Skylink a freeSat se mohou sloučit. V Česku bude o satelitní televizi méně

1

V prosinci oznámený plán na sloučení dvou významných satelitních platforem Skylink a freeSat může proběhnout. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže akvizici letos v dubnu povolil, neboť ani po sloučení obou služeb nedojde k velkém narušení konkurenčního prostředí.

S ohledem na skutečnosti, že tržní podíly spojujících se soutěžitelů v oblasti maloobchodního poskytování placených televizních služeb mají klesající tendenci, dochází k relativně malému nárůstu tržních podílů, spojující se soutěžitelé nejsou blízkými konkurenty, nadále budou vystaveni silné konkurenci (např. UPC, O2, Digi CZ, či T-Mobile), Úřad dospěl k závěru, že v důsledku propojení činností spojujících se soutěžitelů nedojde k podstatnému narušení hospodářské soutěže ve zkoumané oblasti a spojení soutěžitelů povolil,“ uvádí ÚOS v rozhodnutí.

V Česku tedy po sloučení zůstanou i dvě další satelitní služby (nezávislá Digi TV a T-Mobile TV běžící využívající platformu Slovak Telekomu) a ÚOHS považuje za konkurenci i jiné formy příjmu televize, jako jsou kabelovky, IPTV nebo OTT (televize přes libovolnou internetovou přípojku).

Minulost už jedno podobné sloučení pamatuje. Lucemburská M7 Group před osmi lety koupila CS Link a Skylink a udělala z nich jednu službu. Podobný proces lze čekat i po akvizici UPC DTH, která provozuje freeSat v Česku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku. Otevřenou otázkou je, jestli se v budoucnu nebude také přelaďovat. Skylink využívá satelity Astra 23,5, zatímco freeSat běží na Thoru 6 a Intelsatu 10-02.

V souvislosti v akvizicí UPC DTH je třeba připomenout, že majitele změní i sesterské UPC. Tuto část společnosti Liberty Global totiž kupuje Vodafone.

Skylink a freeSat se mohou sloučit. V Česku bude o satelitní televizi méně
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72.86%) 14 hlasů

1 komentář

  1. Ani jsem nevěděl, že se T-Mobile znovu rozjel přes satelit. Před nějakou dobou v podstatě přeprodával Skylink a byl vyhledáván, protože měl ještě staré ICE karty pro Linuxové přijímače. Pak to zabalil a klienty tuším přemigroval ke Skylinku. Ale jak se teď dívám, tak přešel na něco jiného (a jede z 1°W), kombinovaného s IPTV a také má pouze své přijímače.