Včera jsme tu měli zprávu, dle níž bude AMD na Computexu 27. května prezentovat GPU architekturu Navi a 7nm procesory Ryzen 3000 s jádry Zen 2. Nicméně asi nejen procesory. Zdá se, že by mohly být k vidění už i nové desky pro ně. Ty by teoreticky mohly vyjít i dříve něž nová CPU, protože budou kompatibilní i s předchozími CPU socketu AM4. Vedle této platformy ale poprvé prosákly také informace o deskách s čipsetem X499, nové podvozky tedy budou i pro socket TR4 a procesory Threadripper.
Desky Gigabyte platformy X570 a X499
Desky samozřejmě musely být v přípravě už delší dobu, ale teď už prosákla jejich jména, což značí blížení se k eventuálnímu vypuštění. A jména máme prakticky od všech výrobců. Část se jich dostala ven na webu EEC (eurasijské ekonomické komise). Gigabyte si u ní totiž zaregistroval modely X570 Gaming X, X570 Aorus Pro, X570-I Aorus Pro WiFi (mini-ITX pravděpodobně), X570 Aorus Elite, X570 Aorus Ultra, X570 Aorus Master a X570 Aorus Xtreme. Tedy sedm modelů s novým čipsetem, který údajně už není od ASMedia, ale přímo od AMD.
K tomu ale navíc od Gigabyte touto cestou vytekly první tři nové desky pro Threadripper: X499 Aorus Master, X499 Aorus Xtreme Waterforce (ta by asi mohla být podobná modelu Z390 Xtreme Waterforce s připraveným vodním chlazením) a X499 Designare EX-10G. Poslední jak z názvu vyplývá bude mít už 10Gb/s síťovku Ethernet, kterou bychom u takto výkonných platforem asi viděli rádi už v co největším počtu.
X570 od ASRocku
Už před delší dobou EEC pustila také desky zřejmě chystané ASRockem: X570M Pro4, X570M Pro4 R2.0, X570 Pro4, X570 Pro4 R2.0, X570 Phantom Gaming X, X570 Phantom Gaming 6, X570 Phantom Gaming 4, X570 Extreme4 a X570 Taichi.
Asus: ROG, ale i workstation AM4 deska
Desky od Asusu zase vynesl web VideoCardz, přičemž ale podle něj nejde o finální seznam. Momentálně je známa dvanáctka modelů a další by asi mohly přibýt. Ale nevíme, zda stále s čipsetem X570 – další modely už by teoreticky mohly používat nižší varianty (B550, A520, pokud se takto budou jmenovat). Každopádně, v řadě ROG přijdou modely ROG Strix X570-I Gaming (Mini-ITX patrně), ROG Strix X570-F Gaming, ROG Strix X570-E Gaming, ROG Crosshair VIII Impact (toto by opět mohla být Mini-ITX a tyto modely Impact už bývají značně sofistikované), ROG Crosshair VIII Hero, ROG Crosshair VIII Hero (Wi-Fi), a ROG Crosshair VIII Formula.
V nižších patrech se chystají modely Prime-X570-P, Prime-X570-Pro, TUF Gaming X570-Plus a TUF Gaming X570-Plus (Wi-Fi). Hodně zajímavá je zmínka o modelu Pro WS X570-ACE. To by snad měl být „workstation“ model s profi zaměřením a bez herních a RGB blbinek. Možná i splně oficiální podporou ECC?
Od MSI máme zatím zprávu jen o modelu X570 Creation, což by měla asi být nadšenecká deska. Ovšem zdrojem tohoto úniku je databáze SiSoft Sandra, kde se objevil záznam pro tuto základovku. A testována byla možná rovnou s procesorem Ryzen 3000.

ES vzorek čtyřjádrového Zenu 2 v Sandře?
V desce běžet ES procesor 2DS104BBM4GH2_38/34_N. Stále jde o inženýrský vzorek, nikoliv o QS. To znamená, že nemá finální takty a neodpovídá nutně nějaké konfiguraci, která se bude prodávat. Toto CPU má jen čtyři jádra, osm vláken a 2×8 MB L3 cache (takže jsou v něm aktivní dva bloky CCX, v každém asi dvě jádra) a základní takt 3,4 GHz. Maximální turbo je pak dnes nevysokých 3,8 GHz. Takty tedy nejsou prakticky o nic vyšší než u 3,4–3,8GHz ES dvanáctijásra, které už prosáklo před časem.
Není úplně jisté, zda jde o čip s jádry Zen 2. Skóre v testech Sandry ale je o hodně vyšší než u procesoru Ryzen 5 1500X. Zejména u testu Multimedia, což by mohlo vypovídat o 256bitovém (dvojnásobně rychlém) AVX2, které se v těchto syntetických testech hodně projevuje. Zatím ale mějte na paměti, že tyto benchmarky nemusí být moc průkazné, takže čísla berte hodně s rezervou.

Desky na Computexu
Vzhledem k načasování pravděpodobně budou nové desky vystavené na Computexu. Vyjít by snad měly nejpozději do července, aby byly k dispozici při vydání Ryzenů 3000. Sice platí, že po aktualizaci BIOSu tyto procesory půjdou i ve straších deskách, ale na čipsetu X570 už bude garantovaná podpora PCI Expressu 4.0, jako na první PC platformě vůbec.
@J. Olsan…“Není úplně jisté, zda jde o čip s jádry Zen 2″
Co jineho, nez Zen2 alias Ryzen3 by to u AMD mohlo byt?
Mohl by to teoreticky být i starý ES od generace 2000.
No ale ten preci nebude mit v tom benchamrku vyssi hodnoty…
Je na to post na reditu (dik Skavenovi), ktery srovnava prave 2700x oskubanych na 4+0 na stejnych taktech, jako byl ten ES. Vychazelo tam nejakych cca +10% ‚obecne‘ IPC a v multimedii to byl docela hukot narust v radu mnoha desitek procent.
https://www.reddit.com/r/Amd/comments/b80099/amd_eng_sample_2ds104bbm4gh2_3834_n_with_msi_x570/ejw0xvn/
No však píšu, že by to tomu nasvědčovalo, ale zase se to nedá úplně přeceňovat. I když teda nemám moc zkušenost s tím, jak spolehlivé ty testy Sandry jsou.
ok v pohode, jste opatrny 🙂
já se nedivím po tom co ho tu některá individua neustále obviňují a napadají. Si tak říkám co že si to jinde nedovolí…
Tak mne tahle opatrnost prijde trochu zbytecna. Kazdy normalni ctenar musi preci chapat, ze jsou to vsechno „dohady“. Tudis se muze ukazat, ze to byla i blbost. Komu se to nelibi, tak at si pockat na testy po vydani a necte tyhle zpravy 🙂
Ti co se na tom budou chtit povozot, se stejne povozi..hloupost se bohuzel v diskusich odfiltrovat neda 🙂
Za určitý indikátor lze považovat zájem AIB o nové desky pro Zen2 – tolik variant a taková segmentace tu už dlouho nebyla. Vypadá to na velký prodejní úspěch, na který se výrobci desek poctivě chystají.
Ne že bych to AMD nepřál, ale radši budu taky vyčkávat jak to dopadne. Nicméně na nové Ryzen 3XXX se už těším a jsem připravený. 🙂
#metoo.. 😁