AMD by prý také mohlo vyrábět GPU nebo procesory u Samsungu. Kvůli kapacitě TSMC

27
Procesor 7nm TSMC Matisse kremik cip ilustrace Fritzchens Fritz 1600
7nm křemík vyrobený TSMC z procesoru AMD Ryzen 3000
-
Zdroj: Fritzchens Fritz, použito se souhlasem autora - public domain

Intel chce prý k TSMC, ale AMD by mohlo zdá se naopak utéct k Samsungu, protože u TSMC nemá dost kapacity. Ovšem takový přechod by zabral dost času…

Nvidia vyrábí nová GPU Ampere v továrnách Samsungu místo u TSMC, u Intelu se tak vytrvale mluví o tom, že začne vyrábět produkty u TSMC (nebo přesněji řečeno některé produkty, které tam doteď nevyráběl). A tváří v tvář tomu, jak jsou jeho procesory a GPU nedostupné, je teď možná na stole útěk k jinému výrobnímu partnerovi i u AMD.

V případě AMD nelze mluvit o tom, že by se uchýlilo k outsourcingu, protože firma je typu „fabless“ už dávno, výrobu čipů mu už dávno je zajišťuje TSMC a GlobalFoundries. Ovšem změna by byla v tom, že teď prý firma zvažuje, že by se pro výrobu nejpokročilejších čipů (na 7nm, 5nm, 3nm… procesu) čipů přestala spoléhat jenom na TSMC, ale podobně jako Nvidia by se uchýlila ještě ke konkurenčnímu Samsungu.

Tato informace se objevila na asijských „internetech“, přesněji na jihokorejském fóru Clien, odkud ji převzala už řada médií. Je tedy poměrně nezaručená a asi je jí třeba brát s rezervou. Pisatel na zmíněném fóru uvádí, že zdroj je z Hong Kongu, tedy možná osoba působící v jednom z výrobců grafických karet, nejde-li o výmysl.

Podle této zprávy prý teď AMD zvažuje, že by se některá GPU a/nebo APU (procesory s integrovaným GPU) mohly vyrábět u Samsungu, případně možná že by se vyráběly současně u Samsungu i TSMC kvůli větší flexibilitě a větší výrobní kapacitě.

AMD totiž prý u TSMC silně naráží na omezenou výrobní kapacitu. Potřebovalo by prý podle zdroje této zprávy zvýšit výrobní kapacitu o 50 % i víc, ale toto není snadno možné kvůli obsazenosti továren a dalším větším (a tím přednostním) zákazníkům, jako je Apple. Získat další kapacitu u Samsungu by proto mohlo pro AMD být řešením.

Přesun výroby by vyžadoval redesign čipu

Ovšem řešení to může být jen v delším horizontu. Výrobní technologie TSMC a Samsungu nejsou kompatibilní a pokud AMD předem nenavrhlo alternativní verzi čipů, které teď potřebuje vyrábět, už dávno, nemůže teď prostě začít vyrábět třeba Ryzeny 5000 nebo Radeony RX 6000 v korejských továrnách. Pokud tedy rozhodování probíhá teď, může jít spíš o to, že by proces Samsungu mohly v budoucnosti využívat nějaké procesory nebo GPU, které se teprve chystají a jsou ještě v procesu návrhu, kdy se jejich fyzický design může přizpůsobit pro odlišný výrobní proces.

Schematická vizualizace GPU AMD Navi 21 s architekturou RDNA 2
Schematická vizualizace GPU AMD Navi 21 s architekturou RDNA 2 (Zdroj: AMD)

Výsledkem by mohlo být, že se třeba 5nm generace APU (snad Ryzen 7000 za dva roky?) bude vyrábět u Samsungu místo u TSMC. Nebo že se třeba výkonnější procesory pro notebooky budou dále vyrábět u TSMC, ale méně výkonné APU pro levnější notebooky (něco jako jsou teď 12nm a 14nm Athlony) by mohly mít odlišný čip navržený pro Samsung. Podobně by třeba mohly k Samsungu směřovat levnější GPU.

