Předchozí
Následující

Nový přístup k Windows 10

Pro poslední vydání Desítek platí, že kráčí sebejistě po evoluční stezce a stále více se strefují do míst, která přivádí do stavu blaženosti tradiční publikum. Stále hovoříme o hybridním systému, jeho ambicí však dnes není primárně hledat publikum nové – zejména konzumentské. Microsoft se snaží potěšit všechny, kdo používají klasický počítač. Ví, že k tomu máme důvod a odpovídá na naše potřeby. Nebo se aspoň pokouší.

Ačkoli opět dostáváme do rukou vydání složené z tisíce malých vylepšení, není důvod nad ním ohrnovat nos. Sebejistotu Windows 10 dnes shazuje pouze počáteční neodladěnost nových vydání. Proto také platí, že nemá smysl se do upgradu vrhat po hlavě. Zvlášť po dvou loňských debaklech je na místě obezřetnost. Microsoft se nicméně poučil a s uvolněním May 2019 Updatu si dal na čas. I když tedy máme důvod k určitému optimismu, nelze s jistotu prohlásit, že vydání stihlo dostatečně dozrát.

Windows 10 May 2019 Update (tj. verze 1903) byl oficiálně vydán dne 21. května 2019. Distribuce je zpočátku řízená, tj. vašemu zařízení upgrade nemusí být nabídnut hned.

Při přihlašování se obrázek na pozadí rozpije díky aplikaci tzv. akrylického efektu

Upgrady a aktualizace pod kontrolou

S upgradem proto vyčkejte aspoň měsíc. Nebo dva. Možnost nepřecházet hned teď opravdu všichni máme – a dokonce není omezena jen dražší edice. Ačkoli je to jedna z čerstvých novinek, s May 2019 Updatem souvisí nepřímo. Proč nepřímo? Manuální kontrolu nad upgrady nezískáte až po přechodu na čerstvou verzi 1903, byla totiž zpětně přidána už do verzí 1803 a 1809 (musíte mít nainstalované aktualizace z května).

K vynucenému upgradu dojde až tehdy, kdy se životnost používaného vydání nachýlí ke konci. Do té doby vás pouze upozorní na možnost instalace nové hlavní verze s tím, že vám přinese nové funkce. Životnost jednoho vydání Desítek je na spotřebitelské úrovni vždy 18 měsíců.

Minulé vydání: October 2018 Update přináší zlepšováky pro každý den

Dlouhodobě jsem kritizoval nemožnost jakkoli zasahovat do procesu aktualizování systému v edici Home. Microsoft se překonal nejen v oblasti upgradování. Teď nám dává možnost odkládat instalaci běžných servisních aktualizací i v edici Home. Pokud tak zaznamenáte problém s nějakou aktualizací, odinstalujete ji a už vám nebude hned znovu nabízena. Příjem servisních aktualizací můžete odložit až o 35 dní. (To je už funkce vázaná specificky na verzi 1903.)

Pozastavování příjmu nových aktualizací je realitou také v edici Home

Výtka směřuje k tomu, že jednorázově lze nastavit odklad jen o sedm dní. Posléze musíte nastavit další odklad, pokud o něj tedy stojíte. I takový způsob je ale výrazně lepší než nic, tedy i mnohonásobně lepší než dosavadní situace. Navíc Microsoft pracoval na tom, aby systém dokázal lépe odhadnout, kdy nastává vhodná doba pro restartování za účelem dokončení instalace aktualizací.

Snad už bude aktualizační mechanismus přátelštější a nezkazí vám radost, když si jen na pět minut odběhnete od práce. Na každý pád se podařilo zvrátit dosavadní přístup k těm, kdo používají edici Home – dosud fakticky platili za pokusné králíky. Dále se již opakovat nebudu, více o těchto změnách se dočtete ve článku Konec nucených upgradů. Aktualizování Windows 10 budete mít pod kontrolou.

Článek pokračuje v další kapitole.

Předchozí
Následující

15 KOMENTÁŘE

  1. Já musím updatovat hned, jelikož na stávajících windows 1709 mi už skončila podpora 😀 A windows update mi nelogicky začal vnucovat rok starou verzi 1803 které končí podpora za půl roku… Tak jsem ještě využil možnosti pozastavit aktualizace na 35 dnu a čekal na 1903.
    Tak snad bude vše OK a budu mít zase rok a půl klid 🙂

  2. „Nově lze nad rámec dosavadních možností pomocí příslušné nabídky odinstalovat následující kousky“

    Pokud se nemylim a neco se nezmenilo, tak u vlozenych aplikacich nikdy nesla odinstalace a to u zadnych. Pokud jsem v nabidce programu kliknul na Uninstall, tak doslo k odregistraci. V systemu aplikace zustala, zabirala porad misto na disku, ale byla neaktivni a uzivatel ji nevidel. Aspon neco, ale odinstalaci si predstavuju jinak.

  3. schválně jsem hned včera těsně po vydání vynutil aktualizaci. Výsledek – poněkud zdlouhavá, skoro hodina na zabydleném systému – hw R5 1500X, 24GB RAM, zvukovka Creative SB ZX, RX 590 8GB, NVMe SSD 240GB. Nicméně výsledek je ucházející, jediná nezvyklost je u VLC kdy je třeba ručně zvolit zvukové zařízení. Jinak vše funkční na první pokus – obnova nastavení radeon settings ze souboru ok, pořád plně funkční Classic Shell i 8gadgets (miniaplikace), recovery jedním tlačítkem. Subjektivně rychlejší načtení systému, bylo jen třeba obnovit nastavení zvuku kdy se resetovalo creative centrum. Lepší je funkce čištění – rychlost plus mi přišlo že instalátor už umí občas využít i osm logických jader. Za sebe tedy aktualizace v pohodě, ale pochopitelně zálohu jsem si udělal a nechal jsem i starou původního Win 8.1 pro všechny případy.

  4. Aplikaci Fotky, stejně jako prakticky všechny defaultní UWP aplikace lze jednoduše odinstalovat pomocí PowerShellu. Fotky konkrétně pomocí tohoto příkazu:

    Get-AppxPackage *photo* | Remove-AppxPackage