Asus Transformer Book T100TA: skvělý nástupce netbooků (recenze)

0

Design, zpracování a specifikace

Asusu se sice letos příliš nedaří, přesto se však najdou modely, které stojí za ohlédnutí. Transformer Book T100TA je určitě jeden z nich. Zaujal nás v momentě, kdy ho Asus začal prodávat v promoakci s Xboxem 360 za celkovou cenu
10 990 Kč, nyní 11 490 Kč. Za danou cenu dostanete 10″ tablet i výborný dotykový netbook s plnohodnotnými Windows 8.1, Office 2013 Home & Student a dokonce i onen Xbox 360 S 4GB jako dárek. I bez konzole by ovšem šlo o dobrou nabídku. Vypůjčili jsme si ho proto na recenzi, abychom zjistili, jak se to vlastně s oním „nejrychlejším tabletem na světě“ má.

Asus Transformer Book T100TA
Asus Transformer Book T100TA

Design a konvertibilita

Asus Transformer Book T100TA je jedním z půlitelných konvertibilních zařízení. Jde v základu o desetipalcový tablet, který však můžete přicvaknout na klávesnici a vytvořit tak dotykový netbook.

Zpracován je přístroj v elegantní šedé barvě. Tablet je kompletně lesklý, základna-klávesnice naopak matná. Je docela škoda, že je právě víko lesklé. V matné úpravě by notebook vypadal mnohem lépe, o lepší použitelnosti nemluvě. Vcelku ale musím design označit za povedený, minimálně v dané cenové hladině.

Lepší představu si určitě uděláte z fotogalerie.

Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA

Zpracování

Celý netbook je plastový, překvapivě ale dost bytelný a pevný. Zpracování je rozhodně na vyšší úrovni než u loňských a předloňských netbooků za podobné ceny. I přes těžký displej není problém celý složený stroj zvednout za roh. Opěrky před klávesnicí drží také perfektně. Hmotností Transformer také neurazí, bez klávesnice váží zhruba 650 g, s připojeným dokem potom 1080 g.

Trochu se mi nelíbí zmíněný lesklý povrch tabletu, který ze zadní strany až příliš snadno můžete poškrábat.

Kloub drží navzdory těžkému víku-tabletu celkem spolehlivě. Maximální úhel otevření je kolem 135 °.

 

Specifikace

Asus Transformer Book T100TA-DK002H
Cena vč. DPH 11 490 Kč v promoakci včetně Xboxu 360 S 4GB (CZC.cz)
Zapůjčil Asus ČR / Relative PR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Atom Z3740 (Bay Trail-T, Silvermont)
Počet jader (virtuálních) 4 (4)
Frekvence 1,33 GHz
Max. frekvence (turbo) 1,86 GHz
Operační paměť 2 GB (1× 2 GB LPDDR3 1066 MHz)
Úložiště (velikost) 32 GB
Úložiště (typ, rychlost) eMMC
Optická mechanika
Displej 10,1″, 1366 × 768 px, lesklý, IPS, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics (integrovaná, 4 EU)
Rozhraní
Výstupy na monitory micro-HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack
Počet portů USB 2.0 micro-USB (nabíjecí)
Počet portů USB 3.0 1 (základna)
Čtečka paměťových karet micro-SD
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 4.0 + HS
Rozměry, baterie
Rozměry 263 × 171 × 23,6 mm (10 mm tablet)
Hmotnost 650 g tablet, 1080 g netbook
Baterie 31 Wh
Napájecí adaptér 10W USB
Software
Operační systém Microsoft Windows 8.1 (32-bit)
další Microsoft Office 2013 Home & Student

Klávesnice, touchpad, displej a konektivita

Porty, konektivita, a notebook ze stran + dokovací stanice

Výbava portů je zde celkem skromná. Klávesnice nese pouze jeden konektor USB 3.0, na tabletu potom najdete micro-USB ve verzi 2.0. Kromě datového připojení malý port slouží také pro nabíjení přístroje. Nechybí ani konektor pro připojení dalšího displeje, bohužel jen micro-HDMI, a redukci v balení nenajdete. 3,5mm jack pro zvuk je samozřejmostí.

Z tlačítek jsou na tabletu přítomné vypínač, Windows a dvojklávesa pro ovládání hlasitosti zvuku.

Drátovou síťovku tu nemáme, připojit se k síti můžete pouze bezdrátově. Je tu síťový adaptér Broadcom, který podporuje Wi-Fi 802.11a/b/g/n v 2,4GHz i 5GHz pásmu a Bluetooth 4.0 + HS.

Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA

Klávesnice

Klávesnice u netbooků nebývá obvykle žádné terno, nejinak je tomu tady – chybí zkrátka prostor. Potěšilo mě ale, že mají klávesy vcelku tichý stisk, pokud píšete pomalu. I tehdy ovšem trochu slyšíte jemné dunění-otřesy v základně.

Nechybí tu kontextová klávesa, Fn je tu hned dvakrát (jednou vedle šipek) a číslice můžete psát i na Fn-bloku. Tlačítka pro pohyb v dokumentech zastávají pouze sekundární funkce u kurzorových kláves.

Asus Transformer Book T100TA
Asus Transformer Book T100TA

Touchpad

Na připojitelné klávesnici najdete také touchpad, konkrétně clickpad. K tomu nemůžu říct moc chvály, není velký a má poměrně tuhý a velmi hlasitý stisk.

Asus Transformer Book T100TAAsus Transformer Book T100TA

Displej

Je tu dotykový 10,1″ displej s rozlišením 1366 × 768 px. Rozlišení sice není vysoké, na 10″ displeji ale neurazí. S Windows se pak dá pracovat při základním DPI a obraz skutečně není příliš kostičkovaný. Povrch je samozřejmě lesklý. Co potěší, je použití matrice IPS, kterou bychom u takto levného přístroje možná nečekali. S tím souvisí výborný kontrast, slušné barvy a perfektní pozorovací úhly.

Táhlo pro ovládání jasu displeje dosahuje 120 cd/m2 přibližně ve 40% pozici.

Svítivost: 7-202 cd/m2
Kontrast: 1:626

Měřili jsme kolorimetrickou sondou Datacolor Spyder 3 Express

Hardware, výkon

Hardware

Procesorem je Intel Atom Z3740, čtyřjádro na 1,33-1,86 GHz. Jádro je Valleyview, architektura čipu Silvermont a platforma Bay Trail-T. Ve stejném čipu je i integrovaná grafika Intel HD Graphics bez číselného označení. Ta používá stejnou architekturu jako HD Graphics 4000 z Ivy Bridge. Verze z Atomu má ale pouze 4 EU namísto 16.

Pamětí tu jsou 2 GB, a to jediný 2GB modul LPDDR3 na 1066 MHz efektivně, sdílí ho procesor i grafika.

Asus Transformer Book T100TA

Úložiště realizuje 32GB flashová paměť eMMC. Konkrétně jde o model SanDisk SEM32G.

Asus Transformer Book T100TAAsus Transformer Book T100TA

Výkon

Nový Atom s architekturou Silvermont byl při svém uvedení velké překvapení. Na stejném taktu je o desítky procent rychlejší než staré Atomy, a přitom i úspornější. Model Z3740 je poměrně slušně taktované čtyřjádro a jeho SDP je pouze 2 W. S výkonem jsem byl určitě spokojen. Od Atomů, jak je známe ze starších netbooků, jde o veliký skok. K „velkým“ procesorům Core i3, i5 a i7 má ale samozřejmě hodně daleko.

Grafická karta je potom snad ještě větší pokrok. Už tu máme plnohodnotnou architekturu od Intelu, nikoli návrh PowerVR. Výsledkem je podpora technologií jako je DirectX 11 a ve srovnání s předchůdci ohromný výkon.

Před týdnem jsem publikoval test procesoru i integrované grafiky v něm. Všechny grafy jsou zahrnuté i v této recenzi. Opět zsůrazňuji, že Atom je stále velmi pomalý procesor a grafika opravdu není herní ani omylem. Od minulých, takřka nepoužitelných Atomů jsme ale úplně někde jinde.

 

Integrovaná MMC karta od SanDisku sice není žádné dělo jako větší SSD, přesto ale výkon příliš nebrzdí. Zvláště rychlosti náhodného čtení malých bloků a odezva jsou na velmi slušné úrovni. Právě to u Windows potřebujeme, aby byl systém svižný – a musím říct, že jsem si nemohl stěžovat.

PCMark 7, PCMark 8, výkon úložiště

Poznámka: Procesory a grafické karty nebyly měřeny na přesně srovnatelných konfiguracích.

PCMark Vantage a PCMark 7 jsou relativně podobné nástroje od Futuremarku měřící komplexní výkon počítače z několika aspektů. Výsledkem je řada bodových hodnocení. My zaznamenáváme celkové skóre a také body získané úložištěm.

