Windows se proměňuje na propagační leták. Reklamy se vkrádají i do Průzkumníka

Creators Update dovede dále nápad, který Microsoft nenápadně začal realizovat v Anniversary Updatu. Nejdříve upozornění, později reklama. Nyní přímo v Průzkumníku.

25
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Patrně si vzpomenete, že v prvním testovacím sestavení Windows 10 v1607 nám Microsoft ukázal, že Průzkumník obohatil o možnost zobrazovat v něm různá upozornění či oznámení. O kontroverzní funkci měli někteří pochybnosti a obavy zlých jazyků se potvrdily. Průzkumník se stane reklamním nástrojem na propagaci vlastních produktů.

Konkrétně se některým uživatelkám či uživatelům začala zobrazovat nabídka předplatného Office 365, jež láká na prostorné cloudové úložiště. Podobné nabídky byly hlášeny už před měsíci. V případě Windows 10 verze 1607 šlo jen o výzvy k přihlášení do OneDrivu. Počínaje verzí 1703 se ale na stejné ploše zobrazují pravověrné reklamy, a to na zmíněné předplatné (za pouhých 6,99 dolaru). Zde už vás Microsoft vyzývá ke koupi produktu, nejen k využití bezplatné služby.

Komentář

V tomto směru si Microsoft lidově řečeno dovoluje víc a víc. Strategicky se vyhnul šokové terapii a reklamy přidává postupně. Začalo to návrhy na aplikace v nabídce Start nebo na zamykací obrazovce, Desítky pak obsahují ve Startu po instalaci celou řadu propagovaných aplikací. Po instalaci systému je vám dále připomenuto, že nemáte zapomenout na vyzkoušení Office. Reklamní prostor ve Windows dostává stále více prostoru, a to nejen ve Startu.

Reklama se vkrádá také do Průzkumníka
Reklama se vkrádá také do Průzkumníka (Foto: Tall_Ships_for_Life)

Osobně bych vydýchal pasivní reklamy, ale v posledních měsících začal Microsoft aktivně vyzývat k používání Edge a později k instalaci doplňku pro tento prohlížeč. Za prvé, Edge dnes Chrome nahradit nedokáže. Za druhé, Windows je placený produkt, kde reklamy z principu nemají co dělat. Co může Microsoft považovat za nevinné nabízení dobré služby, která člověku dokáže usnadnit život, mohou jiní vnímat jako obyčejné propagovaní a obtěžování tam, kde reklamy nemají co dělat.

Windows není jedna ze služeb Googlu nebo Seznamu. Na rozdíl od jejich vyhledávačů a map jde o placený produkt. Aspoň v tom vidím rozdíl. Své jsem k problematice uvedl v tomto komentářiv hodnocení roku. Krátký verdikt zní, že Microsoft tímto způsobem pošlapává důvěru zákazníků a zákaznic, přičemž tuto kampaň „úspěšně“ zahájil s agresivním vynucováním upgradů na Windows 10.

Někteří už chování firmě dle očekávání vrátili mj. v hodnocení propagovaného doplňku pro Edge, kde argumentují právě tímto způsobem. Windows nemá být reklamním produktem, snad leda by existovala bezplatná edice, kde by nulová pořizovací cena byla vykoupena zobrazováním reklamy. Pokud si ale licenci koupím, očekávám operační systém, nikoli reklamní plochu.

Jak vypnout reklamy v Průzkumníku

Dobrá zpráva zní, že i reklamy v Průzkumníku lze vypnout. Vyvolejte Možnosti složky. (Jedna z cest vede právě přes Průzkumníka, kde na pásu karet klepněte na Zobrazení | Možnosti.) Na kartě Zobrazení v seznamu Upřesnit nastavení najděte předvolbu Zobrazit oznámení zprostředkovatele synchronizace. Vypněte ji.

Vypněte zobrazování reklam v Průzkumníku
Vypněte zobrazování reklam v Průzkumníku
Ohodnoťte tento článek!

25 KOMENTÁŘE

 1. Když se nedaří, je třeba přistoupit k uživatelsky nepopulárním krokům.
  Asi jediné šokují na tom je, že to musí fungovat, jako že tenhle článek a pár desítek tisíc brečících uživatelů nic není, nebo jsou na MS propagaci zaměstnání retardové, což asi nejsou, takže jim to perfektně šlape.
  A důvěru? Moji důvěru MS nemá, ale nijak mně to nebrání si jeho produkty kupovat a používat.

