 je tuším navržená týmem v Austinu?), tak se musí řídit (i) jejich legislativou. Ono teda v tomhle případě zavedla sankce i Británie, takže…

   * i v Číně, kde jim CEO té pobočky normálně tu firmu ukradl a pořád se nemůžou domoct u čínských soudů toho, aby jim byla vrácená kontrola – ilustrace nebezpečí toho, jak Čína tlačí západní firmy do toho, aby tam podnikaly přes nějaké JV a podobné věci. Tahle pobočka by mohla ignorovat sankce a dodávat do Ruska/Číny IP, které by jim mateřský ARM nedal. K tomu nejnovějšímu teda už nemají přístup, ale něco 2-3 roky starého ještě pořád asi mají k dispozici. ARM se tam dostal do dost mizerné pozice, i to IPO tím bud ekomplikované/poškozené.

   • Takto Číňan funguje (podnikatel vlastně musí přijmout do svého obchodu jako partnera stát) a v podstatě není šance, že by tam získali kontrolu zpět. Vždyť oni se vlastně soudí se samotným státem. Čína je velký trh a levná pracovní síla = lákavá nabídka pro obchod a výrobu, ale když někdo uzavře smlouvu s ďáblem, nemůže čekat nic jiného než peklo.

 3. Neexistuje nic co by v číně ropu a plyn nevyrobili.. Když tak je v záloze zlato , platina, diamanty a hromada prvků v Mendělejevovi tabulky, kterou čínané potřebuji k výrobě..
  No a pokud jde o patenty.. v rámci protisankcí se prostě budou ignorovat.. vzhledem k tomu, že mnoho korporací z patentů a licencování žije.. to bude bolet hodně.
  Nejhůře na tom bude asi česko. Na jeho trhy se vždycky nacpal někdo jiný.. a statisticky významně zrovna USA a Německo.. Protože kšeft je kšeft..

  • Ale prosím tě,neplácej.
   Na Rusko dopadnou sankce drakonicky.Nemají technologie,nemají kde a jak je získat,kdo mohl z Ruska dávno utekl. Rusko neumí ani získat vlastní suroviny:) Sibiř jim ničí Čína.
   V zaostalém Rusku opravdu nepostavíš je tak špičkovou výrobu vlastně ničeho bez západu.Proč myslíš je jejich ,,vlajkový,, tedy zbrojní průmysl je jeden debakl za druhým počínaje T14 a konče SU57…Nemají kde,za co a jak něco podobného vůbec dokončit…Nedávno jim kompletně vyhořela ,,nová,, Fregata.Deset let jí Rusáci staví,za trojnásobek co to umí západní loděnice a pětkrát déle než podobné lodě staví západ a a ona jim blafne:)))
   Česko zajisté zasáhnou dražší plyn a ropa,ale proti tomu peklu co nastane v Rusku to bude slaboučký odvar.Pokud jim vypnou Swift a jako že vypnou…Tak puťka nekoupí ani ku kulku do pistole aby spáchal sebevraždu…

   • A byl jsi vůbec v Rusku?? Zdravím tě z Novosibirska…-).
    Smutná pravda je, že celou řadu věcí mám z čínských fabrik a měsíce nebo rok dřívě než se uvolní Vám to prodat číňaní do Evropy.. o česku nemluvě.. tam máte často prázdné regály.. pokud se jedná i chipy a IT:. jak dlouho čekáte třeba na úsporná OEM APU…
    Přeji hezké sny..

    • Upřímná soustrast za život v ruském bídě a zmaru,Jak se žije v 19.století? 🙂
     Ano ve firmě ve které jsem dělal se při bláhovém představě že se bude expandovat na ruské trhy provedly jisté kroky a hlavně ve smyslu možností Rusáků přenést výrobu strojních ale i elektronických a výrobků.Výsledek byl naprostá katastrofa.Směs zaostalosti,nezměrné korupce a tuposti a pologramotnosti Ivanů předurčila výsledek:)))
     Jistě víš jak Rusko vypadá mimo velká města…Že? A no polňačky které se na mapě tváří jako silnice opravdu NEJSOU v Evropě standart.:) Stejně tak neexistence naprosto základních sítí a celkové infrastruktury.Ale ono je to logické.Rusko až EKONOMICKÝ TRPASLÍK s HDP na hlavu někde na úrovni Afriky místo toho aby investoval po podobných věci investuje do armády….No a potom to vypadá jak vypadá….Nemluvě o sociálních službách,důchodech a platech…Jaký že je v Rusku průměrný důchod? :)))
     Kdo mohl z Ruska utekl,no a podle toho to vypadá.A jistě,Rusko je přední výrobce čipů….Ve které realitě.Putinovské choré mysli?
     No hlavně ať se ti v Rusku nic nestane.Zdravotnictví je tragedie.Nneí nad to při běžné zlomenině čekat celý den na ošetření a dostat sádru naplácanou rovnou na kůži.Prostě RUSKO:)))

