Andromeda je modulární verze Windows. Za rok už Windows 10 Mobile nebude potřeba

Microsoft si nechce nechat ujet vlak a chystá se na budoucnost. Co přijde po smartphonech? Redmondští chystají hybridní systém.

9
Výchozí tapeta ve Windows 10 S (foto: Microsoft)
Výchozí tapeta ve Windows 10 S (foto: Microsoft)

Kolem Windows 10 Mobile je mrtvo. Již před měsíci začalo být zřejmé, kudy se ubírají myšlenky Microsoftu. Nástup smartphonů prošvihl a je potřeba být u té „další velké věci“. Redmondští se domnívají, že to bude smartphone, který nebude smartphonem. Mělo by jít o hybridní zařízení, které se (pravděpodobně) vejde do kapsy, ale bude také schopné se správnými periferiemi zastoupit klasický počítač.

Pokusy jsme již viděli v minulosti s režimem Continuum. Jenže Microsoft míří za jednotným systémem pro všechna zařízení. Je mu blízko, ale škálovatelné uživatelské rozhraní CShell by mu mělo pomoci v tom, aby bylo možné mít jedinou edici Windows, která se podle potřeby přizpůsobí danému (zobrazovacímu) zařízení. Již v zimě jsem spekuloval, že by se tak samostatná edice Mobile mohla stát nepotřebnou.

To se časem potvrdilo. Microsoft pracuje na systému, jenž by měl průnik mobilů a počítačů, který sledujeme již řadu let, dotáhnout do zdárného konce. Redmondští do této chvíle spíše mlčeli a samotnou cestu vývoje Windows 10 (Mobile) spíše bagatelizují. Nové, byť možná nepřekvapivé interní informace získal Zac Bowden z Windows Central.

Ukázka Windows 10 Mobile se CShell (zdroj: Windows Central)
Ukázka Windows 10 Mobile se CShell (zdroj: Windows Central)

Windows „Andromeda“

Jeho zdroje potvrzují, že směr vývoje není žádnou lehkou změnou. Vývoj edice Mobile byl oddělen od vývoje Windows 10 pro zbylé platformy. Dosavadní průběh jasně říká, že se s touhle platformou nepočítá. Podle Bowdena budou budoucí mobily od Microsoftu poháněny operačním systémem, jemuž se přezdívá Andromeda.

Google měl vlastní projekt Andromeda, ale také se týkal jednotného operačního systému.

Andromeda je modulární varianta Windows, kterou lze jednoduše přizpůsobit možnostem prakticky libovolného zařízení. Tedy i na mobilům. Problém (pro něho) ovšem spočívá v tom, že nový operační systém neobdrží starší zařízení. Stávající telefony s Windows 10 Mobile zůstanou navěky s Windows 10 Mobile. Což dle mého názoru bylo zřejmé. Aktuálně vyvíjená mobilní edice ve verzi Fall Creators Update bude podporována minimálně ještě v roce 2018.

Microsoft chce hybridní systém. Tablet může být počítač, notebook může být tablet, mobil může být počítač
Microsoft chce hybridní systém. Tablet může být počítač, notebook může být tablet, mobil může být počítač (Ilustrační foto)

Microsoft tak stávajícím zařízením bude nabízet opravy, případně menší novinky. Zajímavější je, že by do této edice podle Bowdena měla být zpětně přidána API, jež se objeví v hlavní vývojové větvi Windows 10 v Redstonu 3 (tj. letošní Fall Creators Update) a v Redstonu 4, který vyjde na jaře. Jen pro pořádek připomínám, že Windows 10 Mobile ve verzi Fall Creators Update neobsahuje nové jádro, technicky vzato se jedná o variantu jádra z Creators Updatu.

I později tak stále půjde o stejné jádro, na které však Microsoft naroubuje API z Fall Creators Updatu a pak ještě z další verze Windows. Čistě teoreticky by to mohlo znamenat, že bude pro vývojářstvo jednodušší své aplikace udržovat funkční také na mobilech. Bude to však stále jen fáze podpory, nikoli skutečně zajímavého rozvoje. S případným Redstonem 5 pak již aplikace nemusí být s W10M funkční. To už by venku mohla být mobilní zařízení s Windows 10 bez „Mobile“ v názvu.