PCMark 8 je nový nástroj, který nám Futuremark dal k dispozici ještě před jeho uvedením na trh. Funguje trochu jinak – najdete v něm několik sad testů zaměřených na různé využití PC. Sady si můžete i nastavovat podle vlastních představ.

Coby akcelerátor OpenCL vždy volíme nejvýkonnější grafickou kartu. Jinak nastavení neměníme.

Asus Transformer Book T100TA

Asus Transformer Book T100TA

Výsledky z PCMarku 8 berte se značnou rezervou.

CrystalDiskMark měří výkon úložiště. Zaznamenává jak sekvenční rychlost, tak náhodné čtení různě velkých bloků.

Asus Transformer Book T100TA

 

HD Tune měří sekvenční rychlost a přístupovou dobu.

Asus Transformer Book T100TA

Testy výkonu procesoru

Video

x264 benchmark HD 3.0

x264 benchmark testuje výkon procesoru při převodu videa v rozlišení 720p s použitím kodeku x264.

Hudba

WAV do MP3: LameEnc 3.99

Dva rozměrné stereo WAV (jeden 201MB, 16-bit/44 kHz, druhý 327MB 24-bit/96 kHz (L. v. Beethoven, Sonate 32 z 2L) jsou převáděny do formátu MP3. Použita je poslední stabilní verze LameEnc, VBR a kvalita extreme. LameEnc využívá instrukční sady MMX, SSE a SSE2.

Fotografie

Zoner Photo Studio 15 64-bit

V populárním editoru fotografií, Zoner Photo Studiu ve verzi 15, jsem dávkou upravoval padesát 8Mpx fotografií s kompresí JPEG 99. Použil jsem čtyři filtry:

  • Upravit barvy (automatický kontrast)
  • Automaticky vylepšit
  • Odstranit šum
  • Pokročilá změna rozlišení (1024 × 768 px)

Vždy jsem zapisoval až druhý průchod. Automatické zálohování obrázků jsem vypnul.

Rendering

Cinebench R11.5 64-bit

Poslední verze benchmarku výkonu v Cinema 4D. Výsledek při renderingu na jediném jádru uvádíme spíše jako teoretickou zajímavost.

 

Šifrování

TrueCrypt 7.1a

Testy pochází z integrovaného benchmarku (Tools, Benchmark), velikost bufferu nastavena na 500 MB. Výsledek je průměr šifrování a dešifrování, započítáváme průměrnou rychlost všech osmi dílčích testů.

Komprese

WinRAR 4.20 64-bit

Používám zabudovaný benchmark (ALT + B) se zapnutou volbou multithreading.

Průměrný výkon je zde spíše pro hrubou představu. Jak vidíte, Atom je sice i nadále pomalý, ale přeci jen už nejde o pouhý drobný zlomek výkonu levných procesorů plnohodnotných architektur. Náš Atom Z3740, nikoli nejvýkonnější ze své řady, podává zhruba polovinu výkonu nejsilnějšího mobilního procesoru AMD, případně plnonapěťového Core i3 Ivy Bridge.

3DMark 11, 3DMark

3DMark 11

3DMark 11 používá DirectX 11 (Shader Model 5.0) a žádnou fyziku pouze pro jednu značku.

Opět používám referenční nastavení a profil Performance (skóre je ve tvaru Pxxxx), 1280 × 720 px.

 

Opět samozřejmě přikládám i graf s výsledky skóre grafického výkonu.

 3DMark

Nejnovějším benchmarkem od Futuremarku je letošní 3DMark, tentokrát bez označení verze. Jeho velkou novinkou je přítomnost hned tří sad testů, z nichž výsledky té nejnižší jsou srovnatelné i s výsledky 3DMarku pro Android a iOS.

Testuji vždy s referenčním nastavením, pokud používám benchmark Fire Strike, tak s připojeným displejem alespoň s rozlišením Full HD.

3DMark: Ice Storm

Prvním testem je velmi nenáročný Ice Storm. Krásně plynule jej umí vykreslit i mobilní telefony. Podle Futuremarku by se mělo jednat o nástupce/alternativu k 3DMarku 06.

 

3DMark: Cloud Gate

Cloud Gate je poněkud náročnější a už vázán na platformu x86 a Windows. Použitým API je převážně DirectX 10.

Herní testy (pouze demonstrace)

Aliens vs. Predator

Scénu z úvodu hry jsme nově nahradili samostatným benchmarkem, který je na internetu k dispozici ke stažení zdarma. Běží v režimu DirectX 11 a je o poznání náročnější než náš původní test.