     • Nu vzhledem k tomu, Že pan Olšan s redakcí nastavil nová pravidla diskusí, nebudu na příspěvek reagovat přímo a vyčerpávajícím způsobem.
      Úvodem poděkuji za starost o mé zdraví, na tomograf ani magnetickou rezonanci jsem nemusel čekat na čekací listině. V teple, sytý na gigabitové duplexní optické lince Vám mohu napsat příspěvek..Protože toto je technický IT web dle demokratických pravidel mohu reagovat maximálně řečnickými otázkami k tématu. Jen pár otázek svázaných s technikou na zamyšlení pokud srovnáte Českou republiku a RF.
      Kdo umí RF nebo ČR poslat satelit na oběžnou dráhu?
      Kdo umí RF nebo ČR postavit atomovou elektrárnu?
      Kdo umí RF nebo ČR postavit letadlo civilní nebo vojenské? Cvičná a letadálka pro 20 pasažerů vynechám.
      Kdo ještě RF nebo ČR nezavřel poslední loděnice?
      Kdo produkuje RF nebo ČR látky potřebné k výrobě elektroniky v globálním měřítku?
      Kdo RF nebo ČR je potravinově soběstačný?
      Těch otázek by bylo mnoho..
      Přeji jen dobré v nové době, hodně zdraví a úspěchů.

      • Trochu demagogie, srovnávat malou desetimilionovou zemičku s RF, ale když srovnáme podobné váhy, tak EU vs RF už to nevypadá tak skvěle…

       Co se letadýlek a dalších věcí týká, v naší zemičce jsme schopni vyrábět cokoli, klidně i ty jaderky. Jen to jaksi nedává ekonomický smysl. A ČR je samozřejmě potravinově nezávislá. Pro vypouštění raket nejsme zrovna dobře geograficky orientováni (ostatně ani Rusko, jejich Vostočnyj je taky tak trochu k ničemu a raději používají kazašský Bajkonur) a nedává smysl mít vlastní vesmírný program. ČR participuje na mezinárodních projektech v nemalé míře.

       A pak je tu ještě jedna věc: Rusko si hraje na velmoc, ale reálně to nedává. Buranem počínaje, se technologicky propadá a dnes je ve stavu, kdy není schopen ani dokončit projekty, které mají dorovnat americkou technologickou převahu, jako je Armata (její výrobce se potácí už roky na pokraji krachu) nebo PAK-FA. Atomku v Paksi staví úplně stejně blbě jako jiné státy, možná ještě hůř.

      • tynyt 27.2.2022 at 15:27

       Opravdu jenom „trochu demagogie“. Ona se dost těžko nějaké vetší množství demagogie vymýšlí ve frontě u bankomatu se staženým zadkem jestli mu vůbec vydá nějakou hotovost. 😀

      • Tak zaprodat se na Sibiři a pak sledovat totální kolaps našetřených rublů a zoufalého runu na banky, to naštve..

