Jak už dnes upgradovat na Windows 10 May 2019 Update?

Víme, že jsou mezi vámi tací, kteří si chtějí nejnovější vydání Windows 10 vyzkoušet co nejdřív. Ačkoli doporučujeme s upgradem raději nespěchat, přejít už můžete. Jak?

11

Po dlouhém čekání byl Windows 10 verze 1903 konečně vydán dne 21. května 2019. I přes prodlouženou dobu testování nelze s jistotu prohlásit, že bude nová verze od začátku bezchybná. Doporučujeme proto jako vždy s instalací raději ještě aspoň pár týdnů počkat.

V naší recenzi se dočtete, jaké novinky tzv. May 2019 Update přináší. Pokud se už nemůžete dočkat, ideálně si nejdříve prostudujte seznam známých potíží. Po loňských trablech Microsoft přislíbil otevřenou komunikaci a tak činí. Na jeho webu tak najdete přehled aktuálně řešených a vyřešených potíží.

Pokud víte, že by se vás některé otevřené body mohly dotknout, instalaci odložte. Nový přístup k upgradování Windows 10 jde tomu naproti, i když určité limity stále má.

Máte rádi aktualizace Windows?

1. Služba Windows Update

Nejpřímější a nejbezpečnější cesta k nové hlavní verzi Windows 10 vede přes službu Windows Update. Distribuce verze 1903 je řízená, takže novinka není hned dostupná na každém zařízení. Microsoft aktivně brání instalaci touto cestou v případech, kdy detekuje známou možnost nekompatibility a dalších potíží. Tyto problémy postupně řeší.

Pokud vám Windows Update instalaci nenabízí, není důvod spěchat. Taková situace není vždy zapříčiněna známou nekompatibilitou, neexistuje ovšem důvod k riskování. Pokud nabídku vidíte (k tomu je také potřeba, abyste měli aktualizovaný systém), klepněte na Stáhnout a nainstalovat hned, viz galerie. Dále by instalaci měl obstarat Windows Update, takže jen vyčkejte na dokončení. Pokud proces skončí chybou, upgrade raději pro všechny případě odložte.

Nabízí-li vám Windows Update přechod na verzi 1903, učiníte tak klepnutím na Stáhnout a nainstalovat hned. Nevidíte-li nabídku, zkuste nejdříve zkontrolovat dostupnost aktualizací Zdroj: Petr Urban / Cnews

2. Pomocník s aktualizací

Jako vždycky lze upgradovat prostřednictvím Pomocníka s aktualizací. Nástroj získáte na webu Microsoftu. Vzal na sebe podobu průvodce, který vás jednotlivými kroky provede. Je možné s ním nainstalovat nový systém i na zařízení, jež ještě nejsou zcela otestovaná. Použitím na sebe berete zvýšené riziko, že se systém nebude chovat zcela správně. V případě objevení známých potíží, které se týkají vaše počítače, vás nástroj na takovou skutečnost upozorní.

Na webu Microsoftu klepněte na Aktualizovat a spusťte stažený nástroj. Dále se řiďte jeho pokyny

3. Testovací kanál Release Preview

Patříte-li k nedočkavým, můžete se přidat k programu Windows Insider, resp. se přihlásit k testovacímu okruhu Release Preview. To je ověřená možnost, ačkoli vyžaduje trochu klepání myší – a musíte vydržet aspoň jeden nadpočetný restart systému. Je ale potřeba říct, že v tuto chvíli je už tato možnost nejméně smysluplná a doporučujeme se řídit raději prvním či druhým bodem tohoto článku.

V nabídce Start zvolte Nastavení, kde jděte do sekce Aktualizace a zabezpečení | Program Windows Insider. Až se obrazovka načte, klepněte na Začít. Zvolte účet Microsoft, v rámci kterého se připojíte k testování. Na další obrazovce určete, že chcete získávat Jenom opravy, aplikace a ovladače. Rozhodnutí potvrďte a zařízení restartujte, až k tomu budete vybídnuti.