     • Tak jaký argument jsi asi tak čekal k infantilní otázce že 😀 To že ty jsi podlehl iluzi že máš upgrade zdarma je Tvůj problém, až začneš používat mozek, tak pochopíš žes zdarma nedostal vůbec nic …

     • Já jen vcelku nechápu, co má cena předchozích Windows společného s tím, že upgrade na desítku byl zkrátka zdarma. Tím spíš, když v době, kdy jsem ten předchozí systém kupoval, tahle myšlenka sotva byla i jen v nápadu.
      Takže ano, já měl upgrade zdarma, žádná iluze. Tu si stále jen vytváříš ty, abysis obhájil kopání do MS a Windows…

     • Dobře, tak jinak. Windows 10 samozřejmě není nic jiného, než servis pack pro Windows 8, ale protože už Win 8 byly jeden veliký průser a ani první servis pack v podobě Windows 8.1 (který jsi měl taky zadarmo mimochodem, protože servis packy bývají prostě zadarmo) tu reputaci tomu systemu moc nenarovnal. No a tak se u MS někdio zamyslel a pochopil, že další TAKZVANÝ upgrade (což samozřejmě není nic jiného než servis pack 2 pro Windows 8 – proto ho taky rozdávali zdarma, jako každý servis pack) nemá cenu vydávat jako něco co má v názvu cokoli společného s Windows 8, nikdo by to totiž nechtěl. No a tak se stalo, že vnutili lidem myšlenku, že jim „zdarma“ nabízí něco nového. Akuálně jim to sežralo půl milionu užitečných troubů, což sice není zdaleka tolik jak si představovali, ale naštěstí przo pochopili že pouze s tím že přejmenují SP 2 pro Win 8 na Windows 10 moc dlouho nevydrží a začali s celým tím neštěstím něco dělat. Takže buď vklidu, Microsoft ti určitě zadarmo nic nedal, tos jen špatně pochopil jejich retoriku 😉
      PS: Nikdy jsem do Microsoftu nekopal! Dokud to tam vedl Bill, mělo to štábní kulturu a jednoznačný tah na branku a ani když to tam teď vedou totální diletanti a produkují jeden shit za druhým do nich kopat nebudu, věřím totiž že se stane zázrak. Stejně tak nikdy nebudu kopat do Windows 2000, XP, 7 a 8.1, naopak do tzv. Windows 10 si kopnu s naprostou chutí, protože si to nic jiného nezaslouží! O parodiích na kancelářské balíky typu Office365 nebudu ani mluvit, to je úplný technologický Armageddon, ale to už myslím každému kdo pochopil že jeho data nepatří na cizí počítač pochopil …

 2. Nj, placený Adware Windows 10, že vás to u téhle firmy vůbec ještě překvapuje. Budu se smát, až to zjistí komise EU a zase dá Mrkvosoftu pokutu. A pořádně tučnou, kvůli opakování a aby si to tam konečně zapamatovali.

    • To bylo před dvaceti rokama 😀 Časy se nám tak nějak mění. Prostě konkurenční prostředí je částečně jinak pokřivené a částečně je X velice dobrých (nezřídka lepších) alternativ ke všemu co je za peníze, takže si už není na co stěžovat a pro lobisty to není už tak lukrativní kšeft, takže myslím že ne, za klamání zákazníka, nekalou soutěž a agresivní marketing nikdo flastr nedostane 😉

 3. Windows vždycky byly a jsou pro opice, které potřebují nadiktovat od moudrého počítače, cože to vlastně mají dělat. Už při nástupu prvních Widlí razil Gates a MS názor, že počítač má být ovládaný intuitivně a uživatel se nemá mít potřebu nic učit. To dodržují dodnes a stejný tah zvolil i Google se svým sice děravým, ale zarootovaným Androidem. Uživatel, který se nechce učit svůj nástroj/počítač ovládat a nastavovat ku obrazu svému potřebuje poradit, jak si s ním má hrát. A proč by mu měl někdo radit zadarmo a něco z toho nevytřískat, že…