Tržní podíly výrobců GPU: AMD vylezlo nad Nvidii, ale samostatné karty dál ovládá GeForce

17

Dříve v tomto měsíci jsme tu probírali, jak se v poslední části loňského roku vyvíjely tržní podíly v x86 procesorech (mezi Intelem a AMD). Nyní v obvyklém čase se objevila konečně také statistika o tom, jak si proti sobě v Q4 2019 vedli výrobci grafických karet, respektive GPU. Tu vytváří analytická firma Jon Peddie Research a my o výsledcích, které vždy jednou za tři měsíce zveřejňuje, vždy informujeme.

Poslední čísla jsme měli v listopadu, což byly údaje za Q3 2019 (červen až září). Tehdy značně stoupl podíl grafik Nvidia, která zřejmě přebrala nějaké zákazníky AMD. Nyní už máme údaje i za poslední čtvrtinu roku včetně Vánoc a vypadá to, že došlo k určitému vyrovnání předchozího pohybu. Ve čtvrtém čtvrtletí celkový trh s GPU narostl asi o 3,4 % proti předchozímu kvartálu, což bylo zřejmě dáno hlavně sezónností. Je nicméně zajímavé, že nárůst – který by měly zvýraznit vánoční nákupy – nebyl vyšší. Trošku to vypadá, že v předchozím kvartálu (Q3 2019) měla Nvidia určitou špičku, díky které pak neměla tak výrazné zvýšení v Q4 2019.

Q4: nárůst pro AMD, mírný pokles pro Nvidii

Jon Peddie Research uvádí, že Intel prodal v Q4 svých integrovaných grafik (čili procesorů s integrovaným GPU) o 0,2 % více než Q3, Nvidii však prodej mírně poklesl o 1,9 %. Zlepšily se ale prodeje samostatných GPU a procesorů s integrovanou grafikou od AMD, které podle JPR zaznamenalo výrazný nárůst o 22,6 %. Pravděpodobně jde o efekt toho, že v první polovině roku jak AMD, tak Nvidia měly značně snížené prodeje proto, že se na trhu „trávily“ přebytečné skladové zásoby, které zůstaly po bublině kolem těžby kryptoměn v letech 2017 až 2018. Nvidia toto překonala už v Q3, kdy zaznamenala nárůst o 38,3 %. U AMD se zřejmě také realizovalo podobné oživení, jen bylo pomalejší. Firma zaznamenala nárůst o 8,7 % v Q3 a zbytek (tedy zmíněných +22,6 %) se přidalo až během čtvrtého kvartálu.

Jak se tyto pohyby promítly do absolutních podílů na prodejích během Q4 2019, můžete vidět na následujícím grafu přímo od JPR. Pro připomenutí: tato statistika míchá dohromady jednak samostatná GPU, ale zároveň i x86 procesory pro PC (konzole se nepočítají), v kterých je nějaké integrované GPU.

Trzni podily GPU v Q4 2019 podle Jon Peddie Research
Tržní podíly výrobců GPU v Q4 2019 podle Jon Peddie Research

Intel, které v celkovém počítání díky integrovaným grafikám dominuje trhu, urval 63 % trhu, zatímco o kvartál předtím měl 65 %. Je to relativně „nízký“ podíl, protože v době největšího rozmachu atakoval tři čtvrtiny a ještě v Q4 2018 zabíral 72% podíl. Nvidia mírně klesla, z jejího 19% podílu v Q3 se v Q4 2019 stalo 18 %. AMD tedy získalo tržní podíl na úkor obou zbývajících konkurentů. Zatímco v Q3 2019 mělo podíl jenom 16 %, v Q4 získalo tři procentní body, dostalo se na 19 % a přeskočilo o kousíček Nvidii. Je to samozřejmě díky tomu, že vedle samostatných GPU vyrábí i procesory s grafikou a Ryzenům se momentálně celkem daří.

