Tip: nebojíte-li se, upgradujte na Windows 10 May 2019 Update již dnes

Víme, že jsou mezi vámi tací, kdo si chtějí nejnovější vydání Windows 10 vyzkoušet co nejdřív. Je prakticky hotové, probíhá poslední ladění. Ačkoli doporučujeme s upgradem raději nespěchat, přejít už můžete. Jak?

9
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Jako vždy doporučujeme s instalací čerstvé hlavní verze Windows 10 počkat, ačkoli je již téměř hotový. Kdo by se však případně nemohl dočkat (verze 1903 bude oficiálně dokončena a vydána až ve druhé části května), může upgrade jako vždy provést ihned jednou ze dvou metod.

Prozatím nový systém trápí několik potíží, jež se především pojí s určitými komponentami, a další vážnější problémy teprve mohou být odhaleny v těchto týdnech v rámci veřejného testování. To je ostatně jedna z možností, jak přejít na Windows 10 v1903. Před instalací si projděte známé problémy a promyslete, jestli vám případná rizika za časnou instalaci stojí, případně jestli se s nimi dokážete vypořádat. Naše zkušenosti naopak říkají, že není kam spěchat i po oficiálním vydání.

1. Testovací kanál Release Preview

Patříte-li k těm nedočkavým, můžete se přidat k programu Windows Insider, resp. se přihlásit k testovacímu okruhu Release Preview. To je ověřená možnost, ačkoli vyžaduje trochu klepání myší – a musíte vydržet aspoň jeden nadpočetný restart systému.

V nabídce Start zvolte Nastavení, kde jděte do sekce Aktualizace a zabezpečení | Program Windows Insider. Až se obrazovka načte, klepněte na Začít. Zvolte účet Microsoft, v rámci kterého se připojíte k testování. Na další obrazovce určete, že chcete získávat Jenom opravy, aplikace a ovladače. Rozhodnutí potvrďte a zařízení restartujte, až k tomu budete vybídnuti.

Existuje ještě jedna možnost, proč se vám verze 1903 zatím ve službě Windows Update neukazuje. Přestože jste se přihlásili k testovacímu okruhu Release Preview, úroveň sdílení diagnostických dat nemusí být nastavena na Plnou, což je pro testování vyžadováno. Zkuste se vrátit do nastavení programu Insider, kde budete v případě chybného nastavení vybídnuti ke změně.

Po restartu se vraťte do Nastavení do Aktualizace a zabezpečení | Windows Update, kde klepněte na Vyhledat aktualizace. Měla by vám být nabídnuta verze 1903, pokud instalaci na vašem zařízení nebrání jeden ze známých problémů. Po úspěšném upgradu se od odběru kanálu Release Preview můžete zase odhlásit.


2. Media Creation Tool

Jako vždycky lze upgradovat pomocí Media Creation Tool. Nástroj byl již aktualizován pro May 2019 Update a v aktuální verzi ho získáte na webu Microsoftu, jak si všimli na HTNovo. Jenže Redmondští si hlídají svoje síťové kanály. Jak jsem si ověřil, nástroj dnes stahuje zatím stále nejnovější hotové vydání Desítek, tj. verze 1809, nikoli verzi 1903. Až bude možné touto cestou na May 2019 Update přejít, dám vědět.

Tip: nebojíte-li se, upgradujte na Windows 10 May 2019 Update již dnes
Ohodnoťte tento článek!
3.6 (72.5%) 16 hlas/ů

9 KOMENTÁŘE

 1. Nejlepší je to přes UUP 🙂
  Mimochodem 1903 (18362) je parádní :-), skoro měsíční zkušenost.
  “verze 1903 bude oficiálně dokončena” … pokud se nic nestane, tak 1903 bude build 18362 a ten byl dokončen 18. března. A od té doby se dělají revize a uvolňovat se budou dokud bude životnost 1903. Takže tadle ta fráze nějak nedává smysl.

  • Dává smysl. Dokončení Microsoft zatím nepotvrdil. Až ta revize, která půjde ven jako finální, pro nás bude finální. V den vydání také začne odpočítávání oficiální životnosti, tj. doby podpory. Rozdíl mezi dnešní a revizí v den vydání může být velký, bude patrně opraveno ještě mnoho chyb. Pojem finální je ošidný, jak často upozorňuji.

   • Já nepsal, že něco potvrdil. Já jen psal, že pokud se nic nestane tak 1903 bude build 18362. který byl dokončený 18. března. Je pak otázka, co považovat za “finální” 1903. Pokud se podíváš na vývojový cyklus: https://en.wikipedia.org/wiki/Software_release_life_cycle tak i RTM je finální produkt a Windows je obecně považovaný za RTM pokud se vytvoří první instalačky finálního buildu, což je pár hodin nebo dní po dokončení buildu, v případě 18362 to bylo něco mezi 18. březnem a 20. březnem, kdy byl 18362 uvolněn prvně insiderům. Vydávání revizí je pak už součástí vývoje finálního produktu. V době General availability (GA), což může být i podle údaje wiki klidně několik týdnů nebo i měsíců od dokončení produktu, jsou logicky už vytvořeny i revize, případně můžou být vytvořeny i refresh instalačky. To odpočítávání se začíná od GA, to ano, ale finální produkt se počítá od dokončení buildu, a pokud bude 1903 build 18362 tak od 18. března. Jestli je pro tebe finální 1903 to v době GA včetně revize, tak si GA klidně za finální považuj. Já mám na to jiný názor 🙂

     • Build 18362 byl dokončený 18. března, na něm se pracovalo před 18. březnem. 18. března byl dokončen a následně jsou na něj dělány revize. Jestli myslíš tím vydaný uvolněný do insideru, tak to bylo až 20. března. Nevím o jaké tvrzení se snažíš ty, já o to, od kdy považuju verzi Windows ve smyslu 1903 za dokončenou ve smyslu vývojového cyklu softwaru, jestli až GA nebo už něco před tím. Je to ale jen takvý detail, každý to asi může brát jak chce 🙂

   • Opravdu je, testuji jej na notebooku a je mnohem svižnejší než předtím, přitom jsem jej nepřeinstalovával načisto. A ještě hra Mad Max mi běhá o něco lépe s vyššími FPS a ovladače zůstaly stejné. Těším se až vyjde jako finální sestavení.