Zda k tomuto dojde, asi bude záviset na tom, jak se vyvine situace na trhu a zda nedostatečná kapacita TSMC zůstane problémem. Navrhovat čipy podruhé pro odlišnou technologii bude samo o sobě zátěž. Vžaduje to více peněz, času a inženýrů, takže AMD podle zdroje těchto zvěstí zvažuje, zda se spolupráce se Samsungem jako dalším partnerem vyplatí, tedy zda přinese víc peněz, než bude stát. Asi tedy zatím nejde o nic definitivního. Pokud to ale klapne, možná v budoucnu budou od Samsungu jak grafiky od Nvidie, tak ty od AMD. I když kdo ví, možná mezitím Nvidia skočí zase zpátky k TSMC a situace bude zrcadlově obrácená proti té dnešní.

Mohlo by jít ještě o 14nm/12nm čipy?

Mimochodem, je tu asi ještě jedna možnost, která by jednání AMD se Samsungem možná mohla vysvětlovat poněkud prozaičtěji. AMD teď má problémy dodávat na trh i některé starší 14nm a 12nm procesory a APU, jako Athlony řady 200/300 a Athlon 3000G či zajímavý čtyřjádrový Athlon Gold 3150G, nebo APU Ryzeny 3200G a 3400G. Ty se ale vyrábějí u GlobalFoundries a co je důležité: proces této firmy by měl být s tím od Samsungu kompatibilní, protože byl původně právě od něj licencován. Je teoreticky možné, že firma jednoduše chce teď některé tyto starší procesory dovyrobit právě v továrnách Samsungu. To by tedy bylo méně senzační vysvětlení, než že v budoucnu použije jeho 5nm nebo 3nm technologii.

AMD Athlon Gold Silver 3000 AM4 1600
AMD Athlon Gold/Silver 3000 (Zdroj: AMD)

Je ale otázka, zda je nedostatek těchto procesorů vůbec způsobený nedostatečnou kapacitou GlobalFoundries. Dalo by se čekat, že na vině bude spíš nedostatečná kapacita firem provádějících pouzdření a testování hotového křemíku, a v tom by asi přesun výroby čipů k Samsungu nepomohl (pokud by ten pak nezajistil i zbytek výrobních kroků).

Zdroje: techPowerUp, Harukaze5719 (Twitter), GSMArena, Clien.net

AMD by prý také mohlo vyrábět GPU nebo procesory u Samsungu. Kvůli kapacitě TSMC
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 7 hlasů

27 KOMENTÁŘE

   • To si moc nemyslim. Tech 12-16C chipu, ktere maji dneska 2 chiplety se proda podstatne mene, nez 6-8C s jednim chipletem. Velikost mobilnich chipu ala Renoir/Cezanne velke taky nejsou a zajistili AMD velky posun v akceptaci mobilnich CPU jednak u technicke verejnosti a hlavne OEM. Takze krok spravnym smerem. Vyteznost chipu ma AMD taky vynikajici, takze bych si dovolil tvrdit, ze se mylite. AMD z planu, ktere ukazovali driv, meli ca 20% rust za rok. Ted se dostali do situace kdy rostli 40%. A kdyz neni kde brat, tak toho jednoduse vic nedodate. Problem je omezena sazka na TSMC.
    Intel tezi z toho, ze podle jeho vlastnich slov 2x navysil kapacity (pokud si to spravne vybavuji).

    • Označovat tlačení desktopu do osmijader v ceně 12 tisíc nebo osmijádrových notebooků začínajících cenou vysoko nad 20 tisíci, může jen člověk, co nechápe potřeby běžných lidí, a který si myslí, že všichni jsou jako on.
     Takže z finančního hlediska to může být v době omezených kapacit pro firmu dobrá strategie, ale z hlediska běžného zákazníka to rozhodně krok správným směrem není.
     Moc nerozumím tomu vašemu, že když není kde brát, tak toho víc nedodáte. Když vyrobíte menší čip, tak při stejné nasmlouvané kapacitě toho samozřejmě víc dodáte.
     Intel těží z toho, že se nenechal vyprovokovat na to navyšování počtu jader, ale počet jader zvyšoval postupně s tím, jak dokázal navyšovat výrobní kapacity. Vám vadilo, že nevyrukoval hned s osmijádrovým Tiger Lake. Ale kdyby s ním vyrukoval, evidentně by teď měl na prodej méně čipů, než má díky své prozíravosti.
     Jinak na tuhle hloupou strategii AMD dojede. Postupně totiž přichází o své příznivce, které si roky vychovávala tím, že jim nabízela cenově dostupné čipy, byť třeba ne s maximálním výkonem. A získává jen ty nevěrníky, kteří vždycky šáhnou po tom lepším a je jim jedno, z jaké stáje to bude.