Ale dlužno říci, že dost dlouho ani toto nestačilo a Nvidia prodávala více GPU než AMD GPU a APU dohromady. Takže toto pro menšího konkurenta představuje pořád menší úspěch. Pro srovnání, před rokem v Q4 2018 na tom byly výrobci samostatných GPU oba hůře (Nvidia 15 %, AMD 13 %). To byl právě efekt imploze po kryptoměnové bublině.

GPU AMD Navi 14 cip pouzdro BGA ilustrace foto Fritzchens Fritz 1600
GPU Navi 14 (Foto: Fritzchens Fritz)

Tržní podíly Nvidia × AMD v samostatných kartách pro desktop

Tolik tedy celková čísla. Ovšem JPR už má venku i zprávu o vývoji na trhu samostatných grafik pro PC („Addi-in Board Report“) pro Q4 2019. Tato statistika více reflektuje rozdělení sil v oblasti herní grafiky, protože na řadě integrovaných GPU se nehraje a velký podíl Intelu všechno „utápí“. Trh se samostatnými grafikami zaznamenal v Q4 2019 nárůst proti Q3 2019 o 12,17 % a oproti onomu „postkryptoapokalyptickému“ období před rokem na tom prodeje byly dokonce o 33,4 % lépe.

Lze říci, že nárůst v celkové statistice u AMD se potvrdil i tady, takže jeho lepší pozice nebyla daná jenom procesory. Podíl desktopových Radeonů stoupl na 31,08 % proti 27,08 % v třetím čtvrtletí. Nvidia s grafikami GeForce (a spol) ovšem pořád výrazně dominuje se zbylými 68,92 %. Někdy okolo roku 2013 vedení AMD uvádělo, že by se rádo dostalo v grafikách na nějakých 40 % podílu, ale toto pořád zůstává vzdálená meta a ve výjimečně dobrých kvartálech se Radeony dostávají maximálně na třetinové podíly. Pro srovnání, před rokem v Q4 2018 byly podíly 81,23 % pro Nvidii a 18,77 % pro AMD.

Trzni podily samostatnych grafik v Q4 2019 podle Jon Peddie Research
Tržní podíly samostatných grafik v Q4 2019 podle Jon Peddie Research (tabulka zleva doprava: podíl v Q4 2019, v Q3 2019 a v posledním sloupci v meziročním srovnání s Q4 2018)

Následující první čtvrtletí mívá sezónně podobné prodeje jako Q4, uvádí JPR. Ale letos by situace mohla být o hodně odlišná podle toho, jak se vyvine situace s epidemií koronaviru, jak Jon Peddie Research upozorňuje. Tržní podíly za Q1 2020 se ale dozvíme zase až koncem května.

Zdroje: Jon Peddie Research (1, 2)

7nm GPU čip Navi 14 od AMD (fotogalerie)

Tržní podíly výrobců GPU: AMD vylezlo nad Nvidii, ale samostatné karty dál ovládá GeForce
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (91.11%) 9 hlasů

17 KOMENTÁŘE

 1. V Total GPU se dalo tušit, že AMD půjde nahoru a dohoní Nvidii, ale nárůst podílu dedikovaných grafik z Q4/2018 a Q4/2019 je docela razantní a pro mě neočekávaný, prakticky je to cca 66% růst. A místo 1/5 trhu mají skoro 1/3 trhu.
  Nějak mi to ale „nefituje“ do pobreků, že lidi vrací karty kvůli ovladačům a kupují Nvidii, asi to bude jen pár promile případů, i když v komentářích to vypadalo, že 50% lidí přešlo na Nvidii 😀

  • Predevsim ale AMD likviduje NVidii ve spickovem lowendu, protoze vyprodejove RX570 jsou stale v oblibe. NVidia naproti tomu prodava nikterak nezajimave RTX2060-2080 s osklivym raytracingem, fuj, fuj, fuj. 😀