      • RF umí poslat a to ne zrovna s oslňujícím úspěchem něco na oběžnou dráhu za předpokladu že jim to opět nebouchne:)
       A hlavně na technologiích ještě z doby CCCP.Je snad Rus na Marsu? Ne ? Na Měsící? opět že ne? Letěl ke kometě? Že opět ne? Čím to? :))
       Já ti to řeknu,proto že Roskosmos je mrtvola která dlouho přežila jenom díky západu.
       Umí ČR postavit letadlo ? Jasně že umí. O Vodochodech jsi neslyšel? Spíše je na místě otázka.Umí Rus postavit nějaké letadlo který není 30 a více let za západem? Viz.tragikomedie kolem SU57…Prý obdoba F22.To jistě :))) Ty TŘI kusy jsou nářez…
       Nebo myslíš takové letadla?
       https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-energetika/rusky-letecky-prumysl-se-potaci-v-zavaznych-problemech-priznal-generalni-prokurator-1359315
       Šunt který nesmí do civilizovaného světa…
       Myslíš tu Rusko loděnici kde jim vyhořela Fregata? Nebo tu jak se jim potopil JEDINÝ suchý dok a nemají kde opravit VRAK KUZNĚCOV?
       Otázka je zda je ČR. potravinově nezávislá,nicméně díky tomu že jsme v EU je to nepodstatné.Máme spojence…Má Rusko nějaké spojence? Že ne? Čím to? 🙂
       A pokud je nová doba myšlena spojený skoro celý svět proti Rusku…Nám bude dobře.V krachujícím Rusku asi moc ne:)

  • To nechceš. Ten pocit když jsem na starý škodovce měnil releovej regulátor napětí za polovodičovej z favorita a přestaly mi na volnoběh blikat světla(a baterie se začala spolehlivě dobíjet), ten pocit když jsem škodovku vyměnil za auto s elektronickým zapalováním, místo kladívka v rozdělovači. Ten pocit když jsem vyměnil auto s elektronickým zapalováním za konečně moderní auto s elektronickým vstřikováním a na věky tak odpadlo sraní s táhlem sytiče na karburátor a auto od té doby chytá na první otočení klíčem…. Ne, k bezčipovýmu autu se fakt vracet nechci.

   • jj, většina lidí si už nepamatuje, jaké klumpy nespolehlivé to ve skutečnosti byly. Dnes jsme zvyklí se o auta vůbec nestarat a rozčilujeme se, že 15 let staré auto bez jakékoli zásadnější údržby za posledních 10 let je „najednou“ nespolehlivé…

    • Jo zlatý hřeb byl když Rusové u EC 1046 nahradili IBM disketu páskou. To bylo vždy napětí jestli se podaří servisní procesor z té písky naplnit. Bulharské disky IZOT byly kvalita sama. O deskách které odcházely pravidelně jako alkoholik do ho hospody ani nebudu psát. Celá řada EC byla leda tak špatnou karikaturou počítačů IBM.

     Nečekal jsme že Rusové si tuhle historii budou chtít zopakovat.

    • Mám pocit, že někteří diskutující to hrají na 2 přihrávky. Jeden Kremlobot a druhý ho argumenty drtí.
     Žádná auta bez čipů nebudou. Ani podobné nesmysly. Mám čínské auto. 4 kolku v automatu. Atmosféru s motorem 2,4l. V podstatě Volvo. Volvo totiž čínané před pár lety koupili. Vzpomenete si ještě? Auto je plné elektroniky a entertaimentu.
     Pamatuji si první korejské vozy v ČR. Všichni se nad nimi šklebili.. A dne se jimi ČR chlubí.
     Některé čínské automobilky mají tuto fázi dávno za sebou. A není divu, že čínská auta patří v RF mezi nejprodávanější.
     Takže opravdu ne. Na takové nesmysly jako auta bez čipů se prosím netěšte..
     Pokud jde o reálnou ne politiky deklarovanou dostupnost technologií to teprve ukáže čas. Bohužel budu-li aspoň trochu český patriot doteď vyklizený trh ve jménu sankcí zaplnila vždy konkurence. Paradoxně nezřídka USA. a staré země EU.

      • Napsal jsi to trochu jinak, ve své nevědomosti jsi plesknul hloupost a teď si snažíš hrát do autu. Posmíváš se tu lidem, kteří ruskou “kvalitu” zažili, ale kdyby nás Rusko spolknulo, tak bys nestačil vřískat, co všechno nekupuješ.
       A pokud jsi to nepochopil, tak tekken tu argumentuje produkty, které má v Rusku, ovšem jsou importované z a vyrobené v Číně.

