Euro.cz Finance.cz Cnews.cz Edna.cz VideaČesky.cz Více
Flek.cz Profit.cz CoChceš.cz WoT.cz Raketka.cz Hryprodivky.cz Zdn.cz Nasvah.cz LetenkyLevne.cz Stahnu.cz Mujsoubor.cz Kniha.cz Více

Tick-tock Intelu je mrtev. Po Ice Lake prý bude třetí 10nm generace Tiger Lake

V nedávné minulosti praktikoval Intel model nazvaný „tick-tock“, tedy dvouletý cyklus vývoje procesorů, kdy jeden rok přijde nová architektura na starém procesu a druhý pak její převod na nový proces. Ten vydržel od 65nm kroku (Netbursty Cedar Mill/Presler a první Core 2 na bázi Conroe v roce 2006) až po 22nm proces s čipy Ivy Bridge a Haswell. Když měl ale přijít přechod na 14nm postup, nepodařilo se dvouletý rytmus udržet a musel přijít „Haswell Refresh“ vyplňující třetí 22nm rok 2014. A teď se zdá se, že tříletý cyklus nahrazující Tick-Tock už není anomálií, ale něčím definitivním.

Loni jsme se dozvěděli, že totéž nastane i před přechodem na 10nm proces, jehož zpoždění si vynutí třetí 14nm generaci pojmenovanou Kaby Lake. Poslední informace již hovoří o tom, že stejná historie se zopakuje na dalším litografickém stupínku. Také u 10 nm mají totiž prý existovat tři generace CPU, než bude Intel moci přejít na zatím ještě velmi vzdálenou 7nm výrobu.

Tři generace budou 10nm procesory Intelu podle Ashrafa Eassy z webu The Motley Fool, jenž se polovodičovému průmyslu věnuje z investorského pohledu. Ten píše, že dle jeho informací tyto čipy ponesou označení Tigerlake (či možná spíše Tiger Lake). První generace na 10nm má nést jméno Cannon Lake či Cannonlake, poté by dle některých zdrojů měly přijít čipy Ice Lake či Icelake. Podle Eassy by měl Tiger Lake přijít až po těchto dvou předchůdcích.

Procesory Intel

Definitivní rozložení tick-tocku do tříletého cyklu není asi nic, co by překvapovalo. Pokud k němu došlo na 14 i na 10 nm, pak je při přechodu na 7 nm o to pravděpodobnější, neboť náročnost nových a ještě více miniaturizovaných litografií stále stoupá.

 

Nicméně tato informace je zatím neověřená a samozřejmě nelze vyloučit, že ji někde ovlivnila dezinterpretace nebo chyba. I pokud Tiger Lake existuje, nemusí být nutně třetím čipem 10nm generace „velkých CPU“. Jak víme, čipy Apollo Lake jsou založené na Atomové architektonické linii, takže čistě z onoho jezera v názvu vycházet nelze. Také ještě není bůhvíjak potvrzen název onoho čipu Ice Lake následujícího po Cannon Lake. Teoreticky by ho například Intel mohl zrušit a nahradit v roadmapě něčím jiným – třeba právě Tiger Lakem.

 

Pokud je Tiger Lake skutečně třetí generací 10nm čipů, pak jej lze očekávat zřejmě v druhé polovině roku 2019 nebo začátkem roku 2020. Ještě 14nm Kaby Lake má totiž přijít na přelomu letoška a roku 2017, Cannon Lake tedy nejspíše rok po něm (2017/2018), Ice Lake za další rok (2018/2019) a na Tiger Lake by tudíž vyšla řada až za dva roky po Cannon Lake. Nástup 7 nm by poté nastal mezi lety 2020 a 2021. To ovšem za předpokladu, že v plánu nenastanou další pohyby.

