Jaro skončilo, Windows 10 v1909 není v dohledu. Microsoft porušil slovo [komentář]

Reálně na nikoho nedopadá, že Microsoft stále nevydává Windows „19H2“. Jenže slovo porušil a svou nekomunikací se špatně odvděčuje těm, které využívá k testování operačního systému.

14

Ačkoli si následující sdělení nezaslouží označení kauza roku, Microsoft opět nezvládl komunikaci. Není to poprvé, děje se to opakovaně. Snad proto situace přitahuje pozornost. Naposledy nedokázal komunikovat o tom, co se děje s Windows 10 v1809, jenž byl záhy po vydání stažen. Týdny jsme o něm neslyšeli. Něco aspoň zhruba podobného se stalo s verzí 1511. (A děje se to i v jiných situacích.)

V minulosti však Redmondští měli problém i s tím, že slibovali určité funkce pro konkrétní verze Windows 10. Jenže vývoj nešel tak rychle a došlo k odkladům. To se stalo vícekrát, typickým příkladem je časová osa. Svého času pak Joe Belfiore mlžil kolem toho, jak bylo vydání komunikováno. Tím si Microsoft body nezískal. A od té doby minimálně neslibuje nové funkce pro konkrétní vydání. Např. u panelového prostředí stále opakoval, že jde pouze o experiment. Když se po něm slehla země, nikdo se nemohl cítit ukřivděně. V tomto ohledu se tedy Microsoft poučil.

Windows Sandbox je virtualizované prostředí, kde si např. beztrestně vyzkoušíte neznámý prorgram

Již několikrát jsem poukazoval na to, že druhé vydání Desítek pro tento rok jsme zatím neviděli. Již delší dobu je zřejmé, že vlivem více faktorů půjde o menší vydání. Ještě menší než obvykle. Poprvé v historii Microsoft začal dříve testovat vydání přespříští, které dokonce testuje jak v kanálech Skip ahead, tak ve Fast ringu. Microsoft nás opakovaně ujistil, že vydání „19H2“ (mělo by pak být označené jako verze 1909) nepřeskočí.

Problém, který nemusel vzniknout

Dne 14. února výslovně uvedl, že první testovací sestavení verze „19H2“ uvolní později na jaře. Stejná informace je uvedena v jiném článku od Brandona LeBlanca. Tento slib naplněn nebyl, 21. června oficiálně začalo léto. Problematické je, že Microsoft k situaci něco proaktivně neuvedl. Opět se opakuje situace, kdy vysoce postavený manažer z firmy se spíše snaží mlžit a původní slib zrelativizovat.

Tentokrát se do diskuze na Twitteru pustil právě Brandon LeBlanc, který reagoval na Zaca Bowdena s tím, že pojem „jaro“ nerovná se automaticky zachycení formálního období jara, tj. než začne léto. Nové verze prý bude k testování uvolněna, až bude Microsoft připravený. Ironické je, že tohle by patrně nikdo nezpochybnil. Problematická je samotná komunikace. Nebo spíše nekomunikace. Na slovní přestřelku na Twitteru upozornily magazíny jako Thurrott.com, Windows Central nebo OnMSFT.

Za běžných okolností by už Microsoft touto dobou zahájil dokončení podzimního vydání. Příliv nových funkcí by ustával a začalo by intenzívní letní testování. V září už ostatně vychází „finální“ sestavení dané verze Windows. I na základě dříve uniklých informací se nadcházející vydání označit spíše jako formální. Někteří ho přirovnávají k Servisnímu balíčku. To by mělo sedět, Microsoft nemůže na poslední chvíli přicházet s velkými novinkami.

Což podle mě nakonec bude vadit málokomu. Situace je relativně málo závažná, protože se nebavíme o smrtící epidemii, ale dalším malém vydání systému, který dnes hraje až druhé housle. Nikdo nečeká převratné novinky a ani za běžných okolností se už Windows nedokáže postavit na hlavu. Oddaným fanouškům a fanynkám, které firma využívá k testování svého softwaru, se však špatnou komunikací neodvděčuje dobře. Naopak jim ukazuje, jak moc si jich váží. Škodí tím sám osobně a smutné je, že zcela zbytečně. Napsat krátký a srozumitelný příspěvek na blog by Microsoft jistě zvládl.

Jaro skončilo, Windows 10 v1909 není v dohledu. Microsoft porušil slovo [komentář]
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

14 KOMENTÁŘE

 1. nj, je vidět že se ten stroj na aktualizace nějak zadrhává – co šlo důležitějšího se vlezlo do jarního vydání, podzimní bude asi nejslabší v celé historii W10. Nu a kdyby dali na komunikaci manažerku – ženu, ta by to jistě zvládla okecat skvěle .-) Tolik k proklamované pohlavní diverzitě co se tolik v Americe nosí, sice si dosadili Inda do vedení ale nějakou místní rétoricky nadanou slečnu to ne ….

 2. Možná už jim došlo, že každého půl roku nelze překopat systém na ultimo. Akorát neví jak říct, že po vzoru např. Ubuntu, na jaře vyjdou zásadní změny a na podzim se doladí a přidají se změny, které budu zapracované v jarní verzi.
  A nebo zrovna na férovku přechází na styl LTS verzí jako Ubuntu.
  V divočejší variantě by mohli pracovat na výměně jádra za kernel Linux a proto nejsou lidi na Wokna nebo Wokna pustili k vodě. A nebo pracují na jejich nedávno zmíněném „newokenním“ OS, který pojede na Linuxu zcela.

 3. Ono je to trochu jinak, vyvojari Microsoftu a uz i manageri nad nima vedi, ze dve verze rocne jsou nesmysl a ze to proste nemuzou zvladat a nejradeji by to i rekli nahlas. Jenze pak je tu problem Nadella, ktery neustale mele o dvou vydanich rocne a nikdo nechce skoncit bez prace a odporovat mu. Takze logicky ty lidi nevedi co maji rict a radeji mlzi, naprosto pochopitelna prirozena lidska reakce.
  Vam se nikdy nestalo, ze nasrizeny mlel nesmysly, vy jste to vedeli, ale protoze jsem nemohli rict, ze mele, tak jste mlzili?

  • Protože Google a Apple mají funkční operační systémy, Microsoft ne, takže permanentním vrtáním do už tak zmrzačeného kodu se to znaží narovnat (což se evidentně nedaří) a nasrat zákazníka (což se evidentně daří, protože už ani skalní fanboys nehýkají nadšením)

   • Co je definice ,,funkční,, OS? O Mac OS bych rozhodně netvrdil že je lepší než W10.Zamrzání a pády reportují kolegové zcela běžně.A to je pár kusech kombinace HW u kterých by člověk čekal že nahnilé Jablko se uráčí za ty peníze pořádně testovat.A ono ne…
    A na telefonech je vtipné že konečně přinášejí funkce které umí Android léta letoucí.

 4. U Microsoftu je vidět, že každý tým jede na svém písečku. Momentálně sleduju (a používám) Edge Chromium a tam mi přijde, že se fakt snaží, že na fórech odpovídají k věci a dokonce se mi stalo, že na reportovanou chybu přišla i osobní reakce. Ale třeba úroveň UserVoice na produktech Office (OneNote, ToDo…) je tristní. Tam se jen slibuje, investiguje, statusy se kolikrát neaktualizují, prostě bída… Ale celkově jsou prostě v komunikaci nekonzistentní a s odpovědí „až to bude tak to bude“ bych asi brzy v IT dostal padáka. Prostě odhadni a termín bude.