 4. na první pohled to vypadá jako dobrý donucovací prostředek, jenže když se jich sejde hodně tak EU+USA mohou zjistit že jsou náhle „bez munice“. Rusko by se do takové akce nepustilo kdyby neměli schopnou zálohu.
  Přitom podle zpráv i v průběhu konfliktu tranzit plynu přes UA naopak rostl a žádná z bojujících stran se tranzitního plynovodu ani nedotkla, což značí je jde pořád jen o sousedskou šarvátku kterou lze ještě slušně vyřešit bez dalších civilních obětí.
  Ohledně sankcí, když se přeženou tak jsou naopak kontraproduktivní, viz lekce z potravinářství kdy si na Západě mysleli že přístup k dovozovým potravinám otřese režimem – naopak jsou nejen soběstační ale i vyváží. U čipů je to složitější, ale spolu s číňany a určitou spoluprací Indie už to dá dohromady slušnou intelektuální kapacitu aby postavili konkurenceschopné továrny. ČLR má mít zatím 16/14nm proces což není tak špatné. Do odolné vojenské techniky stačí ale i mnohem starší typ výroby. Cirka mohou mít za Taiwanem/korejci zpoždění slabou pětiletku což zas tak špatné není.
  Na armádních webech před časem bylo info že Čínani mají zájem o plány „bílé labutě“ a jsou za to ochotni dodat nejnovější torpédoborce, tak proč by na to nekývli akorát místo lodí by se předmětem směny staly 16-22nm výrobní linky plus další společný vývoj nových procesů.

  • Díky novým sankcím se prostě se začíná ukazovat, že Rusko potřebuje více evropské peníze než Evropa ruský plyn a proto ho nevypnuli a jenom vyhrožovali. Sankce tedy fungují Rusko se stále potápí k novým ekonomickým dnům. To že nebyli schopni doposud obsadit mnohem mnohem slabší Ukrajinu to také dokazuje.

   Prostě lžete a pan Holeček Vám to tady dokázal. Co se alespoň trochu zastydět?

   • Prestan sledovat propagandu v CT a rozhlidni se trochu po svete!

    Zatim se totiz neukazuje vubec nic. Neni ani trochu jiste, ze Rusko potrebuje Evropu. Takovety kecy v televizi, jak Cina tvori jen zlomek obchodu, jak teda Rusaci bez Evropy nevyjdou. No ve skutecnosti se Cinani radujou, ze ted je sance ziskat z Ruska vic, kdyz Evropa vyklizi pozice.

    Tim nerikam, ze Rusko nakonec neprohraje. Zda se, ze Cinu Putin nedokazal presvedcit a jestli jim Cina odmitne pomoct, coz castecne uz zacina delat, teprve bude Putin totalne vyrizenej.

    Mimochodem dalsi idiocie Zapadu, protoze kdyby prihloupla Amerika nelikvidovala Huawei a dalsi cinske firmy, tak by se dnes Cine mnohem vice vyplatilo Rusko odriznout. A teprve az prijde Putin o spolupraci s Cinou, bude doopravdy vyrizenej!

    • Nevím, co vidíte vy, ale já vidím, že Rusko skončilo. Prohráli. Naprosto ve všem. Z Ukrajiny je vypráskají včetně Krymu, Putina vypráskají vlastní lidé a jediné, co není jasné je, jestli se toho v Rusku chytne nějaký jiný diktátor, anebo se vydají cestou demokracie.
     Čína nemá důvod Rusko držet. Chápe, že padlé Rusko nabízí více příležitostí, než namyšlené Rusko.
     Jedna vaše modla padne a pro Čínu to bude celkem jasný signál, co v budoucnu udělat nemá, což je také pozitivní.
     Vašim přátelům se podařilo udělat to, co západní svět potřeboval jako prase drbání. Tedy sjednotit. Pravděpodobně to nastartuje větší hospodářskou spolupráci EU s USA a dalšími „spřátelenými“ státy. A z toho Čína radost opravdu nemá.

     • Souhlas. Východní horda narazila na zarputilého protivníka a rozsypala se jak pytlík mouky. Ano, Ukrajinu možná vzteky raketama rozstřílí namaděru, ale prakticky ji už navždy ztratila, protože si z ní udělala navždy nepřítele.