Pro snadnější testování existuje utilita AvP benchmark tool, tu stačí nastavit takto a spustit test:

Far Cry 2

Far Cry 2 s enginem Dunia pracuje na API DirectX 10. Používal jsem Far Cry 2 Benchmark Tool.

V benchmarku jsem nastavil Ranch Small, 1366 × 768 px, 4× MSAA, maximální (Ultra) detaily a zapisoval jsem průměr ze tří průchodů.

Mafia II

Nejen v ČR populární druhý díl Mafie sice staví na DirectX 9.0c, ale i přesto je docela náročný. Navíc je tu podporovaný fyzikální model APEX, který GeForce umí akcelerovat přes PhysX. Do celkového hodnocení jsem počítal pouze výsledky s vypnutým APEXem (první graf).

Rozlišení 1366 × 768 px, vypnutý anti-aliasing, vysoké detaily, Ambient Occlusion zapnuto a APEX vypnuto. Měřil jsem v demoverzi vestavěným benchmarkem, zapisoval jsem druhý průchod.

S.T.A.L.K.E.R.: Call of Pripyat

Nejnovější verzi populární hry nabité moderními technologiemi testuji v samostatném benchmarku.

V něm pak celkové nastavení Ultra, Enhan. full dynamic lighting na DX11. V Advanced Options zatrhávám DirectX 10.1.  Dále 4× MSAA navíc s MSAA for A-teste objects (anti-aliasing transparentních textur), SSAO Mode nastaveným na HDAO, kvalitou na Ultra (verze Compute Shader), zapnutou teselací i CHS (Contact hardening shadows). Jinými slovy maximální detaily v 1366 × 768 px s 4× MSAA.

Zapisuji průměr čtyř různých průchodů.

 

 

World in Conflict

World in Conflict s API DirectX 10 (možno i DirectX 9.0c) už je taky docela stařečkem, ovšem relativně náročným na procesor i grafickou kartu. Testoval jsem ve vestavěném benchmarku.

Nastavil jsem detaily very high, anizotropní filtrování jsem zvedl na 16× a měřil jsem v rozlišení 1366 × 768 px s 4× MSAA.

Výdrž, provozní vlastnosti

Výdrž, hluk a zahřívání

Co se výdrže týče, nemohu být nespokojen. Je totiž dobrá jak na netbook, tak na tablet, obzvláště tablet s Windows. Při připojení na Wi-Fi a obnovování titulky Cnews.cz co 20 s tablet na jedno nabití překročil 10 h čistého času. Mohlo být i mnohem lépe, kdybych ho nechal více v klidu. Dá se očekávat, že jde o částečně pracovní zařízení, máte tu předinstalované Office 2013. S otevřeným Wordem a vypnutou Wi-Fi bychom se určitě bez problému dostali nad 12 h.

Ve standby je spotřeba prakticky nulová a baterii trvá dost dní, než se vybije. Při jakékoli činnosti pak není problém tablet používat jeden pracovní den.

  • Web (Cnews.cz v Chrome, obnovování každých 15-20 s, Wi-Fi, poloviční jas): 10:02 h

Co se provozních vlastností týče, není o čem mluvit. Díky jeho extrémně nízké spotřebě stačí Atomu naprosto bohatě pasivní chlazení. Ani v zátěži se tablet prakticky nezahřeje a ventilátor tu žádný není.

Musím ale zmínit pomalejší nabíjení. Jako adaptér tu slouží obyčejná USB nabíječka do micro-USB portu na tabletu. Ta má maximální výkon 10 W, ve skutečnosti je ale ještě pomalejší. Tablet tak můžete nabíjet klidně i několik hodin, obzvláště pokud je zapnutý.

 

Zvuk

Tablet disponuje párem stereoreproduktorů, které mají své neznatelné mřížky po stranách přístroje. Zvuk není příliš kvalitní, při vyšších hlasitostech je dost plechový.

Asus Transformer Book T100TA
Asus Transformer Book T100TA

Software

Operačním systémem je tu Microsoft Windows 8.1 v 32bitové verzi. Vzhledem k malému úložnému prostoru se naštěstí Asus příliš nezabýval se zaplácáním systému spoustou bloatwaru, vše je tak relativně čisté a prázdné, coby antivirus poslouží Windows Defender (přeznačený Microsoft Security Essentials). V balení najdete také kód pro aktivaci Office 2013 Home & Student.