     • „Označovat tlačení desktopu do osmijader v ceně 12 tisíc nebo osmijádrových notebooků začínajících cenou vysoko nad 20 tisíci, může jen člověk, co nechápe potřeby běžných lidí, a který si myslí, že všichni jsou jako on.“
      .. co to je za nesmysl, co tady pisete. Ja nikde neobhajuji 12tisicove 8C od AMD. Krome toho jste mimo realitu, protoze AMD je vsechny proda, takze vubec nechapu o co Vam jde a na nedostatecnych kapacitach AMD se nemohou podilet. Co se tyce Notebooku, Intel nabizi take 8C a take nad 20k, stejne jako AMD. Takze tady je to stejne. Jedine, kde se AMD vymyka, jsou ULV chipy, kde ale prave diky jejich konfiguraci, jdou AMD notasy na dracku. Mozna Vam nedochazi, ze AMD ma nejspis jen jednu vyrobni masku jak na H, tak U serie. Je to porad jen jeden chip, asi z duvodu usetreni nakladu. Pokud je AMD tak blba a neudelali si 2 navrhy, mely by Vas asi angazovat jako sveho financiho poradce a Vy jim urcite rad zmenite strategii.
      „Intel těží z toho, že se nenechal vyprovokovat na to navyšování počtu jader, ale počet jader zvyšoval postupně s tím, jak dokázal navyšovat výrobní kapacity. “
      .. opet si vymyslite. Intel mel nedostatek chipu 2018/2019, protoze byl donucen jejich pocet zvysit z duvodu konkurence AMD. To ze ma jine moznosti navysovani kapacit a navysil je , neni tim, ze se nenehcal „vyprovokovat“. On je smysluplne vyrobit neumi. Vase teze o tom, ktere ta rad opakujete o tom, ze by je vyrobil, ale nechce, z technickeho hlediska nedavaji smysl. Ale tuhle debatu jsme tu uz meli neuspesne nekolikrat.
      „Vám vadilo, že nevyrukoval hned s osmijádrovým Tiger Lake. Ale kdyby s ním vyrukoval, evidentně by teď měl na prodej méně čipů, než má díky své prozíravosti.“
      .. ja nevim jestli se to da nazvat prozirovosti. Mozna ve Vasem financnim svete. Ja tomu rikam, ze je Intel jednoduse v soucasnosti vyrobit nedokaze. Dalsi vec je zminena jiz nahore, ze AMD ma vlastne jen 2 navrhy mobilnich chipu.. ULV+H a pak Athlony. Proc nejsou „proziravy“ a nemeli treti, na to asi budete umet odpovedet jen Vy.

     • Budu se zajmem sledovat, co budete psat na podzim, az se Intelu konecne podari po 1,5 letech po AMD dostat i do ULV oblasti 8C s AlderLake. Na ten komentar o zbytecnosti a neproziravosti Intelu se docela tesim 😉

      • Myslíte, že Intel zařízne ménějádrové čipy, jako to udělo AMD? Dost pochybuju.

     • Intel tazi z Corony a z toho, ze ma vlastne tovarne. Nie z toho, ze sa nenechal vyprovokovat. Nemal sa k comu vyprovokovat, nemal ako konkurovat AMD so svojim 14nm procesom. Pozri aku spotrebu maju jeho CPU. Keby tam narval viacej jadier, tak by si tym nepomohol ale skor naopak.
      Intelu pomohla Corona a nedostatok vsetkeho. Ludia tym padom kupovali cokolvek bolo skladom a nie to, co bolo lepsie/horsie.

      • Podle vás má víc jader větší spotřebu? Víc jader má větší spotřebu jen tehdy, běží-li na stejné frekvenci jako těch méně jader. Proto taky může AMD prodávat třeba 5800X a 5950X se stejným TDP. Ten druhý má sice 2x víc jader, ale zato má nižší base frekvenci. To určitě chápete. Ale to je u AMD, tak je logické, že to funguje, že? U Intelu by totéž vůbec nefungovalo, proto Intel počet jader navyšovat nemůže, to je přeci jasné každému AMD fanatikovi.