      A když vidím ty vyjukané a zmatené (naprostý fail přípravy) ruské teenagery s oružijem, které Ukrajinci střílí jak zajíce na honu, docela pochybuju o tom, že Rusové jsou vojensky vůbec schopni Ukrajinu porazit. Ožralá, demotivovaná a nevzdělaná sebranka…

      A je tu ještě jedna věc ohledně té Číny. Putin se ukázal jako slabý, a všichni si všimněte toho ticha z Číny; ti právě kalkulují, jak Rusko pořádně podojit a ideálně porobit, protože oni potřebují zdroje, a ty najdou v oslabeném Rusku.

      • Tak ja nemam tak dobre informace jako mas ty, ja vlastne nemam zadne informace, takze tezko potom neco soudit.
       Pobavilo me ale, jak Ukrajinci jasali nad tim sestrelenim te ruske stihacky … pak se teda ozvali vyvojari jedne pocitacove hry, ze ty zabery jsou odtamtud. 😀 😀 😀

      • A teď mu ještě zmrazí ty jeho naškudlený petrodolary a Putin bude za idota par excellence. Jen mě děsí myšlenka, jak ten pocit unese, nebo spíše neunese… :/

      • Choze: já doufám, že světoví lídři Putina paradoxně podrží, protože kdyby měl prohrát úplně vše, to riziko, že to zmáčkne, je velmi vysoké. On je psychopat, vždycky byl psychopat.

    • Nikoliv Čína ale Evropa plus US a Kanada to ukončí. Putin bude vyřízený až tito sáhnou na aktiva ruské centrální banky. To bude potom hukot. To pak bude krach Putinistánu státu se vší parádou. Suma 240 mld USD je totiž pořádný balík.

 5. Nechci nikomu brát iluze,ale pěstovat obilí a chovat skot umí lidstvo tisíce let.Takže Holečku,znamená to že Rusko je zaostalé tisíce let?
  Jinak Rusko potřebuje Evropu,ne naopak.Ruská tragicko-komická ekonomika stojí a vývozu surovin.Také se necháte vyhrožovat majitelem benzínky že vám nenaplní nádrž? Asi ne co? Rusko je jenom druhořadá benzínka s ekonomikou Banánové diktatury…Tak je potřeba aby svět k Rusku přistupoval.Samotná Californie je ekonomicky silnější než země která má v čele VAJGLA…

  • Velice Vás zklamu. Dle Světové banky.. což je důvěryhödný zdroj /pravda?/, je ekonomika RF ohodnocená v paritě kupní síly, 6 na světě. Po Číně, USA, Indii, Japonsku a Německu.
   https://data.worldbank.org/indicator/NY.GDP.MKTP.PP.CD?most_recent_value_desc=true
   Srovnání s Kalifornií je hezký, ale falešný mýtus.
   Co je PPP najdete na Wikipedii
   https://cs.wikipedia.org/wiki/Parita_kupn%C3%AD_s%C3%ADly
   Pokud žijete v nějaké zemi je pro vás důležitější právě PPP, to ona spíše určí kolik si toho můžete koupit.
   Pěkné souhrnné video, kde je vidět časosběrně vývoj právě tohoto ukazatel od roku 1900.
   The World’s Largest Economies by GDP PPP 1900 – 2026
   https://youtu.be/OxHw6L-McBs

     • Nedostatek informací způsobuje to, že mnoho lidí netuší nakolik je model ekonomiky odlišný od ČR. Ekonomika je částečně regulovaná, takže i když ceny čehokoliv na mezinárodním trhu nebo kurz se rozkolísá, je mnoho oblastí pod regulací. To co člověk potřebuje k životu, ceny za bydlení a služby, potraviny.. benzín, cukr, olej, chleba, rýže..a další a další položky.
      To znamená, že se nestane to co v Česku, že obyvatelstvo začne mít problémy třeba s cenami energií. Slovensko naštěstí bylo schopno ceny elektřiny pro obyvatelstvo omezit. Češi sáhnou hluboko do kapsy.
      Mluvit o toaletním paíru je stejně přehnané jako o tom, že se něco zvládne levou zadní. Ovšemže to nebude snadné.., ale sankce mají 2 ostří.. a krvácet se bude z obou stran této zbraně. Vzhledem k tomu, že ČR patří mezi země, které jsou velmi liberální ve vztahu k regulacím, lze očekávat, že dopady budou pro občany velmi nepříjemné.