Závěr, plusy a mínusy

Závěr

Asus Transformer Book T100TA jsem si půjčoval na recenzi, protože mě zaujal svými parametry a bonusy za nízkou cenu. Chtěl jsem vyzkoušet, kde je zakopaný pes. Musím spokojeně říct, že až na pár drobných much je Transformer výborné zařízení se spoustou kladů a jen malými zápory.

Asi největším plusem je nízká cena. Už za 11 490 Kč vč. DPH dostanete totiž 10,1″ tablet s IPS displejem, plnohodnotnými Windows 8.1 a překvapivě svižným hardwarem schopným pěkně rozjet i starší hry. Díky flashovému úložišti je systém dokonce rychlejší než obvykle u velkých notebooků s pevným diskem. Dále máte v balení dok, tedy klávesnici s touchpadem a USB portem. V případě nutnosti tak zastane přístroj i roli nouzového notebooku. To jen podtrhují Office 2013, rovněž zahrnuté v ceně. A pokud byste si přece nebyli jistí, dostanete nádavkem i Xbox 360.

Asus Transformer Book T100TA
Asus Transformer Book T100TA

Z toho horšího soudku – kapacita úložiště je hodně omezená, i když ji můžete levně doplnit micro-SD kartou a Asus pro vás rezervuje 1 TB kapacity ve svém cloudu. Touchpad se mi také moc nelíbil, ale díky dotykovému displeji vás to opět nemusí moc rmoutit. A do třetice všeho zlého mi přišlo, že má složený netbook zbytečně málo portů. Nižší rozlišení displeje naopak jako vadu neberu. Malý displej je s ním přece jen celkem jemný a z ekonomického hlediska je jasné, proč tu není Full HD.

Vysoké hodnocení je zde naprosto oprávněné. Za danou cenu je skutečně na pováženou, co vše vám nový Transformer nabídne. Přinejmenším dokud trvá promoakce s herní konzolí, musím prohlásit, že kdo jej koupí, neprohloupí. S jistotou tak mohu udělit ocenění „Smart buy!“.

+ tablet a dotykový netbook v jednom zařízení
+ nízká cena
+ plnohodnotná Windows 8.1
+ Office 2013 Home & Student v ceně
+ Xbox 360 S 4GB v ceně (dočasná promoakce)
+ vysoká výdrž na akumulátor
+ neslyšný a chladný chod
+ čtyřjádrový Atom třetí generace → velmi použitelný výkon jak procesoru, tak herní (relativně)
+ rychlé flash úložiště → svižný systém
+ pouze důležitý software
+ IPS displej

± nízká kapacita úložiště vs. slot na micro-SD a 1000GB úložiště v cloudu Asusu

− málo portů
− pomalé nabíjení
− nic moc reproduktory
− horší touchpad

Hodnocení: 90 % (v rámci současné promoakce s Xboxem)

 

 

Specifikace

Asus Transformer Book T100TA-DK002H
Cena vč. DPH 11 490 Kč v promoakci včetně Xboxu 360 S 4GB (CZC.cz)
Zapůjčil Asus ČR / Relative PR
Hardwarová výbava
Procesor Intel Atom Z3740 (Bay Trail-T, Silvermont)
Počet jader (virtuálních) 4 (4)
Frekvence 1,33 GHz
Max. frekvence (turbo) 1,86 GHz
Operační paměť 2 GB (1× 2 GB LPDDR3 1066 MHz)
Úložiště (velikost) 32 GB
Úložiště (typ, rychlost) eMMC
Optická mechanika
Displej 10,1″, 1366 × 768 px, lesklý, IPS, dotykový
Grafická karta Intel HD Graphics (integrovaná, 4 EU)
Rozhraní
Výstupy na monitory micro-HDMI
Porty (s výjimkou USB) 1× 3,5mm audio jack
Počet portů USB 2.0 micro-USB (nabíjecí)
Počet portů USB 3.0 1 (základna)
Čtečka paměťových karet micro-SD
Bezdrátové sítě Wi-Fi 802.11n, Bluetooth 4.0 + HS
Rozměry, baterie
Rozměry 263 × 171 × 23,6 mm (10 mm tablet)
Hmotnost 650 g tablet, 1080 g netbook
Baterie 31 Wh
Napájecí adaptér 10W USB
Software
Operační systém Microsoft Windows 8.1 (32-bit)
další Microsoft Office 2013 Home & Student

Galerie fotografií, screenshoty

Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA

Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA Asus Transformer Book T100TA

Ohodnoťte tento článek!