Životnost Windows 10 verze 1809 prodloužena. Microsoft i pozastavuje upgrady

Rekapitulujeme, jaký vliv má koronakrize na Windows, a předáváme nové informace. Windows 10 verze 2004 uvolněn nebyl, zato došlo k prodloužení životnosti verze 1809 a pozastavení automatizovaných upgradů.

14

Začněme shrnutím dosavadního vývoje. Koronakrize se na přístupu k vývoji a servisu Windows projevila tak, že Microsoft od května nevydává volitelné kumulativní aktualizace s opravami, které nesouvisí s bezpečností. V tomto týdnu proběhlo dubnové záplatovací úterý, přičemž firma navzdory očekáváním a zavedené praxi nevydala Windows 10 verze 2004, který byl dokončen loni v prosinci a od té doby se v něm jen odlaďují chyby.

Dokonce stále nebyl uvolněn ani do testovacího okruhu Release Preview a zůstává k dispozici jen ve Slow ringu. ISO naproti tomu vyšlo začátkem března. Loni v září Microsoft ještě počítal s tím, že se následující jarní vydání bude nazývat May 2020 Update. Podle čerstvé informace to zřejmě stále platí. Firma ovšem možná nebude chtít působit zbytečné komplikace, byť by vydání mohla pojmout volným tempem. Že se do velkých komplikací hnát nechce, naznačují také nové informace o verzi 1809.

Prodloužení životního cyklu Windows 10 ve verzích 1709 a 1809

V důsledku krize Redmondští ve druhé polovině března prodloužili životnost Windows 10 verze 1709, takže ji lze používat až do října. Sdělení se týká jen firem. Tentokrát Microsoft oznámil prodloužení podpory, které se dotýká i spotřebitelů a spotřebitelek. Windows 10 verze 1809 je totiž nadále podporována i na úrovni domácností a poslední servisní aktualizace měla obdržet 12. května 2020.

Novým datem, kdy končí životnost verze 1809, je 10. listopad 2020. Pro pořádek dodávám, že se to týká edic Home, Pro, Pro Education a Pro for Workstations. Nové aktualizace budou dostupné jako standardně ve službách Windows Update, Windows Server Update Services a Microsoft Update Catalog. Verzi 1809 koncem března stále používalo kolem 11 % zařízení, na nichž běží Desítky.

Těšíte se na Windows 10 verze 2004 tak, že jste na něj už přešli před oficiálním vydáním?

Ale pozor, současně Microsoft stanovil, že pozastavuje automatizovaný proces migrace na novou hlavní verzi. Týká se to Windows 10 verze 1809 v edicích HomePro. Vy sami upgrade na novější vydání Desítek samozřejmě můžete zahájit manuálně, Windows Update však upgrade sám od sebe neprovede. Výrobce slibuje, že až dojde na obnovu procesu automatizovaného aktualizování, bude velmi pomalu postupovat a proces upgradu bedlivě sledovat.

Redmondští prodlužují životnost také některým starším firemním produktům. V případě zájmu se podívejte do článku 4557164 na webu Microsoft Support.

Zdroj: Windows IT Pro Blog | Microsoft Support via Windows Update na Twitteru

Životnost Windows 10 verze 1809 prodloužena. Microsoft i pozastavuje upgrady
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. „navzdory očekáváním a zavedené praxi nevydala“ Nějak nechápu. Zavedená praxe je taková, že se to uvolňuje podle textového názvu a ten je May, tedy lze očekávat, že se to bude uvolňovat v květnu, případně když už tak možná na konci dubna třeba na manuální aktualizaci. To, že by se to uvolňovalo už včera, to očekávat mohlo tak akorát cnews s jejich licencema pro retardy:
  https://www.cnews.cz/ziskejte-vybavu-pro-home-office-office-2016-e-1979-a-windows-10-e-867/
  Běžte s takovýma licencema do píče!