      • Budeš si moci vyzkoušet tu deklamovanou soběstačnost. Obávám se však, že tě čeká poměrně kruté probuzení ze sna. A neříkám to s nějakým zadostiučiněním.

       Já si samozřejmě dobře pamatuju, jak to tu fungovalo, když ČS Koruna nebyla konvertibilní.

    • To se uvidí v pondělí… nicméně předpokládám, že ruský rubl, to díky zlatému standardu zvládne levou zadní (jak mi vysvětlila ekonomická esa z Novinek). Chudák Biden, ten to nerozdýchá. FED se řítí do propasti a Čína už parceluje Manhattan… tak nějak to bylo, ne? 😀

      • Budou stát u bankomatů, bezpochyby. Bylo by nesmyslem tvrdit něco jiného. A centrální banka poskytně systému dodatečnou likviditu. Stejně jako to dělá ECB nebo ČNB v případě nutnosti.

       To Choze: Trhy budou velmi rozkolísané Vaše tvrzení považuji za nereálná nebo šlo o sarkasmus?
       Na druhou stranu nepůjde o jednosměrný pohyb. Budete svědky obrovského HYPE.. a někdo na tom pořádně zbohatne až od panikářů vykoupí levně akcie.

      • tekken:
       S těmi bankomaty vám uniká realita. Samozřejmě, že když je v civilizovaném světě problém s jednou bankou, že centrální banka dodá likviditu a zafunguje to.
       Jenže v Rusku je problém, že lidé chtějí peníze ze všech bank současně.
       A ano, na akciovém trhu se bude dát pěkně zbohatnout. Panika je pro nákupy vhodná příležitost. Ale zrovna tak můžete přijít o všechno. Ty ruské společnosti mohou zbankrotovat, protože nejsou schopny plnit své závazky. A nikoho nezajímá, jestli mají nebo nemají perspektivu. Zbankrotují a za hubičku je koupí někdo jiný, čímž nákup na burze může přijít vniveč.

    • Je hezké, že sem dáváte člínky rádoby anylytika z idnes za paywalem.
     Evropské standardy a český statistický úřad Vám problematiku vysvětlí i bez propagandy. Bohužel / bohužel protot, že nepřeji nikomunic zlého/, se s dopady tohoto jevu /HDP vs PPS/ pravděpodobně setkáte brzy při explozi /doufejme jen dvouciferné/ inflace.

     https://www.czso.cz/csu/czso/evropsky_srovnavaci_program
     citace: Co je to Evropský srovnávací program (ECP)?
     Je to srovnávací projekt Eurostatu, který přináší srovnatelné údaje o hrubém domácím produktu (HDP) a o složkách výdajů na jeho užití. Jednodušeji řečeno, cílem programu je porovnávat úrovně cen a reálných! objemů HDP v jednotlivých zemích.

     • O českou inflaci neměj strach, Češi si žijí jak prasata v žitě i s inflací. 🙂 Zato ty tvoje rubly, za který ses na Sibiři zaprodal ti budou brzo k ničemu. Ještě s prosíkem poletíš domů, pokud tě rus teda vůbec pustí.

      Srovnávat ČR se zaostalým národem, kde pětina lidí nemá doma ani záchod, to chce kuráž.

      • Stále mimo… nemám příjem v rublech..
       A protože jsem už dost zemí zcestoval, pokud bude potřeba mám v úmyslu si najít jiné místo k životu než ČR.. K zamyšlení: Kolik máš pasů, tolikrát jsi člověkem ..-)

      • Aha, takže Rusovi podlejzáš a chválíš ho kde můžeš, ale jeho měny se štítíš. 😀
       Celé Rusko jedna velká Potěmkinova vesnice
       https://i.imgur.com/1bGMh4R.jpeg
       když vidím Putlerovu pracovnu bo co to je, tak se směju jak blázen, ty tlačítka z minulýho století 😀 to je jak z muzea
       A ta jeho paranoia 😀 ty fotky jsou vždy bizár jako prase a to je pečlivě vybírá jeho PR, realita musí být šílená 😀