Falcon Heavy má za sebou první komerční start, všechny tři rakety se navíc vrátily (video)

1

SpaceX v noci na dnešek po několika odkladech konečně vypustila do vesmíru aktuálně nejsilnější raketu Falcon Heavy. Poprvé se tak stalo před rokem při pilotním testu, v němž firma k Marsu poslala Muskovu Teslu Roadster. Druhý let již byl na zakázku, prvním zákazníkem se stala satelitní společnost Arabsat, která si na geostacionární dráhu nechala vynést družici Arabsat-6A.

Let proběhl dle plánů a můžeme jej považovat za jednu z nejúspěšnějších misí SpaceX. Satelit už bezpečně krouží na orbitě a všechny recyklovatelné části Falconu Heavy se vrátily zpět, aby se daly použít v příštích letech.

Centrální stupeň rakety přistál na plošině v Atlantiku, dva boční boostery pak současně dosedly na pevnině. Na padácích také přistály oba odchozené aerodynamické kryty. Elon Musk potvrdil, že je chce příští rok nasadit při vynášení vlastních satelitů Starlink. Příští start Falconu Heavy je předběžně naplánován na červen 2019, vynese náklad amerického letectva čítající 25 malých družic.

Falcon Heavy je momentálně největší létající raketou, na nízkou oběžnou dráhu zvládne poslat až 64 tuny nákladu, na geostacionární pak necelých 27 tun. S FH se počítá i při meziplanetárních letech. Dle SpaceX je nosná kapacita k Marsu zhruba 17 tun, k Plutu 3,5 tuny. Falcon Heavy měří 70 metrů na výšku a 12,2 metru na šířku. Sestává ze dvou stupňů, ten první tvořený třemi raketami Falcon 9 (celkem 27 motorů Merlin) se vrací zpět na Zemi. Druhý stupeň (s jedním motorem) recyklovat nelze. Plně znovupoužitelná bude až loď/raketa BFR.

Falcon Heavy má za sebou první komerční start, všechny tři rakety se navíc vrátily (video)
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 10 hlasů