Časový rozvrh Intelu pro vývoj výrobních procesů
Představy z roku 2012. Vývoj nových výrobních procesů se ale po 22 nm zpomalil

Zdroj: The Motley Fool

Oblíbené Tisk E-mail
Reklama

Komentáře

Starý dobrý Cnews je tiež mŕtvy. Zo seriozneho webu sa stáva pomaly bulvár, kvalita vystriedala kvantitu, titulky článkov ako z blesku, len výkričníky na konci chýbaju. A obsahovo? pár podstatných informácii, zvyšok dohady, špekulácie,... stručný výber slov z predposledného odstavca: "nicméne, zatím, nelze, někde, nemusí, buhvíjak, mohl, něčím". Tých pár zbytočných riadkov by sa dalo napísať do jednej zrozumitelnej vety. Chcelo by to len málinko viac profesionality, písať sa da aj bez negatív, potom celý text dostane iný nádych. Toto nieje kritika priamo k tomuto článku alebo autorovi, ale k celej redakcii cnews, ale tých webov na úpadku je ďaleko viac. Pre rípalov, ja som za život nenapísal nič, ale ani sa tým neživím.

Nenapadlo tě, že je útlum, doba výprodejů? A že to nemusí být redaktory, kteří prolízají internet aby ze střípků nepotvrzených informací seskládali hypotetickou mozaiku, ale prostou faktickou absencí reálných novinek?

Ty příslovce tam být musí. Když je informace nejistá, nepotvrzená a neoficiální, tak se musí nějak vyjádřit, že se pracuje ne s faktem, ale s něčím, co je možné/pravděpodobné, nebo "údajné". To, jak jisté nebo doložené něco je, IMHO v těchhle textech musí být patrné.

U takhle vzdálených věcí úplně jisté informace holt ještě dlouho mít nebudeme, tak se musí vzít za vděk i tímhle. To s těma předpokládanýma rokama uvedení je jenom odhad na základě toho, že ten trh funguje na každoročních aktualizacích sortimentu (to je tam doufám jasné).

Je to šance pro AMD (alespoň částečně) dotáhnout technologický náskok Intelu ve výrobních procesech.

Otázkou je co bude po 10nm.... tam se to asi na dlouhou dobu "zadrhne" všem ...

Navíc AMD má daleko více zkušeností s odlaďováním stávajících výrobních procesů (jelikož jim nic jiného posledních pár let nezbývalo), pokud tedy obě firmy budou mít stejný výrobní proces, tím lépe pro nás

jj, AMD má nemalou šanci, dokázali s partnery předběhnout Intel+Micron v oblasti HBM/HMC - to se určitě počítá, navíc i proto, že AMD umí integrované grafiky (při vší úctě k intelu, je to úplně jiná liga).

Pokud Zen jen dorovná výkon na jádro a přidá HBM, mám dojem, že to bude zajímavý skok pro malé herní sestavičky, které pravděpodobně už nebudou potřebovat externí grafiku ani pro AAA hry.

HMB a HMC mají docela rozdílné cíle. A Intel nikde u HMC není uvedený jako člen skupiny. Zato tam je dost jiných firem. Viz.: http://www.hybridmemorycube.org/about.html

A co se týče herních sestav, Iris Pro. Skok už byl... takže ani poznámka ohledně integrovaných grafik a "jiné ligy" také není moc správná.

AMD nema vyrobu, takze to nieje len na AMD ale hlavne na firmach, kde si nechava vyrabat čipy.... Ano, vyroba bude stale zlozitejsia, drahsia.... a kto ma viac penazi a inzinierov? Intel alebo AMD alebo TSMC alebo Glofo? Ked pozeram financne vyseldky AMD, ich plany a produkty, ktore chystaju, ja som skepticky.... Nic proti AMD, ale to uz fakt nieje az take zhave s tym AMD ako bolo, trh nejako na nich necaka..... trh ide dalej a aj ARM uz je inde ako kolo napriklad... rozpredat AMD by bolo najlepsie riesenie, /samsung by bol dobry kupca....

Reklama
Reklama