Existuje ještě jedna možnost, proč se vám verze 1903 zatím ve službě Windows Update neukazuje. Přestože jste se přihlásili k testovacímu okruhu Release Preview, úroveň sdílení diagnostických dat nemusí být nastavena na Plnou, což je pro testování vyžadováno. Zkuste se vrátit do nastavení programu Insider, kde budete v případě chybného nastavení vybídnuti ke změně.

Po restartu se vraťte do Nastavení do Aktualizace a zabezpečení | Windows Update, kde klepněte na Vyhledat aktualizace. Měla by vám být nabídnuta verze 1903, pokud instalaci na vašem zařízení nebrání jeden ze známých problémů. Po úspěšném upgradu se od odběru kanálu Release Preview můžete zase odhlásit.

Jak už dnes upgradovat na Windows 10 May 2019 Update?
Ohodnoťte tento článek!
3.9 (78.06%) 31 hlasů

11 KOMENTÁŘE

 1. Nejlepší je to přes UUP 🙂
  Mimochodem 1903 (18362) je parádní :-), skoro měsíční zkušenost.
  „verze 1903 bude oficiálně dokončena“ … pokud se nic nestane, tak 1903 bude build 18362 a ten byl dokončen 18. března. A od té doby se dělají revize a uvolňovat se budou dokud bude životnost 1903. Takže tadle ta fráze nějak nedává smysl.

  • Dává smysl. Dokončení Microsoft zatím nepotvrdil. Až ta revize, která půjde ven jako finální, pro nás bude finální. V den vydání také začne odpočítávání oficiální životnosti, tj. doby podpory. Rozdíl mezi dnešní a revizí v den vydání může být velký, bude patrně opraveno ještě mnoho chyb. Pojem finální je ošidný, jak často upozorňuji.

   • Já nepsal, že něco potvrdil. Já jen psal, že pokud se nic nestane tak 1903 bude build 18362. který byl dokončený 18. března. Je pak otázka, co považovat za „finální“ 1903. Pokud se podíváš na vývojový cyklus: https://en.wikipedia.org/wiki/Software_release_life_cycle tak i RTM je finální produkt a Windows je obecně považovaný za RTM pokud se vytvoří první instalačky finálního buildu, což je pár hodin nebo dní po dokončení buildu, v případě 18362 to bylo něco mezi 18. březnem a 20. březnem, kdy byl 18362 uvolněn prvně insiderům. Vydávání revizí je pak už součástí vývoje finálního produktu. V době General availability (GA), což může být i podle údaje wiki klidně několik týdnů nebo i měsíců od dokončení produktu, jsou logicky už vytvořeny i revize, případně můžou být vytvořeny i refresh instalačky. To odpočítávání se začíná od GA, to ano, ale finální produkt se počítá od dokončení buildu, a pokud bude 1903 build 18362 tak od 18. března. Jestli je pro tebe finální 1903 to v době GA včetně revize, tak si GA klidně za finální považuj. Já mám na to jiný názor 🙂

     • Build 18362 byl dokončený 18. března, na něm se pracovalo před 18. březnem. 18. března byl dokončen a následně jsou na něj dělány revize. Jestli myslíš tím vydaný uvolněný do insideru, tak to bylo až 20. března. Nevím o jaké tvrzení se snažíš ty, já o to, od kdy považuju verzi Windows ve smyslu 1903 za dokončenou ve smyslu vývojového cyklu softwaru, jestli až GA nebo už něco před tím. Je to ale jen takvý detail, každý to asi může brát jak chce 🙂

   • Opravdu je, testuji jej na notebooku a je mnohem svižnejší než předtím, přitom jsem jej nepřeinstalovával načisto. A ještě hra Mad Max mi běhá o něco lépe s vyššími FPS a ovladače zůstaly stejné. Těším se až vyjde jako finální sestavení.

 2. Přiznejte se, kdo si to opravdu chce lajsnout bez toho aby počkal, co se zase (a děje se to samozřejmě vždycky) všechno zgrcá? Krakatoa neodpovídat, tam je to jasné, kdyby mě platil Nutella, hlásal bych stejné kraviny … 😀