Ohodnoťte tento článek!

9 KOMENTÁŘE

  • Az na to, ze zadny restart nebude. Tentokrat je to stejne jadro, porad UWP aplikace, ne jako v predchozich pripadech, kdy se menily i vyvojove platformy. Vsechny aplikace budou zachovany, navic bude mozne na „mobilnim“ zarizeni poustet velke UWP aplikace.

 1. Budete se mi smát windowsákové, se slzou v oku muším konstatovat, že Canonical vyvinul a letos odpískal vývoj Ubuntu Touch, který fungoval právě tak, jak se tady popisuje. Mám s tímto OS tablet a systém je dobře použitelný na dotek i jako Continuum/Convergence. Chápu, že v článku se píše, že Andromeda už ani nebude něco jako Continuum potřebovat, bude komplet jednotná, ale i tak by Ubuntu Touch byla dobrá opensource alternativa…čest jejich památce!

 2. Lol tohle může MS baštit jen totální hlupák.

  Cokoliv MS udělá nového má velice krátkou životnost. Prakticky od nich koupíte zařízení a za rok jej pomalu můžete vyhodit.

  MS nemá a pravděpodobně nikdy nebude mít software který je nativně dotykový a funkční. Vrchol dotyku byl s Win8.
  Prakticky jakýkoliv tablet apod. dotykové zařízení je peklo ovládat pod Windows. Surface je joke. Je to to stejné co provádí vždy google se vzhledem Yotube na Androidu. Úplně stejné peklo. Momentální vzhled aplikace youtube na telefonech je katastrofa.

  S tím je i dnes spjat dnešní trend grafiky webu a celkově U.I. (user interface) Vše je bílé, ploché…a neinteraktivní. Jako by U.I. zažíval komunismus ala utopie betonové architektury s čistými bílými zdmi.

  Ono taky aby ne když HW akcelerace webu v chromu a firefoxu stojí za starou bačkoru tedy je lepší jej radši vypnout. Taková Opera a shit Edge jsou někde jinde.

  Kde jsou ty nádherný interaktivní stránky které vzniky za dob Trilogie Matrixu?! Co se stalo?! Interakce je vším a vždy bude. Digitální svět bez Interaktivního rozhraní je jak pivo bez pěny.
  Onen ústupek není ani vykoupen logistikou, funkčnosti nebo zabezpečením. Všechny tři věci stagnují přinejmenším.

  Kdo by čekal že v roce 2017 bude stále tak obrovský problém se škálováním obrazu ku danému DPI. Text který se neumí přizpůsobit velikosti okna… Stejné neustále se opakující chyby které jsou naopak častější.

 3. „Již před měsíci začalo být zřejmé, kudy se ubírají myšlenky Microsoftu“ – mě tedy určitě ne a řekl bych, že ani ostatním zklamaným uživatelům mobilních Windows, to ,že to jde celé do kopru začalo být jasné, ale že to celé Microsoft takovýmto způsobem zařízne a nechá zákazníky jen tak, kdo by to čekal. Myslím, že se zmrtvýchvstání konat nebude, kdo vloží nesčetněkrát důvěru molochovi, který to se zákazníky neumí a je zkostnatělý.

  • No, kdo by to čekal … já myslím že to, že mobilní Windows půjdou do kopru čekal každý, kdo si tak nějak umí spočítat, že když nějaký produkt nikdo nechce (poměr WM vs. ostatní operáky pro telefony) tak se na něj jeho výrobce vykašle a je zároveň tak trochu selsky rozumově předvídavý. A to nad čím se tady zase jásá jako nad nějakou novinkou bude to samé … akorát už se ví že se pořád najde dost troubů, kteří do toho trošku faceliftovaného hybridu zase půjdou, tak proč to neudělat.