     • Protože se mi nelíbí, když (podle rozumného zhodnocení) podvodníci vydělávají na nelegálních licencích a nelíbí se mi, že cnews dělá affiliate nebo reklamu nebo co to je, takovým podvodníkům a vydělává na takovém podvodném jednání. A píšu jen svůj názor na takové podvodníky a taky na ty, kteří je podporují, jako je třeba cnews. Proto takový výraz a je mi ukradené jesli dostanu ban na takovém webu nebo ne.

      • gi:
       Nevím jak cnews, ale třeba zive nebo aktualne odpověděl. A netuším proč by měl Microsoft něco blokovat? A proč bych nemohl vyšilovat, když každému rozumnému je jasné, že ty licence jsou nelegální pokud je někdo koupí a bude normálně používat. A podle mě každý jen trošku důvěryhodný web nebude nabízet takové sračky jen kvůli tomu, že to nikdo neřeší a řešit nebude a prostě bude rýžovat na naivitě svých uživatelů. No prostě odpad. Můj názor. Je fakt, že bych se měl věnovat něčemu co dává smysl a na odpad cnews nechodit.

      • Krakatoa: Koukám na živě a jim český MS sice odpověděl, ale nic nezodpověděl. Pouze česky přežvýkali to, co je na stránkách MS. A na funkčnost programu GWX se jich také nikdo neptal.

       Proč nemohli říct „Windows 10 aktivované produktovým klíčem z Windows 7 jsou nelegální.“?

       Ty tu jediný vyšiluješ. Uživatelé licence používají, MS aktivace neblokuje a je zjevně rád za každou další W10 instalaci. Tak proč tady vyskakuješ jako kašpárek z krabičky při každé zmínce o upgradu W7 na W10 a nebo při reklamě na levné licence?

       Souhlasím s tebou, že bys sem na tento cnews odpad neměl chodit 🙂

      • gi:
       Co se týče upgradu: Jenže ono úplně stačí aby MS odpověděl to, co je na webu MS a co je normálnímu normálně myslícímu člověku jasné. A já vyšiloval tu i na zivě proto, protože cnews i zivě trvdilo, že je to legální, což není. Já nikde nevyšiloval kvůli tomu, že uživatelé toho využívají.
       Co se týče levných licencí: Vyšiluju z toho kvůli tomu, že se vydělává na nelegálních licencích, vydělávají na tom prodejci, snaží se na tom vydělávat i cnews.
       Ještě něco není jasné???

      • Krakatoa: Zapomněl jsi zmínit, že na levných licencích vydělávají i kupující, protože nemusí utrácet za „oficiální“ licence. Nakonec jsou všichni spokojeni, jen tebe to stále vnitřně sžírá. Máš to zapotřebí?

      • gi:
       Nevydělávají na tom kupující. Cena nelegální licence je 0 Kč. A takový uživatel je na tom úplně stejně jako uživatel, který si produkt aktivoval svépomocí, akorát ten nezaplatil podvodníkům.

      • Nevím co přesně obnáší aktivace svépomocí, ale asi bude stát uživatele dost úsilí a času. Zjišťovat odkud stáhnout nezablešené ISO, nějaký aktivátor a ještě aby fungovaly aktualizace. To jsou kroky, kterými se nechce uživatel zdržovat a ve výsledku, po započítání času na aktivaci svépomocí, ho ta levná („nelegální“) licence může vyjít nejlevněji.

      • gi:
       Pokud uživatel není schopen aktivace svépomocí ve smyslu, v jakém jsem to myslel a i myslíš ty, tak stačí zajít na nsane fórum a oni to pořeší za něj (např. prakticky stejnými klíči, jaké by kupoval od podvodníků, vyřeší za něj aktivaci…, i toto se mi nelíbí, ale pořád lepší možnost než podporovat podvodníky… nebo navedou na tu aktivaci svépomocí…). Navíc ISO se řeší stejně ve všech zmiňovaných případech. To samé s aktualizacema. „To jsou kroky, kterými se nechce uživatel zdržovat“ … a proto je lepší pro uživatele kupovat nelegální licence, protože jsou zdechlí si pořešit aktivaci zdrama… no a o tom je to mé šílení,i takové uživatele bych pořádně nakopal do řitě, stejně jako ty podvodníky a cnews.