   • No, Rede, vím, že to nejspíš nepochopíš, ale ono je dobře, že se stále kupují starší generace, výrobce pak nemusí odepisovat tuny čipů, jak už jednou ve velkém AMD muselo udělat (nebo tím oddalovat příchod nové generace). To k AMD
    K Nvidii, RT karty se prodávají, protože Nvidia v danném cenovém segmentu NIC jinýho nemá. Kdyby dala lidem na výběr, jestli chtějí na dannou plochu čipu:
    1. navýšit počet jader – tím pádem výkon
    2. dát RT jádra, jak mají teď
    Hádej, co by lidi kupovali???
    Mám pár známých, co RTX kartu mají a ano, RT zkusí, ale nakonec RT prostě vypnou, protože je pro ně výkon důležitější než efekt.
    Netvrdím, že to vypnou všichni, ale dneska to prostě nemá smysl a lidí platí za křemík, který nevyužijí.
    Až „RT ON“ bude žrát 5-10% výkonu, pak to bude mít smysl
    Snad jsem ti to vysvětlil, ale pořád si nejsem jistý, že to pochopíš, stejně jako pár zdejších „expertů“

    • Wendaku, kdyby sis dělaj legraci ze sebe, ne z jiných, možná by tě napadlo, proč tohle nVidie dělá, ale tobě bude zřejmě zbytečné vysvětlovat důvody … nemáš čím pochopit …těch tvých pár známých detto

     pochechtáváš se nad „experty“ ale co se povedlo tobě s těmi procenty, to je opravdu k smíchu … tobě ne, to je jasné … mistře 😀 😀 … abys pochopil na co narážím, můžeš tady rozvést ten 66% růst …

    • A vypne člověk i další rasterizační efekty, v některých hrách věci třeba jako volumetric fog ubírá i 30% výkonu.

     Přesto si to lidé zapínají, stejně jako si zapínají to RT. Je dost lidí, kteří raději kvalitu než pár FPS navíc, které ani neucítí.

     Nezapomeň na DLSS, s poslední verzí se recenzenti shodují že není důvod to mít vypnuté a zvažují že při testování her to budou na RTX grafikách zapínat, protože majítel nemá důvod to vypnout. Kvalita obrazu není stejná jako nativní, je mnohdy lepší než nativní. V 4k to umí přinést opravdu velkou porci výkonu a W:YB 4k s 60FPS zvládá i RTX2060, včetně RT, konkurenční RX5600XT si může o 60 FPS nechat zdát i bez RT

   • S cekanim to aktualne asi nema moc spolecneho, protoze neznas ani dobu vydani. Odhadovat se da, jak pise spravne RMax, konec leta/zacatek podzimu a to je jeste dost daleko.
    Spis se potvrzuje to, ze NV uz „nema“ kam moc rust v hernich grafikach. Nabidka AMD ji (byt se zpozdenim) ve velke casti celkem dorovnala, takze celkem logicky sahne vice lidi i po AMD. To ze to AMD resi i starymi Polarisy v low-endu, na tom nic nemeni.
    V momente, pokud se AMD podari i prosadit s grafikami konecne i v noteboocich, tak se da ocekavat dalsi narust AMD na ukor NV a v integracich i Intelu.

    • Může, podíl může zůstat, dokonce klesnout a přesto může růst, pokud roste trh, což z procent nepoznáme, může se objem prodaných karet lišit. NVIDIA v poslední době v důelžitých číslech – tržby – rozhodně neklesá

     • V principu je uplne jedno, jestli trh roste nebo ne. Pokud pomeruji co prodali NV a AMD, tak vychazim z prodejnich cisel, kde je pomer mezi prodanymi kartami NV a AMD. Jestli u toho trh klesal nebo stoupal je jedno.

      • Reagoval jsem primárně na větu: „Spis se potvrzuje to, ze NV uz “nema” kam moc rust v hernich grafikach.“

       Pokud se zvýší objem trhu, tak i když ztratím tržní podíl proti konkurenci, stále můžu růst v prodejích číslech a/nebo v tržbách a/nebo v maržích. Záleží jaké produkty prodávám. Tzn NV může růst v herních grafikách i přesto že ztratí tržní podíl.