      • Pane Holecek, zkuste chvili premyslet i trochu jinak.
       Intel HEDT se stal prichodem Zen2 nekonkurencne schopny. Proc? Protoze velke uzrane monolity, ktere nedokazali konkurovat cenou/vykonem s AMD. Tak to vzdali. Intel nic lepsiho nez HEDT s 18 jadry nema. Jeho TDP uz v zakladu je 165W, to znamena bez turba. RL bude mit pri 8C spotrebu v peaku 250W, a jeho zakladni je „jen“ 125W. Kam se Vam asi posunou frekvence toho 18C CPU, kdyz to zere 165W jen pri 3Ghz.. 16C je na tom temer stejne, s base frekvenci 3,1Ghz. Intel potrebuje obrovska TDP, aby ty frekvence sly nahoru. Na co mu budou jadra, kdyz ty frekvence nebudou stihat a AMD si je da k snidani, protoze ma daleko efektivnejsi proces?
       K tomu je Intel to monolit, daleko hure vyrobitelny a pravdepodobne drazsi, nez to co ma AMD.
       Je to tak tezke pochopit, ze Intel je jednoduse vyrabet nemuze, prtoze nedavaji vzhledem ke konkurenci AMD smysl?
       To stejne platilo az doted i o mobilni oblasti. Intel ma v ULV 6jadra, ne jen 4jadrove konfigurace. Ty se ale na AMD Renoir vubec nechytaji. Chybi jim efektivita. Takze co muze udelat Intel..nic, proste je nema smysl vyrabet.

      • No jo Gogo, jako vzdycky..technicky prispevek jako kdyz kocicka s pejskem varili dort, bezduvodne napadani, slovnik jako spinavy zachod..klasika 🙂

      • Nevím ale souboj o počet jader je určeno pro serverový trh a hrstku profesionálních uživatelů a uživatelů z řad fandů. Běžní uživatelé zdaleka nevyužívají možnosti ani 4 nebo 6 jádrových procesorů.

       V serverech je Intel stále dostatečně silný, možná ztrácí v těch procesorech pro profesionály a entuziasty, ale pro běžné uživatele je mnohdy levnější

       Manželka má přes 2 roky na stole laptop s Celeronem N4000, před vánoci jsem se ji ptal zda by třeba nechtěla něco novějšího, výkonnějšího. Odpověď byla, „na co, však to co mám funguje a nepřijde mi že by to bylo pomalé“. Laptop co stojí jako telefon nižší střední třídy, který leckdy nevydrží tak dlouho.

     • Ale ale 🙂 On by Intel rád mile rád vyráběl procesor s více jádry… Kdyby mohl. Krásnou ukázkou je 10 a 11 řada. Proč Raketa nebude mít taky 10 jader v top? No protože by to už mělo absolutně neakceptovatelné provozní vlastnosti. Dyť 8 bude ještě žravější jak bývalé 10 jádro…
      Radku kdysi jsme Tě chválil, ale už začínáš být víc než toxický s tím fanatizmem…

   • Intel se „nenechal vyprovokovat“ až do té míry, že chystá Alder lake se spoustou mrzáckejch jadýrek… 😁

    Ok, beru že máš intel rád, ale zase takový modrý newspeak jak z rádia Jerevan bys tady šířit neměl.

   • Nesmysl! Pokud by Intel mohl, tak jede vice jader. Bohuzel nemuze diky problemu s vyrobnim procesem. Dukaz: narust jader u serveru na 10nm. Z ceho ted Intel tezi je, ze ma odladeny stary vyrobni proces a sve vlastni tovarny. AMD ma proste smulu v tom, ze zelinarska firma je mnohem vetsi zakaznik a vetsi proste bere vse (od TSMC).
    Situace by se mohla uklidnit za par let pokud dojde k planovane investici a vystavbe TSMC v USA. A nebo taky ne. Vyroba je extremne draha a TSMC vyhovuje pozice vetsi poptavky pred nabidkou.

 1. gogo1963 Ty by sis měl dát prášek na uklidnění a přestat nadávat..

  Jde vidět jak si uplně flustrovaný… Jsou mezi námi i takoví co dokážou plně vytížit procesor a ta mrdka od intelu prostě 250W brát bude..

  😀